Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Pe strada in fata casei -locul tau de parcare sau e al tuturor (public)?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#37
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Mie imi plac la nebunie astia de stau la case, au curte destula, isi tin masina in strada si fac gat daca parchezi in dreptul proprietatii lor (nu in poarta).

#38
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Cum este stipulat in lege s-a scris. Cum gandeste majoritatea se vede din comentarii. Suntem o societate traumatizata de blocuri si lipsa cronica a locurilor de parcare la imobile.

Am sa vin cu o idee care probabil ca o sa para ciudata: cel putin in cartiere rezidentiale, in fata unui imobil ar trebui sa poata parca doar cei care au legatura cu imobilul, care au venit acolo sau care au permisiunea proprietarului.

Hai, sariti.

 matrwe, on 27 august 2015 - 12:23, said:

Mie imi plac la nebunie astia de stau la case, au curte destula, isi tin masina in strada si fac gat daca parchezi in dreptul proprietatii lor (nu in poarta).
Explicabil: daca tu vrei sa parchezi acolo, dar pe el, care locuieste acolo, il trimiti in curte. De ce nu ar fi si el pe strada, in fata casei proprii?

#39
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
bun topicul. am si eu o problema asemanatoare :

- stau intr-un bloc nou, intr-o zona in care mai multi dezvoltatori ridica "cutii de chibrit". Locuri de parcare nu prea exista .. de exemplu, blocul meu ar avea vreo 8 - 9 locuri de parcare, blocul din fata are doar 4, toate orientate spre drumul comun. Noi in bloc, avem vreo 6 masini, deci am avea loc. Dar, vin altii de la alte blocuri (un bloc cu vreo 40 apartamente, si doar 6 7 locuri de parcare, ca dezvoltatorul e tigan borat si se gandeste doar la banii lui), iar aia automat parcheaza pe la alte blocuri, unde gasesc loc liber.

Prin asociatia de proprietari, am hotarat sa cumparam 8 T-uri pentru a le pune in fata blocului nostru, ne-am trasat frumos locurile de parcare cu vopsea si ne-am pus pe treaba. Administratora ne-a dat de inteles ca 3m de la baza blocului pana in drumul comun sunt ai asociatiei, adica ai blocului nostru, adica ai fiecaruia in parte. Numai ca, dupa 3 zile, tiganul borat dezvoltatorul negru de la blocul cu 40 apartamente, si-a pus slugile sa ne taie T-urile, pe motiv ca ce-am facut noi e ilegal (PS : nu mai avea unde sa-si parcheze el bmw-ul ... ca nah, ridica un bloc si parcheaza la altul, ca stie si el ca nu are loc).

Administratora blocului l-a dat in judecata pentru distrugere a bunurilor si furt ..... si mai departe, nimic. E normal asa ceva? Posted Image  bani cheltuiti pe T-uri, timp pierdut o zi intreaga, ca dupa un timp sa vina un tigan sa-ti strice tot .... ah , si ce frumos era in fata blocului nostru, cand aveam acele T-uri :D

Si sa nu uit, la alt bloc, mai aproape de strada principala, la fel au facut si baietii aia, si-au pus T-uri .... de vreo 2 luni , si nu se atinge nimeni de ele. Acolo nu-l mai deranjeaza pe tigan (sa le taie) ca e la 150m de blocul lui, si il dor varicele sa mearga atat pe jos.

#40
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 bladhaund, on 27 august 2015 - 12:37, said:

Am sa vin cu o idee care probabil ca o sa para ciudata: cel putin in cartiere rezidentiale, in fata unui imobil ar trebui sa poata parca doar cei care au legatura cu imobilul, care au venit acolo sau care au permisiunea proprietarului.

Hai, sariti.

Sarim. In primul rind cum determini faza asta cu acordul celor care stau acolo cind sint mai multi ca n-o sa poti sa-i intrebi pe toti simultan ca sa stii cine unde a venit?
In al doilea rind romanul (pe avarie sau nu) oricum ar parca toata ziua si unde e oprirea interzisa unde nu poti (teoretic) nici macar sa opresti sa lasi pe cineva sa se dea jos.
In al treilea rind e absurd, cine pune masina acolo o pune exact pentru ca sta acolo sau are o treaba acolo nu ca sa va sicaneze pe voi. Ca poate nu are treaba exact la scara sau blocul tau e posibil si chiar unde vrea el nu se poate opri, ghinion. Sint blocuri care n-au chiar la ele macar un singur loc de parcare, ce sa faca sa-si puna masinile in buzunar in timp ce unii au locuri libere? Asta vorbin de locuri care de fapt sint ale tuturor, pentru care se platesc exact aceleasi taxe locale (si pentru locuinte si pentru masini) de fiecare.

Edited by f300, 27 August 2015 - 13:18.


#41
Air_

Air_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 30.07.2015
Asta e genul de problema de care trebuie sa se ocupe primaria. Sunt zone foarte aglomerate unde lumea blocheaza accesul la proprietati private/case de nevoie. Efectiv nu ai unde sa lasi masina si ce faci? O duci la 2 km si iei taxi-ul? Dreptate au si unii si altii in unele cazuri. Cel mai simplu e sa iti iei un dispozitiv de blocare parcare daca e spatiul tau si tii neaprat sa fie liber mereu.

#42
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

 Air_, on 27 august 2015 - 13:08, said:

Cel mai simplu e sa iti iei un dispozitiv de blocare parcare daca e spatiul tau si tii neaprat sa fie liber mereu.

si sa-l taie cioroii iar? Posted Image Posted Image

#43
Cefalopod

Cefalopod

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 21.07.2015

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:41, said:

Cei care stam la casa si avem sau nu masina, ne confruntam deseori cand e locul liber sa parcheze altcineva, venit in vizita la un vecin, turist sau mai stiu eu ce. Si daca asteptam oaspeti rude care au masini, chestia asta ne enerveaza pt. ca nu mai au unde parca ai nostri si trebuie sa mearga pana la coltul strazii de ex. Unii isi marcheaza locul din fata casei, pe strada, cu var cu diferite semne sau cu placuta "nu parcati" -e correct? Doar nu e locul lui, e loc public! Sigur ca nici mie nu mi se pare normal fiindca de ex. daca parcheaza unul in dreptul curtii nu mai am pe unde iesi cu caruciorul de butelie, sau sa parcheze ai mei cand vin vara, dar ce poti sa faci? Pui eventual doua cutii de plastic si ai rezolvat problema, dar nu stai sa te tiganesti, nu?
Voi cum procedati in astfel de situatii? Vi se pare normal sa parcheze altii in fata casei voastre?


Din punct de vedere legal locul iti apartine doar daca platesti pentru el la primarie, indiferent ca e in fata casei sau nu. Ca te intelegi cu vecinii sa nu parcheze acolo, e alta treaba, dar nu ai voie sa iei pe nimeni la rost sau sa iti scrii numarul de inmatriculare pe el dacat daca platesti taxa.

Cea mai simpla solutie daca stai la casa e sa iti faci poarta si pui semn "Nu blocati accesul". In codul rutier scrie clar ca nu ai voie sa opresti in fata cailor de acces si daca te blocheaza careva suni la politie si ridica masina, sau platesti taxa la primarie si ti rezevervi locul, caz in care ai voie sa folosesti dispozitiv de blocare parcare si sa il rezervi pentru numarul tau de inamtriculare.

Edited by Cefalopod, 27 August 2015 - 13:16.


#44
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Chestia cu caile de acces nu e asa de simpla. Nu te poti apuca tu sa-ti faci porti in loc de gard si sa pretinzi ca is toate cai de acces. In intabularea terenului de la primarie e trecut clar unde e cale de acces si unde nu si doar administratorul drumului impreuna cu politia pot sa-ti deseneze X-ul ala pe asfalt.

"Nu blocati accesul" e o prostie, daca vrea cineva sa-l blocheze nu o sa se razgandeasca pentru ca ti-ai pus tu semn sau nu.

In codul rutier nu spune ca n-ai voie sa opresti in fata cailor de acces ci ca nu ai voie sa stationezi.
Diferenta intre oprire si stationare e printre chestiile alea pe care trebuie neaparat sa le intelegi ca sa-ti iei examenul teoretic.

Da, daca cineva stationeaza pe calea de acces poti suna la politie si ei pot, daca vor, sa ridice masina.

#45
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 bladhaund, on 27 august 2015 - 12:37, said:

De ce nu ar fi si el pe strada, in fata casei proprii?
Sa fie pe strada si sanatos! Ideea era ca face scandal crezand ca ar avea mai multe drepturi decat oricine altcineva pe domeniul public.

#46
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 f300, on 27 august 2015 - 13:07, said:

Sarim. In primul rind cum determini faza asta cu acordul celor care stau acolo cind sint mai multi ca n-o sa poti sa-i intrebi pe toti simultan ca sa stii cine unde a venit?
Blocurile sunt o pacoste, de acord. Daca vrei sa intram in reglementari din acestea greoaie, se pot rezerva toate locurile de pe strada din fata blocului pentru vizitatorii de acolo, care semnalizeaza undeva chestia asta, iar proprietarii sa aiba subteran sau in curte.
Sau macar sa fie asa la doar la case, unde e mai simplu si, teoretic, aglomeratia e mai mica.

 f300, on 27 august 2015 - 13:07, said:

In al treilea rind e absurd, cine pune masina acolo o pune exact pentru ca sta acolo sau are o treaba acolo nu ca sa va sicaneze pe voi.
De sicanat sunt putini. Am constastat ca unii au in ei cate un spirit justitiar prost directionat, de genul, ce bah, nu ai loc sa parchezi? Si de al dracului parcheaza pana in stalpul portii.

Majoritatea insa sunt pur si simplu nepasatori sau nesimtiti: stau la blocuri de pe alte strazi si, neavand loc, pun pe unde apuca. Sau isi lasa masina si merg cu metroul. Vin eu acasa si nu am loc in fata portii sa descarc un bax de apa, ce conteaza? Eu pot sa bag in curte, ai vazut cum zice colegul de mai sus, strada parca nu ar fi si a mea, e numai a lor.

 f300, on 27 august 2015 - 13:07, said:

Ca poate nu are treaba exact la scara sau blocul tau e posibil si chiar unde vrea el nu se poate opri, ghinion. Sint blocuri care n-au chiar la ele macar un singur loc de parcare, ce sa faca sa-si puna masinile in buzunar in timp ce unii au locuri libere? Asta vorbin de locuri care de fapt sint ale tuturor, pentru care se platesc exact aceleasi taxe locale (si pentru locuinte si pentru masini) de fiecare.
Exact asta e problema, cu cei care nu au loc. Dar nu e moralmente corect, pentru ca ei stiau ca nu au loc si cand si-au cumparat acolo. Dar au preferat sa dea mai putin, in ideea ca pun la altii, care s-au zbatut mai mult ca sa-si asigure conditii. Simt ca lipseste o reciprocitate: tu pui la mine in fata, dar eu ce primesc in schimb? Tu ai un avantaj, dar eu de ce am numai greutati?

 matrwe, on 27 august 2015 - 13:31, said:

Sa fie pe strada si sanatos! Ideea era ca face scandal crezand ca ar avea mai multe drepturi decat oricine altcineva pe domeniul public.
Si tu daca ai ocupat toate locurile din fata casei omului si cand vine acasa acesta nu mai gaseste niciun loc liber pe strada, in fata la el, ce ar trebui sa faca?

#47
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 bladhaund, on 27 august 2015 - 13:35, said:

Si tu daca ai ocupat toate locurile din fata casei omului si cand vine acasa acesta nu mai gaseste niciun loc liber pe strada, in fata la el, ce ar trebui sa faca?
Si-o baga in curte, DOH!!!

#48
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 sergiu_spooky, on 27 august 2015 - 13:22, said:

Chestia cu caile de acces nu e asa de simpla. Nu te poti apuca tu sa-ti faci porti in loc de gard si sa pretinzi ca is toate cai de acces. In intabularea terenului de la primarie e trecut clar unde e cale de acces
Nu te supara ca-ti spun, habar nu ai. In "intabulare" nu scrie unde e poarta si intabularea nu are nicio treaba cu primaria. Poti sa iti faci poarta unde vrei, cand vrei. Si ai sa fi surprins sa afli ca poti sa-ti faci porti unde vrei si cate vrei. Daca e acces pe acolo, nu se mai poate stationa.

 sergiu_spooky, on 27 august 2015 - 13:22, said:

si unde nu si doar administratorul drumului impreuna cu politia pot sa-ti deseneze X-ul ala pe asfalt.
Nu stiu ce tot amesteci politia. Ei au obligatia sa puna in aplicare semnificatia marcajelor si atat. Cei de la primarie sunt obligati sa creeze conditii. Acolo unde-ti faci poarta, acolo ei sunt obligati sa vina si sa traseze. Relatia nu e ca primaria dicteaza si omul se adapteaza, ci invers: drumul public se adapteaza la conditiile de acces pe proprietatea privata.

 sergiu_spooky, on 27 august 2015 - 13:22, said:

"Nu blocati accesul" e o prostie, daca vrea cineva sa-l blocheze nu o sa se razgandeasca pentru ca ti-ai pus tu semn sau nu.
Din experienta mea, 95-98% se conformeaza la un simplu astfel de semn. E foarte eficient.

 sergiu_spooky, on 27 august 2015 - 13:22, said:

si ei pot, daca vor, sa ridice masina.
Nu e pe vrute, e pe reglementari. Chiar si daca nu vor, tot sunt obligati sa o ridice, daca sunt intrunite conditiile: trebuie sa demonstrezi ca nu poti sa iesi din curte din cauza celui stationat.

 matrwe, on 27 august 2015 - 13:39, said:

Si-o baga in curte, DOH!!!
Din nou te intreb, pe el de ce-l trimiti in curte, dar tu pretinzi loc pe strada in fata curtii lui?

Nu ma trimite la pasaje de lege. Ma intereseaza pozitia morala. De ce crezi ca poti sa te superi pe cel ce-ti atrage atentia ca el nu are loc in fata casei lui?

#49
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 bladhaund, on 27 august 2015 - 13:43, said:

De ce crezi ca poti sa te superi pe cel ce-ti atrage atentia ca el nu are loc in fata casei lui?
Daca esti in tramvai pe scaun si vine unul si sta in picioare in fata ta, ii spui sa se miste de acolo ca nu ai unde sa iti intinzi tu picioarele?
E problema ta ca ai sau nu loc de parcare in fata proprietatii tot asa cum e problema mea daca am sau nu loc de parcare in fata blocului; nu am nicio obligatie morala sau de altfel sa-ti asigur tie loc de parcare pe spatiul public.
Faptul ca imi "atragi" atentia ca stai acolo si nu ai unde parca se numeste nesimtire; a ma ruga sa caut alt loc de parcare pentru ca tu ti-ai lasat in curte loc de gratar in loc de garaj, e cu totul alta poveste. Posted Image

PS: Se subintelege, nu ma refer la situatia in care melteanul de mine ar parca in fata portii tale.

Edited by matrwe, 27 August 2015 - 13:57.


#50
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 matrwe, on 27 august 2015 - 13:54, said:

Daca esti in tramvai pe scaun si vine unul si sta in picioare in fata ta, ii spui sa se miste de acolo ca nu ai unde sa iti intinzi tu picioarele?
E locul tau cumparat cel din tramvai? Daca da, atunci nu ar fi deplasat sa-i spui.

 matrwe, on 27 august 2015 - 13:54, said:

E problema ta ca ai sau nu loc de parcare in fata proprietatii tot asa cum e problema mea daca am sau nu loc de parcare in fata blocului; nu am nicio obligatie morala sau de altfel sa-ti asigur tie loc de parcare pe spatiul public.
Atunci, de ce simti ca ti se cuvine locul din fata altuia si faci scandal daca iti atrage atentia?

 matrwe, on 27 august 2015 - 13:54, said:

Faptul ca imi "atragi" atentia ca stai acolo si nu ai unde parca se numeste nesimtire; a ma ruga sa caut alt loc de parcare pentru ca tu ti-ai lasat in curte loc de gratar in loc de garaj, e cu totul alta poveste.
Te intreb din nou, daca tu nici macar nu ai loc de parcare la tine, deci automat stai mereu la altul, pe unul mai gospodar de ce-l blamezi ca a dat bani mai multi pe proprietate, ca sa aiba si loc? Si, din nou te intreb, daca tu poti sa parchezi pe strada in fata la el, el de ce nu poate si trebuie sa bage in curte?

Edited by bladhaund, 27 August 2015 - 14:02.


#51
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

 bladhaund, on 27 august 2015 - 13:43, said:

Nu stiu ce tot amesteci politia. Ei au obligatia sa puna in aplicare semnificatia marcajelor si atat. Cei de la primarie sunt obligati sa creeze conditii. Acolo unde-ti faci poarta, acolo ei sunt obligati sa vina si sa traseze. Relatia nu e ca primaria dicteaza si omul se adapteaza, ci invers: drumul public se adapteaza la conditiile de acces pe proprietatea privata.

-- nope. Direct din codul rutier:
"Art.5. - (1) Administratorul drumului public, antreprenorul sau executantul lucrarilor, conform competentelor ce îi revin, cu avizul politiei rutiere, este obligat sa instaleze indicatoare ori alte dispozitive speciale, sa aplice marcaje pe drumurile publice, conform standardelor în vigoare, si sa le mentina în stare corespunzatoare."

Din experienta mea, 95-98% se conformeaza la un simplu astfel de semn. E foarte eficient.

Nu e pe vrute, e pe reglementari. Chiar si daca nu vor, tot sunt obligati sa o ridice, daca sunt intrunite conditiile: trebuie sa demonstrezi ca nu poti sa iesi din curte din cauza celui stationat.

-- aha, la "stationarea interzisa" e OK 95-98% poti accepta, dar cand vine vorba de ce obligatii are politia nu exista, e ori alb ori negru, aia nu pot sa se faca ca au altele mai importante de facut :))


#52
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Tu parchezi la altul si-i ocupi locul din fata casei. Ar fi corect ca, in compensatie, el sa-ti ocupe locul din fata casei tale. Dar tu nu ai un astfel de loc. Atunci ce anume primeste in schimb cel care e dezavantajat la "schimbul" acesta?

#53
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012

 bladhaund, on 27 august 2015 - 14:00, said:

el de ce nu poate si trebuie sa bage in curte?
Am zis eu ca nu poate? Normal ca poate, daca e domeniul public liber; daca e altul care ajunge primul acolo, ce drepturi in plus are el, propritarul de casa, pe strada publica, deschisa circullatiei publice si pe care o poate folosi oricine?

#54
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

 sergiu_spooky, on 27 august 2015 - 14:04, said:

-- aha, la "stationarea interzisa" e OK 95-98% poti accepta, dar cand vine vorba de ce obligatii are politia nu exista, e ori alb ori negru, aia nu pot sa se faca ca au altele mai importante de facut
Tu ai intrebat de ce-si pun unii un astfel de semn, scris pe poarta sau ceva similar. Iar eu ti-am raspuns ca, desi informal, e eficient. Oamenii se conformeaza voluntar, la simpla vedere a semnului.

 matrwe, on 27 august 2015 - 14:06, said:

Am zis eu ca nu poate? Normal ca poate, daca e domeniul public liber; daca e altul care ajunge primul acolo, ce drepturi in plus are el, propritarul de casa, pe strada publica, deschisa circullatiei publice si pe care o poate folosi oricine?
Tu parchezi la altul si-i ocupi locul din fata casei. Ar fi corect ca, in compensatie, el sa-ti ocupe locul din fata casei tale. Dar tu nu ai un astfel de loc. Atunci ce anume primeste in schimb cel care e dezavantajat la "schimbul" acesta?

Se naste aceasta situatie. Ramane in dezavantaj tocmai persoana care ar trebui sa beneficieze de mai mult. De aceea am spus ca, dincolo de legea actuala, corect ar fi ca cel putin in cartiere rezidentiale, in fata unui imobil ar trebui sa poata parca doar cei care au legatura cu imobilul, care au venit acolo sau care au permisiunea proprietarului. Asa proprietarul nu ar mai fi dezavantajat la "schimbul" de locuri de parcare. Ti-ai cumparat cu cap, atunci ai. Daca te-ai zgarcit, atunci ti-ai asumat ca nu ai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate