Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Casa S-partial+P+E Craiova - 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#55
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
la stalpi barele intregi... jontarile se fac la nivelul inferior al placii
la grinzi se pot face jontarile astfel: pentru armaturile superioare jontarile se vor face in camp (la mijlocul grinzii), iar pentru armaturile inferioare jontarile se vor face in reazem (in nod stalp-grinda).

#56
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postbrawnie, on 08 februarie 2016 - 17:45, said:

la stalpi barele intregi... jontarile se fac la nivelul inferior al placii
la grinzi se pot face jontarile astfel: pentru armaturile superioare jontarile se vor face in camp (la mijlocul grinzii), iar pentru armaturile inferioare jontarile se vor face in reazem (in nod stalp-grinda).
ms pt info brawnie! Si daca ar fi sa aleg intre a aduce bara intreaga de cca 10m, indoita la jumatate si doua bari mai mici, jontate dupa criteriile expuse ce ar fi mai corect?

View Postmanghels, on 08 februarie 2016 - 16:25, said:

true..dar daca te sucesti pe parcurs..si vrei un stalp mai inalt..sau o grinda mai lunga...atunci..tre sa-l jontezi..sau sa faci alt reper acolo..

Eu de ex..inalt parterul cu o caramida..deci..stalpi mai lungi...Am marit o terasa..deci grinzi mai lungi..

Masoara de mai multe ori..si taie o data...parca asa era o vorba..
Foarte corect! Incerc sa stabilesc inainte cat de mult pot pentru a schimba cat mai putin pe parcursul executiei. Si, voi da comanda de fier cu cateva zile inainte de a fi montat in general minimizand un pic riscul asta :)

#57
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View Postpcode, on 08 februarie 2016 - 22:38, said:

ms pt info brawnie! Si daca ar fi sa aleg intre a aduce bara intreaga de cca 10m, indoita la jumatate si doua bari mai mici, jontate dupa criteriile expuse ce ar fi mai corect?

pai..in primul rand..jontarile ..inseamna material  in plus..deci ceva bani in plus,..nu mult..dar e ceva..
Daca s-ar putea bara intreaga..eu as merge pe varianta asta..decat cu jontari..

#58
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 08 februarie 2016 - 22:46, said:


pai..in primul rand..jontarile ..inseamna material  in plus..deci ceva bani in plus,..nu mult..dar e ceva..
Daca s-ar putea bara intreaga..eu as merge pe varianta asta..decat cu jontari..
cred ca asa o sa fac...

Maine merg la gdf suez sa depun documentele pentru bransament la gaz. Am discutat azi cu o firma din cele foarte putine care se ocupa de bransamente in zone. Se pare ca, daca vrem gaze in iarna viitoare ar trebui sa cam incepem demersurile. Daca se incepe prin martie-aprilie exista sanse sa ne prinda anul urmator pana avem bransament :)
Se pare ca trebuie sa depun documentele la gdf suez si apoi un proiectant al lor va merge in teren, va face masuratori si va stabili solutia. La final voi primi soluti impreuna cu costurile. Lucrarea va fi asignata automat la una dintre firmele partenere care se va ocupa de tot, inclusiv obtinerea autorizatiilor.

#59
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
gata si prima etapa la gaze :) Nici o problema, autorizatia si PUZ + plan de situatie vizate spre neschimbare, nomenclator stradal, act de propr si o cerere. Acum urmeaza constructia! Daca vremea continua sa fie buna cred ca luni ma apuc! Pana atunci trebuie sa definitivez pe unde vor fi intrarile pentru cabluri si canalizare (pentru canalizare trebuie sa merg sa vad la ce cota e canalizarea stradala; intentionez sa scot canalizarea pe la baza beciului astfel incat sa pot monta o chiuveta, masina de spalat in subsol.)
De asemenea trebuie sa definitivez cam care va fi configuratia tubulaturii de ventilatie pentru a prevedea gauri in plansee (unitatea de ventilatie cu recuperare caldura as monta-o in subsol, o coloana verticala pentru evacuare si eventual doua coloane verticale pentru admisie. )

Voi posta propuneri dar orice pareri sunt binevenite! Timpul se scurteaza:)

Ah, si era sa uit ceva foarte important si care de fapt trebuia sa fie primul: priza de pamant.
Am un perimentru al fundatiei exterioare de circa 37m. Intentionez sa bat tarusi de 2 m sub talpile fundatiei. Ma gandeam sa pun 8 tarusi ( 4 in colturi si cate unu in mijlocul fiecarei laturi) ceea ce ar insemna o distanta de minim 4 m intre tarusi. Ii unesc cu platbanda, sudez platbanda de armatura stalpilor/talpilor si las o iesire pentru tablou si doua pentru paratraznet.
Nu stiu daca sunt suficienti cei 8 tarusi dar din ce am mai citit pe alte jurnale as zice ca ar trebui sa fie... (5 dintre ei vor fi batuti sub talpile beciului deci vor fi in pamant sub cota -2.5m), poate anaki are alta parere:) Studiul geo nu l-am facut din pacate in teren asa ca nu stiu cat de relevant este.....

Intentionez sa intru cu cablul electric in subsol unde va fi tabloul pentru subsol precum si siguranta generala, pe toate circuitele, dispozitivele de protectie supratensiune etc. Exista vreo restrictie in sensul asta? Altfel as putea sa il amplasez pe scara interioara care coboara in subsol. Tabloul parter si etaj vor fi pe aceeasi axa verticala.

Daca amplasez primul tablou in subsol, as putea veni cu impamantarea prin interior spre tablou. Vad ca majoritatea au conexiunea de la impamantare pe exterior, este mandatoriu?

Multumiri!

#60
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
o sa ai ceva 'distractie' cand o sa bati tarusii de 2m...depinde si de tipul solului..Cu restu...te lamureste mister Anaki..

O sa merg si eu la Eon..sa ma interesez de bransament..ca stiu ca dureaza vreo 2-3 anotimpuri..

Edited by manghels, 10 February 2016 - 00:04.


#61
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 10 februarie 2016 - 00:04, said:

o sa ai ceva 'distractie' cand o sa bati tarusii de 2m...depinde si de tipul solului..Cu restu...te lamureste mister Anaki..
Sper sa nu fie prea mare "distractia" :) in zona nu cred ca sunt soluri care sa aiba piatra :) dar vom vedea. Sa vedem ce zice si anaki in legatura cu numarul tarusilor :) Daca e sa ma iau dupa studiul geo, zice ca incepand cu -0.3m este "nisip argilos cafeniu roscat, plastic consistent, cu compresibilitate medie, foarte umed" ceea ce cred ca ar ajuta. Dar sa vedem cand incep sapaturile daca intr-adevar asta e!

View Postmanghels, on 10 februarie 2016 - 00:04, said:

O sa merg si eu la Eon..sa ma interesez de bransament..ca stiu ca dureaza vreo 2-3 anotimpuri..
Daca vrei gaze la toamna-iarna se pare ca e momentul sa incepi:)

#62
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
intai sa-mi pun curentul...apoi bag la gaze..si ii mai presez pe cei cu apa...ca am inteles ca e in apropriere..vreo 300m..si mai sunt cativa vecini care vor..deci..poate organizam o 'cheta'.

Cat priveste impamantarea..e ok..distanta intre tarusi tre sa fie dubla fata de lungimea lor..Eu am facut-o langa talpa..si sudata de elevatie (tarusi de 1.5..la 3 m..am pus vreo 12 parca..dar la mine am facut sapatura generala..iar stalpii vor fi la 1m si ceva sub CTN..)..Am scos 3 limbi ..in exterior..si o sa mai sudez 1-2 cred..de backup..

Edited by manghels, 10 February 2016 - 18:29.


#63
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postmanghels, on 10 februarie 2016 - 18:27, said:

Cat priveste impamantarea..e ok..distanta intre tarusi tre sa fie dubla fata de lungimea lor..Eu am facut-o langa talpa..si sudata de elevatie (tarusi de 1.5..la 3 m..am pus vreo 12 parca..dar la mine am facut sapatura generala..iar stalpii vor si la 1m si ceva sub CTN..)..Am scos 3 limbi ..in exterior..si o sa mai sudez 1-2 cred..de backup..
ms de info! Eu ma gandeam sa o fac chiar sub betonul de egalizare...o fi rau? :) Ai masurat-o?

#64
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008
De ce sa fie rau?..Si eu am vrut s-o pun sub talpa casei...insa au aparut niste probleme de cofrare..amenintare..de surpare a unui mal de vreo 2m..de la batut tarusi..asa ca i-am batut langa..dupa ce am turnat talpa...si na..ca n-au cazut malurile..dar..a fost bine asa..=..Inca n-am masurat-o ..ca inca e in..aer liber..Am inteles ca tre sa fie acoperita cu pamant..ca sa fie masuratorile mai..accurate..Plus ca inca mai am niste limbi de sudat de elevatie..E inca ..work in progress..

#65
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009

View Postpcode, on 10 februarie 2016 - 18:31, said:

ms de info! Eu ma gandeam sa o fac chiar sub betonul de egalizare...o fi rau? Posted Image Ai masurat-o?
Acolo sa o faci ,baga electrozi de 1,5m .

#66
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postanaki, on 10 februarie 2016 - 19:54, said:

Acolo sa o faci ,baga electrozi de 1,5m .
Ms anaki. Asa fac! Ajung 8 pe laturile casei, la circa 4-5 m distanta intre ei? Sau sa ii pun cam la 3-3.5 m?
E vreo problema daca amplasez tabloul general in subsol si scot platbanda de la impamantare pe interior urmand ca sub tablou sa montez cutia de separatie?

#67
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,272
  • Înscris: 17.03.2009
@Pune la 3,5 m.
@Da, este corect.

#68
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postpcode, on 08 februarie 2016 - 22:38, said:

ms pt info brawnie! Si daca ar fi sa aleg intre a aduce bara intreaga de cca 10m, indoita la jumatate si doua bari mai mici, jontate dupa criteriile expuse ce ar fi mai corect?
depinde de diametrul barei...daca e > fi 16 atunci as prefera sa fie din 2 bucati decat sa fie indoita din simplul motiv ca va fi greu de indreptat nu de altceva.
Bara intreaga de 10 metri banuiesc ca ai in grinzi...cere-i proiectantului sa o "rupa" in doua sau aplica criteriul de mai sus si comanda tu din 2 bucati.

View Postmanghels, on 08 februarie 2016 - 22:46, said:


pai..in primul rand..jontarile ..inseamna material  in plus..deci ceva bani in plus,..nu mult..dar e ceva..
Daca s-ar putea bara intreaga..eu as merge pe varianta asta..decat cu jontari..
Corect...atentie jontarile se fac cu o petrecere de 60 x diametrul barelor....am uitat sa precizez acest aspect.

#69
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Realizata din bucati dar cu jontarile specificate mai in urma - inferioarele in reazem(cu ciocuri obligatoriu )  si superioarele in camp 60fi  (si ciocuri pe capete).


#70
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postanaki, on 10 februarie 2016 - 20:16, said:

@Pune la 3,5 m.
@Da, este corect.
multumesc!

View Postbrawnie, on 10 februarie 2016 - 21:27, said:

depinde de diametrul barei...daca e > fi 16 atunci as prefera sa fie din 2 bucati decat sa fie indoita din simplul motiv ca va fi greu de indreptat nu de altceva.
Bara intreaga de 10 metri banuiesc ca ai in grinzi...cere-i proiectantului sa o "rupa" in doua sau aplica criteriul de mai sus si comanda tu din 2 bucati.
Corect...atentie jontarile se fac cu o petrecere de 60 x diametrul barelor....am uitat sa precizez acest aspect.
nu am nimic mai mare de fi 16....
proiectantul nu s-a obosit sa dea detalii legate de asta...a pus decat 5 bare X 80m :)

View PostdoarUNom, on 10 februarie 2016 - 21:36, said:

Realizata din bucati dar cu jontarile specificate mai in urma - inferioarele in reazem(cu ciocuri obligatoriu )  si superioarele in camp 60fi  (si ciocuri pe capete).
probabil varianta asta mi-o va sugera si constructor ca sa scape de indreptatul fierului....

#71
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
baga aici plansele de armare grinzi si te ajutam...ca de asta suntem aici...asa-i doarUNom?

#72
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Multe multumire! Am verificat acum toate plansele si se pare ca la grinzi nu prea am problema asta. Cea mai lunga armatura este de 6.15m


Singura dilema e la centuri si talpile de fundare. Planul de fundatii si un detaliu cu armarea la talpi si centura peste elevatii se gaseste pe prima pagina. Parterul si etajul sunt similare...

Oricum, am stalpi cat cuprinde, asa ca, nu vad nici o problema in a face jontarile cum a precizat doarUNom :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate