Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 

Casa S-partial+P+E Craiova - 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#19
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Pai daca trec, ma gandesc ca raman in beton, ca nu cred ca poti sa le tragi de acolo ca din branza :)

#20
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PostoMariusRO, on 03 ianuarie 2016 - 19:47, said:

1. BodCasa si brownie, ultimul atat la casa lui cat si al locul de munca (la bazine speciale pentru apa). Eu nu fac subsol dar vreau sa folosesc pentru fundatie. Nu strica si nu e foarte scump... Perforațiile de la sarma cred ca sunt irelevante.

View PostBodCasa, on 03 ianuarie 2016 - 21:57, said:

Daca nu apare brownie intr timp!

View Postbobitzaaa, on 03 ianuarie 2016 - 20:29, said:

Iar esti nas, mai ai sa imi zici mie Vasilica Posted Image

De aici cu nasul...dar nu ma supar nickul brawnie este intradevar derivat din numele prajiturii americane brownie !

Referitor la hidroizolatie:
Eu am folosit la mine acasa cat si la locul de munca cum bine a zis Marius un produs de hidroizolare in masa a betonului care se numeste Hyseal.
Tot ce pot sa spun este ca isi face treaba cu brio si nu mai este nevoie de hidroizolatia clasica.

La -2.00 metri mai ca nu ai nevoie de sprijiniri Posted Image

Edited by brawnie, 04 January 2016 - 13:16.


#21
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

De aici cu nasul...dar nu ma supar nickul brawnie este intradevar derivat din numele prajiturii americane brownie !

E.. hai ca era doar o litera... nu ti-am zis cupcake sau pancake :)

Quote

Iar esti nas, mai ai sa imi zici mie Vasilica

Sa nu zici ca vrei si miel daca iti zic bobitza cu un a si nu cu 2 sau 3 sau cati ai pus tu acolo :)

#22
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postbrawnie, on 04 ianuarie 2016 - 13:12, said:


De aici cu nasul...dar nu ma supar nickul brawnie este intradevar derivat din numele prajiturii americane brownie !

Referitor la hidroizolatie:
Eu am folosit la mine acasa cat si la locul de munca cum bine a zis Marius un produs de hidroizolare in masa a betonului care se numeste Hyseal.
Tot ce pot sa spun este ca isi face treaba cu brio si nu mai este nevoie de hidroizolatia clasica.

Presupanand ca vei folosi produsul recomandat se poate sapa exact pe conturul exterior al demisolului folosind perete de pamant ca si cofraj!
La -2.00 metri mai ca nu ai nevoie de sprijiniri Posted Image
multumesc brawnie! Ma gandesc sa folosesc si un produs ca hyseal precum si hidroizolatie clasica (cred ca una sau alta ar fi suficient dar cum nu se lucreaza de obicei cu atentie ....as prefera ambele pentru extra siguranta)

#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View PostoMariusRO, on 04 ianuarie 2016 - 13:15, said:

E.. hai ca era doar o litera... nu ti-am zis cupcake sau pancake Posted Image



Sa nu zici ca vrei si miel daca iti zic bobitza cu un a si nu cu 2 sau 3 sau cati ai pus tu acolo Posted Image

z-ul sa nu-l uiti....a-uri pui si tu cat de lasa inima.

Edited by the_lion, 04 January 2016 - 13:21.


#24
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postpcode, on 04 ianuarie 2016 - 13:16, said:

multumesc brawnie! Ma gandesc sa folosesc si un produs ca hyseal precum si hidroizolatie clasica (cred ca una sau alta ar fi suficient dar cum nu se lucreaza de obicei cu atentie ....as prefera ambele pentru extra siguranta)

Hyseal este un praf care se baga in beton inainte de turnare direct in cifa de beton sau direct in statie....consumul este de 0.8 kg de praf la mc de beton.Eu am pus in cifa (mi-a trimis in pungi de 0.8kg) si s-a invartit cifa 10 min inainte de a turna....La lucrari mai mari unde se toarna sute de metri cubi si cantitatea e aditiv e mare se pune direct in statie.

Nu are "dorel" cum sa greseasca...deci nu vad de unde ingrijorarea..dar pana la urma sunt banii dumitale si poti face ce vrei cu ei. Inca odata iti spun ca eu folosesc aditivul asta pentru bazine pline cu apa din cadrul statiilor de epurare/tratare a apelor si nu curge nici un gram de apa !

#25
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
cred ca merg pe acest tip de hidroizolatie si ma mai gandesc daca sa ma complic si cu inca o hidroizolatie suplimentara. se pare ca pretul pentru produs de genu mentionat mai sus se invarte in jurul 16-20eur/mc. in 2-3 zile voi primi proiectul tehnic complet si voi putea calcula ce inseamna ca si costuri a folosi metoda asta. As turna betonul impermeabilizat atat la subsol cat si in restul fundatiilor si elevatiilor. Probabil astfel nu as mai avea nici probleme cu capilaritatea la ziduri.

In alta ordine de idei, incerc sa stabilesc in mare termoizolatia. Am citit cu interes destule topicuri si multumesc lui @andreilesan pentru informatiile detaliate pe care le-a tot prezentat:) Asadar am urmatoarele suprafete, calculate pana deasupra placii de la pod. Spatiu pod il voi lasa neincalzit si neamenajat deocamdata si voi izola planseul:

- placa sol: 75m2pdin care 39mp peste subsol si 36mp peste sol (la partea de peste subsol am luat in calcul si zidul care desparte subsol de fundatia normala
- placa pod - 75mp
- pereti exteriori opaci: 192mp
- arie vitrata: 24mp
- suprafata utila 120mp
- inaltime utila 2.6m = > volum util 120*2.6 = 312

am simulat pe u-wert urmatoarea izolare:
- pereti 16cm vata bazaltica - >U - 0.16
- plafon catre pod: vata 30cm ->U - 0.13
- placa sol(partea peste sol) 20 cm sub placa si 6 peste placa -> U->0.13
- placa sol partea peste subsol - 15 cm pe tavan subsol si 6 cm pe podea parter -> U->0.16
- ferestre cu U-> 0.8-
- 0.5 schimburi de aer /ora ca si ventilatie (cel mai probabil voi monta si ventilatie cu recuperare dar sa zicem ca asta e bonusul (si vor mai fi probabil punti termice greu de solutionat)

Din rezultatele de pe u-wert in rezulta un necesar 5.9kw cu un consum de 8.9MWh/an pentru regiunea cea mai friguroasa din DE (-16k). Dar acolo se ia in calcul si un aport solar prin geamur precum si un aport interior. Ma intreb cat de realista este simularea asta?Posted Image si mai ales cat de realista este pentru clima noastra (Craiova).

Cum vi se pare planul asta de termoizolare? Daca iau de bune rezultatele de pe u-wert rezulta un consum de aprox 75kwh/an/mp adica undeva la 38-40W/mp. E corect?

De asemenea aici nu am luat in calcul fundatiile/elevatiile.
Cum as putea oare calcula grosier cat se pierde pe acolo daca de exemplu as izola subsolul si fundatiile doar pe partea exterioara 1m sub CTN? Dificil nu?Posted Image
In principiu incerc sa imi dau seama ce aport ar aduce diverse metode de izolare a subsol/fundatii. In cel mai rau caz procedez ca mai multi colegi de pe aici si izolez interior exterior toata partea verticala a fundatiilor/elevatiilor iar la subsol izolez doar exterior.

O ultima intrebare ( deocamdata:) ). Se pare ca sunt si eu unul care "trage" de arhitect/structurist cu lunile pentru a finaliza un proiect la care nici macar nu am avut prea multe obiectiuni. Mai mult imi da de furca structuristul, el fiind cel care a intarziat proiectul cu minim o luna. Si intrebarea: Zidul de la subsol la prevazut de 25 cm grosim dar toti stalpii de pe perimetrul lui sunt de 30x30cm. Ma gandesc ca va fi cam greu sa se cofreze in felul asta. Merita sa modific zidul si sa il fac de 30xm? Structural nu cred ca poate fi rau atata timp cat calculele au iesit ok pt zidul de 25cm.

Multumesc!!!

Attached Files


Edited by pcode, 17 January 2016 - 18:14.


#26
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postpcode, on 17 ianuarie 2016 - 18:10, said:

O ultima intrebare ( deocamdata:) ). Se pare ca sunt si eu unul care "trage" de arhitect/structurist cu lunile pentru a finaliza un proiect la care nici macar nu am avut prea multe obiectiuni. Mai mult imi da de furca structuristul, el fiind cel care a intarziat proiectul cu minim o luna. Si intrebarea: Zidul de la subsol la prevazut de 25 cm grosim dar toti stalpii de pe perimetrul lui sunt de 30x30cm. Ma gandesc ca va fi cam greu sa se cofreze in felul asta. Merita sa modific zidul si sa il fac de 30xm? Structural nu cred ca poate fi rau atata timp cat calculele au iesit ok pt zidul de 25cm.

Multumesc!!!
25 cm pentru un zid de subsol deja este mult...eu as fi mers pe un 15-20 cm dar... asa-i cu structuristii astia dorm bine acasa pe banii beneficiarilor....
PS: cand ai o cantitate de mc de beton da-mi un PM sa vb cu tipul de la hidroizolatii sunt convins ca vei obtine o reducere daca ii spui ca eu te-am trimis la el.

#27
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postbrawnie, on 18 ianuarie 2016 - 05:04, said:

25 cm pentru un zid de subsol deja este mult...eu as fi mers pe un 15-20 cm dar... asa-i cu structuristii astia dorm bine acasa pe banii beneficiarilor....
PS: cand ai o cantitate de mc de beton da-mi un PM sa vb cu tipul de la hidroizolatii sunt convins ca vei obtine o reducere daca ii spui ca eu te-am trimis la el.
ms brawnie! Te anunt cand am cantitatile.

#28
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
am depus la cez actele pentru obtinerea unui ATR (inca nu am autorizatia de constructie) dar mi s-a spus ca ATR care il voi obtine nu il pot folosi decat pentru bransarea definitiva a casei.  Stie cineva daca e vreo posibilitate sa mi se faca bransamentul de santier pe acel ATR si ulterior, la terminarea constructiei sa fie mutat?(fara a plati ca si cand as face doua bransamente diferite)?

Sau singura optiune ar fi sa depun pentru un nou ATR pentru organizare de santier dupa ce imi iese autorizatia?

Multumiri

#29
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Nu prea se intelege,ti-au primit actele pt aviz nu pt ATR,pe acela ti-l emit cand ai autorizatia de constructie.

#30
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
eu am depus pt bransament definitiv..si mi-au zis ca nu se mai da definitiv.(probabil doar daca ai pile) ci doar pt Organizare de santier in forma definitiva...iar cand se termina casa..si se face bransamentul definitiv..se plateste doar schimbarea contorului..(aici e vb de Eon). Acu..oi videa cand ajung in etapa aia..daca ma pun aia sa platesc iar totul de la zero..

#31
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Iti dau definitiv dupa ce faci receptia casei.

#32
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postanaki, on 01 februarie 2016 - 17:20, said:

Nu prea se intelege,ti-au primit actele pt aviz nu pt ATR,pe acela ti-l emit cand ai autorizatia de constructie.
Scuze @anaki, nu m-am exprimat prea bine Posted Image
Deci, am avizul de amplasament pe care l-am depus la CEZ impreuna cu o copie dupa certificatul de urbanism si niste cereri (incluzand si cererea pentru emitere ATR in care spun ce consumatori voi avea) in vederea obtinerii ATR . Operatoarea care a prelucrat cererea mi-a zis ca pentru organizare de santier trebuie sa fac cerere pentru alt ATR si asta doar dupa ce am autorizatia de constructie.

View Postmanghels, on 01 februarie 2016 - 17:20, said:

eu am depus pt bransament definitiv..si mi-au zis ca nu se mai da definitiv.(probabil doar daca ai pile) ci doar pt Organizare de santier in forma definitiva...iar cand se termina casa..si se face bransamentul definitiv..se plateste doar schimbarea contorului..(aici e vb de Eon). Acu..oi videa cand ajung in etapa aia..daca ma pun aia sa platesc iar totul de la zero..
La CEZ se pare ca e diferit. Situatia asta e ideala dar se pare ca vor sa ma puna sa platesc doua bransamente diferite cu tot ceea ce tine de ele (taxe, materiale si lucrarea in sine) Posted Image

Edited by pcode, 01 February 2016 - 17:29.


#33
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Vei plati de doua ori numai in situatia in care nu exista un disponibil de putere pt cat ai cerut tu in reteaua cea mai apropiata,dar pt a putea da drumul la lucrari iti da o solutie de organizare de santier provizorie,urmand sa se stabileasca ulterior solutia definitiva.

#34
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Multumesc @anaki. Bun, si pentru asta ce sa fac: sa mai depun cerere pt ATR organizare de santier sau sa astept sa iese ATR asta si vedem ce o mai fi ?:)

#35
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,259
  • Înscris: 17.03.2009
Fara AC ce ATR sa-ti elibereze?

Edited by anaki, 01 February 2016 - 17:41.


#36
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
pt putz forat...trebuie AC?..parca-si faceau unii..bransament pt irigat,...gradina...automatizat..doar ca o sa-i dea putere minima..si sigur mai platesti o data la final.

Edited by manghels, 01 February 2016 - 17:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate