Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

Roaming Vodafone

- - - - -
  • Please log in to reply
1265 replies to this topic

#433
geof

geof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 23.08.2004
In mai anul trecut am reinnoit abonamentul iar noul abonament nu are roaming.
Am avut astazi o conversatie cu un reprezentant Vodafone (m-a sunat pentru o oferta de care nu eram interesat) si am ridicat din nou problema roamingului. Mi-a spus ca exista posibilitatea de a activa roaming pe abonamentul actual (a mentionat serviciul Vodafone Passport) cu costuri de roaming cum erau in trecut (inainte de intrarea in vigoare a reglementarilor europene de anul trecut).
Asa ca solicit userului Vodafone Helper o lamurire legata de o astfel de posibilitate.

#434
Vodafone

Vodafone

    Official Vodafone Support

  • Grup: Helper
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 06.07.2010
Ne  pare rau pentru informtia transmisa, Geof. Passport presupunea taxare initala de 0.75 euro plus tarif pe minut, intr-o vreme cand tarifele erau de cateva zeci de eurocenti pe minut standard. In situatia de fata iti recomandam sa negociezi cu colegii mei catre un abonament cu roaming inclus, fie ca e vorba de 7, 10 sau 12 euro.

#435
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Salutare, sotia mea are abonament Red10 momentan, dar din cauza ca suntem in alta tara decat Romania, nu mai poate sa sune deloc din cauza politicii de folosire a roamingului .
Macar inainte sa se "dea liber" la roaming, mai suna parintii, facea cost suplimentat in roaming 10 euro pe luna si era ok .
Acum daca vrea sa sune este taxata mai mult decat inainte, mi se pare o aberatie totala ...
Ce ar putea face daca doreste totusi sa pastreze un abonament, dar sta 11 luni pe an in Roaming si doar 1 luna in tara ?
Ce variante sunt ?
Multumesc !

Edited by bbogdanmircea, 15 January 2018 - 16:17.


#436
gump4

gump4

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,787
  • Înscris: 10.01.2017
@bbogdanmircea
Trebuie sa folosim o cartela locala in cazul in care stam 11 luni din an "afara" si doar o luna in tara.Nu este o aberatie, este o chestie de bun simt in momentul in care stam 11 luni din 12 "afara".Tocmai din acest motiv exista si politica de utilizare rezonabila a serviciilor(chestie valabila la orice operator).

#437
bbogdanmircea

bbogdanmircea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,254
  • Înscris: 14.02.2007
Avem o cartelă locală ... dar te mai sună unul altul pe vechiul număr, dacă tot s-a dat drumul la roaming de ce să nu te folosești de el ...

#438
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cei care suna pe numarul vechi, nu au si minute internationale? Minutele nationale sunt valabiel UE fix si se mai acorda X minute internationale (UE sigur) pe mobil. Politica rezonabila spune ca poti sta non-stop in roaming 3 luni (cam cat este permisa sederea fara formalitati in UE). Un motiv pentru care exista o limita la nelimitat este exact ce face sotia ta acum: lucreaza 11 luni pe an in afara granitelor operatorului mobil. Cum ar fi ca toti din vest sa vina sa-si faca abonamente in Ro si sa plece inapoi (evident din motive de pret si beneficii)? Noi, momentan, cred ca stam cel mai bine la paritatea pret/beneficii din UE (nu stiu de Bulgari, s-ar putea sa fie pe aproape). Raspunsul ar fi doua variante: operatorii s-ar retrage de pe piata (putin probabil) sau ar mari tarifele si ar scadea beneficiile (foarte probabil).

Ca sa faci o proba, luati din alta tara un sim (cartela preplatita) si stati in roaming unde sunteti acum cu o optiune care permite roamingul ca "roam like home". O sa va taie accesul dupa 3-4 luni de roaming non-stop.

LE: cand veniti in tara, intraba la vodafone daca pot oferi o optiune de roaming permanent. O sa fie contracost, dar macar ai semnal.

Edited by Pololica, 16 January 2018 - 08:29.


#439
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
Intrebare: se poate sta in roaming mai mult de patru luni la tarifele standard? Adica fara sa activezi nu stiu ce optiune cu mii de minute, doar ca sa primesc apeluri scurte si sms-uri.

#440
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Din ce am vazut, se face media din ultimile 4 luni, deci s-ar putea ca dupa trei luni si ceva sa te trezesti cu sms sa faci dovada ca ai resedinta in tara.

Gasesti informatii despre roaming la cartela aici

#441
asul

asul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,492
  • Înscris: 24.12.2005
@biogood da, se poate sta. Condiția este să ai credit și nici o opțiune activă. În condițiile astea, consumul va fi tarifat ca aici: https://www.vodafone...index.htm#tab-2

#442
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
Prin faptul că nu a configurat gestionarea separată a roaming-ului în țările SEE față de roaming-ul în restul lumii, Vodafone are doar de pierdut.
Am abonament fără roaming. Dacă îl aveam pe acest abonament doar fără roaming în SEE, la ultima mea călătorie în Rusia poate că Vodafone avea de câștigat, fiindcă la condițiile și tarifele pentru roaming în afara SEE nu sunt modificări legate de normele impuse de UE.
Desigur că nu mi-a convenit să migrez la un abonament mai scump doar pentru roaming. De asemenea nu mi-a convenit să dezactivez opțiunea cu beneficii naționale de pe cartela Vodafone. Așa că am redirecționat apelurile de pe abonamentul Vodafone pe abonamentul Digi, unde tarifele pentru roaming în Rusia sunt la preț foarte mic comparativ cu Vodafone.
Am lăsat acasă abonamentul Vodafone. Am pus SIM-ul într-un smartphone Huawei Honor 6 Plus, pe care am instalat o aplicație care retrimite SMS-urile primite către un alt număr; am configurat aici nr. de abonament Digi. Huawei Honor 6 Plus a fost mereu conectat la WiFi-ul de acasă, l-am putut accesa oricând de la distanță prin Team Viewer și am răspuns la SMS-urile primite fără a utiliza roaming-ul. Am utilizat pentru date un SIM de MTS Rusia, pe care am avut 32 GB cu 40 lei.
Am mai folosit pentru apeluri din Rusia în România Digi Oriunde, pentru a apela pe cei care nu au WhatsApp.
Pa, pa, roaming Vodafone!

#443
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postsarighiol, on 27 martie 2018 - 10:53, said:

o aplicație care retrimite SMS-urile primite către un alt număr
Cum se numeste aplicatia respectiva?

#444
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007

View Postbiogood, on 27 martie 2018 - 13:41, said:

Cum se numeste aplicatia respectiva?
SMS Forwarder
https://play.google....eeSmsForwarder
Sunt mai multe aplicații Android care redirijează SMS-urile.

#445
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Oferte bune la roaming acum... pacat ca nu am portat cat am fost in tara..
Poate cineva sa ma porteze daca am un sim de vdf la mine?

Edited by khristian78, 11 April 2018 - 00:00.


#446
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Apropo de internet in roaming...
Nu trebuia sa fie un tarif maxim de 0,006 euro/mb cand n-ai extraoptiune?

#447
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Pentru cateva zile petrecute in anglia , care ar fi oferta cartelei cu numar vodafone ce sa cuprinda minute locale si catre Romania, si vreo 2GB de date...?

#448
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am terminat cu vdf....au depasit orice limita a bunului simt...si mai ales comit abuzuri incalcand legile si regulile UE....au miscsorat abuziv si ilegal valabilitatea extraoptiunilor la cartela  la 28 de zile (ca nici o alta companie) si au tarife uriase in roaming fata de concurenta....mi au spus sa pierd optiunea actuala de 10 euro , sa iau una de 15 (adica 25 euro) , pentru cateva zile de roaming in Turcia....pai Telekom are 19 centi pe minut la cartela in Turcia...nu sunt atat de retardat incat sa mai folosesc VDF....adio si la cat mai multe reclamatii!!!

Edited by MembruAnonim, 26 April 2018 - 19:26.


#449
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Mai face figuri vodafone cu roamingul? Se intample sa blocheze sau sa suprataxeze inainte de cele 4 luni petrecute in roaming?

#450
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
Cum functioneaza si cum trebuie procedat in cazul in care dorim sa iesim din tara cu un SIM care are activa o optiune cu beneficii nationale?

De exemplu am Oferta 6 activata in urma cu 7 zile si 0 EUR credit. Vreau sa plec din tara. Cu cat trebuie sa incarc? Ce activez? (minimal vorbind - Cred ca Oferta 4 cu roaming)

In cazul in care la data activarii optiunii cu roaming se pierd beneficiile nationale, ce se intampla cu contravaloarea acestora? Oferta 6 (nat) a costat 5 EUR si a fost folosita 7 zile.

Este un exemplu teoretic si incerc sa imi fixez notiunile despre noile modalitati de functionare si taxare in roaming, deci nu ma ajuta reply-uri care imi explica faptul ca valoarea este mai mica decat o bere :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate