Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Orgasm audiophilic provocat de un "aspirator" Devialet Phantom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#37
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Mai oameni buni, da' tare v-ati mai aprins iar unii dintre voi nu numai ca dau dovada de-o crunta reavointa insa vorbesc si-ntro zdravana necunostinta de cauza !

Daca pe boxele alea scria Harbeth si aveau un design de pe vremea cand era bunica fata mare, va inspirau mai multa incredere ?
Poate ca Da, insa asta-i doar in subconstientul vostru, n-are nici o relevanta asupra obiectivitatii catalogarii acestor boxe...

Apropo de Harbeth, pai acest producator ofera la aceeasi bani niste modele de boxe de raft minuscule, cu niste mid-basi cat palma si, evident, vorbim despre niste boxe pasive, adica fara amplificare integrata, fara DAC integrat, fara DSP-ul si celelalte dotari pe care le ofera acel Devialet.
Aaaa, chiar daca acele boxulite (Harbeth-urile) sunt mai mici si mai slab dotate totusi se numesc Herbeth, iar astea se numesc Devialet ?!
Pai daca la asta va ganditi, atunci va recomand prieteneste sa va mai documentati putin sa aflati ce-nseamna numele Devialet, in lumea audio...
Daca cumva confundati Devialet cu niscaiva combina obscura chinezeasca, cu multe luminite, atunci vai de voi !
La un pret de cateva ori mai mare gasim Meridian DSP3200, i-a dati un ochi pe ele si faceti o comparatie...

Va legati de raspunsul acela in frecventa, insa n-am observat pe nimeni sa fi sesizat conditiile in care este oferit acel raspuns.
Dupa cum stiti (sau ar trebui sa stiti), chiar si difuzoare mici (nu doar ligheane de zeci de inchi, cu un group delay total nepotrivit pentru o integrare armonioasa cu mediile si tweeterele, bune doar pentru zgomote la petreceri sau in aer liber, nu pentru hi-fi) sunt capabile sa ajunga chiar si-n plaja infrasunetelor, insa, evident, o vor face cu o atenuare masiva.
Ei, dar cand intra in rol un DSP si micsoreaza intensitatea intregii plaje, pana ajunge la nivelul SPL-ului atins la acel 16Hz, ei bine, atunci vom obtine acel F2 (cu care se lauda Devialet) la 16Hz, insa la un SPL initial de doar 82db.
Mai departe, ei mai spun si un SPL initial de 92db, cu un F2 la 28Hz.
Pai, nu stiu ce parere aveti voi, insa eu unul consider excelenta o boxa care e-n stare de-o asa eficienta, incat sa-mi ofere 92db SPL initial, in aceste conditii (cu un excelent F2 la 28Hz). Nu uitati, Devialet are alta adresabilitate, respectiv lumea hi-fi, nu pe cei care scot "ligheanele" in curte ca sa le urle Salam cat mai tare cu putinta.

Mai departe, ca si design, ia incercati sa depasiti impulsul initial si sa ganditi un pic lucrurile mai in profunzime !
Ca de exemplu, in loc de o jucarie chinezeasca, eu vad acolo o combinatie intre un PV1D si un coaxial KEF.
Ei bine daca acea jucarie din plastic (nu prea-i din plastic, da'....nah, impulsul ala despre care vorbeam...) ofera doar o fractie din basii orgasmici (apropo de titlu) ai lui PV1D si doar o fractie din magnificul sunet oferit de-un coaxial de pe LS50, atunci acea jucarie isi merita banii.

Nu cumva sa uitati ca avem parte de boxe pasive mai mici decat alea si mai scumpe, in conditiile in care aceste Devialet-uri sunt o solutie all-in-one, includ si DAC, si-un DSP destept, si amplificare. Banuiesc ca toate sunt si optimizate pentru acea incinta...

Prin urmare, eu va recomand sa lasati rautatile la o parte fiindca in cazul de fata nu vorbim despre nu stiu ce combina muzicala chinezeasca, de cateva sute de lei, cu multe luminite si multi sclipici.
Ma-ntreb daca tot aceeasi reactie ati fi avut-o si daca ar fi fost vorba despre Gryphon, T+A, Raidho, PMC, YG, Ayon sau alti mega-giganti de care unii dintre voi n-ati auzit si de-asta au tendinta sa le catalogheze progeniturile drept jucarii chinezesti...

Aaa, n-ar strica sa dati un pic si cu urechea pe jucaria aia, inainte sa va mai hazardati cu comentarii pripite !

#38
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 10:06, said:

Prietene eu la viata mea am bagat o gramada de fizica si electronica in mine(am terminat un ETTI la UPB) si pe langa asta m-am intalnit cu o gramada de sisteme audio de la pocnitori fancy(ca cele care fac obiectul discutiei) pana la sisteme profesionale de Zeci de KW putere continua reala in difuzoare.  Daca ai fi citit postul #16 ai fi vazut cu ce scule am avut tangenta.Stiu prea bine ce inseamna presiunea acustica mare cum se manifesta ea si ce efecte are.Idem despre raspunsul in frecventa.Daca ar fi sa intram in detaliu ar trebui scris un roman.


Caine esti copil zau.....95db este fix un rahat.In caz ca nu stii scara decibelilor este logaritmica.Pentru cresterea presiunii acustice cu doar 3db este necesara dublarea puterii aplicate traductorului.Urechea umana are inasa un raspuns total neliniar si diferit de la individ la individ( la valori mici aproape de limita inferiora de sensibilitate putem spune  ca 3db poate fi o aproximare buna pt. dublarea nivelului de zgomot perceput de urechea umana insa la valori mai mari, este necesara o diferenta de cca. 10 db pentru senzatia de dublare a niveluli de zgomot)
Asa ca pentru dublarea presiunii acustice percepute e nevoie de cresterea puterii aplicate de la 4 pana 10 ori.
In aceasta ecuatie conteaza colosal SPL initial(sensibilitatea incintei).De asta am spus ca aia 95db de care spui tu sunt fix un rahat deoarece se pot obtine cu incinte potrivite doar cu 1W si chiar mai putin la incinte de sensibilitate ridicata.Dyncord FX20 are un SPL initial de 101db la 1m.El cu un singur W atinge 101db. 95db ii atinge cu doar 0,25W! Calculeaza ce se intampla la 600W putere continua cu Peak-uri care pot atinge si 1200W daca ai amplificator tapan cu care sa dai in el.Eu am dat simultat in 8 bucati intr-o ograda si m-am dus la 140db.Gandeste ce poate sa faca S28 de la JBL la 4000 continuu/8000peak cu 102db SPL initial.Sare bine de 140db doar el singur
10A pentru 95dbPosted Image ??? No offence dar niste petarde de boxulite chinezesti de PC cu nici 10W consum pot mult mai mult.
Omule , ce spun eu si ce vrei sa intelegi tu, pe o parte , iar pe alta parte nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca nu stiu ce inseamna decibelul????
CInd Dynacord-ul tau , v-a fi montat intr-o incinta de 6 l si v-a avea aceleasi caracteristici cu cele din fisa tehnica , atunci sa vi sa faci comparatii si sa comparam tehnologi

 Prien, on 18 noiembrie 2015 - 10:37, said:

De aia sunt injurat. Pt ca sustin ca acum toti tonti au liceul.
Ideea pare OK, dar daca l-ai absolvit, ar trebui sa intelegi ceva din cursul de Fizica..

Prietene , in viata ai sa mori cu cursul de fizica din liceu  in brate, nu te mai da rotund  ca multi de aici inteleg mult mai mult decit ~cursul de fizica~ de liceu

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 mihaicozac, on 17 noiembrie 2015 - 21:02, said:

Presiunea acusticã se dã de obicei la nivelul de 1W ºi distanþa de 1m. O membranã mai mare mãreºte SPL-ul
Astfel o incintã cu 105dB SPL va "suna" de 4 ori mai tare faþã de una la 99dB, 3dB înseamnã dublare sau înjumãtãþire.
mica corectie

Pentru a "suna" mai tare de 2 ori e nevoie de 10dB in plus. Adica pentru a percepe o dublare a volumului sonor e nevoie de mult mai multa putere electrica. Ca exemplu, daca vrei ca o boxa care are 50W sa "sune" de 2 ori mai tare, e nevoie sa ii dai 500W (plecam de la presupunerea ca rezista). Da, stiu, greu de crezut, dar asta e scara logaritmica.

http://www.sengpiela...levelchange.htm

Edited by MembruAnonim, 18 November 2015 - 11:20.


#40
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 Protopopeus, on 18 noiembrie 2015 - 10:39, said:

Ma-ntreb daca tot aceeasi reactie ati fi avut-o si daca ar fi fost vorba despre Gryphon, T+A, Raidho, PMC, YG, Ayon sau alti mega-giganti de care unii dintre voi n-ati auzit si de-asta au tendinta sa le catalogheze progeniturile drept jucarii chinezesti...
Curios e ca n-a auzit nimeni de "mega-gigantii" astia pana acum...De Harbeth aud acum prima oara. Oricum daca sunt asa giganti de ce nu au boxe pe emag sau Altex de vanzare?

#41
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 MembruAnonim, on 18 noiembrie 2015 - 11:19, said:

mica corectie

Pentru a "suna" mai tare de 2 ori e nevoie de 10dB in plus. Adica pentru a percepe o dublare a volumului sonor e nevoie de mult mai multa putere electrica. Ca exemplu, daca vrei ca o boxa care are 50W sa "sune" de 2 ori mai tare, e nevoie sa ii dai 500W (plecam de la presupunerea ca rezista). Da, stiu, greu de crezut, dar asta e scara logaritmica.

http://www.sengpiela...levelchange.htm
Corect , dublarea puterii electrice nu duce la dublarea presiunii acusticePosted Image

#42
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:22, said:

Curios e ca n-a auzit nimeni de "mega-gigantii" astia pana acum...............
N-oi fi auzit tu, insa cei interesati de acest domeniu, cu siguranta au facut-o !
Unii detin sau au si detinut produse ale acestor producatori.

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:22, said:

..........De Harbeth aud acum prima oara.................
Pe bune ?!!!!!
Pfiuuuuuuu, vai de capu' nostru !
Ne dam cu parerea (ca deh, e forum public iar noi ne plictisim pe-acasa) despre Devialet si noi abia am auzit prima oara acum de Harbeth...

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:22, said:

............Oricum daca sunt asa giganti de ce nu au boxe pe emag sau Altex de vanzare?
What ?!!!! Posted Image
Posted Image  
Ai dat cu bata-n balta....iar !
Ai vazut vreun dealer Dacia sa comercializeze si Bugatti, Koenigsegg, Pagani, McLaren ?

Mai arunca un ochi aici, aici, adica magazine de specialitate, si-nvata ce-nseamna mega-giganti.
O boxa de 7500lei e undeva la limita superioara a entry-level-ului (iar acela e cel mai ieftin produs din gama Devialet)...

Edited by Protopopeus, 18 November 2015 - 11:41.


#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:22, said:


Curios e ca n-a auzit nimeni de "mega-gigantii" astia pana acum...De Harbeth aud acum prima oara. Oricum daca sunt asa giganti de ce nu au boxe pe emag sau Altex de vanzare?
nici n-o sa auzi pentru ca Altex vinde boxe pentru..... hai sa ii zicem pulime. Ca nu vad de ce ar vinde un monitor de studio marca PMC care costa cateva mii de € si care arata absolut banal (pentru omul obisnuit) dar e construit sa aibe marja 20-20000Hz +/- 1dB

#44
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

Quote

Ai vazut vreun dealer Dacia sa comercializeze si Bugatti, Koenigsegg, Pagani, McLaren ?
Bugatti, McLaren, etc. sunt totusi firme consacrate de care a auzit toata lumea, de Haberth daca intrebi oamenii de pe strada, iti zic ca 99,9% habar nu au ce este.

Quote

O boxa de 7500lei e undeva la limita superioara a entry-level-ului...
Dar ce dom'le sunt facute din aur???? Care e diferenta intre astea si niste boxe de la Logitech de pilda?

#45
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,636
  • Înscris: 06.03.2005
Nu inteleg de ce produsul asta trebuie blamat, comparat cu chestii din alte categorii, el se adreseaza unui segment bine determinat care apreciaza stilul, designul si chiar sunetul, cine considera ca este o prostie nu reprezinta targetul producatorului.
Astfel de produse apar in urma unor studii de marketing care identifica o anume cerere pe piata, nu este vreo demonstratie tehnica, o fantezie de moment sau vreo idee neinspirata.

#46
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:44, said:

Bugatti, McLaren, etc. sunt totusi firme consacrate de care a auzit toata lumea.............
Si hi-end-urile din lumea audio (si din orice alt domeniu) sunt consacrate pentru nisa de piata a acestui domeniu. Bugatti e cunoscut pentru tine, fiindca de mici copii, noi, baietii, suntem atrasi de domeniul auto si avem la dispozitie o gramada de emisiuni auto.

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:44, said:

.........de Haberth daca intrebi oamenii de pe strada, iti zic ca 99,9% habar nu au ce este...........
Si ce, daca-i intrebi de Radical SR8, Gumpert Apollo, Ariel Atom, Ultima GTR, Donkervoort D8 (niste exemple dintre ale mai performante marci din lume, pe langa care Ferarri e jucarie pentru copii), procentul va fi mai mare ?!

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:44, said:

............Dar ce dom'le sunt facute din aur???? Care e diferenta intre astea si niste boxe de la Logitech de pilda?.........
Aoleooooo, lasa-neeeeee !!!
De ce-o fi trebuind ca noi romanii sa ne dam cu parerea despre niste domenii cu care suntem la fel de echidistanti ca liniile trenului ?!!!

Edited by Protopopeus, 18 November 2015 - 12:26.


#47
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 FC72, on 18 noiembrie 2015 - 12:03, said:

Nu inteleg de ce produsul asta trebuie blamat, comparat cu chestii din alte categorii, el se adreseaza unui segment bine determinat care apreciaza stilul, designul si chiar sunetul, cine considera ca este o prostie nu reprezinta targetul producatorului.
Astfel de produse apar in urma unor studii de marketing care identifica o anume cerere pe piata, nu este vreo demonstratie tehnica, o fantezie de moment sau vreo idee neinspirata.

Este blamat ca vine la pachet cu serie de specificatii mincinoase si utopice.

#48
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,615
  • Înscris: 05.12.2005

 MembruAnonim, on 18 noiembrie 2015 - 11:19, said:

mica corectie

Pentru a "suna" mai tare de 2 ori e nevoie de 10dB in plus. Adica pentru a percepe o dublare a volumului sonor e nevoie de mult mai multa putere electrica. Ca exemplu, daca vrei ca o boxa care are 50W sa "sune" de 2 ori mai tare, e nevoie sa ii dai 500W (plecam de la presupunerea ca rezista). Da, stiu, greu de crezut, dar asta e scara logaritmica.

http://www.sengpiela...levelchange.htm

Scuze, m-am exprimat eu greşit, într-adevăr urechea nu percepe o dublare a presiunii acustice la 3dB creştere, însă un instrument de măsură da.

#49
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:22, said:

Oricum daca sunt asa giganti de ce nu au boxe pe emag sau Altex de vanzare?
Nu intelegi ca romanul vrea doar ligheane care sa sune tare , nu conteaza distorsiunile , daca se aude Salam in tot blocul atunci romanul e fericit , in plus ligheanele sunt mai ieftine si au un design de taiat cu barda exact pe placul romanului .

#50
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006

 ciine, on 18 noiembrie 2015 - 11:02, said:

Omule , ce spun eu si ce vrei sa intelegi tu, pe o parte , iar pe alta parte nu inteleg de unde ai tras tu concluzia ca nu stiu ce inseamna decibelul????
CInd Dynacord-ul tau , v-a fi montat intr-o incinta de 6 l si v-a avea aceleasi caracteristici cu cele din fisa tehnica , atunci sa vi sa faci comparatii si sa comparam tehnologi



Prietene , in viata ai sa mori cu cursul de fizica din liceu  in brate, nu te mai da rotund  ca multi de aici inteleg mult mai mult decit ~cursul de fizica~ de liceu

Se vede cata fizica stii. FX20 nu are 6l pentru ca din 6l si 2 coa*e(pardon membrane eliptice) nu se poate obtine in veci presiuni acustice de peste 130db si raspuns bun in banda joaselor.
Daca ar fi fost veridic nu mai carau organizatorii de evenimente camioane si dube cu tone de boxe si rack-uri de putere cat tine de inalte si ditai schelele pe care vin puse.Veneau frumos cu 4 aspiratoare  din astea si gata.

#51
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 13:02, said:

Veneau frumos cu 4 aspiratoare  din astea si gata.
Dar macar nu plecai cu timpanul fisurat.

#52
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,636
  • Înscris: 06.03.2005
Specificatiile tehnice reale sau umflate nu au nici o relevanta la categoria aia, acolo se cumpara impactul vizual si auditiv nu niste cifre.Treaba asta se aplica si domeniu high-end acolo nimeni nu se uita pe cifre, prospecte cand alege ceva de peste 30k euro.

#53
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 12:45, said:

Este blamat ca vine la pachet cu serie de specificatii mincinoase si utopice.

geo123, tu esti unul dintre cunoscatorii de pe aceasta arie si tocmai de aceea am pretentia ca te documentezi mai aprofundat inainte sa cataloghezi un produs, nu doar in functie de cele trei lulele, trei surcele scrise pe site-urile unor comercianti ci confruntand cu infomatiile de pe site-ul producatorului.

Ce ti se pare utopic si mincinos acolo ?!

Puterile alea de 750, respectiv 3000w ?!
Pai, pe site-ul producatorului scrie ca aceea este puterea maxima pe care e-n stare s-o manipuleze amplificatoarele acelor doua obiecte, unele dintre ale mai valoroase din lume, la categoria lor constructiva (de fapt, Devialet face cam ale mai performante amplificatoare in clasa D din lume, la ora actuala), acum, ca etajele de alimentare nu fac posibile acele puteri si-n practica, si nici difuzoarele n-ar suportao (decat pentru fractiuni de secunda) e alta poveste, insa raportat strict la informatia oferita, producatorul poate avea dreptate lejer, n-ai cum sa zici ca minte.

Mai departe, ti se pare utopic raspunsul acela in frecventa?!
Pai de ce ?
Orice difuzor e capabil sa coboare frapant de mult in frecventa, chiar si in domeniul infrasunetelor, daca n-are vreun filtru subsonic, doar ca o face cu o atenuare foarte mare, nepractica pentru urechea noastra (desi cu niste sinusuri poti descoperi cum difuzorul coboara mult dincolo de pragul crezut de tine).
Cei de la Devialet pur si simplu au egalizat tot spectrul de frecvente, in functie de capabilitatile la extrema de unde pleaca reproducerea celor doua woofere de vreo 18cm si astfel au reusit un F2 la 16Hz, si un SPL initial de 82db.
Ce ti se pare utopic aici ?!
Si tu daca iei orice boxe cu niste woofere mai maricele, ce reusesc sa coboare pana la 16Hz chiar daca o fac cu o atenuare de 20db - 30db apoi tragi de egalizator in jos tot spectrul de frecvente, in afara de joasele acelea infrasonice, vei obtine o boxa ce coboara pana la acea frecventa. Evident ca o va face cu un volum sonor foarte mic, dar nu-i nimic utopic aici.
Iar cei de la Devialet specifica SPL-ul initial (mic, de doar 82db) in aceasta situatie, n-ai de ce sa-i acuzi.

In alta ordine de idei, cei de la Fostek reusesc dintr-un fullrange (!!!) de-al lor de doar 8cm (da, numai 8cm) un F3 la 60Hz, intr-o incita dublu bas-reflex, iar cei de la Voxativ reusesc de-alde 20 - 25Hz din Ampeggio-urile lor, dotate tot cu fullrange-uri, dar ceva mai maricele.

Mai departe, in ceea ce priveste SPL-urile de 99db, respectiv 105db, acelea sunt SPL-urile maxime atinse de acele sisteme, nu cele initiale asa cum presupunem noi dupa ce citim informatiile unor comercianti, iar acest lucru este precizat clar tot pe site-ul producatorului.

Prin urmare ce-a mai ramas utopic si mincinos ?!

Edited by Protopopeus, 18 November 2015 - 14:29.


#54
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:22, said:

Curios e ca n-a auzit nimeni de "mega-gigantii" astia pana acum...De Harbeth aud acum prima oara. Oricum daca sunt asa giganti de ce nu au boxe pe emag sau Altex de vanzare?

Posted Image Posted Image Posted Image

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:44, said:

Bugatti, McLaren, etc. sunt totusi firme consacrate de care a auzit toata lumea, de Haberth daca intrebi oamenii de pe strada, iti zic ca 99,9% habar nu au ce este.

De Lykan Hypersport ai auzit? Sunt sigur ca nu!


Dar ce dom'le sunt facute din aur???? Care e diferenta intre astea si niste boxe de la Logitech de pilda?


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate