Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...
 Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...
 

Recomandare monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Lasa-l, ca el e cyborg.
Am terminat de mult sa-mi mai bat capul cu el, ca are niste idei in cap de te ia pe tine cu dureri, nu pe el. Luati-va TN in 2015 si uitati-va la culori spalacita, ca sunteti mari gameri si aveti ochi de cyborg.
Eu ma joc pe TV de 40", IPS, naiba stie cu ce timp de raspuns si nu mai vad ghosting. Si nici nu m-am jucat pro la viata mea, sa nu credeti asta.

#20
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

View Postadisz, on 06 octombrie 2015 - 12:38, said:

Macar diagonala dorita sa ne-o zici.
Uite unul OK,fiind si la reducere:
http://www.pcgarage....nch-5-ms-black/
+1

#21
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Monitor LED BenQ GL2450 24 inch 5ms

#22
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Altul :lol:

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,059
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcristirg, on 06 octombrie 2015 - 14:05, said:


Mai da-l in masa de TN.
Sper ca nu o faci la bascalie.

#24
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View PostIloveHp, on 06 octombrie 2015 - 12:24, said:

Salut!

Zilele astea vreau sa imi cumpar un PC dar inainte de toate am nevoie de monitor.
Am un buget de 650 lei maxim.
Am vazut ca parerile sunt foarte impartite asa ca decizia este foarte grea.
Vreau sa  ma sfatuiti cu cateva modele pe care le-ati si vazut cum functioneaza !

View PostIloveHp, on 06 octombrie 2015 - 12:44, said:

Diagonala sa nu fie mai mica de 20 inch.
In orice caz, in ultimii 3 ani am folosit laptop, asa ca orice monitor va avea o imagine foarte buna pentru mine.
In mare parte va fi folosit pentru jocuri.
Pentru filme o sa conectez PC-ul la televizor.
Asa baieti, recomandati-i ce va place voua !
Recomandati-i acestui user ceea ce vreti voi sa va cumparati Posted Image


View Postgeorgik12, on 06 octombrie 2015 - 13:48, said:

Lasa-l, ca el e cyborg.
Am terminat de mult sa-mi mai bat capul cu el, ca are niste idei in cap de te ia pe tine cu dureri, nu pe el. Luati-va TN in 2015 si uitati-va la culori spalacita, ca sunteti mari gameri si aveti ochi de cyborg.
Eu ma joc pe TV de 40", IPS, naiba stie cu ce timp de raspuns si nu mai vad ghosting. Si nici nu m-am jucat pro la viata mea, sa nu credeti asta.
Recunosc ca nu sunt gamer, nici d-ala ocazional, da' eu chiar vad efectul de ghosting la monitoarele VA si IPS in filme atunci cand dau scrol la pagini.
Cu ce sunt eu de vina ca am o vedere mai buna decat a ta ?

Si daca @initiatorul este mare gamer, ce face daca va cumpara un monitor cu un timp de raspuns mare ce ii face lag ingrozitor in jocurile online ?!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


ON Topic:
@initiator, inainte sa ti se recomande un monitor, specifica in clar la ce vei utiliza monitorul !
La filme, poze;
sau la jocuri ?!

Deoarece monitoarele VA reda o imagine clara si culori foarte deschise, insa cu un efect de ghosting  mare.
Monitoarele IPS reda o imagine o imagine foarte clara si culori deschise dar cu un efect de ghostiing mai redus decat la VA dar mai mare decat la TN.
Monitoarele TN reda o imagine spalacita (dar acceptabila la LED-urile din ziua de astazi) si fara nici un efect de ghosting.

Eu ti-am spus care sunt diferentele intre paneluri.
Raspunde la ce vei utiliza monitorul si vei avea singur raspunsul la intrebarea "ce monitor sa imi iau ?" Posted Image

#25
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011
Tom, chiar nu poti inghite o data si sa nu mai tot comentezi?
Ai recomandat prostii iar si vad ca tot nu vrei sa intelegi. Las-o balta.

Iti dau review-uri de specialitate, cu monitoare masurare cu aparate la a caror pret nici nu te poti gandi, IPS-uri de 8ms GTG raspuns si nu e pic de ghosting.
Si tu vii si-mi zici mie ca vederea ta bate instrumentele alea. :))

Edited by georgik12, 06 October 2015 - 15:48.


#26
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Posttom_1133, on 06 octombrie 2015 - 15:45, said:

Si daca @initiatorul este mare gamer, ce face daca va cumpara un monitor cu un timp de raspuns mare ce ii face lag ingrozitor in jocurile online ?!
lag la jocurile online ai din orice alt motiv decat monitor...

iar faptul ca tu spui ca ochiul tau distinge o imagine care se schimba la 8ms, ma face sa cred ca e doar efectul psihologic si nu realitatea.

cat despre restu, iar cred ca e doar pus botu la marketing, cum am mai spus, efectiv si practic nu vezi diferenta mare intr-un panel TN si unul ISP la monitoare in aceiasi gama de pret si cam acelasi an de fabricatie.
daca voi comparati IPS-uri din ziua de azi cu TN-uri de acu 5 ani sau cu TN-uri la juma de pret, cred si eu ca vedeti diferente.

va recomand un exercitiu: mergeti prin magazine gen altex/domo si uitati-va la monitoare, scrieti pe o hartie modelul monitorului si ce tip de panel credeti ca are si apoi gugaliti adevarul.

Edited by shmu, 06 October 2015 - 16:03.


#27
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 772
  • Înscris: 24.08.2012
Am zis ca il voi folosi pentru jocuri. Vad ca am facut bine ca m-am informat inainte. Eu m-as fi dus si l-as fi luat pe primu...

#28
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postgeorgik12, on 06 octombrie 2015 - 15:47, said:

Tom, chiar nu poti inghite o data si sa nu mai tot comentezi?
De ce sa inghit o minciuna cand am vazut cu ochii mei diferenta dintre un TN lansat in 2012 si un VA lansat in 2015 ?!

Un amic de-al meu si-a cumparat un monitor (Samsung SyncMaster P2370HD panel TN din 2012 [http://www.samsung.c...MNKUYD/ZA-specs] cu timp de raspuns de 5ms) special pentru jocuri si m-a chemat si pe mine sa il vad.
Si la cateva saptamani mi-am luat si eu un monitor (BenQ GW2265M panel VA din 2015 [http://www.benq.com/...specifications/]) cu timp de raspuns de 6ms (in realitate 25 ms).

Apoi l-am rugat sa vin la el sa comparam monitoarele si a fost de-acord.
El are o placa video de 2000 Lei si poate sa puna patru monitoare odata la computerul sau.

Am facut tot felul de teste, vazut filme, jucat jocuri stand-alone cat si online si verdictul e urmatorul:
monitorul Samsung cu panel TN are culori spalacite dar nici un efect de ghosting/blurring in jocuri cat si-n filme;
monitorul BenQ cu panel VA are culori extraordinar de frumoase/realiste dar un efect de ghosting/blurring in jocuri foarte vizibil in jocuri cat si-n filme.

Deci comparatie pe viu facuta de mine ! nu informatii luate de pe google ori auzite de la unu' si altu'.

A incercat el sa imi ridice moralu' ca nu se prea vede ghostingul la monitorul meu cu panel VA dar cand l-am intrebat direct daca ar putea juca jocuri cu monitorul meu a preferat sa nu raspunda.

Acuma ce o sa-mi spui ?
Ca monitorul TN din 2012 este mai prost ca monitorul VA din 2015 ?!

Tehhnologia monitoarelor LED din ziua de astazi difera de tehnologia procesoarelor Intel unde exista o diferenta de 1 maxim 5% performanta intre procesoare.
In ziua de astazi daca vrei sa iti cumperi un monitor LED, trebuie sa faci anumite compromisuri !

Vrei sa nu ai deloc ghosting/blurring in jocuri ? TN, fie el ieftin fie el scump (la ala scump ai culori cat de cat mai bunefata de cel ieftin).
Vrei sa nu ai culori spalacite si ghosting vizibil ? IPS, dar din ala scump (la ala ieftin ai ghosting vizibil si culori nu prea realiste).
Vrei sa ai culori extraordinar de realiste ? VA, dar aici nu ai cale de mijloc caci ai ghosting/blurring in jocuri si filme.

Daca tot nu ma credezi, cauta pe youtube clipul S-IPS vs S-PVA vs TN Eizo monitors si vezi diferentele la panelele ieftine:
IPS, VA si TN.

Motivul pt. care eu sunt asa vehement se datoreaza faptului ca @initiatorul a spus ca nu vrea sa plateasca mai mult de 650 Lei pe monitor !!!
Daca avea un buget de la 750-800 Lei in sus eram 100% de-acord cu voi sa cumpere un IPS.
Dar IPS-urile ieftine au un ghosting/blurring mult mai mare decat al VA-urilor si culori nu asa de realiste.

#29
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,517
  • Înscris: 15.02.2011

View Posttom_1133, on 06 octombrie 2015 - 20:42, said:

Dar IPS-urile ieftine au un ghosting/blurring mult mai mare decat al VA-urilor si culori nu asa de realiste.
Dovedeste-o. :)

#30
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/5LhE4Nr5g-M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu te contrazic total ca IPS-urile sunt slabe !
Eu spun doar ca IPS-urile ieftine (60 hz) sunt mai slabe decat TN-urile ieftine daca il cumperi pentru gaming.
Insa IPS-urile scumpe (144 hz) sunt bune atat pt. jocuri (ghosting/blurring foarte redus ) cat si din p.d.v. al culorilor.

Tu ai spus

View Postgeorgik12, on 06 octombrie 2015 - 15:47, said:

Iti dau review-uri de specialitate, cu monitoare masurare cu aparate la a caror pret nici nu te poti gandi, IPS-uri de 8ms GTG raspuns si nu e pic de ghosting.
Si tu vii si-mi zici mie ca vederea ta bate instrumentele alea. Posted Image)
referindu-te la IPS-urile scumpe.

Tu compari un IPS ieftin cu un VA si TN. Nu este normal.
La monitoarele IPS, VA si TN ieftine trebuie sa faci un compromis.

Daca nu vrei sa faci un compromis, cumperi cel mai scump TN (144hz) special pt. jocuri dar cu culori mai vii;
sau cel mai scump IPS (144 hz) cu un ghosting/blurring foarte foarte redus ! punct.

#31
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
macar pune si tu un video cum trebuie, nu de ergonomie. ascultati pana la capat.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XPHkXqWqNW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by shmu, 07 October 2015 - 09:13.


#32
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
eu o sa va spun ceva,si probabil ca majoritatea o sa radeti ca nu ma credeti.Toate ecranele din lumea asta ca sunt TN,VA,IPS,S-PVa etc toate au un lag in jocuri,mai ales in battlefield cand sunt 64 playeri si incep toti sa traga si sa arunce cu bombe:).Singurele aparate care nu au deloc lag in jocuri si se misca mult MAI RAPID decat toate ecranele din lume sunt VIDEOPROIECTOARELE.Pe un videoproiector imaginea e mult mai rapida si fara ghosting decat pe cel mai jmecher ecran scos pe piata.Eu am testat si alt tabul intre rezolutii.Pe un videoproiector Epson lcd cand dau alt tab se face aproape instantaneu trecerea.La un Samsung LED de 32 inch cand dau alt tab in aceasi rezolutie gandeste.....cca 2 secunde
Singurele ecrane care erau destinate pt gaming si care aveau lag apropiat de 0 erau cele cu tub catodic seria sony Trinitron.
Eu am testat si jocul Killing floor 2 pe videoproiector pe server de 64 playeri si vreau sa va spun ca asa de rapide sunt imaginile in miscare cand incep aia sa traga toti si sa arunce cu bobmbe incat imi vine rau si vorbesc serios.Pe ecranu asta led de 32 inchi parca nu e chiar asa de rapida miscarea va spun sincer.Care sa fie oare concluzia?

p.s vechile modele de plasme cu 600 HZ si timp de raspuns de 0.002 ms erau destinate pt gaming dar au disparut alea.Consumau cat un bloc alea =)

Edited by delfin89, 07 October 2015 - 14:26.


#33
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,059
  • Înscris: 07.11.2006

View Postdelfin89, on 07 octombrie 2015 - 14:18, said:

eu o sa va spun ceva,si probabil ca majoritatea o sa radeti ca nu ma credeti...


Fara suparare,dar la postarea ta,eu nu pot decat sa plang.
Vorba aia,ar fi de ras daca n-ar fi de plans.

#34
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postshmu, on 07 octombrie 2015 - 09:12, said:

macar pune si tu un video cum trebuie, nu de ergonomie. ascultati pana la capat.
Da, pai omu' din clip si-a cumparat un monitor cu panel IPS de 320 euro din gama High End.
Si in Romania, monitoarele IPS din gama High End costa de la 1200-1400 Lei in sus.
Iar cele Middle End sunt de la 750-800 Lei in sus, si alea la oferta Posted Image

Sa repet ce a zis @initiatorul acestui topic ? ca vrea sa dea maxim 650 Lei si va folosi preponderent la jocuri ?!
Spoiler

Daca ai stii cat mi-am batut capu' sa-mi aleg un monitor sa il folosesc 3-5 ani !
Si tot nu sunt multumit de alegerea facuta ! dar la 500 Lei ce pretentii sa am ?

Si uite un IPS la 500-600 Lei in Romania si un TN ieftin sa vezi lagul in filme care se accentueaza in jocuri stand alone:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WZfooSgyDvE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E adevarat ca TN-ul are culori spalacite fata IPS, dar daca vrei un lag mai mic decat al monitorului IPS din clipu' de mai sus dar si culori vii si frumoase  -atunci alegi un monitor VA.
Daca vrei lag aproape insesizabil si culori foarte realiste, atunci cumperi un IPS de la 1200-1400 Lei in sus.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate