Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

retrocedare teren agricol

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Buna ziua, ma ajuta va rog cineva cu informatii referitoare la urmatoarea stare de fapt. Stiu ca dupa revolutie s-au retrocedat pamanturi, ai mei stiu ca au obtinut maximul de 10 ha care se dadea la vremea respectiva. Ideea este ca au avut mai mult pamant de atat, voiam sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu aceasta situatie. In conditiile in care se poate demonstra cu acte ca bunicii aveau in propriatate mai mult de 10 ha, acestea se pot recupera? Care ar fi pasii de urmat?

#2
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

 liviumircea, on 31 iulie 2015 - 08:52, said:

...acestea se pot recupera?

Nu. Sa-ti fie de bine, 25 de ani nu te-a interesat si te-ai trezit acum?

#3
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
Ce pacat! Ma gandeam ca se mai poate face ceva... E bine ca are de castigat statul pe prostia unora.

#4
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Nu cred ca statul are de castigat,de regula terenurile care nu au fost retrocedate sau revendicate la timp,in cazul in care sunt terenuri agricole sa stii ca cineva le exploateaza,si mai mult primesc si subventii de la stat,in cazul vostru poate alti mostenitori legali au intrat in posesia certificatului de mostenitor si voi a-ti fost omisi,intentionat sau nu.Oricum au fost mai multe tipuri de retrocedari,de la fostul IAS,fostul CAP,sunt multe situatii incurcate.Incercati sa aflati de la rudele care locuiesc in zona de amplasare a terenurilor pe care le stiti a fi al bunicilor.

#5
liviumircea

liviumircea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 26.11.2009
in conditiile in care pentru o parte avand titlul de proprietate ma gandesc ca se poate verifica amplasarea. Insa pe mine ma intereseaza daca mai pot intra legal in posesia acestora.

#6
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Amplasarea se poate verifica numai pe ce ai tu pe titlul de proprietate,in schimb pentru restul poti sa ceri o verificare a registrului agricol da la aceea vreme.Cat despre legalitate nu stiu ce sa zic,pe baza informatiilor pe care le obtii mergi la un notar....probabil ca te va indruma.

#7
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
terenurile care nu au fost revendicate sunt la dispozitia primariei(au intrat in rezerva statului). daca ai acte cu care sa demonstrezi ca ai primit mai putin teren decat au "bagat" ai tai in CAP,colectiv sau cum s-o fi numit,atunci incearca sa mergi la primarie sa vezi ce zic.daca inca se mai poate recupera(eu asa cred) atunci o sa-ti recuperezi terenul,dar nu neaparat pe vechiul amplasament.legea le da posibilitatea sa-ti dea in alta parte. daca nu ti se pare credibil raspunsul celor de la primarie atunci mergi la un avocat sau chiar notar si ei te pot pune la curent cu legea. spor la treaba si tine-ne la curent

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate