Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Plecare in Londra

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#19
geordanny

geordanny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 29.01.2007
Așteptăm în continuare detalii  :-)

#20
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Asteptam sa ne spui care sunt conditiile de munca , daca se respecta regulile salarizarii ( legal vs. ,,la negru'' ), in general orice smecherii pe care le observi pe acolo ...Spui ca n-ai platit deposit ; din ce-am citit referitor la subiectul asta se pare ca se cere peste tot , mai ales daca te duci cu firme de recrutare ...exista vrea regula in privinta asta sau e in functie de zona , eventual de impresia pe care i-o faci proprietarului ?

#21
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Pe mine m-au cazat direct prietenii mei, in vila in care stam cu totii, proprietara a aflat ca are chirias nou abia a treia zi, cand au garantat baietii pentru mine ca nu sunt salbatic si n-a fost nevoie de deposit. De regula, se cere 1luna chirie+1 luna deposit, da, eu am avut noroc. Mi s-a oferit munca la negru, tot prin cineva, cu 80/zi in constructii, dar momentan astept sa aud unde ma va trimite agentia de marti, imi ajung banii cat sa nu risc o accidentare de pe acum :) La negru, aici in zona, gasesti si ca ingrijitor batrani, dar iti trebuie stomac puternic si dorinta efectiva de a ajuta, ceea ce multi nu au.
La agentie, daca vrei sa faci orice, nu le duci CV-ul, le spui ca vrei sa muncesti oriunde si te vor baga efectiv oriunde e nevoie de oameni. Pe amicii mei ii suna foarte des cu noi oferte, training-uri moka, schimbari etc. Ieri s-au dus sa faca un mic tutorial, au dat un test de engleza nivel basic si ii trimite in alt loc, la mai multi bani. Pe scurt, locuri de munca sunt destule.
Vremea se mentine superba, acum, de exemplu, sunt in tricou si pantaloni scurti si imi este cald, ma duc la plaja!
Pentru oamenii care au mai mult timp si vointa, peste tot sunt programe de voluntariat in toate domeniile imaginabile. Ce e misto la asta, e ca iti deschide noi oportunitati de cariera si da bine in CV, putand face cursuri in domeniu sau beneficiind de training gratuit pentru job-uri platite destul de bine. Maine la 15 am programarea la NINo, va scriu cand ma intorc!

#22
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Mi-am luat NINo(cel temporar, dar care are aceeasi utilitate), acum pot lucra legal. Cel permanent o sa ajunga pana pe 24 Iunie, dar mi-au zis femeile de acolo ca, de regula, ajunge mai repede. Toata treaba a durat mai putin de 10 minute.
M-am dus cu pasaport, doar, desi la programare mi-a zis sa vin cu proof of address. M-a intrebat daca am, i-am zis ca nu ca abia am venit in tara si am negociat direct cu proprietarul. N-a fost absolut nici o problema. Cred ca din 10, cati eram la NINo, numai una a avut proof of address ca statea la un hotel, restul n-au adus decat actele de identitate.
Detalii noi cand incep munca.

#23
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Corectie: se poate lucra legal cu numarul de referinta de la NINo, nu e nevoie sa asteptati interviul sau NIN-ul permanent. Agentiile te pot inscrie doar cu acel numar!

#24
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Completare: daca nu ai nino de nici un fel agentia iti poate face un cont provizoriu pana il obtii pe al tau personal.

#25
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Corect, SuperChief, multumesc pentru completarea adusa.
M-am apucat sa depun CV-uri pe indeed pentru job-uri din cartier. N-am masina, ceea ce e o problema, asa ca sunt nevoit sa caut munca la distanta relativ mica de casa. Acum astept sa vad unde ma trimite agentia de marti, pana atunci le umplu tuturor inbox-ul cu CV-uri. :D
Recomand Effes pentru mancare, sau orice All you can eat, daca mancati in oras sau sunteti in pauza de masa prin Boscombe :) Cu 5 pounds am mancat un platou plin cu aripioare, am plecat de acolo cu 3kg mai gras :))

#26
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Vezi ca Biffa face mereu angajari si da 3k pe luna. Posted Image

#27
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Tu lucrezi acolo?

#28
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Am cautat la ei pe site, au posturi de soferi. Salariul este clar maricel in domeniu, nu stiu daca de la 3k in sus, dar sunt mari si vin cu alte multe avantaje(asigurari, sporuri etc)

#29
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Update!
Am aplicat ieri(in bank holiday) la cateva joburi de pe reed.co.uk, azi de dimineata aveam un mail si un SMS cu invitatii la interviuri.
Job 1: night social worker, intr-un cartier invecinat(nu prea e de mine dar am zis what the hell)
Job 2: Customer Service-call center, practic, unde trebuie sa sun managerii de localuri sa ii intreb daca au autorizatie pentru a difuza muzica clientilor(pentru asta ma potrivesc mult mai bine)
Interviul la jobul 2 il am maine la 10am, pt jobul 1 ma duc tocmai vineri.
Salariu oferit pentru jobul 2 este de 16.000/an, e destul de decent avand in vedere cerintele postului.
Revin cu detalii dupa interviu. Salutari!

#30
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Trei interviuri, am luat numai doua :(
Am dat test de dactilografiere, am luat punctaj maxim.
Test limba engleza, punctaj maxim.
Interviu telefonic cu angajatorul, ne-am inteles perfect, a fost o conversatie foarte fluida.
M-a sunat agentia sa imi dea verdictul si au spus ca "angajatorul nu m-a auzit deloc la telefon".
Probabil aveau vreun englez aliniat pentru postul asta :)
Nu imi pierd speranta, am inteles ca asa e p-aici, se mai practica d-astea.
Continui sa caut si sa va tin la curent cu noutati, acum nu prea imi arde de chat, sunt putin baut :)

#31
geordanny

geordanny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 29.01.2007
Bafta multa in continuare si așteptăm detali adevărate despre viața din UK .

#32
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Boss, daca nu-ti place munca incearca si tu precum majoritatea ciorilor: security, traffic marshall, traffic warden, etc. Nu-ti mai pierde timpul aplicand la joburi pt. femei.

#33
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Saxx, unii oameni vor sa munceasca cu creierul, nu cu carca, si nici nu cauta joburi unde s-o frece cat mai mult, ca alea sugerate de tine. Am experienta in munca, nu vreau sa ma fac portar sa frec duda pe 900/luna, vreau sa fiu productiv si sa avansez cu propriile forte.

#34
saxx

saxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 24.11.2006
Adevarul ca joburile la care ai aplicat sunt pt. intelectuali cu pedigree valabil. Scuzele mele, la mintea mea de palmas obosit joburile alea nu difera fata de cele la care ai aplicat tu. Tot la fel de "cu creierul, nu cu carca" sunt, doar ca se preteaza mai bine genului masculin din care banuiesc ca faci parte. A si surpriza, sunt muuult mai bine platite. La 16000 pe an duci acasa in jur de 1150 castigati cu creierul, ramane sa-ti convingi si burta ca sunt de ajuns.
Ai experienta in munca dar visul tau e sa fii secretara. Probabil dupa interviul telefonic, daca treceai,  urmatoarea proba era sa faci mochachocofrappuccino si tot nu erai admis.

#35
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
saxx, nu fi rau.

#36
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Omule, daca vrei sa adaugi ceva constructiv acestui thread esti binevenit sa o faci, dar ai inceput pe un ton jignitor si ai continuat pe aceeasi nota, desi am adus lamuriri aditionale.
E treaba mea unde vreau sa lucrez, e treaba mea daca vreau sa fiu "secretara" si sa lucrez in customer service.
Am aplicat la cateva joburi si am primit doua invitatii, n-am de gand sa ma fac social worker, dar le-am scris pentru a le da altora o idee referitor la ce am gasit. Pentru jobul la care am fost la interviu, iti trebuie un set de abilitati pe care nu multi le poseda, nu e un job pentru oricine, pe cand joburile recomandate de tine sunt efectiv pentru oricine, vorba aia...se baga toate ciorile, nu?
Salariul era de 16k+comision din ce emit(nu este un post de vanzari, oamenii aia sunt obligati de lege sa plateasca licenta) deci as fi facut bani in plus destul de frumusei, si aveam posibilitate de promovare dupa 6 luni, pe cand ala care sta la semafor cu semnul in mana nu are unde avansa si, deci, degeaba castiga putin mai bine.
Te rog frumos, daca urmeaza sa postezi ceva jignitor sau neconstructiv si util pentru thread, mai bine nu o mai faci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate