Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Sudura aluminiu

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Mordak

Mordak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.01.2006
Stie cineva metode de sudat aluminiu? Am nevoie la niste antene. Multumesc anticipat.

#2
Dj Shock

Dj Shock

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 21.10.2005
Aluminiul oxideaza al draku de repede. Sudura trebuie facuta cumva...sub ulei. Mai e o formula miraculoasa de "cositor", era printr-un tehnium. Dar nu mai stiu care... :(

#3
kimosabe

kimosabe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 16.01.2006
Incearca la cei care repara chiulase auto. Ei se ocupa cu sudura la rectificari. Au niste electrozi speciali. La nivel de amator putine sanse.
Cineva mi-a sugerat chiar la reparatii frigidere.

#4
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 17.09.2005
Sudura in atmsfera de Argon.

#5
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

 Mordak, on Jan 25 2006, 11:29, said:

Stie cineva metode de sudat aluminiu? Am nevoie la niste antene. Multumesc anticipat.
Datorita reactivitatii extrem de ridicate, in conditiile de mediu curente (in prezenta oxigenului din aer), la suprafata aluminului se formeaza instantaneu un strat de oxid de aluminiu care impiedica alierea, sudarea sau cositorirea sa.

Industrial, sudarea aluminiului se face in medii de gaze nobile (de regula argon), in curent continuu si cu electrozi speciali.

Pentru cositorire se folosesc ciocane electrice speciale de mare putere (datorita conductivitatii termice ridicate a aluminiului), cu ultrasunete. Contractiile si alungirile elementului magnetostrictiv pe care se afla montat varful de cositorire distrug stratul de oxid format si impiedica formarea lui. Tehnologia foloseste paste decapante pe baza de borax.

Asa cum spunea si Dj Shock, intr-unul din numerele mai vechi ale Tehnium a fost prezentata reteta unei astfel de paste dar, fie ca mi-a scapat mie ceva fie ca reteta nu era corecta, incercarile de cositorire pe baza ei au dat lipiri extrem de slabe mecanic.

#6
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
Posted Image

 Dj Shock, on Jan 25 2006, 11:38, said:

... Sudura trebuie facuta cumva...sub ulei...
Posted Image
asta trebuie brevetata...
On topic:
Exista mai multe metode de sudura pentru aluminiu. Sudura industriala se face cu echipamente speciale cu arc electric intr-o atmosfera de gaz protector. Variantele clasice: MIG si TIG.
MIG = Metal Inert Gas
TIG = Tungsten Inert Gas Welding

Quote

Metal inert gas (MIG) welding was first patented in the USA in 1949 for welding aluminium. The arc and weld pool formed using a bare wire electrode was protected by helium gas, readily available at that time. From about 1952 the process became popular in the UK for welding aluminium using argon as the shielding gas, and for carbon steels using CO 2 . CO 2 and argon-CO 2 mixtures are known as metal active gas (MAG) processes. MIG is an attractive alternative to MMA, offering high deposition rates and high productivity.



Quote

Gas Tungsten Arc Welding (GTAW) is frequently referred to as TIG welding. This is a commonly used high quality welding process. TIG welding has become a popular choice of welding process when high quality, precision welding is required.
In TIG welding an arc is formed between a non-consumable tungsten electrode and the component being welded. Gas is fed through the torch to shield the electrode and molten weld pool. If filler wire/rod is used, it is added to the weld pool. Typical shielding gases used are argon, argon & hydrogen and argon and helium. Helium is generally added to increase the heat input (increasing welding speed or weld penetration). Hydrogen will result in cleaner looking welds and also increase heat input. However hydrogen may promote porosity or hydrogen cracking.
Mai exista sudura realizata prin frecare = Friction Stir Welding

Quote

Friction stir welding also produces a plasticised region of material, but in a different manner. A non-consumable rotating tool is pushed into the materials to be welded and then the central pin, or probe, followed by the shoulder, is brought into contact with the two parts to be joined, figure 2. The rotation of the tool heats up and plasticises the materials it is in contact with and, as the tool moves along the joint line, material from the front of the tool is swept around this plasticised annulus to the rear, so eliminating the interface

Solutiile de mai sus necesita echipamente dedicate. Dar exista si solutii mai simple.
Sunt firme care vand aliaje pentru sudura aluminiului la temperatura mica. Un exemplu aici: http://www.techno-we.../technical.html
Probabil ca se pot gasi si in Romania de exemplu la distribuitorii firmei Farnell:
http://export.farnel...EXCFFGAVAAS2IV3
una din firme :Comet Electronics SRL.

Edited by pstdgt, 21 November 2014 - 12:14.


#7
D.J. B.K.LY

D.J. B.K.LY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 29.03.2005
Acum 2 ani am lucrat la o firma ce confectiona reclame luminoase si toate carcasele erau din aluminiu. Acolo se lucra numai cu aluminiu. Din cate am vazut eu sudarea nu era foarte complicata(asemanatoare cu cea de metale obisnuite cu arc electric). Am intrebat si eu niste colegi cum se face sudarea si mi-au zis  cu argon insa nu mi-au explicat ce si cum.Cat despre electrozi, m-am jucat si eu cu ei si cred k erau tot de aluminiu sau vreun aliaj de aluminiu cu ceva...Oricum toata treaba asta inseamna ca e destul de toxic iar sudori nu purtau nici un fel de echipamente speciale iar operatiunile nu se desfasurau intr-o incinta anume. Toata treaba se desfasura in sectie(taiere, gaurire, indoire, sudare, slefuire, etc)

#8
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006
Argonul e acolo ca sa impiedice oxidarea.
Domnu m-marian, in legatura cu stratul de oxid care impiedica alierea aluminiului cu alte metale... Ar fi frumos sa nu postati chestii nedocumentate. Nu de alta, da s-ar putea sa le creada lumea. Aliaje de aluminiu exista. Chiar multe. De fapt, singurele obiecte din aluminiu "pur" sunt cablurile electrice de Al. Restu sunt tot felul de aliaje. Cu magneziu, cu titan... etc
Parerea mea de ne-electronist. Sau de chimist.

#9
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005
Mai importante sint 2 metode toate folosind gaz inert argon.Prima ar fi metoda Mig-Mag adica cu un
electrod sub forma de sirma care se desfasoara de pe o rola aflata in interiorul sau exeriorul aparatului de sudura si vine pe un furtun impruna cu gazul inert fiind inconjurat de acesta in momentul initierii arcului si
in timpul sudurii.
De obicei aceste aparate sint grele si se fabrica cam de pe la 160A in sus.De asemenea costa si mai mult.
O alta alternativa mai ieftina ar fi metoda Tig care foloseste un electrod de wolfram fiind inconjurat tot
de gaz protector si ca material de adaos foloseste o tija din metalul care se sudeaza.Aluminiul in cazul tau.
Procedeul e asemanator sudurii oxiacetilenice numai in cazul acesta in locul flacarii se foloseste arcul electric.
Acum si aici exista aparate foarte scumpe insa poti alege varianta cu invertor care e un fel de aparat de
sudura foarte mic portabil si care poate suda si cu elctrod normal si Tig.Atentie ar trebui acordata la alegerea
marcii si la disponibilitatea pieselor de schimb.Marci consacrate sint Esab ,Messer-Griesheim, Fronius.In nici
intr-un caz ceva chinezesc.Chiar daca scrie pe el in germana poate fi din China.De exemplu marcile Einhell
sau Güde sint engrosisti care importa din China.
Eu lucrez de multi ani in strainatate si folosesc aparate Fronius.Dar aceasta marca se pare ca nu exista in
Romania.In cel mai rau caz atunci ceva italian care-ti asigura si piese de schimb.
Ar mai fi o metoda de "cositorire" la 400°C dar nu vine la socoteala pentru ca ,"cositorul" e prea scump se
foloseste mai mult in modelism.

#10
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 16.06.2005

 Ragnarok, on Jan 26 2006, 03:13, said:

Argonul e acolo ca sa impiedice oxidarea.
Domnu m-marian, in legatura cu stratul de oxid care impiedica alierea aluminiului cu alte metale... Ar fi frumos sa nu postati chestii nedocumentate....
Nu am afirmat ca nu exista aliaje! Cititi, va rog, cu atentie:

Quote

... Datorita reactivitatii extrem de ridicate, in conditiile de mediu curente (in prezenta oxigenului din aer), la suprafata aluminului se formeaza instantaneu un strat de oxid de aluminiu care impiedica alierea, sudarea sau cositorirea sa.
Necesitatea unui mediu cat mai pur de gaz nobil (argonul in cazul din discutie) in procesele de aliere/sudare (nu a unui amestec de oxigen cu el) nu este o conditie de mediu curenta, ci de exceptie!
-----------------------------------------------------------
(Parerea mea de nechimist. Sau de electronist).  :D

#11
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Airbag, on Jan 29 2006, 13:20, said:

Mai importante sint 2 metode toate folosind gaz inert argon.Prima ar fi metoda Mig-Mag [...]
MIG=Metal-Inert-Gas
MAG=Metal-Active-Gas

MIG foloseste -exact - un gaz inert, Argon iar MAG, gaz "activ", recte CO2.
Nu exista metoda MigMag.

A, pentru Al ar mai putea fi folosita metoda WIG = Wolfram-Inert-Gas, electrodul fiind din wolfram , folosindu-se sirma de adaos din Al - ca la oxiacetilenic.
Sau, tu ii spui TIG=TungstenInertGas, Tungsten sau Wolfram fiind denumiri similare ale aceluiasi metal.

Edited by diaconuliviu, 30 January 2006 - 13:27.


#12
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004
:rolleyes: ...ceva noutati?!.... ca se repeta de n-ori informatiile deja prezentate anterior aici:
http://forum.softped...dpost&p=1197648

#13
Mordak

Mordak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 08.01.2006
Wow cate informatii! Cam scumpa metoda cu sudura argon, un monstru ca ala costa 1000 euroi :D Nu am acces la asa ceva...O metoda mai "pamanteana" nu exista? Cum ziceau mai sus unii de decapante pe baza de borax (nu cumva electroliticii contin borax ?) Sudura sub ulei ar fi interesant de incercat :D

#14
Acta non verba

Acta non verba

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 10.12.2004

 Acta non verba, on Jan 25 2006, 12:11, said:

... Dar exista si solutii mai simple.
Sunt firme care vand aliaje pentru sudura aluminiului la temperatura mica. Un exemplu aici:

http://www.techno-we.../technical.html
Probabil ca se pot gasi si in Romania de exemplu la distribuitorii firmei Farnell:

http://export.farnel...EXCFFGAVAAS2IV3
una din firme :Comet Electronics SRL.
Ai incercat sa vezi daca se gaseste acest aliaj de lipit si in Romania?...

#15
smv167

smv167

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 01.02.2006

 Mordak, on Jan 30 2006, 23:28, said:

Wow cate informatii! Cam scumpa metoda cu sudura argon, un monstru ca ala costa 1000 euroi :D Nu am acces la asa ceva...O metoda mai "pamanteana" nu exista? Cum ziceau mai sus unii de decapante pe baza de borax (nu cumva electroliticii contin borax ?) Sudura sub ulei ar fi interesant de incercat :D

Salut !
Daca mai este de actualitate .
Exista electrozi inveliti ( similari celor uzuali de la oteluri ) care se folosesc cu instalatiile uzuale                    ( invertoare , transformatoare etc ) ; cam rar dar daca cauti gasesti .
Instalatia WIG ( TIG ) este relativ raspindita , pt a o folosi la AL trebuie sa rezolvi problema amorsarii arcului
Borax gasesti la sudorii oxigaz ( autogenisti !! )
Tehnic problema sudarii aluminilui provine de la diferenta de temperatura de topire a AL ( ~ 660 grade ) si oxidului sau ( ~ 2300 grade ) . Recomandarea cu curatarea pieselor sub un strat de ulei este reala .
Daca te intereseaza pentru aplicatii industriale si nu pt hoby ia legatura cu un inginer sudor , daca nu da un semn !
S'auzim de bine !

#16
gec

gec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 10.08.2005
Am sudat cindva cadrul  unui rucsac rominesc care nu a suportat cortul de 6 persoane  :death:
L-am sudat cu electrod de aluminiu de 4mm (seamana cu cel obisnuit pt metale) doar ca e din aluminiu. Aparatul de sudura a fost unul obismuit (in cazul meu unul industrial) dar poti folosi si cele dela Metro. De unde poti cumpara eletrozi de aluminiu? Nu stiu, eu iam primit dupa multe (f multe) insistente de la un sudor!
La vremea respectiva nu se prea stia de "sudura cu argon".

PS Am prieteni care se lauda ca au cositorit aluminiu in ului siliconic sau sub vaselina siliconica, dar adevarul e ca nu prea tine, eu prefer nuturi sau surub!

Mai e ceva!
Daca faci antena din tevi ai grija sa nu le topestide de tot (in locul sudurii, bineinteles), sudura cu aluminiu e destul de migaloasa!

#17
Ragnarok

Ragnarok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 12.01.2006

 m-marian, on Jan 29 2006, 15:10, said:

Nu am afirmat ca nu exista aliaje! Cititi, va rog, cu atentie:

Necesitatea unui mediu cat mai pur de gaz nobil (argonul in cazul din discutie) in procesele de aliere/sudare (nu a unui amestec de oxigen cu el) nu este o conditie de mediu curenta, ci de exceptie!
-----------------------------------------------------------
(Parerea mea de nechimist. Sau de electronist).  :D
Alierea merge lejer fara gaze nobile. Chiar daca la suprafata "baltzii" de aluminiu se formeaza un strat de oxid, el nu impiedica procesul de aliere ce are loc in masa topiturii. Sudarea este cu probleme pentru ca arcul electric topeste foarte purtin din grosimea metalului intr-un timp foarte scurt, ceea ce impiedica omogenizarea celor 2 sau trei aliaje diferite de aluminiu (unul sau doua la piese si al treilea la materialul de umplere, fie ca e electrod clasic sau sârma), aparând doua plane de oxid de aluminiu (si nu numai de aluminiu) care vor genera fisuri si ruperea sudurii. Aceasta situatie este evitata prin folosirea unei "perne" de gaz inert care sa dizloce mecanic aerul (ce contine 21% oxigen, exprimat in procente de volum) sau a unei paste ce acopera electrodul care se va oxida mult mai rapid decat aluminiul si care va consuma astfel oxigenul prezent in aerul din vecinatate. Materialele care oxideaza mai usor ca aluminiul sunt destul de rare => electrozi scumpi pentru aparate de sudura clasice. Aparatul de sudura cu argon e scump, dar are consumabile mai ieftine.

Edited by Ragnarok, 02 February 2006 - 17:24.


#18
snk_2cool4u

snk_2cool4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 25.06.2007

 kimosabe, on Jan 25 2006, 12:51, said:

Incearca la cei care repara chiulase auto. Ei se ocupa cu sudura la rectificari. Au niste electrozi speciali. La nivel de amator putine sanse.
Cineva mi-a sugerat chiar la reparatii frigidere.

Salutare, observ ca discutati aici despre sudura in argon.
Intamplator umblam pe google sa vad cum e indexata sudura in argon Posted Image pentru ca tocmai am terminat saitul unui mic service auto care intamplator are si sudura in argon.

Edited by Adm, 14 November 2014 - 13:59.
Exista o sectiune dedicata publicitatii....


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate