Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Pe strada in fata casei -locul tau de parcare sau e al tuturor (public)?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#55
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postbladhaund, on 27 august 2015 - 14:05, said:

Tu parchezi la altul si-i ocupi locul din fata casei. Ar fi corect ca, in compensatie, el sa-ti ocupe locul din fata casei tale. Dar tu nu ai un astfel de loc. Atunci ce anume primeste in schimb cel care e dezavantajat la "schimbul" acesta?
Cum poti "sa-i ocupi locul din fata casei" atata timp cat "locul" ala nu-i apartine?

#56
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postmatrwe, on 27 august 2015 - 14:09, said:

Cum poti "sa-i ocupi locul din fata casei" atata timp cat "locul" ala nu-i apartine?
Tu te agati de legea actuala, in schimb eu am scris cum ar putea fi modificata.

#57
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbladhaund, on 27 august 2015 - 13:43, said:

Din nou te intreb, pe el de ce-l trimiti in curte, dar tu pretinzi loc pe strada in fata curtii lui?

Nu ma trimite la pasaje de lege. Ma intereseaza pozitia morala. De ce crezi ca poti sa te superi pe cel ce-ti atrage atentia ca el nu are loc in fata casei lui?

pentru ca nu gasesti loc in fata casei pe strada, evident. pozitia este de egalitate - in fata casei tale, e domeniu public. eu daca vin si gasesc loc pot sa parchez, daca nu - caut in alta parte. tu daca vii si gasesti loc poti sa parchezi, daca nu - cauti in alta parte. de ex in curte, ca acolo ar fi normal, dar daca n-ai loc in curte, oriunde vrei tu. adica unde as parca si eu daca n-as gasi loc fix la tine in fata.

#58
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,033
  • Înscris: 29.06.2011
Care este diferenta dintre casa si bloc ?
De ce un proprietar de casa ar avea mai mult drept de a parca in fata proprietatii decat un proprietar de apartament de a parca in fata blocului ?

#59
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostCGDBZ, on 27 august 2015 - 14:14, said:

De ce un proprietar de casa ar avea mai mult drept de a parca in fata proprietatii decat un proprietar de apartament de a parca in fata blocului ?
N-ar avea. De aceea am scris in ideea mea "imobil".

#60
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View PostCGDBZ, on 27 august 2015 - 14:14, said:

Care este diferenta dintre casa si bloc ?
De ce un proprietar de casa ar avea mai mult drept de a parca in fata proprietatii decat un proprietar de apartament de a parca in fata blocului ?
Lasa prostiile actuale, vino cu idei fezabile de schimbat prostiile in avantajul alora de isi cumpara si domeniu public odata cu propritatea.

#61
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014

View Postborn2lose, on 27 august 2015 - 14:12, said:

pentru ca nu gasesti loc in fata casei pe strada, evident. pozitia este de egalitate - in fata casei tale, e domeniu public. eu daca vin si gasesc loc pot sa parchez, daca nu - caut in alta parte. tu daca vii si gasesti loc poti sa parchezi, daca nu - cauti in alta parte. de ex in curte, ca acolo ar fi normal, dar daca n-ai loc in curte, oriunde vrei tu. adica unde as parca si eu daca n-as gasi loc fix la tine in fata.
Si daca de ex.eu am garaj si prin parcarea ta imi ingradesti posibilitatea de a intra in curte, ti se pare normal? Adica ce zici tu: daca vin eu primul si gasesc loc liber, parchez (indiferent ca blochez drumul spre garajul/curtea omului) sau nu, daca vii tu de la munca seara si vrei sa parchezi in garaj, cauta in alta parte! Mie mi se pare ca mai mult drept (si prioritate) are proprietarul casei unde e locul cu pricina, decat un strain! Adica eu locuiesc acolo, zi de zi, deci folosesc locul respectiv, cu sau fara garaj, de ce ar trebui sa cedez locul altuia, care vine doar cu o treaba? Doar pt. ca nu i-a trecut prin cap, ca e chior ca acolo locuieste cineva? Ce spui tu s-ar putea aplica in cazul "parcarilor" pe trotuare cum vedem in Bucuresti dar si in alte orase, dupa principiul primul venit, daca gasesti parchezi, dar la casa de om nu prea ar trebui!

#62
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postborn2lose, on 27 august 2015 - 14:12, said:

pentru ca nu gasesti loc in fata casei pe strada, evident. pozitia este de egalitate - in fata casei tale, e domeniu public. eu daca vin si gasesc loc pot sa parchez, daca nu - caut in alta parte. tu daca vii si gasesti loc poti sa parchezi, daca nu - cauti in alta parte. de ex in curte, ca acolo ar fi normal, dar daca n-ai loc in curte, oriunde vrei tu. adica unde as parca si eu daca n-as gasi loc fix la tine in fata.
Pozitia nu este de egalitate. Daca ar fi asa, ti-ar fi indiferent si daca ai parca in alt oras, de ce nu. Dar nu iti este. Pozitia de egalitate se realizeaza atunci cand si tu parchezi fix in fata la cel care a parcat in fata la tine. Daca acest lucru nu e posibil, eu simt ca avem o problema morala.

View Postmatrwe, on 27 august 2015 - 14:19, said:

Lasa prostiile actuale, vino cu idei fezabile de schimbat prostiile in avantajul alora de isi cumpara si domeniu public odata cu propritatea.
Sarcasm fara rost. Evident ca aparatorii teoriei parcatului oriunde pe domeniul public sunt cei care nu si-au cumparat nici un domeniu privat unde sa parcheze, daramite unul public. Cel public nu poate fi vandut, confom constitutiei. In Bucuresti, nici macar nu se pot concesiona locuri de parcare pe strada in fata casei. Eu as cumpara, daca s-ar vinde. Dar deocamdata ramane doar sa te lupti cu razboinicii spatiului public.

De aceea, sunt consternat ca ma pot afla in acord cu duculeana: in fata casei, ar trebui sa aiba prioritate proprietarul.

#63
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

View Postbladhaund, on 27 august 2015 - 14:33, said:

ar trebui sa aiba prioritate proprietarul.
Intre noi fie vorba, dupa mine ar trebui sa se interzica circulatia tuturor masinilor cand ies eu cu a mea si sa se dispuna ridicarea tuturor masinilor in zona in care urmeaza sa ma parchez. C-asa mi se pare mie ca e normal si firesc. Posted Image

Edited by matrwe, 27 August 2015 - 14:43.


#64
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Ti-am spus, sarcasm fara rost. In zonele de case, e perfect realizabil. In general, orice proprietar are loc suficient in fata casei, pentru el si pentru vizitatori. Problemele apar in zonele de blocuri sau de birouri.

De aia in ideea mea am pus "zone rezidentiale". Macar daca s-ar incepe de undeva, ar deveni important faptul ca parcarea nu e gratis sau la liber oriunde si atunci oamenii ar da mai multa atentie acestui aspect cand isi cumpara o locuinta.

#65
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,703
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmatrwe, on 27 august 2015 - 13:39, said:

Si-o baga in curte, DOH!!!
Daca mai are loc sa intre in curte :)

#66
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tu ca proprietar poti sa-ti  parchezi masina si fata caii de acces din propria locuinta daca este ocupat in rest si nu vrei sa o bagi in ograda.Deci ai unde sa-ti lasi masina ca sa nu cari bagajale nu stiu de unde.
In rest BLADHAUND sunt doar motocuri de ale tale.Nu o sa schimbe nimeni legea(care este buna dealtfel) pentru tot felul de frustrati care cred ca totul e al lor.Nu cumva vrei ca in cartierul tau rezidential sa nu mai intre nimeni, nici pietoni pe trotuar sa nu treaca?
Si eu steu la casa cu aprope 30m deschidere si nu ma deranjeaza orcine ar stationa si cat ar stationa acolo cata vreme nu-mi blocheza poarta mare.Pe cea mica nu ma intereseza ca nu intru cu auto pe ea si oricum e si trotuar.

#67
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postgeo123, on 27 august 2015 - 14:54, said:

Si eu steu la casa cu aprope 30m deschidere si nu ma deranjeaza orcine ar stationa si cat ar stationa acolo cata vreme nu-mi blocheza poarta mare.Pe cea mica nu ma intereseza ca nu intru cu auto pe ea si oricum e si trotuar.
Nu esti intr-o zona suficient de aglomerata. O sa vezi ca atunci cand e destul de aglomerat, iti vor parca si in dreptul portii. Si atunci o sa iti devina logic si rational ca tu, proprietar, sa ai si tu unul sau mai multe locuri rezervate in fata casei tale.

Deocamdata nici macar nu-i mai ridica pe cei parcati in fata portii de acces, pana nu se schimba legislatia. Poti sa fluieri la luna sau sa cugeti ce buna e legea, in timp ce locul din fata casei tale e ocupat de altul. Si sa pleci sa iti cauti un loc pe aiurea, poate s-o milostivi ala sa plece din poarta ta, sa poti si tu parca barem in curte, de, daca ai fost prost si ti-ai luat cu deschidere, in ideea sa ai loc si tu loc pe strada o adica...

Legea e desigur proasta, e facuta din perspectiva celui care nu face eforturi sa isi asigure. Ca mai toate legile, prost e ala care se gospodareste.

#68
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Posttoto_riina, on 27 august 2015 - 10:56, said:

1. Si daca stau bine sa ma gandesc, nici cu aia care pun anunturi pe poarta nu sunt de acord -ce daca are poarta spre strada, inseamna ca trebuie sa aiba el spatiul liber 24/24 ca sa-si poata scoate si baga masina in curte?

2. Nu mi se pare normal, gandeste-te ca pe o strada pot fi enspe astfel de curti una dupa alta, ce faci, interizici parcatul masinilor straine pe toata strada doar ca sa-si poata scoate proprietarii masinile?

3.Mi se par niste chestii de neam prost, romanisme de-ale noastre.
1. Da.  Pt c-asa zice legea si pt ca asa este normal.

2. Stii multe strazi ce au curti cu doar 3 metri deschidere ?  Sau stii macar una ?
Daca da (desi sunt convins ca nu), da, "interizici parcatul masinilor straine pe toata strada doar ca sa-si poata scoate proprietarii masinile".  Ti-am zis mai sus de ce.  Ti-au zis-o si altii.

3. Tare-mi vine sa-ti spun care-s de fapt alea...


View Postsergiu_spooky, on 27 august 2015 - 13:22, said:

1. In intabularea terenului de la primarie e trecut clar unde e cale de acces.

2. "Nu blocati accesul" e o prostie
1. Am mari dubii ca acolo scrie "La 3 metri de limita sudica a proprietatii este poarta, lata de 2,5 metri.".  Prin autorizatia de constructie a gardului cred ca scrie ceva, dar si aia se poate modifica, daca vrei sa-ti mai faci o poarta.

2. Nu chiar.  Te ajuta sa observi ca acolo-i o poarta.  Chiar am patit-o, destul de recent, sa nu observ asta (nici n-avea nimic inscriptionat).  N-am parcat acolo, pt c-am gasit peste drum un loc mai bun, dar era s-o fac.  Chiar cand ma dadeam jos din masina a aparut o tipa care-a deschis poarta, ca sa parcheze.  Crede-ma, era perfect "camuflata", tot gardul fiind din panouri de tabla nevopsita (tip "santier").

Edited by Barboso, 27 August 2015 - 16:33.


#69
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postgeo123, on 27 august 2015 - 14:54, said:

Nu cumva vrei ca in cartierul tau rezidential sa nu mai intre nimeni, nici pietoni pe trotuar sa nu treaca?

Daca are destui bani orice se poate (si chiar se intimpla in anumite cartiere). Dar nici nu poti sa pui primaria sa vina sa-ti faca drumul si trotuarul. Si nu numai o data, stai sa vezi ce sume fabuloase sint daca trebuie sa dea putin cu excavatorul de la vreo avarie de curent.

#70
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postf300, on 27 august 2015 - 17:00, said:

Daca are destui bani orice se poate (si chiar se intimpla in anumite cartiere).
In niciun cartier unde ar sta un om cu bani nu se intampla asa. Trotuarul e trotuar si strada e strada, nu ai ce sa faci. In Bucuresti, in cele mai scumpe cartiere, este o aglomeratie de parcare de nedescris. Abia ramane libera poarta auto, uneori nici aia. Pentru ca, oameni cu cap, pe acolo sunt si institutii sau firme, deci cererea e enorma.

Iar in cartierele cu case mai periferice, se construiesc blocuri, ca sa le rezolve si pe acelea.

#71
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Daca e asa aglomerat si-ti blocheza si poarta poti pune pe acel spatiu din fata portii alta masina(in cazul in care mai ai) sau lazi.

#72
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZEN80KdSimM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate