Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 

Proces verbal completat cu data falsa,chemat la judecatorie dupa 9 luni

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

View Postmissionnad, on 06 mai 2016 - 23:01, said:

Am gasit pe portal,vezi postarea de mai sus.
Recunosc ca am gresit,dar datorita faptului ca acel proces verbal a fost completat cu data falsa,mai am si eu o speranta.
Inceteaza cu perversitatea asta , " completat cu data falsa " .
Au gresit aia data , si tu repede , te agati ca inecatul de un pai , de o greseala...
Esti vinovat ,dupa cum  cum ai spus iar acum te vaiti ca o muiere .
Nu inteleg de ce trebuie sa existe asemenea topicuri , de ce sint permise , dar zau ca merita facute niste printuri si o documentatie , si trimise la judecatorie .... asa . de gluma ....

#38
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Ma agat de un pai pentru ca e dreptul meu,legea spune clar ca completarea cu date eronate aduce nulitatea absoluta aa pv-ului..dar cei care au furat milioane de euro si vai saracii acum sunt gasiti bolnavi sau mai stiu eu ce.
Nu sunt vitezoman,nu am nici o abatere in ultimii 8 ani,am profitat si eu ca fiind duminica dimineata,autostrada era goala,o zona cu 3 benzi pe sens si am bagat talpa pana la 185 sa vad cum se comporta masina.Altii fac abateri mult mai nasoale.

Edited by missionnad, 07 May 2016 - 07:16.


#39
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
colegii cam au dreptate, e o simpla eroare materiala care poate fi corectata printr-o simpla intampinare.

#40
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Post_Smiley_, on 07 mai 2016 - 12:18, said:

colegii cam au dreptate, e o simpla eroare materiala care poate fi corectata printr-o simpla intampinare.
Deci sa inteleg ca voi pierde????totusi am citit pe net multe cazuri asemanatoare in care procesul s-a anulat datorita neconcordantei datei.In cazul meu si dovada de 15 zile e completata tot aiurea.

Daca sa zicem ca se va anula procesul verbal,inseamna ca scap de amenda.....dar permisul mi-l mai retine?sau "se sterge" totul?

#41
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
daca se anuleaza PV-ul atunci scapi si de amenda si de suspendarea permisului.

si ca sa-ti raspund si la PM: erorile materiale se pot corecta deoarece nu-i normal ca cineva sa scape nepedepsit din cauza ca politistul a facut o mica greseala.

#42
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011

View Post_Smiley_, on 07 mai 2016 - 14:32, said:

daca se anuleaza PV-ul atunci scapi si de amenda si de suspendarea permisului.

si ca sa-ti raspund si la PM: erorile materiale se pot corecta deoarece nu-i normal ca cineva sa scape nepedepsit din cauza ca politistul a facut o mica greseala.
De ce a facut erori?
Si eu am facut eroare apasand mai mult decat trebuie pedala de acceleratie,a fost vina mea m-au sanctionat.
Daca agentului I-a fost capul la femei si a completat aiurea,atunci sa se transforme in avantaj pentru contravenient.

#43
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,403
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ai un scan de la PV. Tare cred ca e doar o conduzie intre 2 si 6 in PV.

#44
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmissionnad, on 07 mai 2016 - 21:07, said:

De ce a facut erori?
Si eu am facut eroare apasand mai mult decat trebuie pedala de acceleratie,a fost vina mea m-au sanctionat.
Daca agentului I-a fost capul la femei si a completat aiurea,atunci sa se transforme in avantaj pentru contravenient.

sunt curios, daca ti-ar fura cineva masina si politistul ar gresi data in PV, la fel ai gandi? "asta e, avantajul hotului, ma duc sa-mi cumpar alta masina..."?

#45
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Stimati colegi haideți ca deja o dam in basme,rog un moderator sa inchida sau sa stearga topicul.
Oamenilor,in 8 ani si 140.000 km nu am nici o contraventie,nici macar un avertisment.
Profitand de faptul ca erau 3 benzi pe sens si autostrada libera duminica dimineata "mi-am permis"sa zic asa sa vad cum merge masina.
Nicidecum nu am fost prins in oras cu 130-140 sa pun in pericol siguranta celor din jur...intelegeti si voi acest aspet,nu sariti toti pe mine.
Caut si eu sa ma agat de orice,sa ma apar...la asa ceva are dreptul si cel mai periculos criminal.

Ar mai fi ceva de adaugat,un aspect important si de luat in seama,dar vad ca nu prea mai am cu cine sa vorbesc.
Multumesc celor care si-au strofocat creierii sa-mi raspunda.

#46
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postmissionnad, on 08 mai 2016 - 06:23, said:

............Profitand de faptul ca erau 3 benzi pe sens ........

chestia asta spune multe, dar in contextul asta nu-i chiar o surpriza :)
stimabile, autostrada are 2 benzi pe sens + banda de urgenta. pe banda aia nu se circula.

#47
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,642
  • Înscris: 16.08.2010
Prin '98-'99 am fost amendat de un garcea pentru ca nu am respectat semnificatia indicatorului 'accesul interzis tuturor autovehiculelor'(mentionez ca era mai jos si 'cu exceptia riveranilor'). Pe strada aceea aveam punctul de lucru al firmei, masina era inscrisa pe firma dar pe talon era trecuta adresa sediului social care era in alta localitate, asa ce nu i-am putut explica lui garcea ca eram riveran.
Surpriza, garcea a gresit pe PV strada, scriind alta unde nu era accesul interzis. Am facut contestatie. La tribunal judecatorul m-a trimis sa aduc adeverinta de la primarie ca pe strada din PV nu exista un asemenea semn de circulatie, si mi-a admis contestatia.

@initiator: trebuie sa te prezinti la tribunal


View Post_Smiley_, on 08 mai 2016 - 06:10, said:

sunt curios, daca ti-ar fura cineva masina si politistul ar gresi data in PV, la fel ai gandi? "asta e, avantajul hotului, ma duc sa-mi cumpar alta masina..."?

Cand te duci la politie sa reclami ca ti-a furat masina iti face PV de contraventie? Pentru ce, ca ai permis sa ti-o fure? Cat mai e amenda?

Edited by FreeThinker, 08 May 2016 - 07:20.


#48
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Sunt nevoit sa aduc din nou completări si sa va aduc la cunostiinta stimati colegi ca si pe proba video a politiei este trecuta data de 12,tocmai am primit citatia in care este prezentat negru pe alb.
Culmea ca eu pe 12 dupa cum am mai zis,nu ma aflam pe nici o autostrada,pot demonstra acest lucru cu martori,respectiv cu poze care atesta ca la data si ora stipulate atat pe pv cat si in proba video(mai nou) eram cu totul in alta parte.

Cum mama naibii se face ca un radar al Politiei testat metrologic poate avea o eroare a datei de 4 zile si agentul care avea si  atestat de operator radar sa lucreze cu el?

PS: in procesul verbal nu este trecuta seria si numarul aparatului radar.

View Post_Smiley_, on 08 mai 2016 - 06:55, said:



chestia asta spune multe, dar in contextul asta nu-i chiar o surpriza :)
stimabile, autostrada are 2 benzi pe sens + banda de urgenta. pe banda aia nu se circula.
"Bah inteligentule",adica ma faci si prost,nu?
Cu toate ca un proverb spune ca "Popa nu repeta de doua ori pentru o baba surdă"fac exceptie si-ti aduc inca odata la cunoștință faptul ca era o portiune de autostradă de 3-4 km CU 3 BENZI DE MERS PE SENS+BANDA DE URGENTA.

Edited by missionnad, 08 May 2016 - 21:49.


#49
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Pai ce e prezentat negru pe alb in citatia aia ? Are atasata vreo plansa foto sau vreun fisier video ca nu pricep...
Nu exclud posibilitatea sa fi fost data setata gresit la radar(Daca se actualizeaza automat ai setat tu data gresit la aparatul foto) iar agentul sa o fi preluat automat la completarea pv de constatare desi pare improbabil.

#50
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Este precizat ca exista si proba video(sau foto,ma rog).

E posibil sa ai dreptate @adcamo.

#51
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Toti va ingramaditi sa dati sfatui ce tin de moralitate cand el a intrebat ce poate face legal.

View Post_Smiley_, on 07 mai 2016 - 14:32, said:

erorile materiale se pot corecta deoarece nu-i normal ca cineva sa scape nepedepsit din cauza ca politistul a facut o mica greseala.

Cum se corecteaza? face alt PV dupa o luna si il antedateaza?

Quote

"Normal is an ilussion. What is normal for the spider is Chaos for the fly"

Morticia Addams


Poate nici nu e nevoie sa demonstreze ca nu a fost acolo in ziua respectiva la ora respectiva, daca poate demostra mai usor ca nu a fost radar acolo la ora aia, sau a fost radar, dar era alt politist de serviuciu, iar cel care a intocmit PV era liber.
Daca exista proba video sau foto, iar sepoate contesta. Aparatul respectiv nu arata nici macar data si ora corect, cum poti fi sigur ca arata viteza bine.

Etc.

Edited by AMETHIST, 25 May 2016 - 16:19.


#52
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View PostAMETHIST, on 25 mai 2016 - 16:07, said:

..........Cum se corecteaza? face alt PV dupa o luna si il antedateaza?........
ca orice alta eroare materiala. depune politia o intampinare in instanta prin care cere corectarea unei erori materiale, descrie in detaliu eroarea si daca e plauzibila descrierea asta, judecatorul o accepta.
nu stiu exact din punct de vedere birocratic cum se desfasoara procesul corectarii unui PV, dar nu cred ca emit altul.

#53
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015

View Post_Smiley_, on 07 mai 2016 - 12:18, said:

colegii cam au dreptate, e o simpla eroare materiala care poate fi corectata printr-o simpla intampinare.

Nu e speță auto dar uite că o greșeală a dus la anularea unei amenzi și, dacă am înțeles bine la TV, nu mai poate fi amendat pentru același lucru chiar dacă dovada se vede și din avion. Și este un caz mai grav ca încălcarea limitei de viteză

http://www.diacaf.co...t_43205484.html

#54
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
daca vrei pot pune un link catre un filmulet cu pisici. e la fel de relevant :)
faptul ca in timisoara s-au intalnit mai multi idioti incapabili sa dea o amenda nu garanteaza ca in alte locuri (sau spete) se va intampla acelasi lucru. la cum par sa paseze cei de acolo responsabilitatea, as zice mai degraba ca e si ceva rea-vointa din partea acelor functionari publici si ca nu sunt prea interesati sa-l amendeze pe respectivul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate