Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!
 La multi ani @beavis03!

BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...
 Extras carte funciara

Carucior pliabil pentru cumparatu...

In ce supermarket gasesc carne de...

Cat de riscant e sa rezerv un hot...
 

Fortat sa-mi scriu demisia

- - - - -
  • Please log in to reply
111 replies to this topic

#1
Monitonix

Monitonix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 12.03.2009
Buna seara,

Ieri am avut o experienta tare ciudata la locul de munca, de aproape un an de zile lucrez la un magazin de haine. Am fost angajat ca OPERATOR PC, le-am facut un site, adaugam marfa din magazin, ma ocupam de comenzi si tot ce era nevoie la site, dar dupa cateva luni de munca, am fost obligat sa mai stau si in magazin la vanzare, eram si carier, mai bine zis 3 in 1, cum merge treaba in Romania, dar toate astea pentru 900 RON pe luna. Bineinteles cartea de munca pe 4 ore, dar defapt lucram de luni-vineri cate 10 ore pe zi.

Lucrez de luni pana la vineri, de la 09:00-19:00 si sambata 09:00-16:00, doar duminica sunt liber, de aproape un an non-stop munca, ieri am avut o cearta cu patronul din cauza concediului, am cerut concediu doar 5 zile si imediat am fost refuzat. Patronul a inceput sa se enerveze, ca am mare mult tupeu de vreau concediu - "Daca vrei sa lucrezi cu adevarat, nu trebuie sa te gandesti la liberi" - am ramas mut cand am auzit asta, lucrezi ca prostul aproape un an de zile si cand vrei un mic concediu, tot eu sunt de vina ca-l cer. In fine, dupa cateve ore de cearta, am fost fortat sa-mi scriu demisia, bineinteles ca am refuzat. Am cerut sa fiu concediat si sa nu-mi scriu eu demisia.

Vreau sa stiu ce masuri pot lua impotriva patronului, multumesc!

#2
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
pai in 12 luni lucratoate ai 22 de zile de concediu. zile libere adica vreo 30 de zile cu tot cu sambata si duminici. cand ai 11 luni lucrate ii zici la nenea ca legal ai dreptul la o luna de concediu. si la un patron de ala nu as sta o zi. mergi la inspectoratul teritorial de munca si vezi ce parere au inspectorii ITM si despre contractul tau de munca. nu te supara dar nici tu nu ai coloana vertebrala! in fata lui sefu stau drept nu cu capu aplecat.

Edited by D3an, 28 June 2015 - 21:49.


#3
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
https://www.ejobs.ro...de-odihna-anual

#4
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,617
  • Înscris: 25.11.2007
Cand am vazut titlul, am dat click sperand o clipa, ca Ponta si-a facut cont pe SP.

Monitonix, ITM sau mergi mai departe, viata nu-i intotdeauna asa cum speram noi.

#5
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Legat de faza cand a fost fortat sa isi scrie demisia, din cate am inteles eu, daca il concediaza, nu are voie sa angajeze pe altcineva timp de 2-3 luni. E adevarat?

Edited by Sew, 28 June 2015 - 21:50.


#6
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006
si ti`ai scris demisia sau nu ?

#7
Monitonix

Monitonix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 12.03.2009

View PostD3an, on 28 iunie 2015 - 21:49, said:

si ti`ai scris demisia sau nu ?

Nu, am refuzat.

#8
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Asa au inceput si pe la mine sa faca cu munca peste normativul legal si pe deasupra si neplatita. Eu imi calculez numarul de ore care trebuie lucrat in luna respectiva si numarul de libere, iar dupa ce mi-am depasit normativul Ii anunt ca nu mai vin la munca. De exemplu luna asta am avut de lucrat 168h (21 zile) + 9 libere. Nu au ce sa iti faca pentru ca tot ce e peste 21h sunt considereate ore suplimentare si le faci doar daca vrei tu. Bine, la mine e o firma mai mare, dar la tine nu prea ai ce face.

Nu iti scrie demisa, daca e asa tare sa te dea el afara si mergi la ITM.

EDIT:
Daca te da el afara are de platit concediu si ore suplimentare la greu.
Si intre timp cauta-ti alt serviciu, nu prea e de stat acolo...

Edited by antinVidia, 28 June 2015 - 22:00.


#9
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005

View Postjumborom, on 28 iunie 2015 - 21:48, said:

Cand am vazut titlul, am dat click sperand o clipa, ca Ponta si-a facut cont pe SP.


Tare buna a fost asta Posted Image

#10
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Treaba asta cu amenintarile si cu ITM-ul , nu functioneaza in economia  gri de care discutam aici. Cauta-ti un alt loc de munca si du-te . Teoretic ai parghii sa il santajezi , dar trebuie sa intelegi ca daca patronul era serios si daca tu erai important in functia ta , nu se lipsea de tine pentru 5 zile de CO. Probabil este nemultumit de atitudinea ta si tu esti nemultumit de salariul si numarul orelor de munca ...si uite asa , numai oameni nefericiti . Nu este locul tau acolo si gata ! Nici pe el nu-l poti face sa te placa si nici tu nu poti lucra o viata pe 900 de ron . Deci ...cauta-ti ceva mai serios si pleaca . Dragoste cu sila ...se numeste viol si pierde toata lumea .

#11
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Dar de ce tot timpul angajatii sunt fortati sa isi scrie demisia?

#12
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 20.08.2004

View PostSew, on 28 iunie 2015 - 21:48, said:

din cate am inteles eu, daca il concediaza, nu are voie sa angajeze pe altcineva timp de 2-3 luni. E adevarat?
depinde de motivul desfacerii contractului de munca. daca este pe motiv de incompetenta atunci poate angaja imediat pe altcineva. cum asta este extrem de greu de dovedit (chiar daca este adevarat -> nu ma refer la cazul de fata, ci spun in general) in general motivul este ca se "desfiinteaza" postul. si atunci 6 luni nu are voie sa angajeze pe altcineva pe acelasi post.

#13
Rixthinna

Rixthinna

    Khenifra

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,096
  • Înscris: 19.04.2015
Exact asta am vrut să spun de dragoste cu sila.
Dar merită să nu îți dai demisia și nu te poate da afară.
Îl poți da în judecată referitor la orele lucrate și cele 4 ore....
Conflictele de muncă se judeca free, nu plătești.
Te poți consulta cu un avocat, oricum nu e de stat acolo.
Dar merită un șut patronul.
Eu, i l-as da!

Cu un avocat bun, îți va trece pe cartea de muncă 8 ore, plus daune morale.


#14
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostSew, on 28 iunie 2015 - 21:48, said:

Legat de faza cand a fost fortat sa isi scrie demisia, din cate am inteles eu, daca il concediaza, nu are voie sa angajeze pe altcineva timp de 2-3 luni. E adevarat?

Cred că un an. Angajatorul nu poate concedia pe motiv de restrângere de personal, ca apoi să se „dezstrângă” în cateva săptămâni.

#15
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Mai Monitonix, Anglia scrie pe tine.

Stii ceva engleza?

#16
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View PostMonitonix, on 28 iunie 2015 - 21:52, said:

Nu, am refuzat.

Foarte bine ai făcut. Știu că nu te consolează, dar există și mai rău. Mie mi-a zis patroana să „rezolv documentele alea de pe birou”, iar pe birou mă aștepta demisia scrisă, datată, gata de semnat. (Nu, nu îmi spusese că mă dă afară și nici n-am avut vreo discuție în sensul ăsta, ori ceva legat de muncă, incompentență etc.).

#17
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,824
  • Înscris: 03.02.2007
În ce localitate? Ai alte oportunități de angajare? De fapt oriunde ai fi, mai bine să stai acasă decât umilit!

#18
Monitonix

Monitonix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 12.03.2009

View PostDigix, on 28 iunie 2015 - 22:13, said:

În ce localitate? Ai alte oportunități de angajare? De fapt oriunde ai fi, mai bine să stai acasă decât umilit!
Am si alte oportuninati de angajare, dar vreau sa mi se desfaca contractul de munca, nu sa fiu fortat sa-mi dau demisia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate