Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Pe strada in fata casei -locul tau de parcare sau e al tuturor (public)?

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,906
  • Înscris: 07.11.2006

 alexupit, on 27 august 2015 - 10:52, said:

E ilegal sa blochezi o cale de acces (poarta, usa) sau un garaj. Nu, nu e doar o opinie sau ce cred eu ca e corect sau moral. E ilegal. Ti se poate ridica masina si iti iei si amenda.

 Bucifon, on 27 august 2015 - 11:02, said:

Trebuie lamurit un lucru: locul din fata casei e domeniu public sau ii teren privat?

Daca e domeniu public poti parca linistit atata timp cat nu blochezi accesul. Daca e teren privat, atunci te poti trezi cu masina ridicata, daca proprietarul terenul cere asta.

Dupa stiinta mea,mai nou masina nu ti se mai poate ridica pentru asa ceva.Gresesc?

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 ascended, on 27 august 2015 - 11:08, said:

Acum serios vorbind:
Tu nu ți-ai pune întrebãri dacã vezi o mașinã parcatã în dreptul curții tale de ore bune,iar cel de la volan pare "cã pierde timpul",sau parcã așteaptã ceva?
Personal mi-e indiferent,cãci stau la bloc,dar discutãm de o situație ipoteticã(sau nu-cãci se mai întâmplã,vorbesc de cazul descris de inițiator).

Serios vorbind, ce intrebari sa-mi pun daca vad pe cineva care parca asteapta ceva? Ca poate asteapta ceva?!

Chiar vroiam sa iti recomand sa mergi la bloc si sa nimeresti vreo gasca ce se aduna in fiecare noapte de la 9 la 1 in fata geamului te vindeci usor de suspiciuni de-astea. Dar se pare ca tu esti ingrijorat pentru cei de la tara.

#21
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,454
  • Înscris: 12.07.2010
E loc public în faţa casei pe stradă, în faţa porţii nu are voie să parcheze! Suntem oameni, la urma urmei, situaţiile sunt diferite de la caz la caz, legea stipulează în linii destul de mari. Nu pui semne cu „oprirea interzisă” şi ameninţări, un eventual „atenţie, garaj!” e suficient. Şi eu sunt supărat câteodată când pe trotuarul pe care-l mătur sau dau zăpada rămâne mizerie de la unele maşini care parchează în faţa casei dar „asta e” trebuie să fim un pic şi înţelegători!

#22
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,843
  • Înscris: 15.08.2008
@toto_riina
Uite, am unul de-asta in zona. In partea din spate a proprietatii am o poarta prin care parchez platforma. Problema e ca, un vecin de pe strada aia parcheaza intotdeauna fix in dreptul portii, chiar daca el sta pe partea cealalta de strada si ar putea parca in fata casei sale.
De cate ori am treaba cu platforma, trebuie sa ma duc sa ma rog de el sa-si mute cotetzul din poarta.

Eh, dupa tine, e ok ce face ala? Pentru ca, daca imi permiti sa te citez "ce daca are poarta spre strada, inseamna ca trebuie sa aiba el spatiul liber 24/24 ca sa-si poata scoate si baga masina in curte"

Edited by calinkgb, 27 August 2015 - 11:24.


#23
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006

 toto_riina, on 27 august 2015 - 11:15, said:

Dupa cum spunea si calin, cf. codului rutier, poti parca numai in locurile special amenajate, cu indicatoare, codul rutier nu spune ca ai TU voie, ca si pers. fizica sa inscriptionezi carosabilul din fata curtii -nu interizici tu, ca nu e carosabilul/spatiul tau! Iar la casa, in 99% din cazuri, nu plateste nimeni loc de parcare la primarie, ci parcheaza in fata casei daca nu are garaj! Dar si daca ai avea loc platit -si vine altcineva la un vecin si parcheaza pe locul tau, de unde sa stie ala ca ai tu contract cu primaria sau nu? X-ul de care spuneai nu e la fel de ilegal ca si cutiile?
Cred ca, traind in Romania, ar trebui sa functioneze legea lui OM si buna intelegere, dar la noi mai ies si scantei...mai fac unii si anapoda...

Am scris "ti-au trasat" nu "ti-ai trasat". Tu nefiind administratorul drumului public si nici politia nu ai voie sa trasezi nimic si nici sa montezi semne de circulatie. Sunt considerate fapte _penale_ lucrurile astea.

Dar daca stiai deja si intelegi lucrurile astea, ce anume discutam?

#24
casadivino

casadivino

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,159
  • Înscris: 17.07.2013

 sergiu_spooky, on 27 august 2015 - 11:24, said:


Am scris "ti-au trasat" nu "ti-ai trasat". Tu nefiind administratorul drumului public si nici politia nu ai voie sa trasezi nimic si nici sa montezi semne de circulatie. Sunt considerate fapte _penale_ lucrurile astea.

Dar daca stiai deja si intelegi lucrurile astea, ce anume discutam?
Posted Image Posted Image

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:56, said:

Nu mi se pare normal, gandeste-te ca pe o strada pot fi enspe astfel de curti una dupa alta, ce faci, interizici parcatul masinilor straine pe toata strada doar ca sa-si poata scoate proprietarii masinile? Mi se par niste chestii de neam prost, romanisme de-ale noastre.

Dimpotriva e chestie de bun simt, romanism e sa-ti trintesti fierul unde vrei fara sa te gindesti - cred ca nu exista luna sa nu ma blocheze un idiot chiar si in parcare de supermarket cu 500 locuri libere. Daca ai cale de acces e cale de acces, lasind la o parte ca nu ai proprietatea lata cit o masina si oricum in practica mai ramine loc care e problema? Sint o groaza de strazi unde e oprirea interzisa peste tot.

#26
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:41, said:

Voi cum procedati in astfel de situatii? Vi se pare normal sa parcheze altii in fata casei voastre?
In unele zone te confrunti cu asta, in altele nu. Teoretic ar trebui sa parchezi unde e permis, unde e indicat asta, etc. Practic nu ai voie in dreptul cailor de acces, drept urmare daca lumea parcheaza in fata casei tale dar nu in fata portilor, este...ok.
Nu a comentat nimeni niciodata, si aici ma refer inclusiv la politie, ca s-a parcat pe strazi, in fata caselor chiar daca nu sunt semne de parcare (si e plin Bucuresti-ul de strazi din astea), atat timp cat nu sunt semne de interzis. Iar in cele mai multe cazuri cand pot exista probleme, se rezolva cu un claxon, telefon, ceva, fara lazi, scaune-n strada, certuri, cum mai vad pe la unii.

#27
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

 f300, on 27 august 2015 - 11:21, said:

Serios vorbind, ce intrebari sa-mi pun daca vad pe cineva care parca asteapta ceva? Ca poate asteapta ceva?!

Chiar vroiam sa iti recomand sa mergi la bloc si sa nimeresti vreo gasca ce se aduna in fiecare noapte de la 9 la 1 in fata geamului te vindeci usor de suspiciuni de-astea. Dar se pare ca tu esti ingrijorat pentru cei de la tara.
Era doar o situație ipotetică.

Iar chestia cu gașca am rezolvat-o deja,și fără violentă,amenințări,poliție.Strict cu vorbă bună.
Nu sunt îngrijorat pentru cei ce locuiesc "la curte",dar nu este specificat că topicul se adresează strict lor.
Eu mă ghidez uneori după proverbul ăla:
"Frica păzește pepenii".
Dar în cazul tău cum stă situația:
Locuiești la curte și adopți o atitudine mai permisivă,sau ești de partea celor care vor să parcheze unde vor ei(în limitele legii,bineînțeles)bine aici nu intră în discuție necesitatea.

#28
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
@calin: sunt situatii si situatii, eu am vb. la modul general, sigur ca nu mi se pare normal in situatia expusa de tine, dar ce vrei sa faci? Te pui cu nebunul, ii spargi rotile, dai cu pietre sau vopsea? Te rogi de el si asta e, n-ai ce-i face, decat sa intri in belele ca i-ai facut nu stiu ce.
Eu am gard obisnuit, fara poarta pt. masina, sa parcheze cine vrea atata vreme cat imi lasa spatiu pe aleea de iesire in strada (sa pot iesi cu caruciorul la butelie), nu stau sa ma tiganesc cu fiecare sau sa-i supraveghez 24/24 daca parcheaza acolo si la cine intra, sa ma duc sa-i fac scandal omului. Chiar daca am masina si nu pot parca cat timp e ala acolo (turist, pe cateva zile, sau doar in vizita la rude cateva ore), o duc la coltul strazii ca doar 100 de metri nu mi-o fi lene s-o iau perpedes, ca nu-s facut in masina!

#29
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014
Problema se rezolva foarte simplu. Primaria face toate locurile de parcare de pe strada ta cu taxa, exceptie facand parcarea in dreptul portii, unde nu trebuie sa platesti. Atunci ai posibilitatea sa concesionezi toate locurile de parcare din fata casei.

#30
bobo666

bobo666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 05.06.2015

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:41, said:

Cei care stam la casa si avem sau nu masina, ne confruntam deseori cand e locul liber sa parcheze altcineva, venit in vizita la un vecin, turist sau mai stiu eu ce. Si daca asteptam oaspeti rude care au masini, chestia asta ne enerveaza pt. ca nu mai au unde parca ai nostri si trebuie sa mearga pana la coltul strazii de ex.
Mersul pe jos face piciorul frumos Posted Image

Locul din fata casei e public, daca nu ai acte de proprietate/inchiriere pe el. Se parcheaza dupa cum reglementeaza administratorul drumului.
Pe de alta parte, in dreptul portii nu se poate stationa, deci pentru maxim 5 minute poate opri oricine si acolo.

#31
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
La birou avem niste vecini care au doua masini. In fata casei noastre nu putem parca, e fix in intersectie. In fata casei lor e loc pentru cam patru masini, evident nu pe X. S-a intamplat peste zi sa parchez pe ultimul din alea patru. Vecinul a iesit la poarta si m-a rugat frumos daca pot sa-i las liber locul ala. I-am zis "OK" si am mutat masina. Mi-a multumit si gata. Mi se pare absolut firesc, si mie-mi pica bine cand vin cu plasele de la supermarket si pot parca in fata portii fara sa mai fie nevoie sa caut loc altundeva si sa le car.
Dar e o chestie de bun simt, in niciun caz nu spune legea ceva despre situatia asta. Puteam sa-i spun ca nu o mut si pa.

#32
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"Primaria face toate locurile de parcare de pe strada ta cu taxa"
Asta e basm, cum crezi ca romanul vrea sa aiba proprietate pe care sa plateasca, noo, gratis , numai gratis , altfel care ar fi placerea sa iesi cu burta afara si noada ..rului la vedere, mina in sold si sa urlii cit te tin rarunchii ca este terenul tau ? Gratis , doar gratis are valoare , idem si cu prietenul ce se pricepe la calculatoare, ii rapesti duminica sa-ti reincarce win-ul gratis , eventual ii dai un cafei sa taca din gura si sa vada ce prieten bun esti cu el.

#33
n-amname

n-amname

    Brain Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 10.11.2013
Discutia asta imi aminteste de ... bogdanstoica.ro/index.php/blogul/item/20756-azi-e-ziua-boului-iar-eu-o-sarbatoresc
Nu stiu de ce.

#34
wattu

wattu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 30.03.2014

 xilo, on 27 august 2015 - 11:46, said:

"Primaria face toate locurile de parcare de pe strada ta cu taxa"
Asta e basm, cum crezi ca romanul vrea sa aiba proprietate pe care sa plateasca, noo, gratis , numai gratis , altfel care ar fi placerea sa iesi cu burta afara si noada ..rului la vedere, mina in sold si sa urlii cit te tin rarunchii ca este terenul tau ? Gratis , doar gratis are valoare , idem si cu prietenul ce se pricepe la calculatoare, ii rapesti duminica sa-ti reincarce win-ul gratis , eventual ii dai un cafei sa taca din gura si sa vada ce prieten bun esti cu el.

Are locul de parcare din fata portii (X-ul gratuit). Prin unele orase din Romania s-a ineput aplicarea acestui model. In Frankfurt, tot la fel functioneaza prin cartierele de case vechi cu curti mici, sau fara curti. AI un loc gratuit, daca mai vrei si altul, platesti pe ora, sau il concesionezi.

Edited by wattu, 27 August 2015 - 11:51.


#35
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
La mine în fața curții parchează numai cine îmi cere voie. De ce? E drum privat. Mai sunt care vin la vecinul și parchează la mine, dar nu mă deranjează, că am destul loc, am 32 m deschidere la stradă.

Am garaj de acum 13 ani și mai am două locuri de parcare în curte (înghesuit, chiar 3), în fața garajului, dar nu am băgat niciodată mașina în el și foarte rar am băgat mașina în curte. Motivul ar fi comoditatea (citește lenea), pentru că nu am porți automate și nici ușă de garaj automată.

Edited by Digix, 27 August 2015 - 12:07.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,295
  • Înscris: 07.02.2003

 toto_riina, on 27 august 2015 - 10:41, said:

Cei care stam la casa si avem sau nu masina, ne confruntam deseori cand e locul liber sa parcheze altcineva, venit in vizita la un vecin, turist sau mai stiu eu ce. Si daca asteptam oaspeti rude care au masini, chestia asta ne enerveaza pt. ca nu mai au unde parca ai nostri si trebuie sa mearga pana la coltul strazii de ex.
Pai trebuie sa mearga la coltul strazii Posted Image

 toto_riina, on 27 august 2015 - 11:15, said:

Dupa cum spunea si calin, cf. codului rutier, poti parca numai in locurile special amenajate
Nu, poti parca oriunde nu incalci vreo regula sau semn oficial in acest sens. Reglementarea nu se face la gen interzis peste tot unde nu e specificat ci permis peste tot unde nu e specificata interdictie. Asa functioneaza la orice lege.
Semnele alea de parcare albastre specifica chestii (nu obliga) precum parcare sau modul de parcare strada/trotuar etc dar nu presupun ca unde nu sunt semne nu ai voie, e absurd.

Edited by andreic, 27 August 2015 - 12:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate