Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Nokia cumpara Alcatel-Lucent

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
Doar divizia de telefoane a fost luată de Microsoft, adică Microshit gândește și Nokia execută.
Nokia a rămas la producția de echipamente de telecomunicații.

#20
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Doar divizia de mobile a ajuns la Microsoft. Nokia se ocupa acum de telecomunicatii

#21
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Din cate stiu eu Nokia era aliata cu Siemens pe partea de echipamente (Nokia Solutions and Networks), iar in 2010 au cumparat si divizia de echipamente de retea de la Motorola. In 2013 Nokia a devenit proprietar absolut cumparand toate actiunile de la Siemens. In urma procesului de rebranding, din 2014 divizia de echipamente exista sub numele de Nokia Networks si face parte din Nokia Corporation care cuprinde tot ce a mai ramas din Nokia, fara divizia de telefoane vandua la Microsoft. Ei practic nu mai aveau divizie de telefoane si cred ca asta a si fost principalul motiv pentru care au achizitionat Alcatel-Lucent, nu pentru echipamente unde deja Nokia era mare si tare. Se stie de mult ca Nokia are planuri sa revina pe piata telefoanelor, au spus-o chiar ei si ultimele zvonuri spun ca lucreaza la un device cu Android, astfel ca aveau nevoie de un partener care se misca cat de cat pe piata telefoanelor, mai ales cu ultimele modele Idol care au prins binisor la public, chiar daca fara cine stie ce profit pentru Alcatel. Achizitia celor de la Alcatel a fost anuntata inca din aprilie 2015, dar luna aste se finalizeaza. Alcatel-Lucent detine cel mai mare laborator de cercetare din industria de telecomunicatii si peste 29.000 de patente.

Tot anul trecut, Nokia si-a vandut aplicatia de navigatie (HERE Maps) grupului AUDI AG (BMW Group si Daimler AG).

#22
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,195
  • Înscris: 18.04.2008
.

Edited by KyKyKyKy, 04 January 2016 - 22:35.


#23
CristianLC

CristianLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 10.01.2014
Nu stiu ce legatura mai au telefoanele Idol cu Alcatel, cu exceptia numelui. Din cate stiam, sunt produse de chinezii de la TCL

#24
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

View PostKyKyKyKy, on 04 ianuarie 2016 - 22:35, said:

Doar divizia de telefoane a fost luată de Microsoft, adică Microshit gândește și Nokia execută.
Nokia a rămas la producția de echipamente de telecomunicații.

Diviza de mobile s-a dus definitiv la Microsoft, deci acum e Microsoft, nu mai putem vorbi de Nokia.
Nokia incerca sa isi creeze din nou o divizie de mobile, din cauza asta cred ca au si achizitionat Alcatel.

View PostCristianLC, on 04 ianuarie 2016 - 22:38, said:

Nu stiu ce legatura mai au telefoanele Idol cu Alcatel, cu exceptia numelui. Din cate stiam, sunt produse de chinezii de la TCL

Ai dreptate, acum m-am documentat. Inseamna ca Nokia a cumparat Alcatel-ul pentru centrele de cercetare si patente, altfel nu vad pentru ce.
Oricum, ideea e ca ei vor sa revina pe piata de telefoane, au declarat-o in mai multe randuri, probabil ca ajuta cu ceva si Alcatel in planul de revenire.

#25
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

View Posteiffel, on 04 ianuarie 2016 - 18:22, said:

Nicio treaba, Ericsson a decis pur si simplu ca nu mai renteaza productia de mobile, asa ca a cedat partea sa de actiuni catre Sony.
Care nu se stie cat mai rezista pe mobile... Desi sunt foarte bune, nu prea se vand cat sa fie rentabile.

Exact! Nu stiu cati dintre voi mai citesc acum revista Connect. Acum 10 ani o cumparam lunar. Cand a existat aceasta "alianta" intre Sony si Ericsson, a fost gandita pentru terminale mobile. Sony venea cu partea de entertaiment (va mai amintiti probabil telefoane SE cu un W portocaliu de la Walkman pe ele, care era o marca inregistrata Sony), in timp ce Ericsson oferea partea de software, "creierul" telefoanelor. Acum, daca si eu as avea o companie care se axeaza mult mai mult pe altceva, nici eu nu m-as hazarda sa continui o alinata care imi aduce mai putini bani. Si Ericsson a decis sa renunte. Asta am citit-o mai demult in revista Connect si a fost spusa de un mare "nene" de la Ericsson de pe vremea aia.
Cert este ca, dupa atatia ani, imi amintesc cu drag de telefoanele SE care mi-au placut f mult. Si pentru o secunda am facut ochii mari gandidu-ma din nou la o alianta frumoasa. Apoi am tresarit pentru ca asa ceva e destul de greu. Poate ca, daca lucrurile vor merge bine, in 3-4 ani vom avea si primele telefoane facute de cei 2. :)

#26
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,824
  • Înscris: 07.06.2014
pai eu si acum mai am 3310, 5110, 1100, 3120, k800i, elm, am avut si T100. mosii mei au vreo 2 nokia. mi-ar fi placut 3410, dar nu am avut ocazia sa-l cumpar :(

toate telefoane bune la vremea aparitiei

#27
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Si eu am avut ELM si mi-a placut foarte mult. Pentru vremea lui a fost un super telefon. Nu imi amintesc insa daca avea si wifi. Dar SE-ul care mi-a placut cel mai mult a fost W810i. Cred ca playerul audio reda mai bine chiar ca la Nokia 6230i. :D

#28
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Deci am avut dreptate cand am spus ca Nokia a cumparat Alcatel cu scopul de a reintra pe piata cu telefoane inteligente !
Asa ca repet:
sper ca viitoarele smartphone-uri Nokia Alcatel sa fie micute, fiabile si cu o baterie cat mai puternica  Posted Image

#29
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Trebuie redenumit topicul in Nokia\Alcatel sau mai corect Nokia, Alcatel va cam disparea din schema din moment ce Nokia are 80% din actiuni.
Microsoft sunt cu treaba lor, nu mai au nicio tangenta cu Nokia si nici Nokia cu ei. Bucata din Nokia care s-a dus la Microsoft nu o sa mai fie niciodata Nokia, asa cum probabil nici Alcatelul nu va mai fi Alcatel.

#30
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006

View Posttom_1133, on 04 ianuarie 2016 - 23:26, said:

Deci am avut dreptate cand am spus ca Nokia a cumparat Alcatel cu scopul de a reintra pe piata cu telefoane inteligente !
Asa ca repet:
sper ca viitoarele smartphone-uri Nokia Alcatel sa fie micute, fiabile si cu o baterie cat mai puternica  Posted Image
Nu o sa vezi nici un smartphone Nokia/Alcatel-Lucent sau mai stiu eu ce. Ce nu intelegi? Divizia de telefoane Nokia a fost vanduta catre Microsoft. Aici vorbim despre divizia de echipamente de telecomunicatii, unde ceilalti mari jucatori sunt Ericsson si Huawei cum spunea cineva mai sus.

Edited by diasul, 05 January 2016 - 00:40.


#31
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Eu i-as mai baga acolo si pe cei de la Sagem.

#32
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postdiasul, on 05 ianuarie 2016 - 00:39, said:

Nu o sa vezi nici un smartphone Nokia/Alcatel-Lucent sau mai stiu eu ce. Ce nu intelegi?
Eu inteleg ca Microsoft a cumparat Nokia si cativa ani mai tarziu au aparut smartphon-urile Microsoft.

La fel se va intampla si cu Nokia Alcatel !
Peste putin timp vor aparea smartphone-uri Nokia sau Nokia-Alcatel.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alcatel mai are si o divizie de cabluri trasatlantice care face gramezi de bani. Cam astea au fost mizele: cablurile si echipamentele de telecomunicatii, mai ales ca Alcatel e destul de avansat in cercetarea pentru tehnologia 5G.

#34
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015

View Posttom_1133, on 04 ianuarie 2016 - 18:04, said:

Ba, esti nebun ?!!!!
Combinatia Nokia si Alcatel va fi ca cea de la Sony si Ericsson.

Sper ca vor scoate niste terminale bune cum erau Nokia pe vremuri si destul de simple ca Alcatel.

Ce poate fi mai simplu decit un ecran cu, eventual, 1-2 butoane? Ce telefon mai complicat de atit ai vazut tu?

#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Posttom_1133, on 04 ianuarie 2016 - 23:26, said:

Deci am avut dreptate cand am spus ca Nokia a cumparat Alcatel cu scopul de a reintra pe piata cu telefoane inteligente !

Nu, niciunul nu mai produce telefoane.

Alcatel-Lucent sta foarte bine pe unele segmente de echipamente de telecomunicatii unde Nokia nu sta prea ok - ex fibra optica.
Practic pe ei ii intereseaza dezvoltarea tehnologiei si infrastructurii de telecomunicatii de mare viteza.

Daca vor apare telefoane - si asta este posibil - cu brandul Nokia, ele vor avea doar brandul, dar nu vor fi produse de Nokia - la fel ca si cu tabletele Nokia lansate anul trecut. Si-au inchiriat numele si atat.

#36
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cine naiba e nebun sa se bage pe piata de telefoane unde aproape nimeni, cu 2 exceptii, nu face nici un ban iar 80% din toate profiturile se duc la o singura companie? doar sa ai vreun avantaj competotiv nemaipomenit (de exemplu combinatia telefon nokia + basestation nokia sa dea un reultat nemaivazut ceea ce e greu de crezut).
Telefoanele mobile sint un hardware mai mult sau mai putin general. Trebuie sa faci un OS ca sa te diferentiezi, si sint deja 3 majore pe piata de la jucatori MULT mai mari ca Nokia si puterile ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate