Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Despre Ben Carson

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
255 replies to this topic

#91
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 26 octombrie 2015 - 21:41, said:

Am citit Didahia.
Și nu ai înțeles nimic, din ea?

P.S. Am modificat, acolo Posted Image

Edited by mario_bril, 26 October 2015 - 21:53.


#92
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013
Da, exact așa au putut modifica și Didahia să sune bine... Dacă tot s-au auto-uns [cu toate alifiile] preoți, mai trebuia modificat textul cu prezbiterii. Ortodocșii români au operat aceeași modificare și în Biblie câteva secole mai încolo.

#93
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004

View Postmario_bril, on 26 octombrie 2015 - 21:52, said:

Și nu ai înțeles nimic, din ea?

P.S. Am modificat, acolo Posted Image
Nu am luat-o de buna, nefiind scrisa de apostoli. Orice material care nu a fost scris de apostoli, este suspect si trebuie analizat in lumina revelatiei scripturale.

View Postmario_bril, on 26 octombrie 2015 - 21:40, said:

Având în vedere că tu ești păgân, se admite faptul că nu cunoști nici Biblia și nici alte scrieri, ca de exemplu Didahia.
diavolul cunoaste la perfectie Biblia si totusi nu e crestin !
Asertiunea ta e invalida.

#94
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 03:37, said:

Da, exact așa au putut modifica și Didahia să sune bine... Dacă tot s-au auto-uns [cu toate alifiile] preoți, mai trebuia modificat textul cu prezbiterii. Ortodocșii români au operat aceeași modificare și în Biblie câteva secole mai încolo.
Iar bați câmpii. Didahia este considerată de toată lumea, ca a fi originală. Dumneata ori habar nu ai, la modul cel mai extrem cu putință, ori ai puternice tendințe mitomanice. Cunoscând însă faptul că am discutat împreună acest subiect, iar dumneata erai informat despre Didahia, nu-mi rămâne decât varianta a doua.

View Postdark, on 27 octombrie 2015 - 08:42, said:

Nu am luat-o de buna, nefiind scrisa de apostoli. Orice material care nu a fost scris de apostoli, este suspect si trebuie analizat in lumina revelatiei scripturale.
:roflmao:
Ai impresia că primii creștini nu aveau revelație scripturală, dar în schimb, ai primit-o tu?

View Postdark, on 27 octombrie 2015 - 08:42, said:

diavolul cunoaste la perfectie Biblia si totusi nu e crestin !
Asertiunea ta e invalida.
Da, mă bucur atunci că recunoști apartenența ta la cultul satanic.

#95
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 27 octombrie 2015 - 13:39, said:

Iar bați câmpii. Didahia este considerată de toată lumea, ca a fi originală. Dumneata ori habar nu ai, la modul cel mai extrem cu putință, ori ai puternice tendințe mitomanice. Cunoscând însă faptul că am discutat împreună acest subiect, iar dumneata erai informat despre Didahia, nu-mi rămâne decât varianta a doua.
Considerată de toată lumea ortodoxă desigur...
Cum îți explici că Didahia vorbește despre ”duminica”, când se cunoaște că numele acesta a fost dat primei zile a săptămânii abia după secolul IV? Dacă nu a fost interpolată, poate a fost toată scrisă după sec. IV. Ai, ce zici[ http://yoursmiles.org/csmile/question/c0315.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Didymus, 27 October 2015 - 13:55.


#96
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 13:42, said:

Considerată de toată lumea ortodoxă desigur...
Istoricii sunt oameni de știință și atât. Ei nu formează lumea ortodoxă.

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 13:42, said:

Cum îți explici că Didahia vorbește despre ”duminica”, când se cunoaște că numele acesta a fost dat primei zile a săptămânii abia după secolul IV? Dacă nu a fost interpolată, poate a fost toată scrisă după sec. IV. Ai, ce zici[ http://yoursmiles.org/csmile/question/c0315.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Iar începi cu termenul ăla pompos, interpolată? Păi Biblia tocmai asta este: o scriere interpolată. Iar dacă tot susții că Didahia a fost scrisă în secolul IV și nu în primul secol, ai face bine să aduci o dovadă credibilă în acest sens. Deja te cunosc, nu ești capabil. Dumneata ești capabil ca și Ponta, să creezi diversiuni și să negi vehement adevărul evident.

#97
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 27 octombrie 2015 - 14:55, said:

Iar începi cu termenul ăla pompos, interpolată? Păi Biblia tocmai asta este: o scriere interpolată. Iar dacă tot susții că Didahia a fost scrisă în secolul IV și nu în primul secol, ai face bine să aduci o dovadă credibilă în acest sens. Deja te cunosc, nu ești capabil. Dumneata ești capabil ca și Ponta, să creezi diversiuni și să negi vehement adevărul evident.
De ce pompos? E un termen tehnic, specific. Și da, și Biblia a fost interpolată în câteva locuri; cel mai grav în traducerea ortodoxă în limba română!
Nu am spus că ar fi fost scrisă după sec. IV, ci că interpolările datează din acea perioadă. Dovada cea mai evidentă ți-am adus-o, dar se pare că tu nu ești capabil să găsești o soluție acceptabilă tezei matale.

Edited by Didymus, 27 October 2015 - 15:02.


#98
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013
Latest polls.(CBS/NY Times)

1 Carson 26%
2 Trump  22
3 Rubio   8
4 Bush 7

#99
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 15:01, said:

De ce pompos? E un termen tehnic, specific. Și da, și Biblia a fost interpolată în câteva locuri; cel mai grav în traducerea ortodoxă în limba română!
Nu am spus că ar fi fost scrisă după sec. IV, ci că interpolările datează din acea perioadă. Dovada cea mai evidentă ți-am adus-o, dar se pare că tu nu ești capabil să găsești o soluție acceptabilă tezei matale.
Și interpolările Bibliei, cam de când crezi dumneata că datează? :D

P.S. Biblia nu a fost interpolată numai în câteva locuri. Ci în foarte multe locuri. Extrem de multe.

#100
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 27 octombrie 2015 - 18:46, said:

Și interpolările Bibliei, cam de când crezi dumneata că datează? Posted Image
Cam de pe vremea multlăudatei Biserici ”cu icoane de sus și până jos”.

View Postmario_bril, on 27 octombrie 2015 - 18:46, said:

P.S. Biblia nu a fost interpolată numai în câteva locuri. Ci în foarte multe locuri. Extrem de multe.
Așa de multe că le-ai și pierdut șirul în cadrul studiilor tale exhaustive de eminent teolog.

Edited by Didymus, 27 October 2015 - 18:56.


#101
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Posttanoit, on 27 octombrie 2015 - 18:43, said:

Latest polls.(CBS/NY Times)

1 Carson 26%
2 Trump  22
3 Rubio   8
4 Bush 7
Ultimii doi de ce factura sunt ?
La americani nu se fac doua runde de alegeri ?

View PostDude_2nd, on 27 octombrie 2015 - 19:05, said:

Posted Image  ce vorbesti bre?

Didy si Mario, lasati dihania in pace si vorbiti despre Carson, ca uite ce sondaj prezinta domnul Tano mai sus colea...Posted Image
Pe tine cu ce te incalzeste sondajul ala ?
Eu cred ca o sa fie santajat cu ceva , macar o facatura si Donald Trump ajunge presedinte . Lacomii intotdeauna obtin ce isi doresc .

Edited by pacopaco1967, 27 October 2015 - 19:11.


#102
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Posttanoit, on 27 octombrie 2015 - 18:43, said:

Latest polls.(CBS/NY Times)

1 Carson 26%
2 Trump  22
3 Rubio   8
4 Bush 7
Posted Image  ce vorbesti bre?

Didy si Mario, lasati dihania in pace si vorbiti despre Carson, ca uite ce sondaj prezinta domnul Tano mai sus colea...Posted Image

#103
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 18:55, said:

Cam de pe vremea multlăudatei Biserici ”cu icoane de sus și până jos”.
Cu alte cuvinte, habar nu ai. Recapitulând, dumneata, ca de obicei, te-ai aflat în treabă, contrazicând niște scrieri creștine, de fapt cele mai vechi, fără ca să oferi nici măcar un argument credibil. Mă văd nevoit astfel să-ți învederez citatul lui Țuțea, în care dumneata te regăsești perfect:
La întrebările fundamentale "de ce?" şi "în ce scop?" aporetica rurală românească răspunde: "d-aia"

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 18:55, said:

Așa de multe că le-ai și pierdut șirul în cadrul studiilor tale exhaustive de eminent teolog.
Chiar așa de multe, ele sunt extrem de multe, mai multe chiar decât totalitatea cuvintelor conținute de Biblie.

Edited by mario_bril, 27 October 2015 - 19:57.


#104
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,711
  • Înscris: 16.03.2004
Carson intai trebuie sa fie candidatul republican, apoi sa se bata cu cel democratic.

#105
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdark, on 27 octombrie 2015 - 19:53, said:

Carson intai trebuie sa fie candidatul republican, apoi sa se bata cu cel democratic.
eu zic ca va fi obligat sa treaca pe linie moarta, pentru ca SUA nu-si permit riscuri de acest gen.
NSA nu spioneaza doar oameni simpli, ci si politicieni candidati.Posted Image

#106
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 27 octombrie 2015 - 19:48, said:

Mă văd nevoit astfel să-ți învederez citatul lui Țuțea, în care dumneata te regăsești perfect:
La întrebările fundamentale "de ce?" și "în ce scop?" aporetica rurală românească răspunde: "d-aia"
Citatul se potrivește perfect cu situația în care se găsește ortodoxul în fața Sfintei Tradiții. D-aia că așa a pomenit!

View Postmario_bril, on 27 octombrie 2015 - 19:48, said:

Chiar așa de multe, ele sunt extrem de multe, mai multe chiar decât totalitatea cuvintelor conținute de Biblie.
Asta a fost tare de tot! Mai tare ca reclama la valizele Samsonite ce-s mai încăpătoare pe dinăuntru ca pe dinafară.[ http://yoursmiles.org/bsmile/fun/b0215.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Hai las-o baltă, sau mai bine treci pe alt topic mai adecvat...

#107
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 20:15, said:

Citatul se potrivește perfect cu situația în care se găsește ortodoxul în fața Sfintei Tradiții. D-aia că așa a pomenit!
După vechea meteahnă de-a ta, intitulată ba tu!

View PostDidymus, on 27 octombrie 2015 - 20:15, said:

Asta a fost tare de tot! Mai tare ca reclama la valizele Samsonite ce-s mai încăpătoare pe dinăuntru ca pe dinafară.
Nici aici se vede c nu te pricepi. Ai dreptate însă: să o lăsăm baltă, deci.

Edited by mario_bril, 27 October 2015 - 22:45.


#108
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postmario_bril, on 27 octombrie 2015 - 22:44, said:

Ai dreptate însă: să o lăsăm baltă, deci.
Te cred și eu, după ce ai dat ieri cu bățu-n baltă...
S-o lăsăm deci...[ http://yoursmiles.org/tsmile/rulez/t2045.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate