Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...
 geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...

La multi ani Costi
 Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)

Proiect de lege: Romanii vor achi...
 Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.

VW e-Up second hand sau alternati...
 

Plecare in Londra

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#91
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,207
  • Înscris: 08.12.2006
Personal, eu sunt convins ca UK nu va iesi din UE. Ma uit la scena lor politica si vad ce comportament au politicienii lor....eu zic ca nu vor iesi intr-un final.

#92
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Si eu cred la fel.

#93
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 Casualties, on 01 iulie 2016 - 19:43, said:

@Steetch, nu s-a schimbat absolut nimic, sau, cel putin, nu am vazut nici o schimbare.
Toti englezii cu care am vorbit, de ambele parti, mi-au spus ca principalul motiv pentru care se vrea iesirea e sa impiedice UE sa le bage pe gat cine stie cate milioane de musulmani. Pe langa asta, vor controlul granitelor, lucru care mi se pare perfect normal. Eu am trecut cu buletinul, desi aveam si pasaport, nu m-a intrebat nimeni nimic, deci puteam sa fiu ultima lepra condamnata pentru talharii sau mai rau. Asta vor ei sa impiedice. Vor sa nu le mai calce granitele toti borfasii, iar romanii, din cate am vazut prin presa, sunt suficient de cretini sa nu inteleaga de ce.
Anglia,daca va iesi din UE, o va face peste cel putin doi ani. Pana atunci, toti cetatenii UE au libera trecere, ca si pana acum. Au votat pentru iesire, dar inca fac parte din UE si vor ramane asa cel putin inca doi ani.

Peste doi ani, probabil ca se va trece mai greu la granita, dar asta e un lucru bun.
Io nu ma sperii deloc. Am venit aici cu cele mai bune intentii.
Ah,era sa uit, vor controlul granitelor ca sa nu mai pateasca ce au patit in 2007(parca) cand i-au invadat doua milioane de polonezi. Desi englezii n-au nimic cu ei, nu le convine ca acestia vin in tara lor si stabilesc mici comunitati, magazine poloneze, agentii si firme poloneze, la fel cum fac: tiganii, musulmanii, pakistanezii, chinezii etc.
Io zic sa nu mai ascultati stiri despre Brexit, toata lumea ori speculeaza, ori minte pentru a-si atinge alte interese.
PS: un bosorog nationalist care injura un negru si ajunge la TV nu constituie motiv de ingrijorare pentru romani. Am avut si noi Vadimul nostru, remember?
De asemenea, astfel de stiri sau discutii sunt folosite numai pentru manipularea opiniei publice sau pentru audienta, ca peste tot.

Dar toti pe la TV, ziaristi/politicieni/laymen vorbeau NUMAI de est europeni. In oraselul din Nord cu maximum vot pt leave vorbeau si aratau polonezi si alti est europeni (nu colorati). Ba aratau un Bangladesh fulgerand contra est europenilor; una dintre cele mai dure pt leave este o deputata de orig Pakistan. Apropos, UK are cateva milioane de musulmani de zeci de ani, primarul londrei este Muslim. Daca te duci la Harrods singurele ce cumpara in turbare sunt in cearceaf. Deci nu dezinformari. Cea mai consumata mancare in UK este curry; Ghici cine mananca curry? In toiul campaniei au liat interviu cui o familie ce de abia venisera, vreo 5, si dormeau sub autostrada; declarau ca se intorc daca nu le da casa. Ghici de unde erau? Au votat pt iesire clasa muncitoare si batranii.

#94
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Mda, pe mine ma freaca un cunoscut cu plecarea, i-am dat link la topic, dar el nu are pe nimeni in UK, o sa fie fiu' ploii, si nici dupa comunitatile de romani nu se da in vant.

Nu stiu unde sa-i spun sa mearga, in ce zona, unde esti tu, @Casualties, pare caldut, asa. Daca aveti vreo recomandare sa-i transmit... E om muncitor el, nu se fereste de munca de-asta, mai mult fizic decat intelectual.

Pe spareroom.co.uk mi se pare ca s-au scumpit chiriile lunare in Bournemouth cu 50 - 80 de lire.

#95
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Eu stau in Boscombe, aici e mai ieftin pt ca e cartierul plin de curve si droguri :)
E firesc sa se scumpeasca chiriile, Bournemouth e oras de vacanta si tocmai a venit vara...
Daca amicul tau stie limba si e baiat muncitor si serios, o sa se descurce cu siguranta. Pasii pe care-i are de facut s-au mai discutat pe aici.

#96
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 Casualties, on 04 iulie 2016 - 19:47, said:

Daca amicul tau stie limba si e baiat muncitor si serios, o sa se descurce cu siguranta. Pasii pe care-i are de facut s-au mai discutat pe aici.

Este, dar nu stie incotro sa se indrepte, nu vrea musai Londra, mai degraba un oras mai mic.

#97
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Io nu regret nici o secunda ca am ales altceva decat Londra. Am stat o ora jumate intr-o statie de autobuz in Londra si m-a secat de viu :)) Mult prea agitat pentru mine. De asemenea,daca se duce in Londra, trebuie sa se gandeasca la multele ore pe care le va petrece pe drumuri...
Io zic mai bine sa caute un oras industrial. Sa ai munca aproape e foarte important.

#98
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016

 LukRo, on 25 iunie 2016 - 18:27, said:

Nu se schimba nimic cel putin 2 ani, nu va speriati degeaba.

Dupa aceea, va trebui pasaport.



Deja cer la vama passport. Am un coleg care a sosit cu autocarul in weekend si acuma au inceput a scana pasapoartele ptr a avea o idee de nr de intrari.

#99
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

 RaulPV, on 11 iulie 2016 - 14:51, said:

Deja cer la vama passport. Am un coleg care a sosit cu autocarul in weekend si acuma au inceput a scana pasapoartele ptr a avea o idee de nr de intrari.

credeti ca daca scaneaza BI nu pot sa urmareasca ? totdeauna au cerut la intrarea in UK o forma de identificare (pasaport sau bulletin), ei nu sunt in Schengen. eu am intrat ieri la luton cu buletinul.

#100
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Daca ai pasaport iti zambesc mai larg, asa.
Mie mi-au urat: welcome back, sir.

#101
LiviuBv

LiviuBv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 27.07.2008
@initiator

Ceva noutati ? :)

#102
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
Scuze, baieti, eu nu mai aduc nici un update aici.
Sunt bine, am job ok, am deja contract si sunt linistit, alte detalii nu mai dau.
Pe zi ce trece se umple orasul asta de romani si ma doare sufletul cand vad calitatea lor. Vin toti taparusii si rromii, toti distrusii fara o boaba de engleza sau intentie de a munci.
Aud: "ce ciordim si noi de la prostalaii astia Nicule?" In supermarket, am vazut un grup de 6 bididii care fura zilnic din centrul de cumparaturi din cartier....
Sunt convins ca nu i-am adus eu si nici n-am imbarligat pe cineva sa vina aici in urma spuselor mele, dar tot nu mai am de gand sa divulg nimic.
Va salut pe toti cu respect si va urez mult noroc in viata!

#103
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 23.10.2015
Orice padure are si uscaturi. Restul zecilor de mii de romani sunt oameni la locul lor si nu se fac remarcati in felul asta.

#104
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016

 LukRo, on 02 octombrie 2016 - 10:22, said:

Orice padure are si uscaturi. Restul zecilor de mii de romani sunt oameni la locul lor si nu se fac remarcati in felul asta.
Total de acord, insa crede-ma pe cuvant ca ma lasa rece cand ies din casa si dau nas in nas cu expresii de genul: "sa moara familia mea" :)
Poate ca sunt io mai perceptiv si-mi sar in ochi numai jegurile, mai stii? :D

Ok, hai sa mai scriu ce am mai patit.

Mi-au tras-o doua agentii.
La un depozit unde am lucrat ca ambalator, am aplicat la IT, seful departamentului mi-a zis ca ma ia ca ii place ce stiu sa fac si ca, din toti care si-au trimis CV-ul, al meu era singurul insotit de un cover letter necopiat de pe net.
A doua zi, cu mult in afara orelor de lucru(atat a depozitului cat si a agentiei), am primit SMS de la o gagica din agentie ca mi s-a dizolvat contractul pe motiv de "bad performance", in conditiile in care cifrele nu mint si eram mai bun decat 90% din depozit. Baliverne.
Imediat mi-au dat telefon sa ma replaseze, moment in care le-am zis ca nu mai vreau sa mai colaborez cu ei.
O saptamana mai tarziu mi-au trimis P45-ul si banii pe concediu.
(Agentia se cheama Rubicon People, e din Poole. Va recomand sa o evitati. Au de munca, dar n-au nici cel mai mic interes sa te plaseze in joburi unde te-ai descurca mai bine, pe specializarea ta, si, pe langa asta, n-au nici un interes sa te vada acceptat de angajatori pe contract. Sunt buni daca abia veniti si vreti sa lucrati oriunde pana va puneti pe picioare, altfel evitati cu incredere)

A doua agentie, South West Recruitment, avea reclama la un post permanent de Assembler(Wireman), adica aproximativ acelasi drac facut de mine in tara pentru Metrorex vreme de 6 ani.
Pentru mine, ala a fost jobul perfect. Program fix, de zi, faceam cablaje, conectori de toate natiile. Acolo, spre deosebire de alte locuri de munca in productie, se punea accentul pe perfectiunea produsului iar chestia asta m-a uns pe suflet cum nu se poate mai bine. Preferau sa distrug 500 de cabluri incercand sa fac UNUL perfect, decat sa duc 500 de cabluri mediocre. Era un mediu complet relaxat, colectivul era format din englezi si...mine. Pauza era pauza, totul lipsit de cea mai mica urma de stres, ma duceam efectiv fericit la munca si fericit ca cineva se bucura de munca si priceperea mea.
A durat doua luni, pentru ca, de fapt, permanentul anuntat insemna temporar. Agentia a mintit.
Dupa frustrarile astea, desi am stat aproape 3 saptamani fara loc de munca, am prins, in sfarsit, un contract pe 6 luni, dorind sa ocolesc complet agentiile.
Incepand cu luna asta, sunt linistit ca am job asigurat pe cel putin 6 luni, cu conditia sa ma prezint la serviciu si sa-mi indeplinesc indatoririle.
Leafa este decenta, 9.40/h si programul(8 ore) cuprinde 3 pauze, doua de 15min si una de 30min, platite. Concediu standard. Nu se face overtime dar nici nu vreau.
Deci, exact ce cautam, un job stabil(chiar daca e limitat la 6 luni, se poate prelungi daca imi vad in continuare de treaba) cu program fix unde nu ma "aia" nimeni la icre.
Luna viitoare o sa reusesc, in sfarsit, sa ma mut intr-un flat intr-un cartier mai...cuminte :)
Per total, in ciuda celor doua dezamagiri, imi place sa lucrez in Anglia, imi place tara si tot ce imi ofera si, pe zi ce trece, imi solidific ideea ca nu ma mai intorc in tara niciodata.
La primavara vreau sa fac scoala de soferi, desi nu m-a incantat niciodata condusul, pentru ca ii vad practicalitatea. Acum ca lucrez aproape de casa, ma pot duce cu bicicleta si-mi prieste foarte bine miscarea si economisirea banilor, pe langa ca fac 10 minute, nu 35 cat faceam cu autobuzul.
Intr-un thread asemanator cu acesta, scria un baiat ca se duce si el cu bicicleta la munca si a ajuns sa fie umilit de conationalii nostri pe motiv ca e "sarac". Mersul pe bicicleta promoveaza sanatatea si protejeaza planeta. Pentru lumea asta, ala pe bicicleta e o bogatie mult mai mare decat orice masina in care s-ar plimba cocalarul roman. Iar ala care isi permite sa mearga pe bicicleta la munca este mai norocos decat cel care are nevoie de masina ca sa ajunga acolo, cred eu, din motive evidente. E mai aproape, faci miscare, economisesti bani, nu poluezi....daaa, ce saracie! :))
In tara asta este binevenit ORICINE vrea sa munceasca si sa isi vada de treaba, sa respecte legea si obiceiurile sociale ale englezilor. Daca vrei sa urmezi o cariera, tara asta iti prezinta infinit mai multe oportunitati decat Romania si se face totul cu o liniaritate mult mai bine definita si structurata. Si fara spagi. Si fara cozi. Si fara pile.
Pentru toti ceilalti care n-au in plan asa ceva, tara asta o sa fie un mediu ostil si foarte bine face! Nu e loc pentru poame.

#105
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Respect, omule.
Bafta mai departe.

#106
apexu

apexu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 05.10.2016
nu-mi place ca ai ajuns si tu intr-o tara straina si acum te dai smecher intr-un fel insa esti la aceiasi categorie sociala si acolo la fel cum erai si aici. Sa vina toata rromimea, toti hotii in UK, la Londra si sa le fure alora Lamborghinele si FERrariile ca nu-mi pasa si nici tie nu ar trebui. Vezi-ti naibii de treaba ta si nu mai spune ca sa nu mai vina lumea. Du-te si zi-le la arabetii si negrii aia pe strada ca ce cauta in UK sa vedem daca ai curaj.

#107
Casualties

Casualties

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.05.2016
No comment. Mufa, te rog baneaza-mi contul pana nu dau drumul la gura.

#108
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Chill man. Invata de la englez, keep calm and live your life. Nu mai apleca urechea la toti .... ca nu face bine. Aerul de anglia face bine la creier. Si eu ma mai lovesc pe ici pe colo de cate un romanas ce nu se poate lepada de meltenism si acum dupa atata timp am reusit sa recalibrez glanda de ignorare. Stii ce e culmea? Ca daca ii tratezi asa, scot la iveala exact ceea ce m-a determinat sa plec din ... aia.

M-a abordat unul intr-o parcare sa-mi vanda un telefon scump, cred ca S7, si i-am zis ca nu doresc. Gasesc la magazin cu garantie. El la mine pai da sefu dar e scump si nu-mi permit si sa iau ieftin de la el si daca am telefon din asta cand ma duc in club se uita gacicile la mine altfel. I-am zis ca aici e alta tara si altfel se misca treaba. A plecat mai mult din cauza ca nu putea sa inteleaga conceptul asta.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate