Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Casa S-partial+P+E Craiova - 2016

- - - - -
  • Please log in to reply
589 replies to this topic

#415
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,658
  • Înscris: 11.03.2006
La mine s-a intamplat la fel. Desi credeam ca am loc de xps sub glaful de granit, nu am avut. A trebuit sa renunt la extrudat.
Nu poti sa montezi glaful peste tamplarie, asa cum spune si Dana. Arata aiurea si probabil ca va astupa scurgerile din tocuri.
La mine ferestrele au fost puse la fata caramizii, asa ca glafurile vin practic pe polistirenul de fatada. Cred ca puntea termica este mica.

#416
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Solbancul are 3cm iar spuma sub el in majoritatea locurilor nu prea este..deci pot fi luati in calcul doar cei 3cm ca spatiu disponibil. Glafurile de AL la care m-am uitat ocupa cam 3cm deci cam tot spatiul disponibil....
@cumparator, montand tamplaria la fata zidului cred ca minimizeaza problema...la mine sunt montate geamurile cu 5 cm spre interior. Daca pun glaful direct pe caramida vor ramane cei 5 cm care vor  crea o punte termica serioasa zic eu...Daca le-as fi montat la  fata zidului era mai bine caci sub glaf era izolatie si nu caramida...

Si intradevar e aiurea sa gauresc profilul:) cred ca nu se pune problema etansarii gaurilor de surub ci a etansarii glafului pe toc.

Cred ca voi alege varianta cea mai grea si anume decuparea a inca 5cm sub glaf pentru a putea monta izolatie...

Inca o intrebare pentru cei trecuti prin "probleme":) ati montat consolele pentru aer conditionat inainte sau dupa izolatie? daca dupa, ati folosit distantoare? e vreo problema cauzata de vibratii? Le-as monta inainte dar se pare ca distanta inre suportii de prindere difera de la producator la producator...De asemenea intentionez sa duc si teava pentru evacuarea condens pe sub izolatie si sa ies cu ea undeva la baza soclului.

Tot inainte de a incepe izolatiea voi construi niste suport din lemn (practic un paralelipiped din lemn cu o gaura de 20mm pe mijloc) care ii voi monta pe zid in locurile unde voi monta priza exterioara, intrerupator exterior, cutiile de separatie pentru coborarile paratraznet. Vreau sa asigur un suport ferm pentru doze astfel incat sa nu am surpriza sa se desprinda din folosire(adecvata sau nu:) ) Camerele de supraveghere, aplice de exteror etc cred ca pot fi sustinute de dibluri spirala infiletate in izolatie....(daca cineva are experiente negative legate de asta ar fi foarte util de aflat - mai am probabil cateva zile in care pot lua masuri :) )

Sunt indecis daca sa folosesc profilele de toc; cei care le vand spun desgur ca sunt indinspensabile. Costa cam 160eur, nu e mult comparativ cu toata lucrarea dar...nici o economie nu strica:)

Attached File  20170309_114321.jpg   76.02K   67 downloadsAttached File  20170309_114307.jpg   98.55K   69 downloadsAttached File  20170309_114254.jpg   107.47K   74 downloadsAttached File  20170309_114257.jpg   105.87K   71 downloadsAttached File  20170309_114228.jpg   86.43K   71 downloadsZilele trecute, inainte de ploi, am reusit sa incropesc circa 90% din canalizarea pluviala. Montat doua camine modulare ai mai trebuie inca unu dupa ce se indreapta vremea. Mai jos cateva poze.
Attached File  20170309_114321.jpg   76.02K   67 downloadsAttached File  20170309_114307.jpg   98.55K   69 downloadsAttached File  20170309_114254.jpg   107.47K   74 downloadsAttached File  20170309_114257.jpg   105.87K   71 downloadsAttached File  20170309_114228.jpg   86.43K   71 downloads

#417
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Si au venit materialele pe cea mai ploioasa zi din anul asta:) logistica la asa zisii reprezentanti locali Sto este impecabila si lipaeste cu desavarsire:) Un tir de materiale, soseste la ora programata si trebuie descarcat pe santier, la mana, indiferent de vreme! Caci depozit nu au si nici nu prea ii intereseaza(mare greseala zic eu si le-am si reprosat!) In fine, am participat la descarcatul a nici mai mult nici mai putin decat 8.5t de materiale ca nu puteam sa stau sa ma uit cum descarca decat cei 4 muncitori:) O placere:) Norocul ca am unde sa adopostesc atatea materiale ca altfel era jale.
Maine daca este vremea prielnica vor incepe lucrul la fatada. Am emotii mai mari decat cu etapa de realizare la rosu:)

Si iata cateva poze

[sharedmedia=core:attachments:1842416]

[sharedmedia=core:attachments:1842418]

[sharedmedia=core:attachments:1842422]
20170313_152544.jpg

Attached Files


Edited by pcode, 13 March 2017 - 22:27.


#418
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Ai luat si accesoriile si plasa tot de la sto?
Ti se par ok? Ai ceva pozecu ele?

#419
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 15 martie 2017 - 08:59, said:

Ai luat si accesoriile si plasa tot de la sto?
Ti se par ok? Ai ceva pozecu ele?
am luat de la STO o parte din accesorii: profilul de soclu, plasa si coltare;
kitul de montare soclu a fost de la kew (par de calitate diblurile)

Profilul de soclu este foarte solid, nu am vazut la alti producatori atat de solid. cred ca are 2mm grosime. nu il poti indoi si nici nu flambeaza prea tare.

[sharedmedia=core:attachments:1843448]


Am reusit in scurtul timp liber avut sa montez cateva folii RAL la geamuri, urmeaza restul zilele urmatoare.
Am decis si sa pun glafurile(de AL) "asa cum trebuie":) Am pus sa se taie 4cm din zid in partea de jos astfel incat sa incapa ceva izolatie sub glaf.

[sharedmedia=core:attachments:1843451]


Momentan cei cu termosistemul se misca bine sa zicem:) Ma inteleg cu ei cel putin caci nu par sa exceleze la pricepere:) am reusit sa ii conving ca gaurile pentru dibluri se vor da doar cu percutie simpla si nu pneumatica (multam @kpk1 pt tip)

Dibluri voi folosi de la ejot cu surub. Le'am cumparat in final tot de la STO (da, vand si diblurile ejot desi nu stiau) caci a fost cel mai bun pret primit (mult mai bun decat pretul primit de la reprezentantul ejot - aviz @dana ca parca ziceai ca vei folosi tot de la ejot dibluri). Unealta pentru montaj mi-o vor imprumuta tot ei. Oricum costa decat 345 lei deci la o adica nu e mare problema.

Am calculat 5 dibluri/ mp. Acum sa vedem cum sa le montez ca sa ajunga....montatorii zic sa puna diburi in colturi, pe imbinarea placilor, si unul in mijlocul placcii. Parca nu imi inspira multa incredere fixarea in colturi dar...ei zic ca asa au lucrat (nu ca asta ar insemna ca e si bine).

#420
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
Eu am dat diblurile în vata la 10cm de margine, nu pe colturi. Așa rețin detaliul din broșură Rockwool.

#421
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postkpk1, on 15 martie 2017 - 16:15, said:

Eu am dat diblurile în vata la 10cm de margine, nu pe colturi. Așa rețin detaliul din broșură Rockwool.
da,  chiar azi am verificat posturile tale. Dar ai dat 4 dibluri pe placa ceea ce inseamna peste 6 dibluri/mp :(

#422
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Eu stiu de ce eu nu pot vedea pozele tale cand dau click pe ele. Oare ce le faci sau ce nu fac eu bine ?

Stiu ca Sto au si dibluri Ejot si dibluri marca lor, ambele cu filet. La ambele se foloseste unealta de la Ejot. Imi zici si mie un pret pt diblu ?
Unealta ti-o imprumuta ei ? Nu de alta, dar mie nu mi-o imprumuta ci mi-o vand doar :D
La profilul de colt plasa e de 10 pe ambele laturi sau de 10 pe o latura de 15 pe cealalata?

Profilul de soclu pare solid, ii mai pus si profil din ala de pvc cu plasa ca sa eviti fisurile ?

#423
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 15 martie 2017 - 17:03, said:

Eu stiu de ce eu nu pot vedea pozele tale cand dau click pe ele. Oare ce le faci sau ce nu fac eu bine ?

Stiu ca Sto au si dibluri Ejot si dibluri marca lor, ambele cu filet. La ambele se foloseste unealta de la Ejot. Imi zici si mie un pret pt diblu ?
Unealta ti-o imprumuta ei ? Nu de alta, dar mie nu mi-o imprumuta ci mi-o vand doar Posted Image
La profilul de colt plasa e de 10 pe ambele laturi sau de 10 pe o latura de 15 pe cealalata?

Profilul de soclu pare solid, ii mai pus si profil din ala de pvc cu plasa ca sa eviti fisurile ?

Mi-a dat pret mai bun la diblurile ejot:)
- diblu de 215 - 2.854
- diblu de 235 - 3.034

Ambele preturi includ TVA si rondeaua de vata.
A zis ca imi imprumuta unealta...acum om vedea daca se va si intampla:)) reprezentantul sto de aici cam "vorbeste mult". Am zis ca in cel mai rau caz o cumpar....(diferenta fata de alt furnizor la pretul diblurilor este mai mare decat pretul uneltei. Posibil sa mi-o imprumute caci eu i-am zis motivul pentru care nu vreau diblurile lor similare cu ejot: EJOT imi da si unealta gratis sa o folosesc :)) Si-o fi facut omul calculul si o fi zis  ca  dc e o cumpara si o are sa dea si la altii.

Nu m-am uitat de plasa la coltar...am impresia ca e la fel de mare pe ambele parti...dar maine ma uit si la coltare si la cele cu picurator.

Profilul de soclu chiar este FOARTE solid dar nu ai vrea sa afli pretul :) ( cred ca a fost de 2.5 ori cat ar fi fost la EJOT:) . La ce profil PVC cu plasa te referi? Pentru soclu? sau la geamuri?

Pozele le uploadez cu tapatalk de pe tel in majoritatea cazurilor...oare de asta? Mai are si altcineva problema asta?

#424
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Si s-a inceput placatul:) merge incetisor....folosesc o gletiera cu dintii de 1cm...sper sa fie cat de cat lipita ok...Attached File  20170316_141705.jpg   76.15K   79 downloadsAttached File  20170316_141701.jpg   87.96K   78 downloadsAttached File  20170316_141659.jpg   79.31K   73 downloads
Cred  ca voi monta pana la urma 3 dibluri pe placa, in V. Rezulta 5dibluri/mp. Astfel sper sa fie ok...

@dana m-am uitat la accesorii....plasa este Sto, profilele de colt si cele cu picurator sunt luate tot de la ei dar nu-s sto...sunt solide....La profilele de colt fara picurator o parte are 10cm cealalta 15...cele cu picurator au 10cm pe ambele parti.

#425
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpcode, on 16 martie 2017 - 14:47, said:

@dana m-am uitat la accesorii....plasa este Sto, profilele de colt si cele cu picurator sunt luate tot de la ei dar nu-s sto...sunt solide....La profilele de colt fara picurator o parte are 10cm cealalta 15...cele cu picurator au 10cm pe ambele parti.
Multumesc! Trebuia sa iau decizia daca sa lucrez cu ei sau nu. Abia astept sa incep si eu :) Spor !

#426
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Ms. Din ce vad, produsele sto sunt foarte bune....am dat si la interior o mana de adeziv sto cu plasa de armare si se comporta excelent...problema este ca sunt cam scumpe....

#427
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

View Postpcode, on 16 martie 2017 - 15:29, said:

Ms. Din ce vad, produsele sto sunt foarte bune....am dat si la interior o mana de adeziv sto cu plasa de armare si se comporta excelent...problema este ca sunt cam scumpe....
Mmmda ... Cand stii daca iti imprumuta unealta pentru dibluri sa imi spui si mie :D ca sa mai insist si eu daca intr-adevar se poate.

#428
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011
Azi l-am sunat din nou sa ii spun ca ne trebuie diblurile si unealta la inceputul saptamanii viitoare. A zis ca vin dar ma suna maine sa imi zica exact ziua:) Oricum, daca unealta costa doar 350 lei nu e o problema... ei mi-au dat diblurile cu 3.05 iar un alt depozit mi-a ofertat 3.4... diferenta e oricum mai mult decat pretul uneltei...

#429
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Tot eu :) Adezivul e werk sau sto? Imi spui un pret daca e Sto (si la cel pt lipire si si la cel pt armare)? Eu in oferta am Werk si la lipire si la armare.

#430
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 17 martie 2017 - 14:46, said:

Tot eu Posted Image Adezivul e werk sau sto? Imi spui un pret daca e Sto (si la cel pt lipire si si la cel pt armare)? Eu in oferta am Werk si la lipire si la armare.
Adezivul este STO. stocol ip cel de lipire - 32.68 si stolevel duo plus cel de armare - 40.46

preturi fara TVA.

adezivul pare bun, se lipeste destul de zdravan in cateva ore. Cel pentru armare am dat la interior circa 50mp cu plasa. S-a finisat excelent si sper ca nu vor mai aparea microfisuri intrucat e armat cu fibra.

Pe santier se izoleaza de zor:) Nici maine nu au pauza. Vor ca luni sa fie gata placatul. Nu stiu daca vor reusi 100% dar va fi pe aproape.

#431
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
Mda, multumesc! Scump ... destul de mare diferenta fata de Werk. Uof ...

Ce fain ca se misca asa bine echipa ta. Poze nu mai ai ?

#432
pcode

pcode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 619
  • Înscris: 10.11.2011

View Postdana84, on 17 martie 2017 - 22:26, said:

Mda, multumesc! Scump ... destul de mare diferenta fata de Werk. Uof ...

Ce fain ca se misca asa bine echipa ta. Poze nu mai ai ?
urmeaza azi poze! Sper sa am timp caci am zi plina pe santier:) trebuie sa montez consolele de la paratraznet , niste doze ingropate in izolatie, sa termin cu foliile RAL etc etc:)
De la echipa momentan mi-as fi dorit sa fie mai atenti cu taiatul vatei....nu o taie tot timpul foarte drept si mai raman spatii la imbinari. Asta e...vor baga spuma pe acolo

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate