Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Paulownia = teapa?

- - - - -
  • Please log in to reply
388 replies to this topic

Poll: Paulownia = teapa? (120 member(s) have cast votes)

Afacere din cultura Paulownia, țeapă ori nu?

  1. Clar da, țeapă pe față pentru naivi. (82 votes [68.33%] - View)

    Percentage of vote: 68.33%

  2. Nu știu, votez să mă aflu în treabă. (31 votes [25.83%] - View)

    Percentage of vote: 25.83%

  3. Nu-i țeapă, și eu m-am îmbogățit cultivând copacul minune. (7 votes [5.83%] - View)

    Percentage of vote: 5.83%

Vote Guests cannot vote

#163
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Si nu stiu daca mi se pare mie, dar extremele s-au intins. Parca in copilarie nu auzeam de temperaturi mai joase de -10, hai -15. Doar asa, de la Romica Jurca, pentru cei din Intorsura Buzaului si de la Joseni.
Ori, in fiecare din ultimele trei ierni am avut nopti la rand cu -20 - -24 grade

E adevarat, in trecut se mai si mintea, ca sa nu se inchida scoala din Toplita, dadeau prognoza ... optimista.

#164
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Alta e diferenta...pe atunci erau plantele protejate cu plapumioara de zapada!

#165
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
o sa probez iarna asta daca tomentosa ingheata, am sa pun si poze, deocamdata am mutat cateva sute in jurul proprietatii, azi am terminat... ideea e ca daca nu au inghetat ei cand erau mici iarna trecuta, ma indoiesc ca vor ingheta iarna asta...

dar nu la inghet ma gandeam cand am zis ca s-a modificat clima ci pur si simplu la faptul ca iarna s-a scurtat si se va scurta in continuare, paulownia avand astfel mai mult timp sa se dezvolte...

#166
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,587
  • Înscris: 31.01.2010

View Posttil, on 20 noiembrie 2017 - 08:26, said:

Si nu stiu daca mi se pare mie, dar extremele s-au intins. Parca in copilarie nu auzeam de temperaturi mai joase de -10, hai -15.

Esti tinar, de aia...

#167
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003

View Postcastigionline, on 21 noiembrie 2017 - 19:09, said:

ci pur si simplu la faptul ca iarna s-a scurtat si se va scurta in continuare, paulownia avand astfel mai mult timp sa se dezvolte...
Anul asta am schiat pe 22 Aprilie, aici in Predeal.

#168
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
@til, e mai bine sa judecam folosind argumente si nu vorbe cand dorim sa demonstram ceva - in pozele atasate vezi diferenta de temperatura dintre iarna trecuta si iarna asta pentru zona in care am paulownia, diferenta ce s-a resimtit la nivelul intregii tari indiferent de zona

concluzia e simpla - iernile in Romania nu mai sunt ce au fost asta fiind un argument in plus pentru a cultiva paulownia intensiv inlocuind astfel padurile taiate abuziv in ultimii 25 de ani

Attached Files



#169
PhoeniXman

PhoeniXman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 05.01.2007

Quote

cultiva paulownia intensiv inlocuind astfel padurile taiate abuziv
Buna gluma dar sincer eu prefer mai mult bananierii decat paulownia.

#170
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Da dom'le! Si musai, neaparat si inevitabil, cu Paulownia trebuie refacut fondul forestier Posted Image

Cat despre anomalii meteorologice, se mai intampla.
Iar faptul ca am schiat pe 23 Aprilie (am revazut pozele zilele trecute si nu era pe 22, cum am scris mai sus) la Predeal iti pare doar o vorba, nu un argument?
Iar pe 21 aprilie faceam focul in solar.


In fine, nu de asta venisem aici pe topic, nu vazusem ca sunt postari noi.

Dar am gasit ceva interesant:
HAGAN CHIMERA TWO LIGHT
Prima alegere pentru schioarele exigente, Lemn de Paulownia, design deosebit. STOC: 154


Aparent Hagan foloseste lemn de paulownia la varful de gama si plop la cel mai ieftin schi de tura.
Dar asta nu inseamna ca o sa se imbogateasca cineva din asta, cu siguranta au o sursa ieftina si buna, nu au nevoie de camioanele tale de busteni Posted Image
http://www.explorers...hiuri-tura.html

Edited by til, 25 January 2018 - 18:50.


#171
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
asa e til, ai dreptate, uite usor usor cum ne apropiem de realitate - nu e ''neaparat si inevitabil'' ca folosind paulownia sa refacem fondul forestier dar e o varianta... si da, schiurile de paulownia sunt de 5 stele ca si multe alte lucruri facute din acest lemn special...

asa e til, paulownia e real si nu e teapa, asta se doreste demonstrat aici, multumesc

#172
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Singura problema e daca e si potrivit cultivarii la clima noastra...ceea ce e f.f. discutabil...ca alt fel ar fi mai indicat lemnul de tek ori abanosul!
;)

Edited by subway_guru, 26 January 2018 - 00:59.


#173
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Bre, da' v-ati gandit ca daca impadurim cu paulownia provocam racirea globala si prin urmare clima de la noi devine total nepotrivita pentru sarmanul arac?

#174
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pana la urma care mai e treaba pe aici ? :)
Creste repede ? Eu vreau sa pun pentru lemn de foc, nu ma intereseaza sa o vand. Vreau ceva care creste repede (in cati ani ?) , nu ma intereseaza sa vand pentru export, la schiuri, yachturi si alte treburi din astea cum credeau unii cand au facut plantatia.

#175
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,705
  • Înscris: 30.07.2003
Din pacate Dl Podar de la Cj/Turda nu mai are pe youtube filmuletele care erau concludente. Probabil s-a inteles cu furnizorii de rasad Paulownia sa nu mai prezinte public cum merge treaba in realitate, riscand astfel sa le strice lor afacerile.

In principiu, da, creste mai repede decat alti copaci. Daca il si ingrijesti corespunzator, sau daca ai un loc intr-o zona prielnica. Clima blanda, apa in sol.
In ce zona esti?

Arunca un ochi si aici:
https://forum.softpe...iu/page__st__72

#176
castigionline

castigionline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 19.08.2017
@TruculMagic te gandesti exact cum ma gandeam eu in toamna lui 2016...

daca plantezi butasi de paulownia tomentosa in varsta de un an cu inaltime minima de 2 m si grosime minima de 4 cm si ai o sursa de apa sa-i uzi si pamant cat de cat bun ( fara apa la mai putin de 2m adancime, fara roca la mai putin de 6 m adancime cu ph intre 5 si 9 si in care apa nu balteste) e foarte posibil sa recoltezi de foc dupa 3 ani, apoi iar dupa 3 ani si cel putin inca odata dupa 3 ani trunchi cu grosimea de 20 - 25 de centimetri si masa lemnoasa cam de 0,15 - 0,20 mc per copac

eu i-am crescut din seminte asa ca din pacate am pierdut un an plantand rasaduri, acum toamna asta mi-a venit sa-i inmultesc cam de 5-10 ori asa ca i-am mutat caz in care probabil si posibil s-a mai sacrificat un an... una peste alta, merita pentru foc pentru ca arde la temperaturi superioare unui lemn obisnuit aprox 500 grd celsius deci iesi chiar bine in combinatie cu orice alt tip de lemn

exista insa un aspect negativ acela ca un metru cub de paulownia e foarte usor cam 280 - 300 kg per metru cub fata de salcam de exemplu care are in jur de o tona per metru cub asa ca orice calcule ti-ai face, chiar daca paulownia arde mai mult timp tot trebuie sa iei in considerare ca un metru cub de paulownia este echivalentul a barem juma de metru cub de material lemnos obisnuit...

alte aspecte pozitive sunt ca se usuca extrem de repede, cam intr-o luna de vara, arde neobisnuit de curat, aproape fara fum, nu infunda cosuri, nu lasa cenusa prea multa...

multi mi-au spus ca paulownia nu e de foc, e pentru scopuri mult mai nobile, totusi in conditiile scumpirii lemnelor de foc prefer sa nu cheltui nimic crescand in propria-mi curte necesarul de foc

#177
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci ar fi si salcamul de luat in calcul ? Nu dau mai mult de 50e pe niste butasi lemnificati sau de 1 metru inaltime. Mai am 200 seminte care trebuie sa imi apara. Cand apar  o sa te contactez pentru niste sfaturi :)

#178
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
In zona mea cel mai repede creste si se inmulteste artarul Acer negundo...

#179
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Lemnul de nuc e bun pentru foc ? Daca am pus niste nuci de 1 metru inaltime, in 5-7 ani au crescut foarte tare.

#180
netejoru

netejoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 24.07.2012
Ala de nuc e cel mai bun,arde la 550:)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate