Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 

Principiul copernican fals

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
bun... acum vin eu si te intreb: nu ti se pare suspect de proasta calitatea pozelor??? comparata sa zicem cu cele ale pamantului, luate de un satelite militar care poate vedea si daca soldatul e barbierit sau daca e incheiat la copca?!?... nu mai zic de google earth...
astea avand in vedere ca iss are doar 100x50m doar cat un teren de fotbal...

nu-i deloc greu
telescopul se afla si el pe o montura... a;e carei miscari sunt controlate prin soft
iar pozele nu sunt miscate... sunt doar inacceptabil de neclare!!!

Edited by Nero-d, 24 August 2015 - 18:40.


#38
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

 Nero-d, on 24 august 2015 - 18:28, said:

bun... acum vin eu si te intreb: nu ti se pare suspect de proasta calitatea pozelor??? comparata sa zicem cu cele ale pamantului, luate de un satelite militar care poate vedea si daca soldatul e barbierit sau daca e incheiat la copca?!?...
Sa nu exageram... Deviem putin de la subiect dar tre sa intelegi ca monturile telescoapelor sunt facute sa compenseze rotatia pamantului pt obiecte relative statice (datorita distantei dintre observator si subiect), ISS se deplaseaza foarte repede pt un telescop care din principiu a fost gandit sa "priveasca" spre subiecti mult mai departati.
Daca NASA iti pune la dispozitie poze cu ISS nu le crezi ca vin de la NASA, dar ei au cea mai performanta aparatura... de la ei sunt si poze din shuttle ale ISS.
De altfel NASA a pus la dispozitie si un tracker care iti spune cand va fi vizibila ISS din locatia ta http://spotthestatio...fm#.VdtKH2cViM8
Nimeni nu investeste o caruta de bani sa se uite doar la ISS care este vizibila doar uneori in locatia observatorului...

#39
Abc2001ro

Abc2001ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 02.07.2015

 danaciu, on 24 august 2015 - 17:11, said:

Sa incerc eu o explicatie pt abc

Daca ai fi pe o barca undeva pe ocean si te-ai uita in jurul tau ai vedea pana la orizontul observabil de tine.
Si vei trage concluzia ca esti in Centrul (mijlocul) oceanului.
Dar de fapt esti la 1458,67 Km de un tarm si la 3241,92 Km de un altul, deci esti f departe de orice centru.
Cine are dreptate?
Pai toata lumea!
Dpv obiectiv/stiintific tu esti cel care greseste.
Dpv subiectiv/emotional tu ai dreptate.

Cam despre asta e vorba in enuntul tau.
Dar nu poti impune un fapt obiectiv/emotional ca adevar pentru restul omenirii.

N-ai priceput despre ce e vorba. E vorba ca galaxiile alea sunt dispuse circular in jurul nostru.

#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mai ramane sa zici ca se invart in jurul nostru...
vai de circularele tale,,, oriunde te-ai afla in univers... tot circular s-ar dispune galaxiile in jurul tau... altfel e imposibil... trebuie sa fii cu scaun la cap ca sa nu intelegi...

#41
soarce

soarce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 02.10.2008
Ca tot ne chinuim sa facem stiinta pe aria de stiinta:

https://www.physicsf...of-evil.829178/

#42
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
nu observi ca s-a inventat o noua religie??? :)
orice informatie legata de spatiu are o singura sursa... iar sursa, dupa ce ca e una singura, nici nu e verificabila... deci credeti in biblia scrisa de NASA pentru ca asa vrea muschii lor!
bunul simt te indeamna sa fii putin circumspect in acceptarea informatiilor neverificabile!

#43
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

 Nero-d, on 24 august 2015 - 21:38, said:

nu observi ca s-a inventat o noua religie??? Posted Image
orice informatie legata de spatiu are o singura sursa... iar sursa, dupa ce ca e una singura, nici nu e verificabila... deci credeti in biblia scrisa de NASA pentru ca asa vrea muschii lor!
bunul simt te indeamna sa fii putin circumspect in acceptarea informatiilor neverificabile!
Cred ca e putin exagerata razvratirea ta impotriva celor de la NASA... sunt si eu sigur ca nu ne spun tot ceea ce gasesc dar pana la o musamalizare la nivelul la care o aduci tu... e greu in ziua de azi, mai ales ca nu mai exista doar NASA in explorarea spatiului, sunt si alte agentii printre care unele private... greu de crezut ca nu ar fi prinsi cu matza in sac la asemenea minciuni....

#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
sunt doar circumsceptic in a accepta niste informatii neverificate (si neverificabile)!! internetul e plin de manipulari Posted Image iar americanii sunt campioni!...
la ce sume de bani se sifoneaza...
NASA a fost acuzata de-a lungul timpului de tot felul de rahaturi si de magarii... nu prea o vezi sa se apere sau sa comenteze (nici ca au ajuns oameni pe luna n-au cum sa demonstreze si au lasat-o moale si cu chestia asta)... e pe baza de cainii latra, ursul merge!... de... ce vezi nu-i adevarat!...
mie cel putin, NASA nu mi se pare o sursa 100% credibila!!!...

Edited by Nero-d, 24 August 2015 - 23:27.


#45
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

 Nero-d, on 24 august 2015 - 23:21, said:

sunt doar circumsceptic in a accepta niste informatii neverificate (si neverificabile)!! internetul e plin de manipulari Posted Image iar americanii sunt campioni!...
la ce sume de bani se sifoneaza...
NASA a fost acuzata de-a lungul timpului de tot felul de rahaturi si de magarii... nu prea o vezi sa se apere sau sa comenteze (nici ca au ajuns oameni pe luna n-au cum sa demonstreze si au lasat-o moale si cu chestia asta)... e pe baza de cainii latra, ursul merge!... de... ce vezi nu-i adevarat!...
mie cel putin, NASA nu mi se pare o sursa 100% credibila!!!...
NASA nu este o sursa 100% credibila pt omul de rand, probabil nici pt cei mai de sus pt ca lucreaza foarte mult pe teorii si presupuneri in special pt distante dincolo de Marte. Dar mai toate organizatiile astea de explorare a spatiului au in spate oameni cu uun anume bagaj de cunostinte ce-i fac mai diferiti in special atunci cand lucreaza in echipe.
Si nu este deloc adevarat cand zici ca nu au combatut teoriile conspirationiste cand au aparut, ba chiar s-au zbatut destul de mult, dar cand aia strigau non stop Batman, Batman astia au lasat-o moale ca nu avea rost sa continue sarada.
Este clar ca manaresc anumite poze, au fost prinsi cu mata-n sac de cateva ori dar cred ca marea majoritate a manarelilor e sa acopere chestii care pot trezi imaginatia omenirii. Daca te uiti tot le scapa cate ceva si imaginatia publicului larg atinge inaltimi apocaliptice si probabil prefera sa nu piarda timp si resurse pe fiecare aberatie, chestii care oricum vor fi analizate dar la timpul lor!
Deci in concluzie sunt de accord ca nu tot ce zboara de la NASA se mananca dar pana la chestii ca pamantul e plat sau ca noi suntem centrul universului... iar chestia cu ISS mi s-ar parea prea riscanta pt ca o poti vedea cu ochiul liber si dupa cum vezi poate fi fotografiata. Deja acolo nu merg numai misiuni ale NASA ci si misiuni europene, ruse etc... Rusii cred ca ar fi primii care sa urle "E facatura!!!!!"

#46
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

 Abc2001ro, on 24 august 2015 - 14:35, said:

ZOMG cate e dispus ateul sa accepte, doar-doar sa nu aiba de a face cu Dumnezeu.
Nici nu se compara cu cate e in stare teistul sa faca , pentru a-si argumenta fanteziile cu zei , e in stare sa-si folosesca toata energia , toate instrumentele , sa inventeze , sa calce pe cadavrele logicii si oricarui adevar universal obiectiv acceptat (adevar de tip absolut care nu mai poate fi evoluat adica cu un nivel de probabilitate 100% = > nivel de informatie care mai poate fi absorbita = 0  => certitudine totala ) , chiar si pe cadavrele oamenilor , nimic nu poate sta in calea unui nebun care incerca sa-si rationalizeze fanteziile care-i convin .

De ce face asta teistul ? Pentru ca in joc este o fantezie care-i garanteaza nemurirea (viata vesnica in rai/iad) , ori frica de moarte este extrema pentru acest tip de oameni. Daca aceasta fantezie cade testul ratiunii , atunci acestia sunt gata sa riste orice , inclusiv o viata traita in minciuna pentru a apara aceste idei care-i face sa se simta speciali.

Adevarul niciodata nu e CONVENABIL , nu tine cont de dorintele tale , nu e facut SPECIAL pentru tine .

#47
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,123
  • Înscris: 25.02.2007
Daca pamantul e in centrul universului si eu sunt buricul pamantului, buricul meu ce este ? :)

#48
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Gaura cu scame? Intr-un univers infinit pot sa aleg ce punct vreau si sa-l definesc ca centru.

#49
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

 2bani, on 25 august 2015 - 10:34, said:

Gaura cu scame? Intr-un univers infinit pot sa aleg ce punct vreau si sa-l definesc ca centru.
Ceva dovezi ca universal e infinit?

#50
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Vezi tu, daca prostia stim ca e infinita, de ce nu ar fi si universul? Cam unde crezi ca e marginea universului?
Curiozitate: din ce facultate ai iesit?

#51
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

 2bani, on 25 august 2015 - 10:57, said:

Vezi tu, daca prostia stim ca e infinita, de ce nu ar fi si universul?

Eu ma bucur cand vad oameni care stiu atat de multe, dar ma oftic al naibii de mult ca tin dovezile doar pt ei...

 2bani, on 25 august 2015 - 10:57, said:

Cam unde crezi ca e marginea universului?

Eu recunosc: habar nu am unde este marginea universului sau, dupa cum tu stii sigur, daca avem vreuna...

 2bani, on 25 august 2015 - 10:57, said:

Curiozitate: din ce facultate ai iesit?

Din fericire facultatea mea m-a invatat ca atunci cand fac afirmatii e bine sa le si sustin cu dovezi altfel nu as fi decat o gura in infinitul ala al tau de prostie ;)

#52
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
eu nu am facut nici o afirmatie. Doar am zis ce cred. Daca tu ca sa crezi ai nevoie de dovezi, nu crezi destul.

#53
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

 2bani, on 25 august 2015 - 10:34, said:

Daca universul ar fi infinit pot sa aleg ce punct vreau si sa-l definesc ca centru.

Acum suna a parere personala Posted Image
Dar chiar si asa matematic vorbind nu ai dreptate pt ca atunci cand adaugam un centru inseamna ca avem limite care sa ma ajute sa determin acel centru, iar infinitul nu are limite, apoi vine si intrebarea: de ce ar fi universul sferic?

Edited by Engineer_xxl, 25 August 2015 - 12:10.


#54
2bani

2bani

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 19.08.2015
Ar fi daca e finit. Iarasi parerea mea ca nu e. Deci nu are centru. Ce ne facem cu alea paralele? :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate