Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Problema mate imposibila

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#37
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgeo123, on 18 februarie 2016 - 14:02, said:

Pai este combinatia: 1 rosie, 12 roz si 8 albe.
Ca sa se poate rezolva problema cu unica solutie 12 roz, 10 rosii si 8 albe trebuia ca enuntul sa fie de forma:
Un vanzator are 30 de lalele rosii,roz si galbene la un loc.
Din lalelele care le are, vanzatorul poate face un  buchet de 21 lalele care sa contina o singura lalea rosie sau un  buchet de 19 lalele care sa contina o singura lalea roza.
Cate lalele de fiecare fel are vanzatorul?
Termenii cu "oricum am incerca si alegand la intamplare" nu aveau ce cauta in enunt plus ca acolo mai trebuia sa existe si cuvantul doar.(Doar una este  rosie, Doar una este roza )
stimabile, ai o problema cu intelegerea enuntului.

enuntul are 2 afirmatii, cu inteles diferit:
-"oricum am incerca sa facem buchete din 19 lalele, una este roza": avem optiunea de a face buchetul, asta inseamna ca ne putem alege cele 19 lalele, doar ca suntem obligati (de combinatia de culori din cele 30 de lalele) sa alegem si una rosie
-"alegand la intamplare 21 de lalele, una din cele alese este rosie" asta inseamna ca in orice combinatie de 21 din 30 o sa regasesti o lalea rosie (si numai una)
astfel in primul caz putem trata cea mai proasta situatie (18 lalele de alta culoare, restul roze) pe cand al doilea caz trateaza toate combinatiile posibile (din cauza acelui "la intamplare").

daca te apuci sa modifici enuntul poti ajunge la probleme care permit rezolvare(ex:"un vanzator are 30 de lalele, steaua a batut pe dinamo cu 3-2; cate goluri a dat dinamo?"), dar discutia este despre enuntul postat la inceputul topicului, nu despre vreo variatie a lui.

Edited by _Smiley_, 18 February 2016 - 14:47.


#38
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@Alin Corect. Uite vezi nici asa nu e bine.Acum vad si eu.
Daca o bagi pe aia cu doar una rosie si una roz tot nu e bine deoarece tot la intervale ajungi

View Post_Smiley_, on 18 februarie 2016 - 14:46, said:

stimabile, ai o problema cu intelegerea enuntului.

enuntul are 2 afirmatii, cu inteles diferit:
-"oricum am incerca sa facem buchete din 19 lalele, una este roza": avem optiunea de a face buchetul, asta inseamna ca ne putem alege cele 19 lalele, doar ca suntem obligati (de combinatia de culori din cele 30 de lalele) sa alegem si una rosie
-"alegand la intamplare 21 de lalele, una din cele alese este rosie" asta inseamna ca in orice combinatie de 21 din 30 o sa regasesti o lalea rosie (si numai una)
astfel in primul caz putem trata cea mai proasta situatie (18 lalele de alta culoare, restul roze) pe cand al doilea caz trateaza toate combinatiile posibile (din cauza acelui "la intamplare").

daca te apuci sa modifici enuntul poti ajunge la probleme care permit rezolvare(ex:"un vanzator are 30 de lalele, steaua a batut pe dinamo cu 3-2; cate goluri a dat dinamo?"), dar discutia este despre enuntul postat la inceputul topicului, nu despre vreo variatie a lui.

E partial bine ce spui acolo dar enuntul tot nu e corect formulat.La prima trebuia sa ai:cel putin una e roza si la a doua cel putin una e rosie.
Ai punctat bine cu interpretarea la" oricum si alegand la intamplare".

Edited by geo123, 18 February 2016 - 15:08.


#39
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Post_Smiley_, on 18 februarie 2016 - 14:46, said:

stimabile, ai o problema cu intelegerea enuntului.

enuntul are 2 afirmatii, cu inteles diferit:
-"oricum am incerca sa facem buchete din 19 lalele, una este roza": avem optiunea de a face buchetul, asta inseamna ca ne putem alege cele 19 lalele, doar ca suntem obligati (de combinatia de culori din cele 30 de lalele) sa alegem si una rosie
-"alegand la intamplare 21 de lalele, una din cele alese este rosie" asta inseamna ca in orice combinatie de 21 din 30 o sa regasesti o lalea rosie (si numai una)
astfel in primul caz putem trata cea mai proasta situatie (18 lalele de alta culoare, restul roze) pe cand al doilea caz trateaza toate combinatiile posibile (din cauza acelui "la intamplare").


asa cum pui problema nu exista solutie.

-"oricum am incerca sa facem buchete din 19 lalele, una este roza": avem optiunea de a face buchetul, asta inseamna ca ne putem alege cele 19 lalele, doar ca suntem obligati (de combinatia de culori din cele 30 de lalele) sa alegem si una rosie roz?."

deci gandind asa avem 1 lalea roz pentru ca am dreptul sa-mi aleg una roz . restul nu conteaza pentru moment .

-"alegand la intamplare 21 de lalele, una din cele alese este rosie" asta inseamna ca in orice combinatie de 21 din 30 o sa regasesti o lalea rosie (si numai una)"

aici este ceva fals si ne-am blocat.. daca am 1 lalea rosie - poate ramane in restul de 9 nealese; daca am 2 lalele rosii pot fi ambele alese la intamplare in buchetul de 21.

nu ma ajuta cu nimic nr de combinatii in stabilirea nr din fiecare culoare.

Edited by AlinE, 18 February 2016 - 15:14.


#40
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Exact de asta am ingrosat acea afirmatie.
Oricum ai luao problema e gresita si enuntul ambigu.Vad ca pana acum nici o iterpretare nu a dus la un raspuns unic.

Edited by geo123, 18 February 2016 - 15:11.


#41
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,972
  • Înscris: 20.10.2015
Ba exista, Costel are dreptate, dar textul e tradus prost.

"Presupunem ca facem buchete din 19 si una este roz"
"Alegem la intamplare 21 si una este rosie"

Bravo Costel

#42
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostTsunnnami, on 18 februarie 2016 - 15:12, said:

"Presupunem ca facem buchete din 19 si una este roz"
"Alegem la intamplare 21 si una este rosie"

si cate sunt rosii, cate roz si cate albe in cazul asta?

#43
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

View PostTsunnnami, on 18 februarie 2016 - 15:12, said:

Ba exista, Costel are dreptate, dar textul e tradus prost.

"Presupunem ca facem buchete din 19 si una este roz"
"Alegem la intamplare 21 si una este rosie"

Bravo Costel
Pai nu ai cum sa alegi la intamplare si sa ai doar una rosie de fiecare data.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,972
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgeo123, on 18 februarie 2016 - 15:23, said:

Pai nu ai cum sa alegi la intamplare si sa ai doar una rosie de fiecare data.

Okay, okay, "din care" una este rosie, sper c-ai inteles ce-am vrut sa spun
Cred ca e o traducere proasta, dar, daca exista problema, Costelus are dreptate.
L-as alege inginer la mine in echipa

View PostAlinE, on 18 februarie 2016 - 15:21, said:


si cate sunt rosii, cate roz si cate albe in cazul asta?

View PostTsunnnami, on 18 februarie 2016 - 13:38, said:


alb-x-8
roz-y-12
rosu- z-10

asa cum a scris si Costel

#45
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
si unde gresc eu daca spun ca sunt:

alb - x - 2
roz - y - 14
rosu - z - 14
?

View Postgeo123, on 18 februarie 2016 - 15:57, said:

Ar merge cred daca consideram:
1-Oricum am face buchete de 19 avem cel putin una roz
2-Oricum am face buchete de 21 avem cel putin una rosie.
Din preima ar iesi 12 roz si din a doua 10 rosii iar diferenta pan la 30 ar fi albe.

tot intervale ar fi.

Edited by AlinE, 18 February 2016 - 15:59.


#46
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ar merge cred daca consideram:
1-Oricum am face buchete de 19 avem cel putin una roz
2-Oricum am face buchete de 21 avem cel putin una rosie.
Din preima ar iesi 12 roz si din a doua 10 rosii iar diferenta pan la 30 ar fi albe.

View PostAlinE, on 18 februarie 2016 - 15:41, said:

tot intervale ar fi.
Pai daca am avea mai mult de 12 roz si/sau mai mult de 10 rosii(de ex:14 roz, 12 rosii si 4 albe) nu s-ar mai adeveri conditia:"avem cel putin una roz si avem ce putin una rosie"
In EX:14 roz, 12 rosii si 4 albe ar iesi cel putin 3 roz luate cate 19 si cel putin 3rosii luate cate 21.
Eu zic ca nu mai avem intervale in cazul asta.

Edited by geo123, 18 February 2016 - 16:15.


#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,972
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlinE, on 18 februarie 2016 - 15:41, said:

si unde gresc eu daca spun ca sunt:

alb - x - 2
roz - y - 14
rosu - z - 14


x + y + z = 30
x + 1 + z = 19
x + y + 1 = 21

De unde sa-ti dea intervale?

ia de scade a 2-a din prima si a 3-a din prima, s-o vezi p-aia nevazuta

#48
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
cum asa?
vom avea in buchet cel putin una roz ...nu ne spune cate avem voie maxim sa avem in buchet. idem si pt rosie...

#49
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,972
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlinE, on 18 februarie 2016 - 16:25, said:

cum asa?
vom avea in buchet cel putin una roz ...nu ne spune cate avem voie maxim sa avem in buchet. idem si pt rosie...

specificatia este UNA SINGURA ROZ, iar nu "cel putin"

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Cu una singura ai legat-o de gard

#51
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostTsunnnami, on 18 februarie 2016 - 16:24, said:

x + y + z = 30
x + 1 + z = 19
x + y + 1 = 21

De unde sa-ti dea intervale?

ia de scade a 2-a din prima si a 3-a din prima, s-o vezi p-aia nevazuta

nu tine rationamentul tau pentru ca ai de fapt x, x1, x2; y, y1, y2; z, z1, z2. nu poti sa faci egalitatea celor 3 (X, Y, Z) pentru ca nu esti sigur ca folosesti in buchetul de 19 toate florile rosii si albe si in buchetul de 21 toate florile roz si albe

x + y + z = 30
x1 + y1 + z1 = 19 unde y1 = 1
x2 + y2 + z2 = 21 unde z2 = 1

x1 + x2 nu este egal cu x
idem si pt y si z

Edited by AlinE, 18 February 2016 - 16:48.


#52
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Hai ca daca nici acum nu e bine ma retrag.
1-Oricum am face buchete de 19 avem cel putin o floare roz si trebuie sa putem face unul care sa contina si doar o floare roz
2-Oricum am face buchete de 21 avem cel putin o floare rosie si trebuie sa putem face unul care sa contina si doar o floare rosie.
Din preima ar iesi 12 roz si din a doua 10 rosii iar diferenta pan la 30 ar fi albe.

Edited by geo123, 18 February 2016 - 17:10.


#53
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
maine cred ca aflu raspunsu corect)

#54
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmdionis, on 18 februarie 2016 - 11:14, said:


(aproape) exact. Posted Image
De fapt problema este prost formulata.
1. Asa cum remarca si altcineva, lipseste un "cel putin [una]" in fiecare dintre cele doua fraze informative. Evident, putem deduce noi ceea ce lipseste, insa problema ar trebui sa fie una de rationament matematic nu de lingvistica. Totusi acest aspect nu este esential.
2. Ceea ce lipseste (mai grav) din enunt sunt alte doua fraze informative (substituibile si prin completari) imposibil de dedus logic din text. Acestea ar trebui sa se refere la faptul ca 19 si 21 sunt cele mai mici numere de flori pentru care proprietatile mentionate sunt verificate (respectiv existenta a cel putin o floare roz/rosie in buchet). In acest caz, inegalitatile implicite devin egalitati (proprietate verificata la limita) si numerele de flori de fiecare culoare sunt bine determinate. Dupa toate probabilitatile, propunatorul problemei a avut in vedere aceasta interpretare. Totusi enuntul este defectuos intrucat o problema de matematica bine formulata nu trebuie sa faca apel la abilitatile de ghicitor ale rezolvatorului ei: toata informatia logic necesara ar trebui sa fie continuta explicit sau implicit in enunt, nu poate veni ca rezultat al datului cu parerea asupra plauzibilitatii unei intentionalitati presupuse a propunatorului.
3. In rest problema este banala, dificultatea se afla la nivel de insuficienta a textului, nu la unul matematic.

culmea !
daca toata lumea ar gandi parctic si nu stiintific ar ajunge la concluzia mea in 12 min cu proba cu tot!

iata cum am rezolvat eu

a= alb
b=roz
c=rosu

a+b+c=30

mai stim
a+c+1=19
a+b+1=21

nr intoarcem la a+b+c=30
a+c=30-b
din a+c+1=19 rez
a+c=18
rez
18=30-b
rez b=30-18 rez b=12

din a+b+1=21 rez a+b=20
ne intoarcem la a+b+c=30
rez 20+c=30 rez c=30-20 rez c=10

ne intoarcem la
a+b+c=30

stim deja
b=12
c=10
rez
a=8

proba

a alb 8
b roz 12
c rosu 10

proba 1 - toate a 8 alb + toate c 10 rosu =18 +1 roz =19
proba 2 - toate a 8 alb + toate b 12 roz = 20 +a rosu =21

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate