Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#181
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Atentie sa nu te reclame binevoitorii ca ai drujbuit monumentele naturii...

#182
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Suntem offtopic, dar da, teoretic taierea nucului trebuie facuta doar cu aprobare. In realitate nu prea-si bate nimeni capul.

Si, cum spuneam, e greu de hotarat cu care pom iesi cel mai castigat. Unul creste repede dar face lemn slab. Altul creste mai incet dar face lemn bun.

Una peste alta, orice pom poate creste uimitor de repede. Contrar legendelor, chiar si nucul si stejarul. Daca sunt capabili sa creasca sute de ani ajungand la diametre respectabile, nu inseamna ca se vor dezvolta lent la inceput.
Poate ca Paulownia, ca si plopul si bradul, se preteaza mai bine la producerea bustenilor lungi si drepti. Sa faci asa ceva din nuc sau stejar poate ca nu-i la fel de usor. Sau nu am incercat.

#183
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Ar mai fi de luat in considerare si varianta unor specii de felul <cut & come again>

#184
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Adica salcam. Unii zic ca si Paulownia face la fel.
Merg mai multe de fapt: salcia (in lunca Dunarii se practica taierea de pe la 1m inaltime), poate si plopul. Dar ce zic eu, merg si marul, gutuiul etc. Dar ai risc crescut sa se franga noul lastar la furtuni. Mie mi s-a rupt la furtuna un lastar de mar dat din buturuga, avea vreo trei ani, 5m inaltime si 8cm grosime.

Edited by til, 05 February 2018 - 18:51.


#185
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,543
  • Înscris: 27.01.2012
Eu ma refeream la acer negundo si alte buruieni gen corcodus, maclura pomifera, etc...
La paulovnie e problema de baza, lastarii tineri sunt extrem de sensibili la inghet...
Hai sa ne mutam pe un topic potrivit...

Edited by subway_guru, 05 February 2018 - 20:21.


#186
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Bună seara

Am unul din nuci, plantat de răposatul tata, cam la 2-3 m de fosa septica. Fosa facută acu fo' 19 ani, un puț din piatră cu fund din pietriș. Pot consuma nuci din el ? Pomul a crescut foarte bine pînă acum, in fiece primăvara voiam să-l tai dar mă luam cu altele si scăpa. Acum parcă nu m-aș îndura. Dar nici nuci nu am coraj să mestec că nu știu pe unde și-a bagat radacinile. Deci ? Bun de consum sau de foc ?

#187
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
@omnitera - iarta-l si papa linistit nuci...

#188
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Pai  daca contin metale grele ?

#189
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Ce bine era daca facea pawlonia si niste nuci, alune, ceva. Sigur erau si alea tot vreun panaceu

#190
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View PostPhoeniXman, on 24 ianuarie 2018 - 17:59, said:

Buna gluma dar sincer eu prefer mai mult bananierii decat paulownia.

View Postvalidoe, on 08 februarie 2018 - 12:56, said:

Ce bine era daca facea pawlonia si niste nuci, alune, ceva. Sigur erau si alea tot vreun panaceu

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/83HNMGOdhyQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by naeturda, 09 February 2018 - 07:59.


#191
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Ati vazut tonul cu care se adreseaza domnii acolo... zici ca-s procurori. Vor ei sa demonstreze ceva musai.
Si se grabeau de zici ca erau la furat.

Da, e o crestere apreciabila pentru 4 ani. Bine, ei in comentarii zic ca ar avea 3 ani de la taierea de jos. Acum cateva luni ziceau ca au 4 ani.
Dar cu ce sacrificii sau cu ce noroc de conditii optime a obtinut asta?

Ca in afara de el, in toti astia 10 ani de cand e trambitata Paulownia, n-am auzit de alta cultura ajunsa la maturitate. Cultura, nu 2-3-5 pomi.

Banuiesc ca stiti si povestea din spate, cu graba de a taia omului cultura, desi inca nu erau utilizabili la intregul potential. 14.5 cm diametru la captul a 4 m lungime nu prea il califica pentru cherestea. Ce faci, 2 scanduri late de 10 - si asta daca-i drept pomul.
Cam ca inaugurarea autostrazii de Ponta, daca va mai amintiti.

#192
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Intra drujba in el ca in branza, mai rau ca salcia, daca te uiti atent inca se mai vede miezul din mijloc, sincer cred ca doar ca si lemn de foc poate fi folosit.

#193
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Da, nu au aratat pomul de aproape. Si stiu sigur ca acel canal central se mentine chiar si la trunchi de 7-8 ani.

#194
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View PostPhoeniXman, on 09 februarie 2018 - 09:28, said:

.... daca te uiti atent inca se mai vede miezul din mijloc, ....
Ignoranta, exclude progresul.

View Posttil, on 09 februarie 2018 - 08:58, said:

Ati vazut tonul cu care se adreseaza domnii acolo... zici ca-s procurori. Vor ei sa demonstreze ceva musai.
Si se grabeau de zici ca erau la furat.
Corect, sunt pomii lui.

Edited by naeturda, 09 February 2018 - 11:19.


#195
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-mi dau seama exact ce vrei sa zici, daca e acolo o doza de ironie/sarcasm , dar da, domnii aia repeziti nu-mi inspira mai multa incredere decat oricare hot ordinar.

Sau esti chiar proprietarul padurii pe care au facut ei experimentul/"demonstratia"?

#196
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Posttil, on 09 februarie 2018 - 14:51, said:

Nu-mi dau seama exact ...
Ce nu-ti dai seama?
1. Omu' te poate finanta cu valoarea puietilor. La prima taiere, inapoiezi imprumutul.
2. Respecti tehnologia de crestere si fertilizare.
3. Tai dupa 3 ani pentru ca din al patrulea, incepe sa faca flori - implicit seminte si din acel moment ai terminat exploatatia.
4. Iti preia toti copacii prin contract deci sunt ai lui inca de cand semnezi..
5. Ignoranta, exclude progresul - O. Paler.

View Posttil, on 09 februarie 2018 - 14:51, said:

Sau esti chiar proprietarul padurii pe care au facut ei experimentul/"demonstratia"?
Ce sa zic...
Mare caracter!

#197
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
E clar.

Chiar crezi ca nu am vazut si punctul de vedere al proprietarului plantatiei? Pacat ca si l-a retras de pe youtube.

Aberatia de la punctul 3. ti-o vor demonta-o chiar sustinatorii acerbi al minunatului pom, nu-i nevoie sa-mi bat eu capul.

Iar punctul 1. denota camatarie curata. Pana acum altfel a fost prezentat modelul de business ;)

Mai nene. tu realizezi ce spui?!? Ai vazut si culturile esuate de prin tara, care in anul 3 sunt niste bete? Una e etalata intr-un youtube pe una din paginile din urma. Se vede acolo chiar un bussiness man, sustinator al afacerilor cu fraieri care sa investeasca in paulownia. Dar in spate are niste araci despre care chiar el spune ca sunt in anul 3.
Pai daca eu ma angajez sa-ti returnez banii peste trei ani, la recolta, si in trei ani am aracii aia, ce ma fac? Sunt mancat.
Camatarie curata!

#198
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Camatarie curata! Pai si asta nu e tot o afacere prospera? Sa mai zica cineva ca nu e profitabila paolwnia

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate