Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri
 

Orgasm audiophilic provocat de un "aspirator" Devialet Phantom

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#55
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 13:02, said:

Se vede cata fizica stii. FX20 nu are 6l pentru ca din 6l si 2 coa*e(pardon membrane eliptice) nu se poate obtine in veci presiuni acustice de peste 130db si raspuns bun in banda joaselor.
Daca ar fi fost veridic nu mai carau organizatorii de evenimente camioane si dube cu tone de boxe si rack-uri de putere cat tine de inalte si ditai schelele pe care vin puse.Veneau frumos cu 4 aspiratoare  din astea si gata.

Esti pe aratura , dar nu conteaza , astea sunt limitele tale , comentam o realizare tehnica in domeniu audio pt sonorizarea in spatiu restrans si tu nimic `batman, batman!..` ii tot dai cu discoteca pe plaje, asta e nivelul tau de intelegere, daca ai argumente concrete la subiect , expunele , daca nu , te rog sa te abtii

#56
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@ protopopeus Ok poate nu am citit  eu ducumentatia cum trebuie, ma rog aproape nu am facut-o deloc dar fama sa inteleg cum vine asta:
Deci avem un SPL initial mic de doar 82db.Ca sa ajungem la SPL-ul maxim(care intuitia imi spune  ca e masurat la  Peak nu la putere continua) sunt necesare Varfuri de 50/60W ca sa se duca in 99-100db cat e maximul.
Deci acel amp spectaculos in cea mai elaborata clasa ADH scoate 2x30W program muzical(nu putere continua)  si consuma  nu mai putin de 10A. Imi intelegi acum nedumerirea?
Alta chestiune in specificatii este dat foarte explicit ca raspunsul in frecventa este atentie 16hz pana la 25Khz +/-2db Acest lucru este imposibil cu 2 membrane de nici 8" intr-o incinta de nici 2l(ca restul e ocupat de alte chestii)
Imi pare rau ca nu pot fi deacord.
@caine Imi pare rau dar nu ai inteles nimic din ce am explicat si ar fi bine sa ai grija la limbaj ca nu am facut scoala impreuna.
Fizica si acustica are aceleasi legi indiferent ca vorbim de scule PA sau Home.Te incalzeste cu ceva daca iti spun ca klipsh RF82 atinge 98db cu doar 1W?

Edited by geo123, 18 November 2015 - 15:43.


#57
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Ceva nu mi se mai leaga mie... priviti caracteristicile:  http://images.comput...White Paper.pdf

Asadar avem
PHANTOM   - amplificator 750 W peak
SILVER PHANTOM - amplificator  3000W peak

Acelasi consum :  Power supply with IEC 100-240 V 50/60Hz 10A
Aceleasi dimensiuni si aceasi greutate : Size and weight  - Weight: 10.5 kg /- Width: 253 mm /- Height: 255 mm /- Depth : 343 mm

#58
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 15:29, said:

......................
Deci avem un SPL initial mic de doar 82db.Ca sa ajungem la SPL-ul maxim(care intuitia imi spune  ca e masurat la  Peak nu la putere continua) sunt necesare Varfuri de 50/60W ca sa se duca in 99-100db cat e maximul.
Deci acel amp spectaculos in cea mai elaborata clasa ADH scoate 2x30W program muzical(nu putere continua)  si consuma  nu mai putin de 10A
.....................
Nu avem 2 x 30w fiindca aceste boxe sunt individuale, fiecare e mono si include DAC + amp + boxa propriu-zisa.
Insa acei 50 - 60w dedusi de tine (la un calcul banal) mi se par corecti, mai ales ca am citit pe nush ce forum ca unii au masurat puterea de consum pana pe la 80w (daca-mi aduc bine aminte), ceea ce e taman potrivit daca ne gandim ca la acel consum aplicand randamentul specific clasei D, ramanem cu aia vreo 60w.
Despre acei 10A, e clar ca e doar o chestiune de manipulare diferita a puterii la cele doua modele, poate fie si ca sa le departajeze si sa scoata doua produse distincte.

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 15:29, said:

..................
Alta chestiune in specificatii este dat foarte explicit ca raspunsul in frecventa este atentie 16hz pana la 25Khz +/-2db Acest lucru este imposibil cu 2 membrane de nici 8" intr-o incinta de nici 2l(ca restul e ocupat de alte chestii)
..................
Pai ce ti se pare nelalocului sau aici ?!
Liniaritatea aceea de +/- 2db sau banda de frecvente acoperita ?!
Pai, in ceea ce priveste liniaritatea, atata timp cat acea boxa include un DSP, e clar ca acesta poate egaliza cu precizie sunetul pana-l face liniar de parca l-ai trasat cu rigla (evident ca nu va mai fi valabil dupa ce vom aseza boxa in camera).
Legat de banda acoperita, acea incinta, pe langa wooferele acelea, mai are si cate-un difuzor de medii si-un tweeter (uite-aici).

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 15:29, said:

..............intr-o incinta de nici 2l(ca restul e ocupat de alte chestii)..................
Pai, nu prea-s 2L...
Daca facem volumul acelei incinte, stiind ca are un diametru de vreo 25cm si o lungime de vreo 34cm, ajungem la un volum total de peste 15L, din care avem lejer de unde scadea ceea ce ocupa electronica si celelalte chestii. Eu zic, din nou, sa-l credem pe producator care cica raman 6L...

Edited by Protopopeus, 18 November 2015 - 16:08.


#59
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
De fapt incintele alea scot calitatea sunetului unei incinte mult mai mari, într-un spaţiu restrâns, în detrimentul randamentului acustic. E clar că la 16Hz ca să ai o mişcare suficientă de aer e necesară ori o membrană de suprafaţă foarte mare, ori un difuzor cu elongaţie ridicată (long hub speaker) adică membrana se mişca centimetri buni faţă-spate, deplasând volume echivalente de aer. SPL de 82dB înseamnă randament foarte slab, faţă de difuzorul obişnuit atacat cu 1W acolo ai nevoie de vreo 200W pt.aceiaşi intensitate acustică, nu e de mirare că suge atâta curent la putere maximă. Poate de aceea au şi forma aia difuzoarele, la sute de W pe ele au nevoie de răcire serioasă, pe care numai curentul de aer o poate realiza.
Acum vreo 20 de ani se vindeau în Germania nişte "Bass Shaker", un fel de difuzor care avea în loc de membrană o masă mare de metal, de fapt era un magnet care vibra în mijlocul unei bobine. Dacă îl montai pe spatele sau talpa unui fotoliu transmitea vibraţiile direct în masa mobilei şi aveai senzaţia unui bas profund, fără a-l auzi. Probabil că şi devianţii ăştia se bazează pe acelaşi principiu.

#60
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Bine hai sa-l credem pe producator cu acei 6L precum si cu cei 10A(probabil a strecurat si el  vre-o rezistenta pe acolo pentru preparat cartofi prajiti) dar ce ne facem ca 60w nu este egal cu 750W cat decara producatorul.
De liniaritate nici nu am pus problema.Eu vreu sa stiu cum e posibil 16hz cu atenuare de doar 2db din 2 elipse de sa zicem 8"?

#61
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,626
  • Înscris: 05.12.2005
Păi n-ai citit ce scrie? DSP-ul face asta, e ca şi cum ai avea un egalizator grafic reglat în U, de fapt în L, cu joasele în blană şi mediile atenuate, că înaltele sunt pe alt difuzor.

#62
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Boxele sunt in showroom, se pot asculta si da, sunt spectaculoase pentru dimensiunile lor :)

#63
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Apropo, vedeti ca s-au facut mai multe teste de catre oamenii de stiinta sa vada care e diferenta intre boxele de mii si 'jde de mii de euro fata de astea mai ieftine de cateva sute si majoritatea oamenilor, inclusiv audiofilii nu sunt in stare sa perceapa diferenta, chiar daca boxele scumpe scot un sunet mai fin ce poate fi masurat cu aparatura de specialitate, urechea umana nu e in stare pur si simplu sa perceapa diferentele, asa ca aruncati banii degeaba pe Harbeth, Radiho, si altele.

#64
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007

 geo123, on 18 noiembrie 2015 - 16:11, said:

Bine hai sa-l credem pe producator cu acei 6L precum si cu cei 10A(probabil a strecurat si el  vre-o rezistenta pe acolo pentru preparat cartofi prajiti) dar ce ne facem ca 60w nu este egal cu 750W cat decara producatorul.
De liniaritate nici nu am pus problema.Eu vreu sa stiu cum e posibil 16hz cu atenuare de doar 2db din 2 elipse de sa zicem 8"?

Acei 10A mi se pare un amanunt nesemnificativ, in conditiile in care aceste boxe nu sunt un banal amplificator in care pe-o parte intra niste curent electric, in el se produc niste pierderi, in conformitate cu tipologia constructiva apoi pe partea ailalta iese ce ramane dupa acel randament, ci este un sistem cu o electronica foarte complexa (cam cum sunt si Meridian-urile DSP, care probabil au fost inspiratia celor de la Devialet pentru realizarea acestor all-in-one), astfel ca odata ce exista niste softuri acolo ce manipuleaza modul in care functioneaza acea boxa, devine irelevant sa na ardem noi neuronii despre ce-i cu acei 10A.

Cei  750w, dupa cum am mai zis, acea putere cel mai probabil e puterea maxima pe care-o poate debita etajul de amplificare de unul singur, daca ar fi pus in ipostaza de-a o face (asa scrie in cartea tehnica - puterea amplificatorului, nu puterea sistemului, in timpul functionarii), insa evident ca odata ce ne sunt specificate niste SPL-uri maxime, electronica din interior limiteaza dramatic acea putere, cel mai probabil ca difuzoarele sa nu distorsioneze.
Daca vrei, e ca la masinile alea puternice, capabile de +300km/h, dar limitate electronic la 200- 250km/h.

Pai de ce ti se pare atat de bombastic ca niste difuzoare de aceste dimensiuni sa coboare pana acolo ?
Daca iei al mai nenorocit Genius 5.1 (cu un woofer de 16cm) si-i aplici un ton sinus de 20Hz, o sa ai surpriza sa-l auzi, chiar daca nu credeai. Ca o face la un volum sonor din ce in ce mai mic (odata ce tonul devine mai grav), fata de restul spectrului, asta-i altceva. Daca vei reduce, apoi, intreg spectrul pana la nivelul intensitatii tonului de 20Hz, vei obtine un sunet liniar in banda 20Hz - 20kHz, simplu ca buna ziua.

Edited by Protopopeus, 18 November 2015 - 16:32.


#65
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Patrulescu, on 18 noiembrie 2015 - 11:22, said:

Curios e ca n-a auzit nimeni de "mega-gigantii" astia pana acum...De Harbeth aud acum prima oara. Oricum daca sunt asa giganti de ce nu au boxe pe emag sau Altex de vanzare?
da, esti ca-n bancul ala cu gagiul cu Dacia care-l intreaba la stop pe ala cu Ferrari: "ba koae, esti multumit ma de consum, de intretinere, nu de alta da' vad ca nu prea cumpara lumea!"

#66
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,660
  • Înscris: 06.03.2005
"Oamenii de stiinta" nu au facut teste cu boxele de zeci de mii de euro, nu este treaba lor si nici nu sunt curiosi.
Sunt oameni obisnuiti care le-au ascultat si au considerat ca diferentele merita sumele platite.Ai fi surprins sa aflii ca urechea(mai exact sistemul auditiv uman) poate sesiza diferente care nu sunt la indemana "aparaturii de specialitate" si reciproca este valabila.

#67
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015

 glumetu, on 18 noiembrie 2015 - 16:34, said:

da, esti ca-n bancul ala cu gagiul cu Dacia care-l intreaba la stop pe ala cu Ferrari: "ba koae, esti multumit ma de consum, de intretinere, nu de alta da' vad ca nu prea cumpara lumea!"

Chestia e ca un Ferrari prinde 300 la ora iar Dacia 150. Diferenta este foarte vizibila cand esti pe autostrada sau te iei la intrecere.
Un sistem audio de 30.000 de Euro reda frecvente intre 50Hz si 50 kHz, iar unul de cateva sute de Euro intre 50Hz si 20 kHz. Problema e ca urechea umana nu poate distinge peste 20 kHz asa ca degeaba are sistemul ala scump, o gama mai larga de redare ca nu te ajuta cu nimic.
Daca tu sustii ca ala se aude mai bine, vezi ca e o fundatie care da un premiu de un milion de dolari, persoanei care poate sa distinga legat la ochi diferenta dintre difuzoarele foarte scumpe si unele obisnuite.

#68
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
SPL-ul maxim la primul sistem  este de 99db si la celalat de 105db.Bun, asta inseamna ca, cu o atenuare de 2db(cum se lauda ei) ar trebui sa se obtina cca. 97db la 16hz in cazul primului sistem si 103db la 16hz in cazul celui de-al doilea.
Daca cineva poate crede ca se poate obtine 99-103db@ 16Hz din acele difuzoare e copil.
Orice prastie de difuzor daca ii dai 16hz isi plimba membrana in ritmul a 16hz dar acel sunet are o atenuare colosala de multe zeci de db.Ca sa poata ajunge la un nivel audibil(UN SPL decent) este nevoie de a dezlocui un volum enorm de aer ce implica  membrane imense si putere pe masura sa le miste.
Ce aude lumea din suburile obisnuite la valori sub 20hz nu este nici pe departe sunetul de acea frecventa(el fiind cu o atenuare imensa si cufundat bine in zgomotul de fond) ci turbulentele de aer si diversele elemente ce vibreaza necontrolat.
Deci pana la urma suntem de acord ca acei 750W sunt pusi la plesneala(cica puterea maxima a amplificatorului in nu stiu ce conditii de 1 microsecunda  cufundat in azot lichid)

#69
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Uite asa de amorul artei ce monstri trebuiesc pentru a obtine 16hz  la un amarat de 97db.  http://deepseasound....ubwoofer/Â ÂDati pe features ca sa vedeti graficul de raspuns.
Cum naiba sa nu fie utopie totala cand Devialet scrie in specificatii 97db @16hz(reiese din SPL maxim dat la 99db si raspuns in frecventa dat la 16hz pana la 25Khz +/-2db) in conditiile in care  e motoriazat de un amp limitat din DSP(sa nu se autodistruga) la 60W muzicali si are 2 difuzoare eliptice pe joase de doar 8"

#70
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 geo123, on 17 noiembrie 2015 - 21:16, said:

....Vorba colegului. Ala are maxim 2x10w RMS.
.....Am un var in Brasov care se ocupa cu sonorizari profesionale la diferite concerte mici/medii indoor si outdoor si il mai aju cateodata pe teren la montare/demontare etc..
Tipul are scena si  echipamente tapene de pana la 40KW putere continua. Am facut odata proba in curte la el(aer liber) la un crest 10001 ca cel din poza pus pe 8 Dynacord FX20 si am ajuns la 140db masurat pe sonometru la vre-o 2m de ele.Pot sa spun ca se cutremura pamantul sub tine si simteai ca nu mai ai aer la 3 m de ele iar niste panouri mari de OSB care erau langa gard efectiv saltau putin.Si astia  au fost doar 5KW continu.Amplificatorul se alimenta trifazat.....

well, 2x10W nu cred ca are; poate 2x100W. din moment ce amicul zice mai jos ca papa (? sau aia o fi siguranta doar ?) 10A la 110V, ceea ce ar insemna 1kW; daca ar fi asa, am putea sconta pe o putere de 2x100W, si probabil si o presiune acustica bunicica;
Eu unu n-o sa fac orgasm audiofilic pana nu aud ceva de genu' la ce tocmai zisesi mataluza.

#71
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 constant7, on 17 noiembrie 2015 - 21:53, said:

Eu am folosit un joc de cuvinte. Sunt cateva persoane pe-aici foarte bine pregatite profesional si n-are rost sa intram in amanunte tehnice. Posted Image
Cine-a ascultat 50 W rms pe niste boxe de calitate (in spatiu inchis) isi da seama ca la 3kW pur si simplu n-ai scapa cu viata din aceasta confruntare. Posted Image

Io as zice un pic altfel:
cine a ascultat 50W adevaratzi pe niste boxe de calitate (in spatiu inchis) isi da seama ca la 3kW pur si simplu n-ai scapa cu viata din aceasta confruntare
asta ptr ca pe toate prashtiile scrie azi Xxx W RMS...RMS-ul a devenit de vreo 15 ani un fel de PMPO mai modest asaaa (PMPO care e prescurtarea de la Poomppaaa)
in afara de usoara diferenta de stil, desigur, ai dreptate.

#72
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007
Ok; Se pare ca m-am apucat sa postez inainte de a citi toata discutia. Sorry daca nu am postat chiar la obiect, era tab-ul deschis la prima pagina, ramas de ieri, si nu mi-a trecut prin cap sa-i dau refresh
. mihaicozac cel putin in postul #59 si 61 face o analiza buna cu care sunt de acord; si dnul Protopopeus are dreptate in #58, #64...
si geo123 cu cel putin ultimele doua posturi la fel; apropo, misto difu' ala de la deepseasound..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate