Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!

La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...
 Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk

Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza
 Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza

Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...
 

Orgasm audiophilic provocat de un "aspirator" Devialet Phantom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#163
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Lasa pretul si biletele.
Tu vino cu la mine cu ce incinte vrei si dupa vedem care sunt performantele.
Man, esti autist? Vad ca inafara de ligheane nu aduci nici un argument.
Sub 20hz deja discutam de infrasunete.
Ai cautat macar de curiozitate sa vezi cu ce se mananca asa ceva?


#164
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,640
  • Înscris: 06.03.2005
Pai ligheanele se adreseaza altui public, la carciuma, adica te las sa faci o asociere cu nivelul cultural si educational al acelui public.
Se pare ca nu am cautat, am masurat, la un moment dat cu asta ma ocupam, masuram SPL in competitii...printre altele.

#165
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Alooo......
Iti improspatez memoria:Discutia era despre de specificatiile lui devialet/devialet gold.
Cu ce mama naibii vrei sa le compar desteptule?
Ce scule homeuse/hifi cu difuri de 16cm ai vazut sa fie capabile real de acele puteri si acel raspuns in banda?
Tu nu realizezi ca nici planare cu 2×21" nu pot cobora la ce se lauda devialet asta.
Intelegi acum ce patente de sters la fund plateste ala care cumpara asa ceva.
Demonstreaza stiintific si practic ca specificatiile lui devialet stau in picioare.
Eu iti garantez ca-i crapa bena aspiratorului la o confruntare cu sistem capabil de ce scrie pe eticheta lui phantom.
Altceva nici nu mai trebuie adus in discutie.
Sa vezi ce usor pier toate legendele astea in fata aparatelor de masura si la teste blind cu sisteme capabile.


#166
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,640
  • Înscris: 06.03.2005
https://www.stereoph...-specifications
Eu am scris de astea cu difuzoare de 17 cm care coboara in 20Hz cu abateri de 0,5dB.Daca alea pot de ce nu ar putea si altele, poate nu la acelasi nivel dar eu nu as zice ca nu se poate.
Eu nu am certitudini si idei fixe preconcepute, totul trebuie incercat, pe vremuri mi-am luat teapa cu B&O crezand  ca sunt niste pacaleli supra appreciate, lifestyle dar ele chiar aveau calitati unice.
Acum nu cred ...cercetez si nu dau verdicte irevocabile.

#167
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,180
  • Înscris: 16.10.2008
Difuzoarele alea de 17 cm o fi coborand ele la 20Hz. Nu conteaza doar atenuarea in dB. Mai sunt si multi alti factori de luat in seama . De exemplu o caracteristica ce n-o da niciun producator ,ajung la 20Hz dar la vreo 100 milisecunde. .Ceea e extrem de mult si chiar se simte la auditie.
Cat priveste subiectul topicului cu orgasmul , nu contest calitatile acelor fasole. Cum remarca si bibi mai demult ,probabil ca suna surprinzator din toate pdv-urile. Asta raportat la dimensiunea ,forma si adresabilitatea acelor device-uri. Cat priveste partea cu hype-ul exagerat ,acesta se datoreaza unei politici de marketing foarte inteligente si agresive ,neni ce lucreaza ca la NASA cu tehnologii "audiospatiale" ,review-uri care mai de care ,toate acestea mizand pe un public neavizat in domeniul audio.
Personal ,daca ar fi sa-mi iau boxe wife ,BT as merge pe Dynaudio seria Xeo.

#168
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
De ce să n-o recunoaştem: cu toţii ne-am dorit să le vedem dezasamblate cu o toporişcă. :D

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ni9ccFfnOJg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#169
audiofidell

audiofidell

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 19.06.2018
Asta e clipul anului pe sectiunea audio! Si dovada ca Dumnezeu exista!

Edited by audiofidell, 02 October 2018 - 08:59.


#170
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Am ascultat una dintre boxele lor, nu mai stiu exact care, si nu mi-a starnit in niciun fel interesul. Sunetul este clar si cam atat, nu are impact, nu are scena, nu are detalii care sa te dea pe spate, nu are dinamica, nu are nimic impresionant. Nu reusesc sa inteleg ce le place altora la sunetul respectiv.

Cu 3000 de dolari cumperi un sistem hi-fi adevarat, nu plasticaraie si marketing, dar fiecare este liber sa-si iroseasca banii cum considera.

P.S. Cand am auzit-o in showroom habar nu aveam cat costa. Baiatul care mi-a aratat-o (eu venisem sa ridic un produs) era foarte incantat de cum suna. Am fost convins ca are pret de lista de pana in 500 de euro. Cand m-am uitat pe site si am vazut cat costa am ramas perplex.

Edited by razor01, 04 October 2018 - 00:53.


#171
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postedigee, on 18 iunie 2018 - 20:28, said:

review-uri care mai de care ,toate acestea mizand pe un public neavizat in domeniul audio.

Apropo de review-uri si calitatea celor care posteaza pe asemenea site-uri de ,,specialitate'', eu personal am fost placut impresionat de Oppo Sonica, atat ca sunet dar si ca facilitati oferite, fiind, in opinia mea, un produs ce ofera foarte mult in comparatie cu concurenta. Pe what hi-fi a primit doar 3 stele si mai ca n-a fost numit gunoi. Cand am avut ocazia sa ascult acest aparat cu niste Sennhesier HD800S, am realizat cat c**** mananca acesti indivizi si cu cata nesimtire mint cititorii, fiind probabil platiti de marci rivale.

Edited by razor01, 04 October 2018 - 01:11.


#172
emilian67

emilian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 07.12.2013

View Postrazor01, on 04 octombrie 2018 - 01:00, said:

Apropo de review-uri si calitatea celor care posteaza pe asemenea site-uri de ,,specialitate'', eu personal am fost placut impresionat de Oppo Sonica, atat ca sunet dar si ca facilitati oferite, fiind, in opinia mea, un produs ce ofera foarte mult in comparatie cu concurenta. Pe what hi-fi a primit doar 3 stele si mai ca n-a fost numit gunoi. Cand am avut ocazia sa ascult acest aparat cu niste Sennhesier HD800S, am realizat cat c**** mananca acesti indivizi si cu cata nesimtire mint cititorii, fiind probabil platiti de marci rivale.
Cum se aude Oppo Sonica ? Ai ascultat doar cu Sennheiser ?

#173
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
L-am perceput ca foarte detaliat si analitic. Nu am avut ocazia sa-l ascult decat in acea combinatie. Din pacate Oppo a iesit din industria hi-fi, asa ca nu prea mai conteaza.

#174
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
mai stiam un clip de genul asta :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/-BOic-1mVGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#175
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Radem, glumim, dar in ziua de astazi cate produse mai sunt facute la nivelul acesta? Sigur ca nu pentru asta iti cumperi un DAC, dar am ajuns sa ne bucuram cand vedem o urma de aluminiu sau de lemn pe produse de mii de euro, nu mai zic de lucruri capabile sa reziste peste ani.

Apropo de asta, mi-am luat acum ceva timp o pereche de Fostex T20RP. Se aud bine, dar sunt facute absolut infect. Daca ma misc putin, nu mai face contact cum trebiue cablul (este detasabil). Cam asta a fost trade off-ul pentru a oferi casti planare la 700 de lei.

Edited by razor01, 07 October 2018 - 15:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate