Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...
 Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...
 In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...

Audi Q3 F3 PHEV - impresii si con...

AC Vortex nu mai incalzește
 

iPhone SE 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
2224 replies to this topic

#973
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Am schimbat parola ca atunci când am dat pe nu permiteți a zis ceva de genul sa schimb parola, dar eu am apăsat pe nu acum.
Bine ca nu mi-a cerut parola veche acuma când am schimbat parola ca nu mai știam exact ce cifra am pus ca era obligatoriu ca parola sa conțină si o cifra.

#974
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Sigur e bine băgată parola la contul de iCloud la telefon ? Verifica setări ,Apple id, parola și dai acolo sign in cu parola, verifică...

Edited by calbog, 24 August 2017 - 14:59.


#975
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Da,am verificat. Scrie ca e conectat la iCloud. Deci, dacă dorești sa schimbi codul idapple, nu cere parola veche. A cerut doar parola din cifre care o bag când ii in stand by. Hm!


#976
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010
Bună,

Aș vrea la începutul lunii septembrie să achiziționez un SE 128 gb.  Am avut până acum un J5 2015 dar a început să mi se pară prea mare (da știu, ilar).  Sunt interesată de SE dar nu știu cât de bun este. Am citit numai recenzii foarte bune despre el dar aș vrea și păreri de la persoanele care au deja acest telefon de mai multă vreme. Merită achiziționat sau să mă îndrept spre altceva? Mulțumesc!

Edited by Autumn_Dream, 27 August 2017 - 13:53.


#977
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
@Autumn_Dream Daca stii sigur ca marimea ecranului de 4" este buna pentru tine si te poti obisnui cu iOS, nu prea ai multe minusuri pentru el. In gama asta nu ai ce sa gasesti mai bun, bateria e foarte buna, camera buna, functionabilitatea la fel. Eu am venit de pe Android, fiind primul telefon cu iOS pe care il detin si nu ma asteptam sa fiu atat de multumit de el.

Edited by in10se_l1fe, 27 August 2017 - 14:54.


#978
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010

View Postin10se_l1fe, on 27 august 2017 - 14:53, said:

@Autumn_Dream Daca stii sigur ca marimea ecranului de 4" este buna pentru tine si te poti obisnui cu iOS, nu prea ai multe minusuri pentru el. In gama asta nu ai ce sa gasesti mai bun, bateria e foarte buna, camera buna, functionabilitatea la fel. Eu am venit de pe Android, fiind primul telefon cu iOS pe care il detin si nu ma asteptam sa fiu atat de multumit de el.


Cum e cu semnalul?  La ora actuală dețin 2 sim-uri: un Vodafone și un Orange. Nu mă interesează Digi sau Telekom.

#979
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postin10se_l1fe, on 27 august 2017 - 14:53, said:

functionabilitatea

Un link la cuvantul asta din dinctionar se poate te rog?

View PostAutumn_Dream, on 27 august 2017 - 13:38, said:

(da știu, ilar).

Ilarion Ciobanu?

Edited by izometric, 27 August 2017 - 15:03.


#980
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011
@Autumn_Dream sunt si telefoane mai bune din punct de vedere al semnalului, dar nu sunt probleme

@izometric am vrut sa zic functionalitate. Mersi.

Edited by in10se_l1fe, 27 August 2017 - 15:04.


#981
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010

View Postizometric, on 27 august 2017 - 15:02, said:

Un link la cuvantul asta din dinctionar se poate te rog?



Ilarion Ciobanu?


Nu cunoști cuvântul ilar și ce înseamnă? E o glumă nu?

#982
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

Quote

Pentru a înlătura orice dubiu, trebuie precizat că, potrivit DOOM (Dicţionarul ortografic, ortoepic şi morfologic al limbii române) şi DEX (Dicţionarul explicativ al limbii române), forma corectă a adjectivului este hilar (din latinescul hilaris, fr. hilaire), acesta fiind sinonim cu ilariant (din franţuzescul hilarant, lat. hilarans, -ntis) – care provoacă râsul, amuzant, comic, hazliu (ilar este doar o variantă tolerată, a doua menţionată în DOOM, ceea ce înseamnă că nu este o greşeală, dar recomandată este prima, aşa cum, în cazul lui ilariant, varianta cu h – hilariant – este a doua, cea tolerată).

La fel cu pluralul de la nivel este niveluri dar din cauza hoardelor de agramati, nivele (pluralul de la nivela) a devenit termen tolerat.

#983
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010

View Postizometric, on 27 august 2017 - 15:12, said:

La fel cu pluralul de la nivel este niveluri dar din cauza hoardelor de agramati, nivele (pluralul de la nivela) a devenit termen tolerat.

Vezi că aria LITERATORUL e în altă parte.

View Postin10se_l1fe, on 27 august 2017 - 15:04, said:

@Autumn_Dream sunt si telefoane mai bune din punct de vedere al semnalului, dar nu sunt probleme

@izometric am vrut sa zic functionalitate. Mersi.

Eu întreb strict de SE.

#984
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
Pareri pro si contra exista la orice. Banii tai, telefonul tau.

#985
in10se_l1fe

in10se_l1fe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 26.01.2011

View PostAutumn_Dream, on 27 august 2017 - 15:47, said:


Vezi că aria LITERATORUL e în altă parte.

Eu întreb strict de SE.

E bun la semnal, o sa depinda de acoperirea retelei daca vei avea probleme sau nu.

#986
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010

View Postizometric, on 27 august 2017 - 15:12, said:


Hehe. ce probleme existentiale au unii. Care e problema daca a zis ilar in loc de hilar? Unii sunt atat de inflexibili incat nu pot accepta nicio greseala. Dar in cazul gramaticii, e clar ca logica pe care se bazeaza acea persoana este extrem de stupida. Scopul dialogului este de a transmite un mesaj. Daca acesta a fost inteles, se considera succes. Dar unii sunt atat de rigizi, incat nu pot sa accepte altceva. Oamenii inteligenti au capacitatea de a se adapta, cei care vor doar sa para inteligenti trebuie sa dea citate spuse de alt prost, care sa ii sustina cauza. Eu sincer prefer un om care e capabil sa ia propria decizie, dar sa faca uneori greseli, decat unul care face si crede orbeste in ce i se spune. Asta e diferenta dintre un om si un robot. Un robot e programat, si face totul ca la carte, total neoriginal, si poate sa ofere citate scrise de sursele oficiale (dar nu de la sine), care vor doar sa ii robotizeze si pe ceilalti. Imi aduc aminte de profesorul meu de romana din liceu, era asemanator. Ne punea sa invatam poezii, si ne intreba: ce a vrut sa spuna poetul prin aceste versuri? Si daca indrazneai sa ai o parere diferita de a lui, nu aveai sanse sa treci clasa. Daca spuneai ceva diferit erai penalizat. Unde e creativitatea? Unde este frumusetea exprimarii libere, si a altor puncte de vedere? Cam asa esti si tu. Daca a zis careva destept al tarii ca asa e corect, trebuie tu sa vii sa te impui, sa arati ca asa a zis dășteptul dăștepților, și tu trebuie sa iti impui punctul de vedere, nu poti sa accepti ca altii sunt diferiti.

Ca sa inchei: ma cac pe doom, si pe regulile stupide facute pentru oamenii inflexibili.

Si ca sa fiu on topic: in calitate de posesor (in trecut) al telefonului, si viitor posesor (da, ma intorc la el peste 1-2 saptamani), pot sa spun ca semnalul este bun (nu e cel mai bun semnal la un telefon, dar este bun), si se misca extraordinar. Intrebarea este daca te vei obisnui cu ios (eu sunt in tabara celor care au incercat android de mai multe ori, dar nu ma pot adapta la el, si tot la ios ma intorc de fiecare data, este foarte simplu, bine organizat si rapid)

Edited by R10, 27 August 2017 - 23:12.


#987
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,704
  • Înscris: 09.11.2010

View PostR10, on 27 august 2017 - 23:11, said:

Hehe. ce probleme existentiale au unii. Care e problema daca a zis ilar in loc de hilar? Unii sunt atat de inflexibili incat nu pot accepta nicio greseala. Dar in cazul gramaticii, e clar ca logica pe care se bazeaza acea persoana este extrem de stupida. Scopul dialogului este de a transmite un mesaj. Daca acesta a fost inteles, se considera succes. Dar unii sunt atat de rigizi, incat nu pot sa accepte altceva. Oamenii inteligenti au capacitatea de a se adapta, cei care vor doar sa para inteligenti trebuie sa dea citate spuse de alt prost, care sa ii sustina cauza. Eu sincer prefer un om care e capabil sa ia propria decizie, dar sa faca uneori greseli, decat unul care face si crede orbeste in ce i se spune. Asta e diferenta dintre un om si un robot. Un robot e programat, si face totul ca la carte, total neoriginal, si poate sa ofere citate scrise de sursele oficiale (dar nu de la sine), care vor doar sa ii robotizeze si pe ceilalti. Imi aduc aminte de profesorul meu de romana din liceu, era asemanator. Ne punea sa invatam poezii, si ne intreba: ce a vrut sa spuna poetul prin aceste versuri? Si daca indrazneai sa ai o parere diferita de a lui, nu aveai sanse sa treci clasa. Daca spuneai ceva diferit erai penalizat. Unde e creativitatea? Unde este frumusetea exprimarii libere, si a altor puncte de vedere? Cam asa esti si tu. Daca a zis careva destept al tarii ca asa e corect, trebuie tu sa vii sa te impui, sa arati ca asa a zis dășteptul dăștepților, și tu trebuie sa iti impui punctul de vedere, nu poti sa accepti ca altii sunt diferiti.

Ca sa inchei: ma cac pe doom, si pe regulile stupide facute pentru oamenii inflexibili.

Si ca sa fiu on topic: in calitate de posesor (in trecut) al telefonului, si viitor posesor (da, ma intorc la el peste 1-2 saptamani), pot sa spun ca semnalul este bun (nu e cel mai bun semnal la un telefon, dar este bun), si se misca extraordinar. Intrebarea este daca te vei obisnui cu ios (eu sunt in tabara celor care au incercat android de mai multe ori, dar nu ma pot adapta la el, si tot la ios ma intorc de fiecare data, este foarte simplu, bine organizat si rapid)

Mulţumesc. Eu cred şi sper că mă voi obişnui cu el.

#988
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
Nu cred ca mi se pare - dar, de cand am SE-ul, cantitatea de date parca se  consuma mai rapid. Desi mi se pare ca stau mai putin cu ochii in telefon - cred ca din cauza ecranului mai mic- pare ca se consuma mai mult net in conditiile in care nu folosesc wifi deloc. Sa fie doar din cauza updateurilor, sau mi se pare? E doar o curiozitate. Am net destul.

#989
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Inainte ce telefon ai avut? Aplicatiile au dimensiuni mai mari pe ios, si update-urile probabil la fel. Cred ca de asta e asa. Tin minte ca pe ios aplicatia facebook are vreo 250-300 mb, si pe android vreo 70-80

#990
george251

george251

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 26.07.2007
A3 2015 deci android

Si cred ca aplicatiile pe ios se instaleaza mereu in intregime nu ca mici updateuri ca in windows sau android

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate