Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

legumicultura ecologica de la parloaga la... profit

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
408 replies to this topic

#127
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Va rog sa ma scuzati, dar observ ca aici este mai multa vorbarie decat fapta. In fine...un fel de galceava, dar mai soft.

#128
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
acum doar banuiesc si nu vreau sa scriu prostii. normal ca stiu ce o sa cheltuiesc cu o marja de 5% dar daca nu stiu si cat vand n-am o baza de calcule. nu stiu cat va fi kg de produs, cat de repede iesi pe piata, in schimb incerc sa compensez pretul cu cantitatea. in caz ca nu se vinde la 500 m distanta de acum vestitul aprozar, am un prieten care a avut o carciuma celebra. are o bucatarie utilata ultimul ragnet si voi incerca sa procesez in mos traditional,adica cu celofan la gura, retete de conservaraie traditionale, etc.

#129
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,582
  • Înscris: 27.01.2012
Megane,
Asa e totdeauna cand se infiinteaza un topic nou, nu-i asa?
;)
Ciorovaieli, impunsaturi, prostioare...pana se 'stabilizeaza' si intra cat de cat 'pe fagas'...
:)
Incet,incet, se invata si don profesor sa fie scos 'la tabla' de elevii recalcitranti din ultima banca!
:) :) :)

Edited by subway_guru, 17 February 2016 - 22:58.


#130
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
rid, ca intotdeauna pertinent. bine ca n-am ami gresit la tastare, sa fi scris im... ai mare dreptate dar ce poti face, sa renunti? daca apar produse bio ieftine, inseamna ca celelalte or sa se vanda cu 0,1 ron/kg? nu cred. fiecare se va adapta.

un exemplu este alt frate al meu, care nu practica legumicultura eco sau bio, ci d-asta intensiva. imi spunea ca anul asta dupa cum se arata clima ca va fi, va reduce productia, in schimb s-a axat mai mult pe rasaduri deja. el e maritat la vreo 40 km de foscani, si in fiecare an vinde 50000 de rasaduri pentru solar si niciunul pentru camp.

in legumicultura eco, o buna fertilizare in functie de cerintele solului si ale plantei precum si tratamente preventive facute de doua ori pe saptamana in anumite perioade sau in functie de timp, reprezinta cheia reusitei.

la tomate foarte important calciul, dar mai important cand il aplici si cum. dar despre astea mai tarziu. as dori ca pasii sa fie cursivi, nu sa amestecam lucrurile.

la castraveti si fasole cand uzi si cand faci tratamentele
la varza numai cand faci tratamentele. e cam mult de discutat.

n-as dori sa devin vulgar. dar cum isi poate inchipui cineva ca pot sa-i dau un plan de afaceri bazat pe cifre. adica sa spun 50 to de tomate cu 3 ron pret mediu, fasole verde uite ca pun pe 1 ha, 12 to ori 5 ron , aoleuuuu ma ia caldurile. deja ma gandesc sa mai cumpar fo 10 ha. eu din contra, vorba aia ironica, chiar nu incerc sa-mi bat joc de nimeni, asa gandesc eu si de aceea am cerut si alte opinii, sugestii, critici iar pentru ca in romania e democratie fiecare are telecomanda in mana lui. multumesc domnului ca s-a inventat.

deja aveam de gand sa rasfoiesc in urma sa vad daca despre balaceanca era vorba. m-am razgandit. ii multumesc ca o sa am mai putin de postat.

#131
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016

View Posthortifuntrei, on 17 februarie 2016 - 22:44, said:

WTF?
Eu ma car de pe-aici.
Omu ne ia la misto, mai de vreme spunea ca va posta planul de afaceri, acum spune ca va face calcule peste vreun an, solariile s-au micsorat de la 150 la 100 mp samd.
Va pup.
Posted Image

View Posthortifuntrei, on 17 februarie 2016 - 20:38, said:

Omu te-a rugat sa te abtii iar tu te bagi in seama.

View Posthortifuntrei, on 17 februarie 2016 - 21:03, said:

Iorgule, cred ca tu erai personajul caragielesc. Dar ti-a ridicat interdictia.
Posted Image

View Posthortifuntrei, on 17 februarie 2016 - 15:34, said:

Da, totul bio.

View Posthortifuntrei, on 17 februarie 2016 - 16:32, said:

Bravos, da pina sa obtină țidula, sa nu sustina ca sint bio. Asta e inselaciune.
Posted Image

Edited by abubue, 18 February 2016 - 00:50.


#132
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008

View Postenatudar, on 17 februarie 2016 - 07:32, said:

@domnu fotograf
nici nu ma cunosti si deja m-ai etichetat. da, sa stii ca sparg si eu seminte. si pe fata si pe spate. cati din astia mi-au trecut mie prin mana, nici nu iti dai seama. m-as fi asteptat din partea ta sa ma cunosti mai intai, si apoi sa dai cu trestia in balta. te astept cu sfaturi, nu cu critici. sa ma critici cand stii ce fac sau ce vreau sa fac.. multumesc de post.

Stimabile. Nu-mi aduc aminte cumva sa te fi criticat. Chiar deloc. Dimpotriva te-am incurajat. Reciteste postarea intreaga nu printre randuri.

Banuiesc ca mie mi te-ai adresat pentru ca nu cunosc alt fotograf pe aria de legume.
Apropo' frumosi cainii.

#133
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mare plan de afaceri in legumicultura nu prea poti face .ca sint prea multe variabile.
plan de investitii da ,poti face .ideia in legumicultura este sa faci un plan de investitii care sa iti asigure o cultura cu o productie buna cu o investitie cit mai mica .
ca degeaba faci 25 de tone de ardei la ha daca ii faci cu 500 de lilioane investiti.eu poate fac 25 de tone cu 150 de mlilioane...
sa zicem ca prinzi un pret de 3 lei ...profitul difera .
dar tot atit de bine poti pierde tot in 10 min...si pierderea difera...
oricum e mai la noroc asa cu legumicultura asta..
ideia e sa nu te iei dupa toti si sa bagi bani intruna ...si la urma sa te uiti cu lupa la profit.

#134
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Mai multe dusmanii pe aici, decat culturi traditionale. Puerile, dusmaniile. Impacati-va! Sa ne avem ca fratii, sa nu ne...altii! Asa ne spunea primul meu antrenor... :)

#135
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
yo am conturi pe alte forumuri prin lume (sunt poliglot) ! ... unele au 5-6 ani vechime ! ... dar "ca la Romania", nu exista ! ...
orgolii, "adevarul absolut", inventii reinventate, "sa moara capra vecinului" etc ! ...
suntem "unici" in lume ! ...
apropos, uitati-va cati oameni valorosi s-au last de postat p'aci ! ... Posted Image

Edited by abubue, 18 February 2016 - 10:53.


#136
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Strainii sunt si foarte toleranti cu nebunii, posibil d`aia sa ai conturile alea inca active :D

#137
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
vad ca te inscrii la un "meniu lichid" bogat in vitamine, minerale, aminoacizi ! ...
nebun nu insemna prost ! ...fara insulte...
off-topic : Bine zis off topic.

Sugestie finala - Reveniti la oile ( legumele ) voastre si nu mai bateti campii ( avem fermierii axati pe cultura mare pt. asta ).

Edited by savantu, 18 February 2016 - 11:44.
Limbaj nepotrivit.


#138
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nebunii au simtul umorului. Esti sanatos.

#139
enatudar

enatudar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 30.03.2005
salut frati forumisti,
mi-am luat o teapa astazi, nici nu va inchipuiti. eram programat la registru sa infiintez societatea. cum mAI sunt si  zgarcit, am ales forma juridica - srl-d. nexam taxe. ma apuc si incep sa completez vreo 6-7 formulare cat functionara s-a apucat de redactat statutul. incepe si ma intreaba sediul social daca mai deschid punct de lucru. zic, mai alina (este sotia unui prieten), uite vreau sere si solarii am terenul, nu stiu ce ma saftuiesti? ea spune: hai la infiintare fara puncte de lucru, ca mai trebuiesc o tona de acte. bine, zic eu. dupa fo 1h asa, de ma durea mana de cat am completat si fi-miu de semnat, hai sa alegem cele 5 obiecte de activitate. pai, ti-am spus: sere, solarii, comercializare, etc. nu se poate. mama, zici ca m-a electrocutat. cum ma nu se poate? pai, da zice ea. la srl-d exista o serie de caen-uri, pe care nu ai voie sa le prestezi. si-mi pune in fata lista. primele, cam tot ce tine de legumicultura. am simtit ca paralizez la creier. dupa vreun minut timp in care am avut o figura de tamp, ma hotarasc repede. facem srl simplu. pai, nu merge. de ce? rezervarea e pe srl-d. de obicei nu am intentii violente, dar in acel moment ma simteam ca Pol Pot. mi-am bagat o unghie in gat si dau sa plec. radule, stai asa, ca trebuie sa mai completam cate ceva si sa dai o declaratie ca renunti la rezervare. am iesit afara, am mancat repede 3 tigari si am completat tot ce trebuia. o sa reiau saptamana viitoare de data asta cu bani. vreo 1000 ron.

sa revenim.
abubue, nu mai ai telefonul ala. eu am la sfarsit cu 250. ia zi, nu vrei sa vorbim de legumicultura? mai lasa si tu de la tine.
sile, planul de investitii, ehe, asta-i alta salata. cu toate ca si aici e destul de greu de anticipat. sera ma costa vreo 30000 de euro si asa in chitrosenia mea am estimat ca mai bag vreo 15000 in solarii. iar asta cu tot cu put forat, sisteme de irigatii, samd. o singura nebuloasa : plasa de insecte si de umbrire. costa de te rupe. o sa caut pe afara. apoi mai am nevoie de bani de salarii, taxe, etc.asa in mare. mi-ar mai trebui fo 10000. mi i-ar da cumanta-mea fara sa stie sotia, dar aici intervine marea dilema. in cat timp scot astia 10000? basca cheltuiele de existenta ale firmei. de banii mei nu sunt interesat sa-i recuperez repede. si atunci si planul de investitii e cam ca la ruleta. din aceasta cauza nu pot sa dau raspunsuri exacte.

daca cumva o sa mearga greu cu desfacerea, atunci alti bani, alta distractie pentru procesare.

Edited by enatudar, 18 February 2016 - 14:04.


#140
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
:)

Edited by abubue, 18 February 2016 - 15:54.


#141
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
Asa ti se pare de acolo, dar din 500m2 de sera, solar, nici nu mai spun, esti muritor de foame, da sa mai traiesti si decent?
Bine, da cine n-a facut, nu stie.

#142
abubue

abubue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 31.01.2016
:)

Edited by abubue, 18 February 2016 - 15:54.


#143
777r777

777r777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 02.02.2005
Welcome to the real world ....!

Off topic :

Asta nu e încă nimic, nici măcar unu la sută din mojiciile pe care trebuie să le înghițiți zi de zi .
Asta e lumea în care toți cei care au drept de control te considera din start evazionist și deci o vacă bună de muls.
Lumea în care toți cei care trăiesc din bani de la buget sau sunt angajați la companii subvenționate de stat au impresia ca nu ai destule  taxe pe cap și automat din cauza asta nu sunt plătiți ei cum ar merita .
Lumea în care oricât ai încerca să îți faci afacerea corect NU vei reusi.
Lumea în care oameni care nu au avut vreodata vreo tangență cu domeniul în care îți desfășori activitatea te vor face prost în fața considerând ca știu ei mai bine ca tine cum merg " treburile " .

Și acum on topic:

În opinia mea societatea comercială mai poate aștepta, în prima fază un certificat de producător este mult mai simplu de obtinut.

Dar luați acest sfat ca venind din partea unuia care în domeniul legumicultură sta încă la locul lui " în ultima bancă " ....

Cu respect !

Edited by 777r777, 18 February 2016 - 15:52.


#144
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
Eu as zice sa faci niste solarii din lemn ,ca e cel mai ieftin material si te tine vreo citiva ani .apoi pina o trece 3 ani te lamuresti tu cum e cu legumele .apoi te poti hotari in cunostinta de cauza.mergi pe certificat de producator primu an.nu baga atitia bani in sera ...brrr auzi 30000 de euro..brr .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate