Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Cum pot intra vecinii intr-un apartament al carui proprietar nu e acasa cand e o avarie la apa si canalizare?

- - - - -
  • Please log in to reply
132 replies to this topic

#19
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 ericmario, on 23 ianuarie 2016 - 17:54, said:

Nu se poate intra in casa omului.
Se numeste violare de domiciliu.
Opresti apa de la robinetul principal si aia e.
Avem trei locatari plecati la munca in Italia citeste si tu tot topicul ca e pe jumatate de pagina!

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 ericmario, on 23 ianuarie 2016 - 17:54, said:

Nu se poate intra in casa omului.
Se numeste violare de domiciliu.
Opresti apa de la robinetul principal si aia e.

se poate intra, stai linistit

#21
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Mai ce e asa greu ? NU SE INTRA IN CASA OMULUI. Ca blochezi robineti sau faci orice altceva e in regula.

Dar nu intri sub nici o forma in casa omului. Daca miroase a gaz inauntru, si proprietarul REFUZA sa te lasa sa intri, NU INTRI. inchizi gazul, faci ce stii tu mai bine, dar NU INTRI.

Tocmai de aceea exista Romania, pentru oameni ca voi. Intrati unul peste altul, fara sa intrebati. Nesimtitul de proprietar... CUM INDRAZNESTE sa-si inchida apartamentul lui?! Ar trebui sa fie bun comun sa intre toata scara! De ce nu, tot orasul!

Orice faci pe casa scarii e ok, daca proprietarul nu-ti da acceptul sa intri in casa lui NU INTRI. Ca e foc, ca e fum, ca e ce vrei tu.

Daca e plecat in strainatate e recomandabil sa lase cheile daca vrea, si daca are incredere in cineva - dar in primul rand daca vrea la cineva. Daca nu, ghinion! Pardon, daca nu, varianta romaneasca, o spargem futui mama lui nemernic imputit.

Edited by Rhesus, 23 January 2016 - 18:07.


#22
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
imposibil să nu ai robinet general al blocului(casei).
caută-l cu atenţie şi asigură-te că închide apa
în condiţiile spuse de tine, nimeni nu mai repară nimic în blocul ăla? Dacă ţi se sparge robinetul tău general şi cel din sufragerie? Dacă ţi se crapă o ţeavă pe ghenă?
UNDE APUCI? admiri fîntîna arteziană...pînă ce? pînă se termină apa ?

Edited by sarac.lipit, 23 January 2016 - 18:08.


#23
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 bulan60, on 23 ianuarie 2016 - 18:00, said:

Avem trei locatari plecati la munca in Italia citeste si tu tot topicul ca e pe jumatate de pagina!
Poti avea toti vecinii plecati in Noua Zeelanda, nu conteaza.
Tot violare de domiciliu se numeste.

Nici mascatii nu-ti intra in casa fara mandat.

#24
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 Rhesus, on 23 ianuarie 2016 - 18:02, said:

Mai ce e asa greu ? NU SE INTRA IN CASA OMULUI. Ca blochezi robineti sau faci orice altceva e in regula.

Dar nu intri sub nici o forma in casa omului. Daca miroase a gaz inauntru, si proprietarul REFUZA sa te lasa sa intri, NU INTRI. inchizi gazul, faci ce stii tu mai bine, dar NU INTRI.

nu e vb de a intra de nebun, este vb de a intra de fata cu politia, sunt cazuri majore la care implicarea fizica a proprietarului nu este neaparat necesara.

#25
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 bulan60, on 23 ianuarie 2016 - 17:59, said:

Suntem cate patru apartamente pe palier si eu spre norocul meu ii cunosc personal pe vecinii mei ce locuiesc deasupra mea eu fiind la parter si toti lucreaza in Bucuresti deci vin zilnic acasa.
Problema este ce facem ca nu putem sta fara apa tot blocul pana vine acasa cel la care s-a produs avaria.
Si daca toti sunt niste fricosi pe scara blocului cine ii sparge usa?
Si dupa cum i-o inchizi pana vine propriatarul?

1. opfresti apa pe palier
2. suni vecinii sa vina acasa

ce e asa greu, daca-s plecati, intri cu politia

#26
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dany_Darke, on 23 ianuarie 2016 - 18:05, said:


nu e vb de a intra de nebun, este vb de a intra de fata cu politia, sunt cazuri majore la care implicarea fizica a proprietarului nu este neaparat necesara.
Pune un articol din lege.

#27
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 ericmario, on 23 ianuarie 2016 - 18:03, said:

Nici mascatii nu-ti intra in casa fara mandat.

deja faci confuzie intre situatii. mandatul deja e cu alta liga, iar noi aici vb de altceva.

nu poti musca dintr-o nuca la fel ca dintr-un mar, doar pe principiul ca ambele sunt fructe.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Tsunnnami, on 23 ianuarie 2016 - 18:06, said:


ce e asa greu, daca-s plecati, intri cu politia
Mandat judecatoresc faci rost de la politie? Posted Image

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015
Da drumul la niste propan pe hol si suna pompierii sa vedem daca tot asa greu sa intra in apartament

#30
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Dany_Darke, on 23 ianuarie 2016 - 18:07, said:

deja faci confuzie intre situatii. mandatul deja e cu alta liga, iar noi aici vb de altceva.

Nu e nici o confuzie.
E violare de domiciliu.

Art. 224
Violarea de domiciliu
(1) Pătrunderea fără drept, în orice mod, într-o locuinţă, încăpere, dependinţă sau loc împrejmuit ţinând de acestea, fără consimţământul persoanei care le foloseşte, ori refuzul de a le părăsi la cererea acesteia se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.

Edited by ericmario, 23 January 2016 - 18:13.


#31
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,962
  • Înscris: 20.10.2015

 ericmario, on 23 ianuarie 2016 - 18:07, said:

Mandat judecatoresc faci rost de la politie? Posted Image

 Tsunnnami, on 23 ianuarie 2016 - 18:08, said:

Da drumul la niste propan pe hol si suna pompierii sa vedem daca tot asa greu sa intra in apartament


#32
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 bulan60, on 23 ianuarie 2016 - 17:59, said:

Si dupa cum i-o inchizi pana vine propriatarul?

Iti asumi, nenica. Doar nu i`o lipesti cu scoci si te faci ca nu s`a intamplat.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 ericmario, on 23 ianuarie 2016 - 18:06, said:

Pune un articol din lege.

nu am chef, dar nici nu vreau sa caut articol de lege pt asta, am 3 persoane ce lucreaza ca administartor de asociatie, iar genul asta de dilema l-am avut si eu candva, si mi s-a explicat cum sta situatia.

#34
bulan60

bulan60

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,274
  • Înscris: 19.01.2009

 sarac.lipit, on 23 ianuarie 2016 - 18:03, said:

imposibil să nu ai robinet general al blocului(casei).
caută-l cu atenţie şi asigură-te că închide apa
Am specificat ca in fata blocului este robinet general pentru tot blocul si nu e greu de oprit apa.
Dupa care cum intram legal in apartamentul cu pricina sa-i oprima apa lui si sa dam drumul la apa din tot blocul dupa aia?
Avem trei locatari la munca in Italia si nu i-a mai vazut nimeni decand au preluat apartamentele de la dezvoltator.

#35
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Ma oameni buni, in caz de pericol iminent, spargi usa. Incalci "democratia" si ce alte ganganii va bazaie pe la cap, da. Doar nu am ajuns ca`n povestea cu drobul de sare.
Nu conteaza restul, ce vine pe urma e cu totul alta discutie. Dar daca si cetateanul de rand o da in birocratie, ajungem rau de tot.
Sa stam sa ne uitam cum curge apa de la etajul 10, ca`n gradinile suspendate, sau cum aprinzi tigarile la toti locatarii dintr`un singur foc de bricheta? Neah.

#36
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014

 ericmario, on 23 ianuarie 2016 - 18:08, said:

Nu e nici o confuzie.
E violare de domiciliu.

iti pun urmatorul caz. vecinii nu mai vad pe baba floarea 1 saptamana, e posibil sa fie moarta in casa, ori doar sa-i fie rau. cum intri in casa? cine iti da voie? cum anume se poate numi violare de domiciliu?

in acest caz ce faci? astepti pana raspunde baba la usa ca sa nu fii acuzat de violare de domiciliu? dar o lasi sa moara acolo?

astea sunt cazurile de forta majora, unde nu trebuie prezenta fizica a proprietarului pt a intra in casa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate