Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#1
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006
Care sunt cele mai bune oferte de Roaming de la Vodafone? (Nu am găsit un topic despre acest subiect.)

Cu siguranță sunt și oferte care nu sunt pe site!

De exemplu: Am trecut prin câteva țări din EU (inclusiv Germania și Franța) și în fiecare am primit următorul mesaj:

Bine ai venit in <tara>. Ai date roaming cf. ofertei. Tarife (EUR/min, TVA inclus): Apel RO, UE si local 0.24, tara non-UE 1.55, apel primit 0.06, SMS 0.07, internet 1.24 EUr/zi ptr. 3.90 MB. La depasire: 1.27 EUR/MB, TVA inclus.---

Observați că Vodafone îmi propune:
3.90 MB la 1.24 EUR/zi cu 1.27 EUR/MB (oferta ce nu am găsit-o pe site) Posted Image

Foarte ciudat este că îmi propune această "ofertă" când, de fapt, tariful standard este de 0,25 EUR/MB !
O fi acesta tariful meu? Nu beneficiez de tariful standard ?!?

PS. Probabil acest topic ar trebui să fie pinned (pentru următorii 2-3 ani, până când nu vor mai exista tarife de roaming). Posted Image

Edited by DmI, 05 July 2015 - 18:22.


#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Lycamobile.

#3
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Cea mai OK varianta ii roaming pe zi. Platesti 3 euro si iti folosesti beneficile ca si cum ai fi in tara.

#4
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

 Catean, on 05 iulie 2015 - 19:31, said:

Cea mai OK varianta ii roaming pe zi. Platesti 3 euro si iti folosesti beneficile ca si cum ai fi in tara.

Problema este ca optiunea aia se activeaza cand vrea ea. Adica, atunci cand folosesti ceva in roaming. Daca primesti doar un apel de 1 minut (6 centi) se activeaza pentru 24 ore (2.99 EUR).

As vrea "Roaming pe zi" pe care sa-l activez eu pentru urmatoarele 24 de ore, cand vreau eu, si, in special, cand sunt deja in roaming!!!

#5
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Pai si care e problema sa o activezi si dezactivezi cand vrei tu? Sunt niste numere scurte unde trimiti un mesaj si o activezi sau o dezactivezi instant, uitate pe site.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
abonament de 2 euro digi. tarifele in roaming sunt acceptabile.vreo 5 centi apel emis, 1-2 apel primit, 1 mega pe la 8 centi....

#7
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

 Catean, on 06 iulie 2015 - 09:55, said:

Pai si care e problema sa o activezi si dezactivezi cand vrei tu? Sunt niste numere scurte unde trimiti un mesaj si o activezi sau o dezactivezi instant, uitate pe site.

De pe site:
"Pentru a putea utiliza opțiunea Roaming pe Zi trebuie să te asiguri că ai serviciul Roaming activat. Activează serviciul de Roaming cu cel puțin o zi înainte de a pleca din țară. Nu plătești nicio taxă suplimentară cât timp ești în România."
Din "Detalii taxare":
* În situația în care dezactivezi opțiunea “Roaming pe Zi” în cursul zilei în care aceasta a fost activată și taxată, se pierd beneficiile ofertei iar taxa este percepută integral.
* Activarea serviciului de roaming nu se face automat, ci în urma evaluării riscului financiar de către Vodafone.
Din "Care sunt modalitățile de activare si dezactivare roaming?":
Îți poți activa și/sau reactiva opțiunea roaming prin oricare din următoarele modalități:
* din contul tău MyVodafone, accesează secțiunile Contul meu > Serviciile mele > Internațional și roaming;(deci iti trebuie net)
* apelează *100# și accesează secțiunea roaming și internațional (dacă ești abonat) sau Internațional și roaming (dacă ești utilizator de Cartela Vodafone); (doar din Romania)
* apelează *222 și alege secțiunea roaming și internațional (dacă ești utilizator de Cartela Vodafone) sau spune ghidului "vreau să-mi activez roamingul" sau "vreau să-mi dezactivez roamingul" (dacă ești abonat).(doar din Romania)
Serviciul roaming este gratuit atât timp cât ești în România sau chiar și în străinătate, dacă nu utilizezi deloc serviciile Vodafone. Atenție: pentru ca serviciul să fie funcțional atunci când ai nevoie, trebuie activat din timp.


Deci tradus: Posted Image

- Trebuie sa il activezi inainte sa pleci. Sa iti evalueze riscul financiar.

- Sa-l dezactivezi din roaming doar de pe net. Sa te sincronizezi cu dezactivarea sa nu pierzi prea multe ore.


 slai, on 06 iulie 2015 - 09:58, said:

abonament de 2 euro digi. tarifele in roaming sunt acceptabile.vreo 5 centi apel emis, 1-2 apel primit, 1 mega pe la 8 centi....
Ai dreptate varianta ta e mult mai simpla! Posted Image

#8
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 DmI, on 06 iulie 2015 - 10:21, said:


Deci tradus: Posted Image

- Trebuie sa il activezi inainte sa pleci. Sa iti evalueze riscul financiar.

- Sa-l dezactivezi din roaming doar de pe net. Sa te sincronizezi cu dezactivarea sa nu pierzi prea multe ore.



Acolo iti explica despre activarea serviciului de roaming, care se face doar 1 singura data la cerere.

Extraoptiunile de roaming, ca Roaming pe Zi se pot activa si dezactiva dupa bunul plac.

#9
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

 Catean, on 06 iulie 2015 - 12:52, said:

Acolo iti explica despre activarea serviciului de roaming, care se face doar 1 singura data la cerere.

Extraoptiunile de roaming, ca Roaming pe Zi se pot activa si dezactiva dupa bunul plac.

Nu ai citit tot! :-)

Problema e cu activarea/dezactivarea !? Cum faci? Dă exemplu! :-]

Din ce am scris mai sus (de pe site), e cam greu! Fara sa tinem cont ca trebuie sa te sincronizezi sa dezactivezi, in asa fel incat sa nu pierzi prea multe ore (deja plătite), sau sa incepi "o noua zi".

PS: Mizeria aia de MyVodafone (mobile) nu are nimic folositor.

Edited by DmI, 07 July 2015 - 17:28.


#10
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In momentul cand activezi esti taxat si ti se ofera 24 ore de roaming pe zi. Tu poti dezactiva in secunda 2 si tot vei avea 24 ore roaming pe zi. Sper ca m-am facut inteles, sunt intr-un A380 deasupra Atlanticului si un pic cam pilit.

#11
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

 Catean, on 08 iulie 2015 - 14:05, said:

In momentul cand activezi esti taxat si ti se ofera 24 ore de roaming pe zi. Tu poti dezactiva in secunda 2 si tot vei avea 24 ore roaming pe zi. Sper ca m-am facut inteles, sunt intr-un A380 deasupra Atlanticului si un pic cam pilit.

Pentru după ce aterizezi :-)
De pe site: "În situația în care dezactivezi opțiunea “Roaming pe Zi” în cursul zilei în care aceasta a fost activată și taxată, se pierd beneficiile ofertei iar taxa este percepută integral."

Problema mare este: Cum dezactivezi (& reactivezi) din roaming!? Numerele scurte nu funcționează în roaming!
Teoretic poți de pe internet! Va fi extrem de greu de pe telefon, prin browser, pentru ca MyVodafone nu pare sa îți ofere aceasta posibilitate.

Pentru sănătatea topicului, e rog sa nu îți mai dai cu părerea dacă nu ai experimentat direct soluția și nu poți sa îmi spui pașii de urmat!

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Eu am experimentat solutia, dar cu Vodafone UK...la care functioneaza numerele scurte de pe toate retelele din aria Roaming pe Zi.

User Vodafone, vi sa ne ajuti si pe noi aici?

#13
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010

 Catean, on 08 iulie 2015 - 15:16, said:

Eu am experimentat solutia, dar cu Vodafone UK...la care functioneaza numerele scurte de pe toate retelele din aria Roaming pe Zi.

User Vodafone, vi sa ne ajuti si pe noi aici?

Buna,

Din pacate, nu poti apela numerele scurte din roaming. Oferta de roaming pe zi o poti activa de pe site, dar trebuie sa fii logat in contul de My Vodafone. Iti multumim pentru feedback, l-am adresat catre cei vizati.

Multumesc!

#14
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 13.03.2005
Sau poti folosi in Roaming *100# si sa activezi / dezactivezi roaming pe zi

#15
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 thekat, on 08 iulie 2015 - 16:39, said:

Sau poti folosi in Roaming *100# si sa activezi / dezactivezi roaming pe zi

Asa, si o data tarifat pe ziua respectiva Roaming pe zi e valabil pana la ora 00:00 a Romaniei chiar daca dezactivezi, eu asa stiu ca functioneaza sistemele Vodafone.

Edited by Catean, 08 July 2015 - 17:06.


#16
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

 Catean, on 08 iulie 2015 - 17:05, said:

Asa, si o data tarifat pe ziua respectiva Roaming pe zi e valabil pana la ora 00:00 a Romaniei chiar daca dezactivezi, eu asa stiu ca functioneaza sistemele Vodafone.
Acum m-am prins :-) tu vorbesti de Vodafone UK :-] ...
Pe site zice clar: "În situația în care dezactivezi opțiunea “Roaming pe Zi” în cursul zilei în care aceasta a fost activată și taxată, se pierd beneficiile ofertei iar taxa este percepută integral."

#17
DmI

DmI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 17.04.2006

 Vodafone, on 08 iulie 2015 - 16:05, said:

Buna,

Din pacate, nu poti apela numerele scurte din roaming. Oferta de roaming pe zi o poti activa de pe site, dar trebuie sa fii logat in contul de My Vodafone. Iti multumim pentru feedback, l-am adresat catre cei vizati.

Multumesc!

*100# merge din VodafoneDE? :-]

Draga user Vodafone,
Ca sa fie clar! :-)
Frumos ar fi o opțiune "Vodafone Roaming pe zi" pe care s-o activezi pentru 24 de ore. După 24 de ore să se oprească. O activezi din nou doar dacă mai ai nevoie.
Bineînțeles că ar putea exista opțiunea sa o activezi continuu. Așa ca la arme automate :-)  foc-cu-foc sau foc-automat :-).
Cel mai frumos ar fi sa se activeze printr-o opțiune gen *100# ... dar măcar din MyVodafone, și face clientul rost de internet! :-)

PS: Amicilor mei cu Digi le mergea foarte bine Roamingul (de date) :-/ . Într-o luna sunt din nou liber de contract :-).

Edited by DmI, 08 July 2015 - 20:09.


#18
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 13.03.2005
@DmI: nu stiu daca merge din Germania (nu vad de ce nu) insa din Olanda, Belgia si Franta mie mi-a functionat. Vodafone zice bine, nu poti apela numerele scurte (e vorba de apel), in schimb USSD merge (adica *123#, *100#, etc)
@Catean: din pacate nu e asa, in momentul dezactivarii se pierd beneficiile. Ar fi fost bine sa ramina in continuare activata pina la ora 24 (ora Romaniei)

Edited by thekat, 09 July 2015 - 07:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate