Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 

pui de gaiana bolnav la tartita

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
dar esti atat de penibil initiator, a dat dragostea ptr animalute si puiuti in voi. Si ptr asta i-ai hranit inadecvat de la inceput cu galbenus sau ce naiba le-ai dat de i-ai imbolnavit ca scria pe net undeva de la un prost. Oricum in natura asa se intampla, din 10 pui supravietuiesc 6 , apoi 4 fecundeaza si 2 mai ajung si batrani. Nu o sa merite investitia in ala acum, e o gaina de fapt, ce naiba.

#20
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
raspunsul tau @motanu_mic nu ma ajuta cu nimic .
era mai bine daca te abtineai de la comentariii rautacioase care nu le vad sensul .

#21
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 autosos, on 01 mai 2016 - 08:16, said:

momentan e viu , azi a inceput si sa alerge prin lada , ..doar ca mai are el momente de somnolenta  cand sta si se clatina pe picioare
Cum mai este?

#22
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
inca traieste din fericire.Posted Image
dar din pacate e in urma cu dezvoltarea Posted Image
puii au cam 10 zile si cei sanatosi sunt ( fara exagerare ) aproape dubli in dimensiune fata de "bolnavior"
am vb cu veterinarul , era prins cu vaccinuri la animale , dar in week-end o sa-l duc sa il vada. cel putin .
nu e o situatie tocmai roza cu el , dar .... asta e
are ceva defectiune la sistemul digestiv  , nu este risc sa-i contamineze pe ceilalti dacat desigur daca alege sa ne paraseasca
momentan e ok
se mai clatina el din cand in cand pe picioruse , dar l-am pandit si am observat ca haleste acte un pic si bea si apa
astept sa se incaleasca un pic vremea si ma pregatesc sa le fc iesirea in lume ..aka ..afara la soare
pe la 20 grade e ok sa-i scot ?
sau sa mai las macar 22-25 ?
in casa acuma stau intr-o cutie din osb cu eleveuza deasupra capului de cand sau nascut

#23
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
E ceva daca a rezistat pana acum ,ba mai da si semne ca isi revine.Eu nu ii dadeam nicio sansa.Sa-i scoti la soare doar daca e cald bine  .

#24
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
pai funnctiile vitale ale animalului sunt in buna stare de functionare?
Cum si-a revenit? i-ai dezinstalat ceva sau ce i-ai facut?

#25
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
de 2 zile sa incalzit vremea si i-am scos la soare
tot in cutie
si seara inapoi in magazie cu eleveuza deasupra capului
ieri dupa masa am observat o inrautatire a starii lui de sanatate . a inceput iar sa se clatine
azi dimineata din pacate l-am gasit decedat.
se pare ca cva nu functiona bine in organismul lui

#26
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,651
  • Înscris: 16.08.2010
A fost ceea ce se numeste pui neviabil. Nu ou neviabil cum zicea cineva mai sus, ca nu-mi inchipui cum ar putea un ou sa traiasca mult(decat daca e fiert tarePosted Image ).

#27
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Aha, si oul ce e domne? Cand embrionul, dintr-un ou, e tarat, oul ala cum se poate numi? Hai sa-i zicem altfel.
puiul poate fi neviabil si din cauza unei incubatii proaste si daca bine imi amintesc, nu prea obisnuiesc sa ma citesc singur, am zic ceva de ou neviabil sau incubatie precara, rezultat un pui tarat...neviabil...compromis...mortaciune pe roti...

#28
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013

Quote

mortaciune pe roti
asa ca toate masinile sau tot ce e cu roti, ca doar nu sunt vietati, nu au viata
Aici trebuie stiuta genetica.
Vina este a stapanului care a dat hrana aiurea la inceput, ala mai slabut a fost afectat definitiv. E si selectia naturala, asa e si la oameni, daca nu erau atatea aparaturi si chimicale ptr tinut bebelusii, ar fi fost o selectie naturala mai riguroasa si nu mai erau dupaia in societate tot felul de indivizi cu probleme, sau care iau pastile si tratamente toata viata.
Cred ca puiul ala era foarte constipat si nu a eliminat din el nimic.

#29
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,651
  • Înscris: 16.08.2010

 parintele, on 07 mai 2016 - 10:00, said:

Aha, si oul ce e domne? Cand embrionul, dintr-un ou, e tarat, oul ala cum se poate numi? Hai sa-i zicem altfel.
puiul poate fi neviabil si din cauza unei incubatii proaste si daca bine imi amintesc, nu prea obisnuiesc sa ma citesc singur, am zic ceva de ou neviabil sau incubatie precara, rezultat un pui tarat...neviabil...compromis...mortaciune pe roti...

Nu poti bre sa spui ou neviabil, poti in cel mai bun caz sa spui ou cu embrion neviabil
Ou aparent normal cu embrion dar neviabil

edit: acolo e vorba despre porumbei, dar tot zburatoare inrudite

Edited by FreeThinker, 07 May 2016 - 10:48.


#30
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Ete ca am spus, astept citatia la trebonal. ;)

Oare cand spui sarcina neviabila, formulare doctoriceasca, nu de discutie colocviala pe forumul lu peste, acolo s-o mai impiedica cineva de faptul ca de fapt embrionul e viabil sau nu,?
par iegzamplu...asta ziceam, ca ubeori termenii astia sunt intuitivi, alteori cobtraintuitivi sau se folosesc expresii diferite pentru lucruri usor diferit nuantate, atata vreme cat omul a pricipit     sau are o parere despre ce ar putea fi, e liber mai departe sa puna mana, sau ochii, sa mai citeasca detalii si sa invete singur , intr-un limbaj mai elevat.
lucru chiar indicat, dealtfel.

Edited by parintele, 07 May 2016 - 11:06.


#31
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
In genetica exista cazuri de specii de animale neviabile, care se nasc si mor in urmatoarele luni neajungand adult niciodata. Din cauza unor incompatibilitati genetice

#32
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,651
  • Înscris: 16.08.2010

 parintele, on 07 mai 2016 - 11:01, said:

Ete ca am spus, astept citatia la trebonal. Posted Image

Oare cand spui sarcina neviabila, formulare doctoriceasca, nu de discutie colocviala pe forumul lu peste, acolo s-o mai impiedica cineva de faptul ca de fapt embrionul e viabil sau nu,?
par iegzamplu...asta ziceam, ca ubeori termenii astia sunt intuitivi, alteori cobtraintuitivi sau se folosesc expresii diferite pentru lucruri usor diferit nuantate, atata vreme cat omul a pricipit sau are o parere despre ce ar putea fi, e liber mai departe sa puna mana, sau ochii, sa mai citeasca detalii si sa invete singur , intr-un limbaj mai elevat.
lucru chiar indicat, dealtfel.

Ne-am impiedicat de semantica. In ce priveste citatia,o las decamdata, nu cred ca stie nici judecatorul Posted Image

Totusi, daca puiul ala a reusit sa sparga coaja si sa eclozioneze, nu as zice ca e vorba nici de embrion neviabil - aia mor in ou, nu apuca sa iasa. Dar poate vine cineva care chiar se pricepe si ne lamureste.

p.s. Chiar acum juma' de ora am bagat un specimen d-asta la rotisor(putin mai mare - 1,5Kg) ceea ce-i doresc si initiatorului cand le-o veni vremea puilor lui...

#33
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,077
  • Înscris: 17.03.2005
Bun, deci nici 3mvrion neviabil nu era bine..aia ma gandeam si eu.



#34
motanu_mic

motanu_mic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,041
  • Înscris: 16.12.2013
Ai bagat un specimen neviabil la rotisor?
Decedase inainte sau cum? de unde stiai ca e neviabil?

#35
autosos

autosos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 10.03.2006
pe vremea cand eram copil cantam un cantecel :
" 10 negri mititei ....
au plecat sa-nnoate...
3 sau innecat din ei
si-au ramas doar 7 .. "
....
etc
...
acuma parafrazand as putea zice :
19 pui mititei
au iesit din coaja
1 sa imbolnavit
si-au rams doar 18

in fine n-are rima dar are morala ( probabil )

#36
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,651
  • Înscris: 16.08.2010

 motanu_mic, on 07 mai 2016 - 14:39, said:

Ai bagat un specimen neviabil la rotisor?
Decedase inainte sau cum? de unde stiai ca e neviabil?

Daca era viabil traia si acum. Cand l-am cunoscut eu era mort de ceva vreme. Cauza mortii nu era precizata pe eticheta de la Kaufland, probabil asa i-a fost soarta.

Edited by FreeThinker, 07 May 2016 - 17:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate