Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Pe strada in fata casei -locul tau de parcare sau e al tuturor (public)?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#1
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Cei care stam la casa si avem sau nu masina, ne confruntam deseori cand e locul liber sa parcheze altcineva, venit in vizita la un vecin, turist sau mai stiu eu ce. Si daca asteptam oaspeti rude care au masini, chestia asta ne enerveaza pt. ca nu mai au unde parca ai nostri si trebuie sa mearga pana la coltul strazii de ex. Unii isi marcheaza locul din fata casei, pe strada, cu var cu diferite semne sau cu placuta "nu parcati" -e correct? Doar nu e locul lui, e loc public! Sigur ca nici mie nu mi se pare normal fiindca de ex. daca parcheaza unul in dreptul curtii nu mai am pe unde iesi cu caruciorul de butelie, sau sa parcheze ai mei cand vin vara, dar ce poti sa faci? Pui eventual doua cutii de plastic si ai rezolvat problema, dar nu stai sa te tiganesti, nu?
Voi cum procedati in astfel de situatii? Vi se pare normal sa parcheze altii in fata casei voastre?

#2
A-d-r-i-a-n

A-d-r-i-a-n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 26.09.2014
[ http://cache.bzi.ro/cache/1/229/s560x316_Nu_parca_pericol_de_pana_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

E corect daca ai poarta. Daca nu, nu.

Edited by A-d-r-i-a-n, 27 August 2015 - 10:48.


#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Doar temporar,și pentru o perioadă foarte scurtă.
Desigur,nu este locul meu,este domeniu public,și teoretic(dacă nu este interzis de semne de circulație)are voie să stea cât poftește.
Dar de unde nu știu eu că nu-mi supraveghează casa,sau urmărește când nu sunt acasă,cu scopul de a face "curățenie totală"?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:41, said:

Vi se pare normal sa parcheze altii in fata casei voastre?
Da.

Doar daca ai platit parcarea de resedinta si e o placuta cu numarul masinii nu poti parca intre orele trecute acolo.

#5
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Daca vezi ca parcheaza si altii te duci la primarie si reziliezi contractul de inchiriere.

#6
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 23.09.2008
E ilegal sa blochezi o cale de acces (poarta, usa) sau un garaj. Nu, nu e doar o opinie sau ce cred eu ca e corect sau moral. E ilegal. Ti se poate ridica masina si iti iei si amenda.

#7
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Nu trebuie sa-ti blocheze accesul in casa / garaj .....in rest poate opri/parca in fata casei tale oricand si oricat ,  respectand bineinteles semnele de circulatie din zona respectiva.

Quote

Dar de unde nu știu eu că nu-mi supraveghează casa,sau urmărește când nu sunt acasă,cu scopul de a face "curățenie totală"?

Eu propun sa se inchida strada, atat pentru pietoni cat si pentru vehicule !! Posted Image
De unde stii ca nu te urmareste unul care trece zilnic prin zona ?!

Edited by polizei, 27 August 2015 - 11:06.


#8
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
@Adrian: da stiu ce zici, dar eu ma refeream si la marcajele de pe strada efectiv, adica de pe spatiul carosabil, cu vopsea si un cerc cu X sau alte minunatii -deci acolo nu mi se pare normal sa marchezi, ca nu e strada ta, nici macar trotuarul nu e spatiul tau, cf. actelor de proprietate (la fel cum de ex. unul de la bloc nu are voie sa monopolizeze sarma de rufe sau uscatorul, ca nu e al lui de acasa).
Si daca stau bine sa ma gandesc, nici cu aia care pun anunturi pe poarta nu sunt de acord -ce daca are poarta spre strada, inseamna ca trebuie sa aiba el spatiul liber 24/24 ca sa-si poata scoate si baga masina in curte? Nu mi se pare normal, gandeste-te ca pe o strada pot fi enspe astfel de curti una dupa alta, ce faci, interizici parcatul masinilor straine pe toata strada doar ca sa-si poata scoate proprietarii masinile? Mi se par niste chestii de neam prost, romanisme de-ale noastre.

Edited by toto_riina, 27 August 2015 - 10:57.


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ascended, on 27 august 2015 - 10:48, said:

Dar de unde nu știu eu că nu-mi supraveghează casa,sau urmărește când nu sunt acasă,cu scopul de a face "curățenie totală"?

De unde stii ca nu esti supravegheat din masina parcata la vecinul urmator (sau anterior) sau de vizavi?
Singura solutie daca ai probleme de-astea e sa te retragi din societate, iti faci o casa inconjurata de un sant cu apa (si eventual rechini cu lasere), bineinteles zid de aparare si nu te mai vede nimeni.

#10
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Normal ca poate parca oricine pe strada in fata casei, atata timp cat nu blochezi poarta de acces auto. In mod normal, daca ai casa, ai si o poarta la curte care ramane neblocata, dar in rest, poate parca oricine.
Cine pune lazi, sticle etc este un meltean. Nu are niciun drept legal, doar pe acela de smecher.

#11
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:56, said:

@Adrian: da stiu ce zici, dar eu ma refeream si la marcajele de pe strada efectiv, adica de pe spatiul carosabil, cu vopsea si un cerc cu X sau alte minunatii -deci acolo nu mi se pare normal sa marchezi, ca nu e strada ta, nici macar trotuarul nu e spatiul tau, cf. actelor de proprietate (la fel cum de ex. unul de la bloc nu are voie sa monopolizeze sarma de rufe sau uscatorul, ca nu e al lui de acasa).
Si daca stau bine sa ma gandesc, nici cu aia care pun anunturi pe poarta nu sunt de acord -ce daca are poarta spre strada, inseamna ca trebuie sa aiba el spatiul liber 24/24 ca sa-si poata scoate si baga masina in curte? Nu mi se pare normal, gandeste-te ca pe o strada pot fi enspe astfel de curti una dupa alta, ce faci, interizici parcatul masinilor straine pe toata strada doar ca sa-si poata scoate proprietarii masinile? Mi se par niste chestii de neam prost, romanisme de-ale noastre.

mutate la bloc..

#12
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:56, said:


Si daca stau bine sa ma gandesc, nici cu aia care pun anunturi pe poarta nu sunt de acord -ce daca are poarta spre strada, inseamna ca trebuie sa aiba el spatiul liber 24/24 ca sa-si poata scoate si baga masina in curte? Nu mi se pare normal, gandeste-te ca pe o strada pot fi enspe astfel de curti una dupa alta, ce faci, interizici parcatul masinilor straine pe toata strada doar ca sa-si poata scoate proprietarii masinile? Mi se par niste chestii de neam prost, romanisme de-ale noastre.

"Se interzice stationarea voluntara a vehiculelor:
a ) in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara;
b ) in zona de actiune a indicatorului cu semnificatia “Stationarea interzisa” si a marcajului cu semnificatia de interzicere a stationarii;
c ) pe drumurile publice cu o latime mai mica de 6 m;
d ) in dreptul cailor de acces care deservesc proprietatile alaturate drumurilor publice;
e ) in pante si in rampe;
f ) in locul unde este instalat indicatorul cu semnificatia “Stationare alternanta”, in alta zi sau perioada decat cea permisa , ori indicatorul cu semnificatia”Zona de stationare cu durata limitata” peste durata stabilita"

Te gandesti degeaba. :)
Codul rutier a ales sa nu fie de acord cu tine.

#13
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Trebuie lamurit un lucru: locul din fata casei e domeniu public sau ii teren privat?

Daca e domeniu public poti parca linistit atata timp cat nu blochezi accesul. Daca e teren privat, atunci te poti trezi cu masina ridicata, daca proprietarul terenul cere asta.

#14
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Da, mi se pare normal.
Daca e cale de acces in curte atunci ti-au trasat deja X-ul unde nu e voie sa parcheze nimeni.
Daca ai contract cu primaria si ai platit un loc, cu placuta cu numar de inmatriculare si toate cele, n-are voie sa parcheze altcineva acolo.
In rest te bagi la chestii ilegale. Citeste legislatia si te lamuresti. Sa pui tu semne de circulatie ca in fotografia aia e fapta penala. Sa pui cutii sau stiu eu ce din nou e ilegal, se numeste blocarea drumului public, si ar trebui sa se pedepseasca.

#15
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
@casadivino: nu, eu nu am probleme de-astea decat vara, doua saptamani cand vin rudele cu masina, dar n-am probleme, incercam sa fiu "avocatul diavolului" si sa vad problema din ambele puncte de vedere, si al soferilor si al celor care n-au masini. :D

#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 f300, on 27 august 2015 - 10:57, said:


De unde stii ca nu esti supravegheat din masina parcata la vecinul urmator (sau anterior) sau de vizavi?
Singura solutie daca ai probleme de-astea e sa te retragi din societate, iti faci o casa inconjurata de un sant cu apa (si eventual rechini cu lasere), bineinteles zid de aparare si nu te mai vede nimeni.
Bună ideea aia cu rechinii cu laser.Cât o mai fi bucata de rechin din ăsta?O să dau anunț pe OLXPosted Image.
Acum serios vorbind:
Tu nu ți-ai pune întrebări dacă vezi o mașină parcată în dreptul curții tale de ore bune,iar cel de la volan pare "că pierde timpul",sau parcă așteaptă ceva?
Personal mi-e indiferent,căci stau la bloc,dar discutăm de o situație ipotetică(sau nu-căci se mai întâmplă,vorbesc de cazul descris de inițiator).

#17
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Oameni buni cind sunteti avizi de proprietati necuvenite mergeti frumusel in casa si scoateti actele case (cf-ul cum se spune) si vedeti clar negru pe alb ce va apartine si cit .
Un "proprietar" de teren public din fata casei mi-a ridicat stergatoarele la masina pentru ca am cutezat sa opresc in fata casei lui , am sunat la poarta si am cerut actele proprietatii , tot el cu nerv , am chemat politia locala si cind i-a explicat ca nu are voie sa atinga bunul altcuiva si ca este pasibil de alte minuni a inceput sa o dea cu chestii lacrimogene , dar cel mai important este ca i-a explicat cum sta cu proprietatiile . Asa si la bloc , incepe romanul sasi traga garduri pe linga bloc, mai ales cei de la parter , ca este proprietatea lor si numai a lor , dar curat nu fac, doar interzic , asta e boala nationala , infruptarea din bunurile altora si declarat sus si tare ca este al lor .

#18
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014

 sergiu_spooky, on 27 august 2015 - 11:02, said:

Da, mi se pare normal.
Daca e cale de acces in curte atunci ti-au trasat deja X-ul unde nu e voie sa parcheze nimeni.
Daca ai contract cu primaria si ai platit un loc, cu placuta cu numar de inmatriculare si toate cele, n-are voie sa parcheze altcineva acolo.
In rest te bagi la chestii ilegale. Citeste legislatia si te lamuresti. Sa pui tu semne de circulatie ca in fotografia aia e fapta penala. Sa pui cutii sau stiu eu ce din nou e ilegal, se numeste blocarea drumului public, si ar trebui sa se pedepseasca.
Dupa cum spunea si calin, cf. codului rutier, poti parca numai in locurile special amenajate, cu indicatoare, codul rutier nu spune ca ai TU voie, ca si pers. fizica sa inscriptionezi carosabilul din fata curtii -nu interizici tu, ca nu e carosabilul/spatiul tau! Iar la casa, in 99% din cazuri, nu plateste nimeni loc de parcare la primarie, ci parcheaza in fata casei daca nu are garaj! Dar si daca ai avea loc platit -si vine altcineva la un vecin si parcheaza pe locul tau, de unde sa stie ala ca ai tu contract cu primaria sau nu? X-ul de care spuneai nu e la fel de ilegal ca si cutiile?
Cred ca, traind in Romania, ar trebui sa functioneze legea lui OM si buna intelegere, dar la noi mai ies si scantei...mai fac unii si anapoda...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate