Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

astra vs golf vs megane

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
salut!!!

astra vs golf vs megane

care este cea mai buna? si daca ati fi in locul meu ce ati alege?
mie imi plac toate asa ca nu stiu ce sa aleg si incerc sa fac tot felul de comparatii dar nu ma pot decide, asa ca am apelat la parerea voastra. va rog ajutati-ma si spuneti ce sa aleg si de ce. acum vine si partea financiara, bugetul pentru o masina noua nu trebuie sa depaseasca 18000-18500 euro. vreau sa fac o alegere buna de care sa nu imi para rau mai tarziu si sa nu-mi spuna altii ca am dat banii degeaba cum au facut si cu actuala mea masina, controversatul Logan 1.6mpi

#2
Ahile

Ahile

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,651
  • Înscris: 11.07.2004
Benzina sau motorina?

#3
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
eu ma gandeam la motorina dar la o adica pot lua si benzina

#4
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004
ce tip de astra , ce fel de golf, ce megane?

  Cand zici ca iti plac toate... te referi la  cum arata sau... la mai multe detalii? Va fi masina de oras/de iesit afara / de familie /a doua masina?

    Eu am astra H pe motorina. Am dat pe ea 14900 CIP. Daca vrei te pot ajuta cu orice informatii sau detalii. Ahile probabil ca te poate sfatui in legatura cu Golf... Acum depinde la ce te opresti tu. Si la banii astia ( fara suparare Ahile) cred ca si la Astra dar cu siguranta ca la Megane iei masini mult mai dotate decat la VW. Acum Ahile o sa spuna de clasa , noblete sau ca "nu se compara" ...  nu il contrazic fiecare simte si vede altfel situatia.   Eu daca ar mai trebui sa aleg o data tot asta as alege cu siguranta.

#5
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
pai eu zic ca masinile sunt facut pt fiecare in parte...noi putem sa-i dam anumite indicatzii ce am vazut noi bine la unele sau altele si ce rau!
spre exemplu ce ma atrage pe mine mai tare la golf ca la astra?
confortul mai mare ..vezi suspensia independenta spate de pe golf,locurile de depozitare mai multe la golf,echipamente ce pe astra nu le ai nici ca optionale sau cel putzin cand m-am interesat nu erau!
ce-mi place la astra..design nou si frumos,sunt mai putzine ca golfurile si deci mai rare pe strada,sistemul ids plus daca il cumperi sau il iei in echipare parca la versiunea sport..
meganu nu cred ca se copara cu cele doua dar daca vrei e normal ca fiind o masina mai ieftina sau iei mai multe optionale ceea ce te poate bucura!
materialele de pe astra si golf sunt superioare...
motoarele de pe golf zic ca sunt mai bune ...
intretinerea nu e c-am aceeasi parca din ce citisem dar aici ma pot insela!
astra in ultimul timp a crescut si se pare e fabricata mai bine!
ultimile modele am inteles ca au avut niste probleme la cutia de viteze!
golful are o cutie f bine etajata si cu un motor bunicel te simtzi chiar sportiv..sa nu mai zicem ca potzi lua un 4 motion sau dsg...dar astea costa normal!!!
clima bi zonala de care astra nu beneficiaza ne zice anjisan ca poseda astra!
pe asamblu fa test si vezi care-ti vine mai bine...

#6
AnjinSan

AnjinSan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 06.04.2004

 ryco78, on Jan 23 2006, 03:00, said:

1. confortul mai mare ..vezi suspensia independenta spate de pe golf,locurile de depozitare mai multe la golf,2. echipamente ce pe astra nu le ai nici ca optionale sau cel putzin cand m-am interesat nu erau!
3. motoarele de pe golf zic ca sunt mai bune ...
4. intretinerea nu e c-am aceeasi parca din ce citisem dar aici ma pot insela!
5. ultimile modele am inteles ca au avut niste probleme la cutia de viteze!
6. clima bi zonala de care astra nu beneficiaza ne zice anjisan ca poseda astra!
7. pe asamblu fa test si vezi care-ti vine mai bine...

Le-am numerotat si o sa le iau pe rand :)

1. suspensia independenta pe spate nu cred ca este legata de confort ci de stabilitate si ... da teoretic este un avantaj insa cred ca acest aspect iese in evidenta doar in cazuri extreme cazuri pentru care Astra oricum cred ca este hai sa zicem la fel de buna , daca nu mai buna cu sistemul IDS+ . Dar din nou, in utilizarea de zi cu zi... nu stiu cat de mult se va simti diferenta intre suspensia independenta si cea semi.
    Intr-adevar spatiile de depozitare la Astra sunt putine... chiar prea putine.
2. hmmm ce echipamente exista pe golf si nu exista macar echivalente si pe Astra? Eu nu stiu de nici unul. In schimb iti pot da exemplu imediat de un optional ce nu o sa il gasesti pe Golf : faruri bi-xenon adaptive.

3. In ce sens sunt mai bune? Vorbim de consum, fiabilitate sau ce? Aici nu te contrazic caci nici nu am ce sa contrazic la fraza "sunt mai bune" ...decat poate cu un argument la fel de..."matur" gen " ba nu, ale mele sunt mai bune" :)

4. nu stiu nici eu exact. am doar un exemplu : la Astra H 1.9 diesel revizia de 15k este ~ 6 mil din ce au spus cei care au fost.

5. indraznesc sa cred ca si masina mea se numara printre "ultimele modele" fabricate si nu am nici o problema la cutia de viteze. Nu agata , intra lin. Doar treapta a 6 a nu am incercat-o inca...pentru ca nu am avut unde deocamdata. Se poate sa fiu eu un caz fericit.

6. adevarat. la astra nu exista clima bizonala , optiune despre care Ahile are numai cuvinte de lauda.

7. foarte adevarat. Mai stii poate tie o sa iti placa mai mult Megane-ul si atunci asta o sa iti iei :) conteaza ce preferi tu.

#7
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
ai dreptate mai ANJIN SAN mie imi place mai mult meganu dar am mai citit pe aici pe forum si ziceau ca nu e bun, ca are probleme, si cei care il au le e rusine cu el. dar acum ma gandesc ca in europa Renault este pe locul 1 la vanzari si poate ca stiu ceva europenii aia, doar nu cumpara ca prostii, nu? stiti ceva probleme mai serioase?

RICO78, golful e golf cu 1.9 tdi mi se pare super, dar nu-mi place zgomotul motorului care este mult mai mare in comparatie cu cel al meganului si astrei. dci-ul de la megan mi se pare cel mai silentios si mai bun. aceasta masina va fi a doua a familiei si merge sa fie un pic mai sportiva decat actuala.

si in legatura cu astra, o ok, dar nu prea imi place interiorul asa ca asta e acel mare minus, acum ea are motorul ala de 1.9 de 150 caluti care... jos palaria

astept raspunsuri si sugestii!!!

#8
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
da motorul de 1.9 105 cai e mai galagios e adevarat decat majoritatea din clasa lor...
cel de 2 l 140 cai insa are cu 10 nm mai mult ca motorul de pe astra si performanteasemanatoare ...
nu incerc sa te conving cu nimik ca nu castig nimik si nici nu am nici o pasiune nebuna doar itzi zic parerea deci nu ma intelege gresit!
cu Renault nu am mers adica cu meganul...de asta nu ma pronuntz!
eu stiam ca suspensia independenta in afara unei stabilitatzi mari in curbe absoarbe mai bine denivelarile...deci un confort mai mare ..avand in vedere ca maj limuzinelor u asa ceva....dar nu insist..
dar toate se vor spulbera cand te sui in ele!
mie astra mi-a facut o impresie f buna la interior...
anjisan treaba cu ,cutia de viteze din cate stiu era la vechea generatie dar am un prieten bun care are astra am si condus-o chiar si merge f binedesi e din 2001!
stabila comoda si placuta la condus deci nu intelege ca am ceva cu o marca sau cealalta!
iar de buna sau rau ma repet potzi fii ghinionist si sa-ti pice masina in primele 2 saptamani dar si invers!!!
in general cele franceze si cele italiene zice lumea ca sunt mai putzin fiabile...parerea mea ca daca dai cu ele in gropi fara grija se strica toate !!

#9
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

 yo_2fast4u, on Jan 23 2006, 19:30, said:

ai dreptate mai ANJIN SAN mie imi place mai mult meganu dar am mai citit pe aici pe forum si ziceau ca nu e bun, ca are probleme, si cei care il au le e rusine cu el. dar acum ma gandesc ca in europa Renault este pe locul 1 la vanzari si poate ca stiu ceva europenii aia, doar nu cumpara ca prostii, nu? stiti ceva probleme mai serioase?

RICO78, golful e golf cu 1.9 tdi mi se pare super, dar nu-mi place zgomotul motorului care este mult mai mare in comparatie cu cel al meganului si astrei. dci-ul de la megan mi se pare cel mai silentios si mai bun. aceasta masina va fi a doua a familiei si merge sa fie un pic mai sportiva decat actuala.

si in legatura cu astra, o ok, dar nu prea imi place interiorul asa ca asta e acel mare minus, acum ea are motorul ala de 1.9 de 150 caluti care... jos palaria

astept raspunsuri si sugestii!!!


              O fi mai zgomotos TDi-ul de la Golf,dar insonorizarea este mai buna,asa ca la viteze de croaziera pe autostrada diferentele aproape ca nu exista!!! :peacefingers:  Motorul de 1.9 TDi cu ai lui 105 cai este suficient pentru o deplasare relaxata si fara bruscari!!

#10
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
hai sa deviem putin de la topic

ce e mai bun?

TDI        DCI        CDTI

avand in vedere consumul si zgomotul?
fa-mi un clasament si zi?
(parerea mea din auzite: 1dci 2cdti 3tdi)
si sa nu uitam motorul e 70% dintr-o masina nu?

#11
cata.s

cata.s

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 08.06.2005
In principiu TDi ar fi cel mai bun, deoarece si-a dovedit fiabilitatea in timp, in schimb DCi e un motor cu tehnologie Common Rail, foarte reusit, echilibrat si economic. De motorul celor de la Opel nu pot sa zic foarte multe, oricum majoritatea proprietarilor se pling de diferite probleme, si nici ca cifre nu e impresionant.

Pana la urma ca motorizare eu mizez pe TDi

#12
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
pai pana acum era laudat motorul celor de la Opel, si acum vii si ne dai toate socotelile peste cap? este adevarat ca tdi este un motor bun dar prea galagios. si pana la urma de ce nu, are atata lume tdi si nu am auzit pe nimeni sa se planga de el. cred ca ma inclin spre fericirea lui rico78 spre golf. credeti ca e bine?

#13
ryco78

ryco78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 858
  • Înscris: 12.09.2005
dar nu te inclini spre fereicirea mea ci a ta ca tu o sa conduci masina  :peacefingers: !!!
dar daca vrei sa mi-o faci cadou eu nu ma supar  :D !!!
eu mi-am spus parerea si vreau sa zic ca am un var care se ocupa numai de masini si e f incantat de tdi-uri...
eu eram un benzinar convins daca citesti prin topiurile mele ai sa vezi ca voiam neaparat sa-mi iau un golf pe benzina si dupa ce mi-a adus varumi-o 2 diseluri,un Passat 1.9-130 cai si un Audi 2.5 -165 cai am zis jos palaria super motoare!!!
iar pe forumul celor de la VW la intrebarea mea ce zicetzi de 2 fsi-ul de la golf au sarit totzi ca e mult mai slab ca tdi-ul cand vine vb de sportivitate...si am ajuns sa le dau dreptate...
asa ca nu-mi faci mie nici o placere tu sa fii fericit ca de asta suntem aici sa ne ajutam cu o parere o idee..!
si eu am invatzat multe pe forum si mai am de invatzat... :P

#14
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005

 yo_2fast4u, on Jan 24 2006, 00:10, said:

pai pana acum era laudat motorul celor de la Opel, si acum vii si ne dai toate socotelile peste cap? este adevarat ca tdi este un motor bun dar prea galagios. si pana la urma de ce nu, are atata lume tdi si nu am auzit pe nimeni sa se planga de el. cred ca ma inclin spre fericirea lui rico78 spre golf. credeti ca e bine?


               Ma bucur ca avem si oameni care gandesc cerebral si incet incet scapam de acest fenomen idiot,materializat de francezi si anume zgomotul motorului!!!Este un diesel oameni buni este firesc sa faca zgomot si va garantez eu (ca fost si viitor proprietar de TDi-uri) ca nu va "oboseste" la drum lung acel zgomot "insuportabil" pentru urechile "fine" ale francezilor!!! :peacefingers:

#15
tudor2006

tudor2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 12.01.2006
Am un Reanult cu motor dci. Zgomotos dimineata pe gerurile astea. Altfel iubesc suieratul turbinei. Nici la drum lung nu ma deranjeaza. Daca la Opel e mai puternic decat asta n-are nimic, mergi cu un diesel hidramat.

#16
yo_2fast4u

yo_2fast4u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,049
  • Înscris: 22.01.2006
chiar acum m-am intors de la Opel, si ce am vazut acolo mi-a placut. calitatea interioara a astrei si confortul, m-au lasat fara cuvinte. mi-a placut. am vrut sa fac si un test drive dar nu am putut pt ca era masina plecata [probabil se dusese acasa cine stie ce angajat], dar nu conteaza. mi-a pacut ce am vazut. si in astra clasic am stat bine, iar din ce mi-au spus cei de acolo, am ajuns la concluzia ca e o masina buna. acum urmeaza sa-i vizitez si pe cei de la VW si Renault. oricum astra e OK

#17
SCANIA FREAK

SCANIA FREAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 13.10.2005
Sfat: mergi la VW ultimul!!!Asa poti sa compari cel mai bine toate interioarele!! ;)  :peacefingers:

#18
Dan55

Dan55

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 22.12.2003
La VW ultimul si sa nu faci cumva drive test cu Astra diesel 1,9 150 CP ca-ti trece tot cheful de Golf.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate