Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...
 Imagini generate de Inteligenta A...

Typo3 - tabel cu HTML

Amorsa inainte de adeziv

Tableta pareri
 

Mâncatul este viciul meu, ce să fac ?

- - - - -
  • Please log in to reply
169 replies to this topic

#55
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Tarite cu apa sa se umfle in tine si sigur scapi de kg in plus , se vind sub diverse reclame la supra pret gen 5 lei un plic dar mergi la moara si cumperi un sac la 25 lei , faci si bors din ce ramine .

#56
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 10.01.2012
ia intreaba parinții despre bulimie și rezistența la leptine.

#57
LAURENTIUMAR

LAURENTIUMAR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.02.2013

View PostAlecsandru010, on 14 februarie 2016 - 17:53, said:

Daca reusesti sa scapi sa-mi zici si mie; sunt in situatia ta, more or less.
Suntem mai multi in situatia ei :))

#58
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

View PostNelsonMandela, on 14 februarie 2016 - 19:22, said:

ia intreaba parinții despre bulimie și rezistența la leptine.
bulimia este cu vomitat, eu nu vomit

View Postxilo, on 14 februarie 2016 - 19:19, said:

Mincatul asta in exces acopera o problema care te apasa de multe vreme

Poate, adică este posibil orice....de unde știi dacă acoperă o problemă sau îți place doar să mănânci ?

#59
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View PostKnifey, on 14 februarie 2016 - 19:09, said:

Nu știu, poate le numeri tu, te chem când ajung în WC , și poți să vii să analizezi conținutul.
Daca asa usor ... se ajunge la "scatofilie" Posted Image io zic sa va ganditi la altceva, la ... "Scatman" - THE SCATMAN Posted Image :dj: :beer: "Let's party now!" R.I.P.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y6oXW_YiV6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

R.I.P. https://ro.wikipedia...ki/Scatman_John :priest:

#60
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014

View PostKnifey, on 14 februarie 2016 - 19:24, said:

Poate, adică este posibil orice....de unde știi dacă acoperă o problemă sau îți place doar să mănânci ?
Este exact ca si cind te acoperi la ochi cind te sperii puternic de ceva , organismul asa se apara impotriva la ceva - asta la anumite persoane , nu generalizam .
De ce bei apa multa cind nu e cazul ? organismul cere din cauza unui diabet ascuns pina in ziua cind il descoperi si te mai si faci surprins de "eveniment" desi organismul ti-a dat semne cu ani inainte .

#61
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

View Postxilo, on 14 februarie 2016 - 19:30, said:

Este exact ca si cind te acoperi la ochi cind te sperii puternic de ceva , organismul asa se apara impotriva la ceva - asta la anumite persoane , nu generalizam .
De ce bei apa multa cind nu e cazul ? organismul cere din cauza unui diabet ascuns pina in ziua cind il descoperi si te mai si faci surprins de "eveniment" desi organismul ti-a dat semne cu ani inainte .
Posted Image  Acuma că zici, partea cu diabetul este chiar super-dură. Adică, eu chiar beau multă apă, deși mi-am făcut analize, deocamdată glicemia este ok , dar poate diabetul va veni în timp, și băutul apei este un semn de dinainte.
No gata, acum chiar că am motivație să nu mă mai îndop. Adevărul este că niciodată nu m-am gândit că aș putea face diabet, dar . . . așa cum îți citeam mesajul, nu știu de ce m-a apucat o senzație ciudată.
Cred că este un wake up call.

#62
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,575
  • Înscris: 10.01.2012
Îți recomand să te documentezi despre factorii care ar putea da rezistență la leptine, că este asociată cu pofta de mancare.
Sau stimularea exagerată a receptorilor de opioizi și bulimie.
Altfel, mai poți avea în vedere că un aport mai ridicat de carbo predispune către variația glicemiei și ești mereu într-un nesfărșit carusel al ingurgitării de noi porții de alimente.

#63
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

View PostAntitheft, on 14 februarie 2016 - 19:38, said:

Ne intrebi pe noi daca tu mananci de placere sau ai o problema???? Pune poza sa imi dau cu parerea.






Really..
Posted Image
Ți-am zis că te aștept și în WC, văd îți place să cauți după mine
Dar tot nu știi dacă nu zic adevărul acum, și am mințit acolo Posted Image Deci eu zis să nu îți pierzi speranța.
Poate zic adevărul și aici, și acolo, ce zici ? Dacă știi să pui situațiile una lângă alta, poate nu este imposibil.

Edited by Knifey, 14 February 2016 - 19:46.


#64
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

View PostAntitheft, on 14 februarie 2016 - 19:46, said:

Nu zic nimic. Ai report.

Ambele cazuri pot fi reale, am zis. Topicul este din octombrie. Nu poți dovedi cu nimic că atunci nu ar fi fost real.

#65
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Cuțitaș, daca mai aprofundezi mult subiectul mi-e ca o sa cam slabesti in mod fortat din cauza stresului ca esti bolnava di tăti bolili. Posted Image Posted Image Posted Image

#66
Knifey

Knifey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 17.06.2015

View PostTort, on 14 februarie 2016 - 19:58, said:

Cuțitaș, daca mai aprofundezi mult subiectul mi-e ca o sa cam slabesti in mod fortat din cauza stresului ca esti bolnava di tăti bolili. Posted Image Posted Image Posted Image
Nu mă stresez eu de voi, nu îți fă probleme ;) :)))))))

#67
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cand minti trebuie sa ai memorie buna.

#68
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Cred ca am si gasit problema pe care o ai...din moment ce te simti atacata din orice. Posted Image

Exemplu: Daca ma doare putin capul (din cauza ca am dormit prea mult) si caut pe net cauza durerii, o sa aflu ca am cancer in faza terminala, tumoare, probleme cu tensiunea, meningita si multe altele. (La asta ma refeream, nu ti-am sarit la gat)

Edited by Tort, 14 February 2016 - 20:10.


#69
andy1992

andy1992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 18.08.2015
Singurul lucru pe care poti sa-l faci e sa-ti schimbi modul de gandire. Altceva n-ai ce face.

Dpmdv problema ta poate fi asociata cu o tulburare obsesiv-compulsiva sau atac de panica.

Edited by andy1992, 14 February 2016 - 20:22.


#70
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

View PostTort, on 14 februarie 2016 - 17:21, said:

Apuca-te de fumat.

Cel mai prost sfat.

View PostKnifey, on 14 februarie 2016 - 17:35, said:

M-am gândit deja la asta, să știi Posted Image

Cea mai proasta decizie.


Daca spui ca bei apa multa, fa-ti niste analize, sa nu ai vreun inceput de diabet. Si n-ar strica si ceva analize hormonale ( tiroida, etc. )
Apoi mananca regulat, stabileste-ti o dieta corecta, fa miscare si sigur vei slabi.
Renunta la sucuri, dulciuri, fast food ( Mac, KFC, pizza, paste, shaorma, chipsuri, cartofi prajiti, cioco, inghetata - stiu, e nasol ). Sau ia-le mai rar. Alcool putin spre deloc ( face foame ). Haleste ciorbe, orez, piept de pui, gratare sau carne de vita / pui fiarta, salate, fructe, legume, bea limonade, apa.
Fa un sport de recreere, umbla mult pe jos, ocupa-ti timpul sa uiti de foame si obsesia cu mancarea.
( L.E. am vazut acum ca faci sport...)

Esti tanara, daca vrei, vei slabi.
Te pot ajuta si ai tai, daca sunt medici.
Succes !

Posted Image

Edited by sylvius, 14 February 2016 - 20:41.


#71
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Nu ai vicii si nici tulburari esti o tanara perfect normala nu te lua dupa toate nebuniile sau manechinele , nu gasesc ca esti " o grasa " dar nu strica sa mai lepezi ceva daca te simti mai bine .
   Concret . Fii-mea cu pofta buna de mica hranace ( se spune in moldova ) , cu niste gene nu prea avantajoase de la ceva matusi de pe bunic era cam rotunda . Studenta ( buna ) dezordonata invata , manca uneori noaptea , cca 160 , cca 85-90 kg , un pic suparata dupa o relatie .
   Un pic de verdeturi mai mult decat altele , nu face foame , abonament sala ( fitnes cred nu prea ma pricep )si piscina(mai putin , facultativ ) , in 6-7 luni a scazut cca 30 de kg. natural , fara pastile sau prostii , conditie buna de bate 3 derbedei la nevoie , socializare mai buna , hormonii eliberati de sport dau confort psihic . Am citit undeva ca in cca 5 zile sportul devine obisnuinta si mod de viata fara sa trebuiasca sa mai folosesti vointa impotriva lenei .
Pe scurt stii ce trebuie dar misti cwru mai greu . Astepti sa-ti spuna cineva un tip de ciocolata miraculos recomandat de la +3 kg / zi in sus :-). Hai ura si la gara pardon la sala.

Edited by unucelalalt, 14 February 2016 - 21:14.


#72
ptsct

ptsct

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 04.12.2015
Pai fa un pic de ordine...trei mese pe zi (respecti programul...) nu mai mananci seara tarziu...pas cu pas azi , maine si tot asa...respecta programul , orele de masa ! dupa o anumita perioada o sa simti nevoia de a manca la ora potrivita  -  obisnuita a celor trei mese dar  apoi si senzatia cum sa spun ?  gata am mancat - m-am saturat.Nu te grabi in timpul mesei.Sa iti fie pofta e una sa iti fie foame ? Atentie la starea de spirit , emotii etc.Incet , incet...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate