Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#451
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
Ai beneficii nationale, inainte sa pleci activezi optiune cu roaming (aia de 12 euro sa zicem) aia nationala se pierde idiferent cate zile a fost folosita. Dupa 3 zile de roaming (sa zicem) vii in tara si dai banu iarasi pt o optiune nationala (aia de 5 euro sa zicem).

#452
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View PostHazard, on 14 mai 2018 - 15:12, said:

Cum functioneaza si cum trebuie procedat in cazul in care dorim sa iesim din tara cu un SIM care are activa o optiune cu beneficii nationale?

De exemplu am Oferta 6 activata in urma cu 7 zile si 0 EUR credit. Vreau sa plec din tara. Cu cat trebuie sa incarc? Ce activez? (minimal vorbind - Cred ca Oferta 4 cu roaming)

In cazul in care la data activarii optiunii cu roaming se pierd beneficiile nationale, ce se intampla cu contravaloarea acestora? Oferta 6 (nat) a costat 5 EUR si a fost folosita 7 zile.

Este un exemplu teoretic si incerc sa imi fixez notiunile despre noile modalitati de functionare si taxare in roaming, deci nu ma ajuta reply-uri care imi explica faptul ca valoarea este mai mica decat o bere Posted Image

O sa iti raspund la nivel teoretic si la ce am patit practic .
1. Teoretic
In momentul in care activezi extraoptiune cu roaming inclus cea nationala este dezactivata automat (altfel ar fi obligati de legislatia in vigoare sa iti puna la dispozitie si resursele acesteia la dispozitie in Roaming si evident ca nu vor asta ). Nu exista nici un fel de compensare pentru pierderea resurselor nationale neutilizate (este o actiune a ta unilaterala activarea extraoptiunii cu roaming in conditiile dezactivarii celei nationale deci nu sunt pasibili de nici un fel de daune ) . Cea mai ieftina extraoptiune ar fi cea de 1E care doar ofera access roaming si niste tarife preferentiale dara fara resurse incluse ; orice consumi se va taxa din creditul activ (nu prea merita daca ai de gand sa faci oarecare trafic/sa vorbesti , practic orice in afara de primit SMS-uri care e gratuit) .De asemenea teoretic ar trebui sa fie activ roamingul si daca dezactivezi orice extraoptiune nationala activa pe contul tau dar e la niste tarife si mai dezavantajoase fata de cea de 1E (la fel nu prea merita).

2. Practic (eu asa am patit la mom respectiv nu garantez ca va mai fi la fel)
m-am nimerit sa plec in strainatate exact cand era febra castigarii A5-lui la tombola astfel incat m-am gasit in situatia ca nu puteam activa extraoptiune cu roaming nici via MyVodafone( aplicatie si site) nici via USSD ( *100# ) ; sistemele lor de self-service erau la pamant . Am fost nevoit sa sun (noroc ca la Orange pe telefonul de birou n-am avut nici o problema si serviciile imi mergeau in roaming fara probleme  ) pe numarul extern de relatii cu clientii Vdf . M-a intrebat operatoarea care e problema (un pci mirata cum o sun din strainatate desi reclamam ca nu reusesc sa imi activez extraoptiune cu roaming de parca doar Vdf exista) si apoi dupa ce a confirmat ca intr-adevar sunt probleme cu serviciile de self-service m-a intrebat pe care din extraoptiuni o vreau activata ; am raspuns ca pe cea de 10 (credeam ca e cea mai ieftina fara sa verific faptul ca se lansase si cea de 4 cu 2 zile inainte ) . Mi-a activat extraoptiunea dorita (am restartat telefonul  pt. a se initializa si sesiunea de date conform instructiunilor ei ) si totul a fost OK doar ca nu prea s-a pupat practica cu teoria . Extraoptiunea nationala a ramas in continuare activa (un Nelimitat12  nu stiu daca faptul ca nu face parte din oferta publica are vreo relevanta) desi intr-adevar resursele nu au fost disponibile in roaming (eu voiam sa o tin asa ca situatia mi-a convenit pt ca daca era dezactivata nici o sansa sa o mai reactivez). La intoarcerea in tara doar a trebuit sa dezactivez recurenta extraoptiunii de 10 E (sa nu ma trezesc ca se activa automat si lua precedenta aceasta fata de N12). In tara pana la trecerea celor 30 zile dupa activarea extraoptiunii de 10E am avut disponibile resursele ambelor extraoptiuni (data dupa care au disparut cele aferente extraoptiuniii cu roaming si totul a revenit la normal).

Nu garantez ca se va intampla la fel  dar cel putin stii ca au existat precedente deci poti spera.

Edited by me_iauras, 14 May 2018 - 20:32.


#453
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Da, destul de dubioasa procedura. Sunt utilizator de abonamente, sa nu se creada ca ma zbat pe vreo 10c. Dar, dincolo de posibilul ridicol al sumelor, pentru ca orice suma diferita de 0 EUR conteaza. (carcotasii sunt rugati sa activeze cu 4,99 EUR o optiune de 5 EUR. Daca nu vor reusi atunci teorema este demonstrata).

Consider normal ca optiunea nationala deja platita sa nu fie pierduta in eter daca am nevoie de roaming... Adica fie:
- incarc optiune de roaming peste nationala - pentru 30 de zile merg cu cea de roaming. Dupa expirarea acesteia se continua optiunea nationala pana la expirarea ei.
- incarc o taxa suplimentara de roaming (gen 4 EUR sa zicem), care imi da dreptul sa folosesc resursele nationale si in roaming.

#454
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La toti operatorii e la fel. Eu foloseam Oferta Nationala 5, am activat Oferta 10 cu roaming inainte sa plec din tara, in acel moment EO5 s-a dezactivat si a disparut de pe cont. Nu stiu cu ce m-ar fi ajutat (dpdv resurse) daca la momentul activarii EO10 ramanea si EO5 activa pana la expirare, asa cum spui tu.

Daca iti dadeau ceva credit inapoi pe EO nationala era intr-adevar un avantaj, dar foarte greu de calculat cat meritai inapoi si deloc in avantajul operatorului => nu face nimeni asta.

Edited by MembruAnonim, 15 May 2018 - 15:09.


#455
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Eu ziceam sa ramana suspendata optiunea nationala pentru 30 de zile (echivalentul optiunii de roaming), urmand ca apoi sa se reactiveze pentru perioada ramasa neconsumata.

La Orange am vorbit si cica poti cere la ei creditarea contului cu contravaloarea ramasa din optiunea nationala. Totusi, cel mai eficient si varianta care ar putea fi echitabila pt toata lumea este aceea prin care se pastreaza optiunea nationala in stand-by. Sincer nici nu cred ca presupune alocarea de resurse tehnice enorme pentru implementare.

Edited by Hazard, 15 May 2018 - 15:12.


#456
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu face nimeni asta din ce stiu eu (e prima oara cand aud de Orange).

Odata activata EO10 (de exemplu), ea se reactiveaza dupa 28 zile cat timp tu nu alegi altceva in acest timp. E ca orice alta extraoptiune nationala, nu are alt statut, sa fie valabila doar o luna (poate tu ai nevoie de roaming 3 luni).

Edited by MembruAnonim, 15 May 2018 - 15:15.


#457
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 08.01.2009

View PostHazard, on 15 mai 2018 - 14:49, said:

Da, destul de dubioasa procedura. Sunt utilizator de abonamente, sa nu se creada ca ma zbat pe vreo 10c. Dar, dincolo de posibilul ridicol al sumelor, pentru ca orice suma diferita de 0 EUR conteaza. (carcotasii sunt rugati sa activeze cu 4,99 EUR o optiune de 5 EUR. Daca nu vor reusi atunci teorema este demonstrata).

Consider normal ca optiunea nationala deja platita sa nu fie pierduta in eter daca am nevoie de roaming... Adica fie:
- incarc optiune de roaming peste nationala - pentru 30 de zile merg cu cea de roaming. Dupa expirarea acesteia se continua optiunea nationala pana la expirarea ei.
- incarc o taxa suplimentara de roaming (gen 4 EUR sa zicem), care imi da dreptul sa folosesc resursele nationale si in roaming.
Nu au voie conform noii legislatii UE sa perceapa taxa pentru accesul la roaming ; de asta au nevoie de extraoptiuni separate ca nu para ca taxeaza accesul la servicii de roaming .

#458
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Mda, asta asa e... deci cea mai fair este varianta cu ramasul optiunii nationale in standby pana la reactivare. Daca stai 2-3 luni in roaming si incarci optiune de roaming ramane in continuare in standby optiunea nationala. Se poate seta sa expire totusi dupa o perioada rezonabila, gen 6 luni.

#459
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Pentru cei ce vorbesc mult in Vodafone Italia au cei de la Vodafone o promotie prin care trimiti prin SMS (2800) numarul cu care vrei sa ai nelimitat de tipul 0039XXXXXXXX si iti ofera nelimitat cu acel numar. Se pot trimite mai multe numere.
Merita incercat pentru cei ce au nevoie.

#460
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005
Nu am urmarit decat ultimele 2 pagini din topic, dar din ele am dedus [fara a gasi o sursa sau o informatie explicita] ca explicatia pentru care anul trecut (vara) mi-a "mers telefonul" in roaming (Bulgaria) fara a realiza nicio operatiune suplimentara, iar anul acesta in luna mai (aceeasi Bulgarie) am ramas izolat de restul lumii ar fi ca aceasta posibilitate exista doar pentru 4 luni de la prima initiere [automata] de roaming.
Cu o cartela noua (tot prepay 5E) activata inainte de a pleca din Romania [acum 3 saptamani] am avut acces.
Puteti sa imi confirmati (ideal cu indicarea unei surse) informatia cu 4 luni? Sau sa o infirmati daca gresesc. Posted Image

Edited by MariusCristian, 20 May 2018 - 10:10.


#461
qazxswedc123

qazxswedc123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.12.2017

View PostMariusCristian, on 20 mai 2018 - 09:48, said:

Nu am urmarit decat ultimele 2 pagini din topic, dar din ele am dedus [fara a gasi o sursa sau o informatie explicita] ca explicatia pentru care anul trecut (vara) mi-a "mers telefonul" in roaming (Bulgaria) fara a realiza nicio operatiune suplimentara, iar anul acesta in luna mai (aceeasi Bulgarie) am ramas izolat de restul lumii ar fi ca aceasta posibilitate exista doar pentru 4 luni de la prima initiere [automata] de roaming.
Cu o cartela noua (tot prepay 5E) activata inainte de a pleca din Romania [acum 3 saptamani] am avut acces.
Puteti sa imi confirmati (ideal cu indicarea unei surse) informatia cu 4 luni? Sau sa o infirmati daca gresesc. Posted Image


Nu, informatia nu e asa.
Ce pot sa faci este ca poti sa beneficiezi de roaming maxim 4 luni daca stai continuu in UE.

Exemplu: plec in Franta la 1 mai 2018 sa muncesc/invat/stau cu iubita/iubitul etc etc. Cert e ca nu ma mai intorc (prea curand) in Romania. Timp de 4 luni pot folosi nr meu de Ro in Fr beneficiind de roaming ul SSE(adica pot sa imi folosesc din Fr resursele existente in Ro).
Dupa 4 luni fie:
1. sunt de acord sa imi modifice oferta de roaming => NU voi mai beneficia de resursele existente in Ro => voi plati fiecare minut/SMS/MB folosit in Fr SAU
2. NU sunt de acord cu modificarea => imi taie de tot accesul


Intreaga politica o gasesti in ultima versiune a termenilor și condițiior generale pentru serviciile prepaid :

https://www.vodafone...set/v204565.pdf

#462
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postqazxswedc123, on 20 mai 2018 - 10:48, said:

Ce pot sa faci este ca poti sa beneficiezi de roaming maxim 4 luni daca stai continuu in UE.

Exemplu: plec in Franta la 1 mai 2018 sa muncesc/invat/stau cu iubita/iubitul etc etc. Cert e ca nu ma mai intorc (prea curand) in Romania. Timp de 4 luni pot folosi nr meu de Ro in Fr beneficiind de roaming ul SSE(adica pot sa imi folosesc din Fr resursele existente in Ro).
Dupa 4 luni fie:
1. sunt de acord sa imi modifice oferta de roaming => NU voi mai beneficia de resursele existente in Ro => voi plati fiecare minut/SMS/MB folosit in Fr SAU
2. NU sunt de acord cu modificarea => imi taie de tot accesul
https://www.vodafone...set/v204565.pdf


In cazul meu (cartela preplatita Vodafone) ar trebui sa nu se aplice?
Istoric:
- 7 zile in august 2017 (telefonul vechi, a functionat)
- o zi in aprilie nu a functionat, imediat dupa ce am trecut granita am anulat optiunea de Ro si am incercat sa trec pe o oferta de roaming (uitasem de anul trecut, oricum nu a mers, schimbasem telefonul si aveam roamingul dezactivat din setarile acestuia :D, pana mam prins au trecut cativa km s am pierdut total conexiunea catre #100), revenind in RO am activat iarasi  optiunea veche
- 4 zile in mai 2018 nu a mers deloc (de data asta am trecut granita cu setarea corecta din telefon.

Ar trebui ca raspunsul sa fie cautat in alta parte, nu ma incadrez in cele 4 luni?

#463
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005
Erata: ...pana m-am prins au trecut cativa km si am pierdut total...

#464
mircea_kevin

mircea_kevin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,465
  • Înscris: 30.09.2012
Am o întrebare la cei care au fost în Germania și au folosit cartelă de la Vodafone cu opțiune roaming. La ce rețea s-a conectat, în afara de Vodafone de, m-ar interesa dacă se conectează și la rețeaua 4G a telekom Germania

#465
qazxswedc123

qazxswedc123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 21.12.2017

View Postmircea_kevin, on 20 mai 2018 - 12:39, said:

Am o întrebare la cei care au fost în Germania și au folosit cartelă de la Vodafone cu opțiune roaming. La ce rețea s-a conectat, în afara de Vodafone de, m-ar interesa dacă se conectează și la rețeaua 4G a telekom Germania


Automat se va conecta la Vdf DE (ptc.operator preferat) dar poti sa setezi selectare manuala a retelei din meniul telefonului si sa iti selectezi manual reteua Telekom DE. Singura ''problema'' este ca acolo unde va fi semnalul mai puternic al unui alt operator te va migra automat pe acel operator.

View PostMariusCristian, on 20 mai 2018 - 11:09, said:



In cazul meu (cartela preplatita Vodafone) ar trebui sa nu se aplice?
Istoric:
- 7 zile in august 2017 (telefonul vechi, a functionat)
- o zi in aprilie nu a functionat, imediat dupa ce am trecut granita am anulat optiunea de Ro si am incercat sa trec pe o oferta de roaming (uitasem de anul trecut, oricum nu a mers, schimbasem telefonul si aveam roamingul dezactivat din setarile acestuia Posted Image, pana mam prins au trecut cativa km s am pierdut total conexiunea catre #100), revenind in RO am activat iarasi  optiunea veche
- 4 zile in mai 2018 nu a mers deloc (de data asta am trecut granita cu setarea corecta din telefon.

Ar trebui ca raspunsul sa fie cautat in alta parte, nu ma incadrez in cele 4 luni?


Se aplica tuturor utilizatorilor Vdf indiferent de statutul lor (abonati/utilizatori de cartela).
Din ce descrii tu nu e cazul regulii de 4 luni.
Intuitia mea imi spune ca posibil sa fi avut vreo oferta in Ro care nu are deschis roaming ul => cand ai iesit din tara ti s-a taiat de tot accesul. Patit de mine de mai multe ori cu o optiune mai veche de 3 euro regionala cu 31 GB in Ro. Cand am iesit din tara mi s-a taiat de tot accesul la servicii. Nici macar nu se mai localiza in retea sa primesc apeluri sau SMS uri. Singura solutie era sa o dezactivez si sa activez o optiune de 10 euro (. . . )

#466
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View PostMariusCristian, on 20 mai 2018 - 11:09, said:

In cazul meu (cartela preplatita Vodafone) ar trebui sa nu se aplice?
Istoric:
- 7 zile in august 2017 (telefonul vechi, a functionat)
- o zi in aprilie nu a functionat, imediat dupa ce am trecut granita am anulat optiunea de Ro si am incercat sa trec pe o oferta de roaming (uitasem de anul trecut, oricum nu a mers, schimbasem telefonul si aveam roamingul dezactivat din setarile acestuia :D, pana mam prins au trecut cativa km s am pierdut total conexiunea catre #100), revenind in RO am activat iarasi  optiunea veche
- 4 zile in mai 2018 nu a mers deloc (de data asta am trecut granita cu setarea corecta din telefon.

Ar trebui ca raspunsul sa fie cautat in alta parte, nu ma incadrez in cele 4 luni?

Dar tu activezi optiune cu roaming inclus inainte sa pleci din tara? Ca exista opt strict nationala si de roaming. Una o dezactiveaza pe alta.

Edited by pupama, 20 May 2018 - 21:40.


#467
MariusCristian

MariusCristian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 296
  • Înscris: 10.06.2005

View Postqazxswedc123, on 20 mai 2018 - 21:36, said:

Intuitia mea imi spune ca posibil sa fi avut vreo oferta in Ro care nu are deschis roaming ul => cand ai iesit din tara ti s-a taiat de tot accesul. Patit de mine de mai multe ori cu o optiune mai veche de 3 euro regionala cu 31 GB in Ro. Cand am iesit din tara mi s-a taiat de tot accesul la servicii. Nici macar nu se mai localiza in retea sa primesc apeluri sau SMS uri. Singura solutie era sa o dezactivez si sa activez o optiune de 10 euro (. . . )

Cam asa s-a comportat si la mine, cam greu cu schimbatul optiunii "din mers" (sic), nici la #100 sau #123 nu reuseam sa apelez.
Am experimentat variantele 6 si 7 Euro de aici: www.vodafone.ro/personal/servicii-si-tarife/cartela-vodafone/oferte-promotionale/index.htm
Dupa interpretarea mea ar cam trebui sa nu functioneze. Deci doar la cele de 10 si 12E se poate? In rest out?

Anul trecut a "mers". De asemenea in mai pe o cartela  cu numar nou activata in aprilie (50lei, echivalenta la reinnoire cu varianta de 5E) am avut acces in roaming.

#468
bh23sip

bh23sip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 19.11.2013
In Austria cum merge roamingul? Cu ce rețea au roaming?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate