Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?
 Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7
 

fasung pentru exterior

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
Salutare, vreau sa leg mai multe becuri pe un cablu pe care le voi pune temporar afara in curte, o zi. Intrebarea mea este: pot folosi fasungurile care le gasesc pe toate drumurile (bachelita, negre) sau sunt fasunguri speciale pentru exterior? Daca stau chiar si o seara nu stii ce se poate intampla, ploua, se stropesc, nu stiu daca roua afecteaza, etc.

Edit: Si ar mai fi o intrebare: avand in vedere ca vor fi 15 becuri pe acelasi cablu, becuri de 25W, cum ar fi mai bine sa fie legate, in serie sau paralel? Si ce cablu este mai indicat sa folosesc?

Edited by icvasilescu, 27 July 2015 - 00:42.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu fasungul e neaparat problema. Ce faci cu becul care se incalzeste si apoi cade apa pe el ? Trebuie un sistem care sa fie protejat (https://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code)

Nu ai cum sa le pui in serie. (https://ro.wikipedia...i/Legea_lui_Ohm)

Mai bine o lasi balta. ca nu prea stii ce vrei sa faci.

Edited by pasilla, 27 July 2015 - 00:43.


#3
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
@pasilla: initiatorul topicului n-a pomenit nimic de serie si nu jigni omul ca nu ti-a facut nici un rau

 icvasilescu, on 27 iulie 2015 - 00:29, said:

Salutare, vreau sa leg mai multe becuri pe un cablu pe care le voi pune temporar afara in curte, o zi. Intrebarea mea este: pot folosi fasungurile care le gasesc pe toate drumurile (bachelita, negre) sau sunt fasunguri speciale pentru exterior? Daca stau chiar si o seara nu stii ce se poate intampla, ploua, se stropesc, nu stiu daca roua afecteaza, etc.

Edit: Si ar mai fi o intrebare: avand in vedere ca vor fi 15 becuri pe acelasi cablu, becuri de 25W, cum ar fi mai bine sa fie legate, in serie sau paralel? Si ce cablu este mai indicat sa folosesc?
Pune fasunguri normale, chiar daca ploua pe becuri si se ard, mai bine schimbi becul ca nu-i mare lucru 1 leu. Daca le foloseai definitiv trebuia sa montezi corpuri de iluminat special pt exterior, dar asa n-are rost.

#4
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Cum e mai bine sa fie legate, in serie sau paralel.... TRISINA:... da-i un raspuns omului si nu te mai lua de altii.

#5
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
PARALEL, cablu myym 3x1,5 mmp

Edited by GeorgeTrisina, 27 July 2015 - 07:06.


#6
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Vrei sa dai un party?
Gasesti de cumparat de-a gata.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,060
  • Înscris: 07.11.2006

 Super Chief, on 27 iulie 2015 - 08:03, said:

Vrei sa dai un party?
Gasesti de cumparat de-a gata.



Mai mult ca sigur ca se refera la sirul de becuri.Candva se gaseau aceste siruri luminoase de becuri cu dulie E 14 care se foloseau la iluminatul festiv.Sirul luminos era format din globuri colorate iar becurile folosite erau de tip frigider,de 15 W.

Edited by ggelu, 27 July 2015 - 13:03.


#8
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca-i convine distanta la care sunt dispune... n-am nimic impotriva

1.scuze am observat tarziu intrebarea cu seria
2.cum sa fie becurile  trifazate?
3. la pamant daca are, daca nu ... nu-l obliga nimeni sa-l foloseasca

Edited by ggelu, 27 July 2015 - 13:04.


#9
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008
Pai il leaga la pamant la un capat, dar la celalalt? Daca tot i-ati sugerat o solutie ieftina, n-ar fi mai ieftin un cablu cu 2 fire decat unul cu 3?

#10
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Pai fasungul il lasa asa in vant? nu-l prinde pe un suport din tabla ceva acolo? il leaga la suport. Merge si cu doua fire dar nu prea se gasesc decat la comanda. Cel putin in Constanta n-am gasit niciodata.

#11
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007

 GeorgeTrisina, on 27 iulie 2015 - 07:03, said:

PARALEL, cablu myym 3x1,5 mmp

Multumesc George pentru raspunsuri.
O sa folosesc 2x1,5 atunci. La diametrul firului voiam sa ma lamuresc. Din cate stiu eu la instalatiile de afara se recomanda monofilar mai degraba decat multifilar. Pentru ce vreau eu, adica sa le intind prin curte dintr-un stalp in altul, voi spuneti ca este ok si multifilar (mai folosesc un cablu separat ca intinzator si forta nu va fi asa mult in cablul de la becuri)?

 Super Chief, on 27 iulie 2015 - 08:03, said:

Vrei sa dai un party?
Gasesti de cumparat de-a gata.

Unde gasesc? Eu am cautat si in afara de un anunt pe olx pentru o ghirlanda cu becuri mici de 5W nu am gasit altceva. Eu as vrea sa folosesc becuri mai mari, din acest motiv si intreb daca este ok totusi atatea becuri de 25 legate pe un singur cablu.

 pasilla, on 27 iulie 2015 - 00:40, said:

Nu fasungul e neaparat problema. Ce faci cu becul care se incalzeste si apoi cade apa pe el ? Trebuie un sistem care sa fie protejat (https://en.wikipedia.org/wiki/IP_Code)

Nu ai cum sa le pui in serie. (https://ro.wikipedia...i/Legea_lui_Ohm)

Mai bine o lasi balta. ca nu prea stii ce vrei sa faci.

Mersi pentru link-uri si raspunsul cu legatul in paralel. De lasat balta nu o sa o las decat daca ajung la concluzia ca e ceva ce chiar nu pot sa fac. Plus ca nu este ideea mea, ci am imprumutat-o de la cineva care a facut deja asa ceva cu 10 becuri 25W legate in paralel, dar nu am inteles foarte bine ce cablu a folosit si voiam sa inteleg si eu de ce nu e ok serie.

Voiam de asemenea sa vad daca nu sunt si alte solutii mai ok, cum ar fi dulii speciale sau poate un conector in T la care sa leg fiecare bec. Sau alte sfaturi.

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
mai bine folosesti asa ceva
http://www.germanele...ucts&pid=574604

#13
Bolund

Bolund

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 04.07.2015
Shmeltul asta e prea scump : http://olx.ro/oferta...or-ID4eAmA.html

#14
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
Da, este prea scumpă. Cu banii aia vreau sa fac două. Dar chiar și așa, în afara de la tiffany-art, nu am găsit dulii de exterior. Oare pot să le izolez eu cumva?

#15
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 icvasilescu, on 27 iulie 2015 - 13:22, said:

.... si voiam sa inteleg si eu de ce nu e ok serie.
In serie se imparte tensiunea in mod egal la numarul de becuri. Asadar in loc sa ai fiecare bec alimentat la 230V, va fi 230V / 25 becuri = 9,2V / bec. In cazul asta becurile de 25W nu se vor aprinde, ci numai becuri de lanterna sau de ghirlande. Din cauza asta ti-am recomandat paralel.

#16
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
unde gasesc in Bucuresti dulii de exterior? Cele cu cauciuc la intrare.

#17
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
la orice magazin de electrice

#18
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
nu, nu se gasesc nici la magazinele de electrice, nici la bricolaj, nici la firmele distribuitoare de electrice. Din aceasta cauza si intreb pentru ca de doua saptamani alerg dupa asa ceva si nu am gasit decat cele doua dulii clasice, cea de bachelita cu filet si cea cu clips

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate