Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#217
geo_r

geo_r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 19.01.2018
Eu am inteles ca la inaltimea totala a copacului de 1m are grosimea de 30cm...
Apoi am primit explicatia....

#218
DORIN011

DORIN011

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2018
Pana la urmă se merită sau nu sa înființez  o plantație de paulownia?

Edited by DORIN011, 08 March 2018 - 14:29.


#219
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
bun venit Dorino11, eu zic ca da, acum parerile sunt impartite, unii zic ca da, altii zic ca nu, as completa raspunsul meu cu faptul ca ar trebui sa inveti un pic despre paulownia ca sa merite intr-adevar pentru tine

ar trebui sa ''te murdaresti'' un pic, sa-i oferi acestui subiect o atentie bazata pe practica.

#220
DORIN011

DORIN011

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2018
Săptămâna viitoare imi ajung semințele. O sa planeta câțiva pentru lemn de foc. Stie cineva cam cate plante mature trebuie pentru un m3?

#221
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007
Omu sa inscris pe forum doar sa intrebe daca e rentabil, dupa primul raspuns  a si comandat minunea :), nici nu bate la ochi.

#222
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Asta e in genul ''Multumesc Mamei Omida...''

#223
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
N-a vazut sondajul, sta rau cu dioptriile

#224
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
In fiecare an apare cate unu tare in gura despre paulownia dar cand vine vorba de argumente ceva poze, o dovada pe acolo, se afunda mai rau ca si Titanicul.

Anul acesta este randul lui naeturda sa incerce sa se afirme.

Daca nu au reusit altii in 15 ani sa faca ceva cu paulownia, naeturda ne arata acuma in 2018 defapt cat de rentabila este plantatia.

Spor si asteptam cu drag !

#225
DORIN011

DORIN011

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2018
Semințele le-am comandat inainte sa imi fac cont aici .cam 1500de seminte total
4 soiuri .experimentez câteva sa vad cum vor rezista peste iarna .asta daca o sa iasa ceva din semințele alea

#226
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
@dorino11

ai castiga un an daca ai incepe cu butasi, copacei de paulownia de barem 2m inaltime si 2-3 cm grosime, oricum bravo tie ca ai ales varianta cu seminte dar sa stii ca-ti va fi mai greu

in functie de zona unde esti si de pamantul si conditiile in care cresti paulownia vei avea cam 0,1-0,2 mc biomasa dupa 3 ani, aici nu includ primul an

100 copacei iti vor asigura 10 - 20mc asta la un calcul la prima vedere prima tura dupa 3 ani, apoi acestia vor intensifica dezvoltarea crescand mai repede inca barem 2 ture de cate 3 ani.

afla mai multe informatii despre cum sa germinezi semintele de paulownia introducand ''germinarea semintelor de paulownia'' in google, cauta grupuri specializate de cutivatori paulownia pe facebook si youtube pentru a te inspira din experienta acestora si a nu le repeta greselile

dupa 3 ani nu vei avea doar 100 de copaci ci cel putin de 5 ori mai multi dat fiind ca in jurul fiecaruia vor creste noi lastari ce tu poti sa-i folosesti ca noi copacei, mutandu-i si largindu-ti astfel zona de biomasa

sunt multe de invatat si de experimentat dar desigur, asa se intampla in cazul oricarei directii noi careia te-ai consacra

succes

#227
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
De curiozitate, cu cat se mai da samanta de paulownia?

Daca nu ma insel, intr-o singura capsula se afla cateva mii de seminte, iar arborele la randul lui face cateva mii de capsule.

Si inca o curiozitate, de ce incercati sa inmultiti din samanta cand cautati caracteristicile unui anume soi/hibrid ?

#228
DORIN011

DORIN011

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 07.03.2018
Sămânța undeva intre 10-30 ron 1000 de seminte, depinde de unde o cumperi .nu caut un anumit soi o sa lasa câteva fire din fiecare specie afară peste iarna sa vad cum se comporta .

#229
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Postmoraw, on 08 martie 2018 - 18:22, said:

In fiecare an apare cate unu tare in gura despre paulownia dar cand vine vorba de argumente ceva poze, o dovada pe acolo, se afunda mai rau ca si Titanicul.
Anul acesta este randul lui naeturda sa incerce sa se afirme.
Te inseli amarnic!
Faptul ca, sunt mai documentat decat tine si decat multi alti ignoranti (vezi, colegul cu gaura pe mijloc sau cei care nu inteleg argumentul taierii dupa 3 ani), nu inseamna ca vreau sa ma afirm.
Nu-mi dau doctoratul in paulownia, nici nu sunt in vreo competitie si nici nu vand seminte, rasaduri sau butasi..

View PostDORIN011, on 08 martie 2018 - 14:28, said:

Pana la urmă se merită sau nu sa înființez  o plantație de paulownia?
Multe necunoscute.
Din ce zona esti?

View PostDORIN011, on 08 martie 2018 - 17:04, said:

O sa planeta câțiva pentru lemn de foc.
imi dai pe PM adresa ta de mail si iti voi pune la dispozitie informatiile necesare (cum sa faci rasadul, fertilizare, tratamente, etc.).
Nu doresc sa ma mai contrez cu alti colegi.
Fiecare isi evalueaza sansele, in functie de buzunar si cat de documentat este.

Edited by naeturda, 09 March 2018 - 07:42.


#230
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003

View Postnaeturda, on 09 martie 2018 - 07:38, said:

multi alti ignoranti (vezi, colegul cu gaura pe mijloc sau cei care nu inteleg argumentul taierii dupa 3 ani......
Tocmai ai dovedit cat de "pe langa" te afli.

Provocarea zilei
Ascundeti gaura:

Attached Files



#231
naeturda

naeturda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 02.06.2017

View Posttil, on 09 martie 2018 - 12:50, said:

...cat de "pe langa" ...
Provocarea zilei
Ascundeti gaura:
Eu, iti inteleg frustrarea!
Chiar asa si procedez. Cand intalnesc un "smecheras" de paulownia, plantat pe undeva in universul asta, trec pa langa, il ocolesc.
Si nu ii ocolesc "gaura". I-o articulez. La persoana intaia!
Adica, ii ascund gaura, ii pun un dop, asta ca sa nu mai faci un misto ieftin.
Fii constructiv si vino cu argumente.

Edited by naeturda, 09 March 2018 - 13:41.


#232
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,700
  • Înscris: 30.07.2003
Tocmai ti-am dat argumente mai sus.
Mai am si marturia unui coleg de aici de pe topic care a povestit cum la doborarea unui paulownia destul de gros a iesit multa zeama pe lama drujbei, de s-au speriat.

Hai, argumentat si logic ;)

PS
Mai sunt niste argumente subtile in postarea mea anterioara:
- clipul de pe youtube promoveaza afacerile cu paulownia, aratand niste culturi de araci de paulownia, rar mai presara cate o poza cu trunchi gros luata de pe cine-stie-unde
- si ca sa lamurim de pe unde erau luate... vedem bine ca o poza arata o masina incarcata cu lemn, masina pe care scrie ceva intr-o limba straina, cel mai probabil chineza.

#233
moraw

moraw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 398
  • Înscris: 10.06.2013
Nae, Nae..ai mentionat pe pagina anterioara cum ca ti-a incoltit ideea de a planta pe 4 ha paulownia, ai inceput sa studiezi, sa vizitezi, sa te informezi, apoi ai mentionat ca ce nu iti spun toti este  cat te costa intretinerea pe hectar, mai exact 2000 euro/an si intr-un final profitul este de 14-15000 euro.

Ce nu imi dau eu seama sau doar te contrazici pe tine, este daca pana la urma ai dus ideea la bun sfarsit, caci mi se pare ca ai idee cum se prezinta profitul final si costurile anuale, dar apoi ai mentionat ca nu esti in competitie cu nimeni, fapt ce denota ca ai renuntat la aceasta cultura, prin simplul motiv ca daca produci si intri pe piata, automat esti in competitie cu restul.

Pe scurt, ai plantat acum 5 ani arborele paulownia si ai obtinut cifrele mentionate anterior sau ai renuntat la idee din motive diverse?

PS: Niciodata sa nu afirmi ca esti mai documentat sau mai putin documentat decat altcineva, pana nu se demonstreaza contrariul, poate ai dreptate dar la fel de bine poti sa te inseli.

#234
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postnaeturda, on 14 februarie 2018 - 07:26, said:

Nu. Dar am vazut.
Daca imi dai mai multe detalii (ce suprafata, de unde ai puietii, ce soi, etc.) si daca vei dori, iti pot pune la dispozitie tehnologia de intretinere si fertilizare.
Un prieten are 7 ha si va face prima taiere in martie.
La el, in acest moment, diametrul la 1m inaltime este in medie de 30 cm.


In ce zona este plantatia ? Ai ceva poze ?

Merci ! :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate