Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternative pod Giurgiu - Ruse

Cat spatiu stocare aveti in total...

Centrale termice compacte

Portofoliu incepator pe Bursa New...
 Probabil inselatorie pe OLX

Istoric Google

Copil cu temperament sangvinic

ADA TEL SERVICES
 inlocuire bara fata clio 4

Ce avem de platit in 2024 la cump...

La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!
 La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!

Suspect Frauda Informatica

Scari interioare
 

Se cauta voluntari pentru a planta puieti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#19
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
depinde de plantari
plantarile se pot face si mecanizat!, (puietul se extrage mecanizat cu un balot de pamant, si la fel se si planteaza, untr-o groapa corespunzatoare facuta tot mecanizat!!!...

iar la cati bani incaseaza cu japca statul fix pentru combaterea efectelor poluarii si de a caror soarta nu se stie nimic, mi se pare jenibil, ridicol, absurd si de o mare obraznicie si tupeu sa apelezi la voluntari pentrru o asemenea actiune! (parerea mea!)
autostrazi n-ar trebui construite tot pe baza de voluntariat? unii sa ia banu gros si altii sa munceasca degeaba!
salva vișeu... bumbesti jiu...
pare mai mult propaganda... ca doar stim cu totii ca agricultura silvicultura sau ce-o fi ea, nu se face cu sapa si lopata... ci mecanizat si cu personal calificat!

aaa... n-are statul bani???
pai sa mobilizeze ceva someri si asistati social din zona, si sa-i oblige sa presteze! eventual elevi la practica agricola!...

Editat de Nero-d, 22 octombrie 2015 - 07:43.


#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

View PostNero-d, on 22 octombrie 2015 - 07:37, said:

...mi se pare jenibil, ridicol, absurd si de o mare obraznicie si tupeu sa apelezi la voluntari pentrru o asemenea actiune!...
Oricum ar părea, între așa și a face nimic, ce ai alege?
Păi vezi Posted Image

View PostNero-d, on 22 octombrie 2015 - 07:37, said:

...pai sa mobilizeze ceva someri si asistati social din zona, si sa-i oblige sa presteze!...
Probabil o vor face, măcar de ochii lumii...

View PostNero-d, on 22 octombrie 2015 - 07:37, said:

... cu personal calificat!...
Dap, multă știință trebuie...
Cu verdele-n sus.

#21
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
nu se face din cauza eficientei si randamentului foarte scazut!

Quote

Eu mă întreb ce păzesc cetățenii din Utvin? Că doar e interesul lor să planteze copaci.
Mă rog....

nu te ruga, ca doar n-or veni voluntarii si la cules!... sau mai stii?Posted Image ...

Editat de Nero-d, 22 octombrie 2015 - 08:06.


#22
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.902
  • Înscris: 15.08.2014
Eu mă întreb ce păzesc cetățenii din Utvin? Că doar e interesul lor să planteze copaci.
Mă rog....

#23
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 12.602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postpetit_christian, on 22 octombrie 2015 - 08:03, said:

...Mă rog....
Și eu, dar nu ajută întotdeauna.
Mai bine-i să punem mâna, știm de-o treabă Posted Image

#24
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.766
  • Înscris: 14.09.2015

View PostNero-d, on 22 octombrie 2015 - 07:37, said:

pai sa mobilizeze ceva someri si asistati social din zona, si sa-i oblige sa presteze! eventual elevi la practica agricola!...
Din cate am inteles nu ii mai "obliga" pe asistatii sociali sa mimeze ca lucreaza orele alea. Acum nu le mai fac deloc, dar banii tot se incaseaza.

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.877
  • Înscris: 30.10.2003

View Postpetit_christian, on 22 octombrie 2015 - 08:03, said:

Eu mă întreb ce păzesc cetățenii din Utvin? Că doar e interesul lor să planteze copaci.
Mă rog....

Mai erau unii carora le ajungea apa in case, dar nu puneau mana sa ajute pompierii.
Probabil cei mai multi vor spune ca au treaba. E greu cu mentalitatea romaneasca cane le vorbesti de munca in folosul comunitatii.

#26
Alinuta88

Alinuta88

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 316
  • Înscris: 15.10.2015
Dar de ce voluntariat? La noi este legea 416 (ajutor social) care majoritatea din ei stau acasă și iau bani gratis de la stat.Ar putea sa facă ei treaba asta, sunt destui și nu ar mai fi nevoie sa muncească alții gratis.

View Postmmm3, on 22 octombrie 2015 - 08:47, said:

Din cate am inteles nu ii mai "obliga" pe asistatii sociali sa mimeze ca lucreaza orele alea. Acum nu le mai fac deloc, dar banii tot se incaseaza.
Păi da,ca așa e românul nostru...trebuie sa-i dai mura în gură, așteaptă bani din cer și mâncare de la vecini și de la stat. Dacă îl pui la treaba spune ca îți bați joc de el.

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

E greu cu mentalitatea romaneasca cane le vorbesti de munca in folosul comunitatii.

eu stiam ca asta e o pedeapsa!!!

#28
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.877
  • Înscris: 30.10.2003
Dacă vreți să puneți umărul la transformarea Timișoarei într-un oraș mai verde, tot ce trebuie să faceți este să răspundeți apelului lansat de reprezentanții primăriei. Adunarea se strigă în acest sfârșit de săptămână, pe Calea Torontalului.
„Perdeaua de protecție forestieră nord-vest a Timișoarei se întinde între strada Ovidiu Balea și Calea Torontalului. Suprafața afectată acestui obiectiv este de aproape 18 hectare. De-a lungul timpului, această perdea a beneficiat de foarte multe acțiuni de voluntariat, al căror rezultat se vede. Un astfel de efort, puțin mai intens de această dată, vă propun și în acest an. Ne dorim 10.000 de copaci în plus anul acesta, în perdeaua forestieră, și cred că avem resurse în comunitate pentru un astfel de demers. Asociații, cluburi, școli, firme sau pur și simplu iubitori de natură, vă așteptăm pe toți în luna noiembrie la o acțiune de plantare și completare a perdelei forestiere. Puieții vor fi asigurați de către noi, dar nu excludem orice plus din acest punct de vedere”, transmite viceprimarul Dan Diaconu.
Oricine vrea să dea o mână de ajutor este așteptat sâmbătă, 7 noiembrie, începând cu ora 10:00, la intrarea de pe Calea Torontalului către centura de protecție forestieră. Voluntarii nu trebuie să meargă nici cu puieți, nici cu uneltele necesare. Tot ce trebuie să ducă este… voia bună, terenul fiind deja pregătit pentru plantări. Vor fi sădiți 6.000 de puieți de stejar roșu, 2.000 de salcâm și 2.000 de puieți de corcoduș.

http://www.tion.ro/plantare-masiva-de-copaci-la-timisoara-10-000-de-puieti-intr-o-zi/1587073

#29
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004
chiar mai verde decat amsterdam!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate