Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

Legat de aparate foto!!

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
Scuze, stiu ca subiectul meu e legat de fapt de departamentul foto, dar nu am vazut aici un canal dedicat acestui segment, asa ca am zis ca video e destul de apropiat.Sper sa nu provoc supararea nimanui.

Problema este ca imi caut o camera foto, nu digitala, ci un zoomcamera, sau spiegelreflexcamera, sau habar nu mai am cum i se mai spune.Oferta este foarte bogata, cel putin la mine, si caut cel mai bun raport pret calitate, pretul sa mearga pina in 500 € si daca se poate sa imi ofere cat mai multe facilitati, caut modele noi, sa zicem nu mai vechi de 10 ani, si nu rusesti, ATENTIE NU CREEZ AICI O RUBRICA DE VANZARI CUMPARARI; CI VREU DOAR SFATURILE VOASTRE LEGATE DE ACESTE APARATE; ADICA: firma, model, cost, ce poate face, si cum sa descurcat la voi, deci calitate.Astept sugestile voastre, mersi mult. Ca exemple: Nikon F55, F65, Canon EOS 3000N, EOS 300V; EOS 33; MINOLTA DYNAX 303 si, DYNAX 4, 5 , QD,. Asa ca exemple , dar daca mai stiti si altele care se ridica la acelasi nivel, e ok, sugeratile.

#2
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
GunX, da-mi te rog o mina de ajutor sa gasesc hotarirea ceea mai buna!:o)))

#3
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
scuze, eu nu sfatuiesc pe nimeni inca sa-si cumpere un aparat foto digital, nu numai din cauza ca nu prea am apucat sa testez multe modele si nu stiu ce sa va povestesc, dar mai ales pentru ca tehnologia nu merita inca, adica la cat costa un model bun sunt prea multi bani, iar ce isi permite cineva in mod normal e prea slab, mai bine mergeti la banii aia pe foto clasica....

in 2, maxim 3 ani situatia o sa se schimbe  si o sa inceapa sa fie avantajos, la fel ca la camere digitale, unde "epoca" noua a adus un progres, in foto mai are doar un pic de recuperat (raport calitate/pret)

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
cipicule, daca imi spui shi cam la ce o sa foloseshti camera asta, itzi pot da ceva sfaturi...

sfat general: sa shti ca lentilele ruseshti sunt uneori foarte bune !

#5
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Sa te feresti cu orice pret de minolta!!!

La pretul ala poti lua un Nikon F65 sau un Canon EOS300.

#6
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
GunX, pai nici nu ma refer la o camera digitala, tocmai vreau una clasica, dar stii ca sunt doua tipuri, asa numitele sucher camera ( adica acele smena, cu care parinti tai faceau poze in vacante) si asa numitele spiegelreflexcamera ( adica cele cu care te poti "juca", de pilda sa focusezi, si printr-un sistem de lentile si oglinda fezi exact in ...cum se cheama... vizor ceea ce ai focusat si cat, ) sincer nu stiu cum sa iti explic mai bine, Ideea e ca vreau o camera normala, NU DIGITALA:

#7
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
Arty, am nevoie de o camera buna, pt a lucra cu ea, trebuie sa imi fac un examen de fotografie, si deci voi face fotografii.Cat despre lentile rusesti, sunt de acord, dar nu prea le gasesc aici, e foarte greu sa dau de ele si in conditii bune.:o))Deci raman pe comercial:o))
BIBCU:Poti sa si imi argumntezi, ti-as fi recunoscator, de altfel chiar vreau ca toti cei care posteaza aici ceva sa isi si argumenteze obiectile, concis si la obiect, nu de genul " pt ca asa zic eu ".Ok?!?! Multumesc, si astept in continuare sfaturile voastre.

#8
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001
Nu eu zic, ci profesionistii in fotografie: fereste-te de minolta! Daca vrei sa asculti sfatul, bine, daca nu, sint banii tai... :)

#9
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
BIbicu: si ce imi recomanzi? Pina in 500€.

#10
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
eu ash cauta un Canon EOS Elan 7E, la banii aia. "E" pentru ca are autofocusul excelent shi mai ales rapid.

#11
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,341
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by cipicul
BIbicu: si ce imi recomanzi? Pina in 500€.

Ti-am zis mai sus: Nikon F65 sau un Canon EOS cu numarul de dupa EOS cit mai mic. De exemplu EOS30 sau EOS300. Cred ca in $500 te incadrezi doar cu un EOS300 sau F65 (sau eventual un EOS30 FARA obiectiv). Vezi ca ti-a zis si arty ceva, dar nu stiu daca gasesti in ro.

#12
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
o camera o alegi in general pe subiect. adica sa nu te ashteptzi sa faci treaba buna cu o camera de fotoreporter daca tu fotografiezi arta... sau peisaj de pilda.

fotografia e o arta in sine iar uneltele de pe piatza sunt calate pe diverse directzii. Exista shi camere amatoare, cu rezultate discutabile pt un profesionist dar foarte bune pt acasa/ziua de nashtere/excursie.

Camerele pt cei care incep sa caute rezultate incep prin a fi mai scumpe shi mai greu de folosit pt un profan, deshi shi in segmentul acesta au patruns automatizarile care ne fac viatza MULT mai ushoara.

O camra buna la toate nu exista, insa daca vrei sa stai in buget potzi face unele compromisuri... adica sa ai o camera shi cateva obiective shi filtre.

Din ce am intzeles de la tine e ca vrei sa faci poze :) fiindca n'ai specificat cam ce fel de poze vrei sa faci, recomandarea mea a fost spre o camera generica, buna calitativ shi cu care te incadrezi binishor oricare ar fi domeniul ales... in dotarea standard.

#13
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
Pai nu e vorba de Romania, eu sunt in Germania.
Arty, nu prea inteleg ce vrei sa imi zici, eu caut o asa zisa spiegelreflexcamera, sincer nu stiu cum sa ii zic in limba romana, dar da e un model din cele folosite si de fotoreporteri, adica cu zoom mobil, la care poti atasa si alte obiective, si da ma intereseaza , normal o camera la care sa ii atasez diferite obiective, de la macro la tele si asa mai departe, in special o voi folosi la peisaje, colaje, si ceea ce inseamna arta fotografica si studiu, nu pt fotoreportaj sau zile onomastice.Cred ca acum m-am facut mai bine inteles, daca da, ce poti sa imi zici?
Ca oferte , sincer ma bazez mai multe pe Internet Shop, pt ca sunt mai ieftine decat in cataloage, sau la oferte prin magazine sau prin licitatie de aparate folosite pe "ebay.de".

#14
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
Apropo, sa inteleg ca de fapt Canon EOS Elan 7E, e de fapt numele american a camerei SLR Canon EOS 30?

#15
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
cipicul, tu cauti ce se cheama in romaneste o camera reflex-mono-obiectiv .

Iti recomand cu caldura aparatele Canon. De exemplu, cred ca vei gasi cu usurinta Canon Rebel Kiss (numit Rebel XS in America de Nord), si care iti va acoperi toate cerintele.

Sau mergi pe Nikon. Sau Pentax (lentile Zeiss, mmm!)

#16
cipicul

cipicul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 13.07.2002
Strangelove91, cred ca spui de Canon EOS 3000N, sau?Pai eu m-am decis pina acum intre Nikon F80, Nikon F65, Canon Eos 30 si Canon Eos 300V, astea find numele sub care circula in Europa, eu find in Europa.Cat despre Pentax, mai studiez un pic problema, cred ca sunt bune, auzisem acelasi lucru de pilda si despre Olympus.

#17
strangelove91

strangelove91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 22.01.2003
Scuze, Kiss era numele din Japonia, nu din Europa :)

Nu poti gresi cu Nikon si Canon, orice iei iti va merge citiva ani buni fara probleme, poti  sa-l dai la nepoti mostenire...

#18
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
da, Elan 7 este 30 din europa

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate