Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Stil de arte martiale

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Salut. Am 26 de ani, 1.85 m inaltime, 75 kg si locuiesc in Constanta. Doresc sa ma apuc de un sport, dar as vrea ceva care sa imi aduca echilibru atat fizic cat si psihic. Asa ca ma gandesc la un stil de arte martiale. Prima optiune la care m-am gandit a fost aikido, dar vad ca majoritatea au o parere proasta despre el, cum ca ar fi pentru fete si pensionari. Va rog sa ma ajutati cu o parere/alternativa. Mersi.
Eventual poate aveti si o recomndare de club in Constanta.

Edited by alexc89, 07 August 2015 - 07:25.


#2
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
judo

#3
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
cam tarziu sa te apuci de sport

#4
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Pe principiul mai bine deloc decat mai tarziu? Pe asta nu cred ca o inteleg...

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

View Postalexc89, on 07 august 2015 - 07:22, said:

Prima optiune la care m-am gandit a fost aikido, dar vad ca majoritatea au o parere proasta despre el, cum ca ar fi pentru fete si pensionari. Va rog sa ma ajutati cu o parere/alternativa.

Probabil se gandesc la pensionarul Steven Seagal... ca a fost instructor de aikido inainte sa se apuce de actorie.

Parerea mea la varsta careo ai e sa incerci totuci aikido. Ptr restul e cam tarziu. Nu ca ar fi imposibil.

#6
shadowtrance

shadowtrance

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.03.2012
Sport poti sa faci la orice varsta. Ca nu mai poti face de performanta este altceva, dar nu cred ca intereseaza pe toata lumea performanta.
Poti face o paralela intre alegerea unei arte martiale si alegerea unei masini. Mergi si vezi despre ce este vorba, fa cateva antrenamente sa iti dai seama ce iti place mai mult si alege dupa. Este o chestie personala si toata lumea o sa-ti recomande arta/sportul pe care il practica.
Constanta este un oras mare si ai destule optiuni si pe striking si pe grappling.

Edited by shadowtrance, 07 August 2015 - 08:05.


#7
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Nu doresc sa fac performanta. Doresc sa imi imbunatatesc stilul de viata, sa imi cresc putin increderea in sine si in acelasi timp sa imi intaresc si conditia fizica. Adica nu caut doar un sport, caut ceva ce pot aplica si inafara salii de sport si aici nu ma refer la bataie.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,669
  • Înscris: 29.03.2006
Daca te simti ca la 18-20 de ani, poti sa inveti si sa practici multe stiluri de arte martiale.

Un exemplu logic, stilurile militare se invata in armata, nu la cativa ani, indiferent ca este Ju Jitsu, Krav-Maga, Sistema, etc.
Or aceste stiluri belicoase, super-full-contact, sunt extrem de dure, si totusi mare parte din utilizatori nu le practica de la cativa ani.
Probabil ca le este mai usor celor care au inceput de mici, asta este adevarat, dar atat.

Edited by loock, 07 August 2015 - 08:52.


#9
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Eu iti recomand shotokan. Cauta insa o sala unde se face karate traditional.
Nu e tarziu sa te apuci de un stil de arte martiale. Eu m-am apucat mult mai tarziu decat tine.

In Constanta poti merge aici: http://www.karate-co...eratia-romana/.
L-am cunoscut personal pe sensei Dumitrescu la un stagiu facut cu sensei Iljia Iorga(10 Dan) si te asigur ca nu o sa regreti daca mergi la clubul lui. Vei obtine ce ai spus ca iti doresti sa obtii dar cu o conditie: sa nu renunti cand dai de greu. Succes.

Edited by tandrei99, 07 August 2015 - 08:51.


#10
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
-nu e tarziu la 26 de ani sa te apuci de arte martiale, si eu am facut vreo 2 ani tot la varsta asta, eu am practicat Qwan Ki Do: http://qwankido.ro/i...ri/judconstanta

-iti trebuie totusi ceva antrenament fizic inainte sa te apuci efectiv de antrenamente, ca sa rezisti mai usor: ma refer la alergare,flotari,rezistenta...

#11
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 25.10.2007
Mergi la cate un antrenament la mai multe stiluri sa vezi care ti se potriveste. Eu iti recomand Wing Chun

#12
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Multi am vazut ca recomanda kyokushin. Care ar fi diferenta intre acesta si shotokan?

#13
nustiunika

nustiunika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 09.06.2015
AIKIDO Posted Image

#14
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
De ce?

#15
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 07.01.2009
Kyokushin este varianta mai noua, mai performanta si mai dura a Shotokan-ului. E ca un update...Posted Image
Eu am ajuns pana la galbena in Kyokushin si apoi m-am lasat...

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca treci peste faptul ca nu are aplicabilitate practica pe strada ( ti-o zice unul cu 6 ani de Aikido Posted Image ) , este OK pentru disciplina , suplete , o relativa imbunatatire a tonusului muscular , destul de complet ( inveti multe caderi , inveti sa te deplasezi ) . Parte practica efectiv nu exista. Daca vrei ceva practic , incearca ceva mai full contact , gen box , lupte , mma , kickboxing , BJJ , MMA .
Shotokan este modalitatea europeana de a percepe Karateul ( si una gresita , daca ma intrebi pe mine ) . Kyokushi este mai aproape de stilul japonez din care au derivat celelalte stiluri .

Edited by JurasikMan, 07 August 2015 - 13:16.


#17
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Shotokan nu este modalitatea europeana de a face karate. Bazele shotokanului au fost puse de Gichin Funakoshi care a trait in Okinawa.Viziuni diferite ale unor maestri au facut ca lumea karate-ului sa se divida si practic exista mai multe variatii ale stilului Shotokan.
Exista karate traditional care merge pe linia vechilor maestri din Okinawa si karate sportiv unde accentul se pune pe competitii de kumite si kata.

Edited by tandrei99, 07 August 2015 - 15:55.


#18
alexc89

alexc89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 22.01.2008
Sincer, din ce am vazut pana acum ma atrage mult aikido, nu stiu daca faptul ca nu se poate aplica in situatii practice ar trebui sa fie un impediment.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate