Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Programator sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#37
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostEnachescuAlin, on 24 iunie 2015 - 19:11, said:

Dar nu e obligatoriu sa iti explice cineva lucrurile astea...toti avem ratiune, poti sa iei si singur deciziile. Eu cand mi-am descoperit pasiunea pentru calculatoare (nu stiam ca se numeste programare pe atunci), nici nu stiam ce salarii sunt (nici acum nu prea stiu...doar ce mai vad pe aici discutii) si aveam aproape 7 ani, dar de abia pe la 14-15 ani am inceput sa studiez singur (si acum am un oarecare sentiment de regret ca am inceput prea tarziu). Si mai apar unii pe aici care spun ca nu exista pasiune adevarata si totul se rezuma la bani...

Suspectez ca in cazul tau, parintii au fost grijulii cu educatia ta, si ca in cazul @OP este exact opusul: parinti dezinteresati de odrasla lor. Sunt multi asa, isi trimit copiii la scoala si gata, au impresia ca s-au spalat pe maini.

Tie iti e usor sa zici "toti avem ratiune", deoarece parintii ti-au pus fundatia buna.

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 19:15, said:

Degeaba eu am medie buna daca nu am prins nimic pe parcurs... Nu am dat vina pe nimeni inafara de mine!
Bun, atunci suporta consecintele: stai acasa un an, vezi daca-ti place programarea si mai citeste si despre alte domenii, pregateste-te sa decizi ce poti face 8 ore fara intrerupere peste un an, si peste un an, decizi.

Simplu.

Cum sa decidem noi, niste straini, daca tie-ti place sa programezi 8 ore zilnic sau nu?

#38
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Oricat de interesati au fost parintii de educatia mea, neavand tangenta cu programarea implicarea lor a fost in a suporta o decizie pe care-am luat-o singur. Fara forumuri, fara internet. In 4 ani de liceu am avut timp arhisuficient ca sa fiu sigur ca vreau sa merg mai departe (desi nici atunci nu stiam exact in ce ma bag... dar exista pasiune).
Tinerii din ziua de azi vor totul mura-n gura.

Edited by TS030, 24 June 2015 - 19:22.


#39
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Asteptarile tale de la noi mi se par aberante.

Ce vrei, sa te indrumam intr-o directie potential gresita? Descopera-te singur, daca in 12 ani de scoala n-ai reusit.

View PostTS030, on 24 iunie 2015 - 19:20, said:

Oricat de interesati au fost parintii de educatia mea, neavand tangenta cu programarea implicarea lor a fost in a suporta o decizie pe care-am luat-o singur. Fara forumuri, fara internet.
Tinerii din ziua de azi vor totul mura-n gura.
Eu nu vorbesc strict despre "parintii sa il ajute sa decida daca programare sau nu", ci despre alte decizii tangentiale: daca il vezi de exemplu ca nu invata nimic la informatica, ca spune ca la info, profesorul se uita pe pereti, te duci mai intai la scoala si faci scandal, daca nu merge, ii schimbi clasa, ii schimbi scoala, il trimiti la meditatii, etc.

Daca el nu spune acasa parintilor ca se uita pe pereti la ora de info, vina cui e, daca nu a parintilor, care l-au crescut prost?

#40
Bansir22

Bansir22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.06.2015

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2015 - 19:18, said:



Suspectez ca in cazul tau, parintii au fost grijulii cu educatia ta, si ca in cazul @OP este exact opusul: parinti dezinteresati de odrasla lor. Sunt multi asa, isi trimit copiii la scoala si gata, au impresia ca s-au spalat pe maini.

Tie iti e usor sa zici "toti avem ratiune", deoarece parintii ti-au pus fundatia buna.


Bun, atunci suporta consecintele: stai acasa un an, vezi daca-ti place programarea si mai citeste si despre alte domenii, pregateste-te sa decizi ce poti face 8 ore fara intrerupere peste un an, si peste un an, decizi.

Simplu.

Cum sa decidem noi, niste straini, daca tie-ti place sa programezi 8 ore zilnic sau nu?
stai putin, ai inteles gresit.. Poate m am exprimat eu gresit dar eu n am spus sa mi spuneti voi.. Eu am spus ca am incercat o si pare interesanta si ca trebuie sa ti place ce faci... Pe mine ma interesa facultatea , daca e cine in aceeasi situatie ca mine.. Si despre educatie nu pot sa spune ca am avut o pe cea mai buna dar ne nu are asta legatura cu subiectul

#41
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 19:27, said:

stai putin, ai inteles gresit.. Poate m am exprimat eu gresit dar eu n am spus sa mi spuneti voi.. Eu am spus ca am incercat o si pare interesanta si ca trebuie sa ti place ce faci... Pe mine ma interesa facultatea , daca e cine in aceeasi situatie ca mine.. Si despre educatie nu pot sa spune ca am avut o pe cea mai buna dar ne nu are asta legatura cu subiectul
Pai sanse ai, stai si inveti zi si noapte, reduci chefurile studentesti la absolut minim, si recuperezi.

Teoretic. Practic, doar tu stii daca ai invatat sa inveti in scoala sau nu.

#42
Bansir22

Bansir22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.06.2015

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2015 - 19:30, said:


Pai sanse ai, stai si inveti zi si noapte, reduci chefurile studentesti la absolut minim, si recuperezi.

Teoretic. Practic, doar tu stii daca ai invatat sa inveti in scoala sau nu.
iti multumesc pentru sfaturi, chiar daca unele sunt putin dure ..ai dreptatea ta

#43
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2015 - 19:18, said:

Suspectez ca in cazul tau, parintii au fost grijulii cu educatia ta, si ca in cazul @OP este exact opusul: parinti dezinteresati de odrasla lor. Sunt multi asa, isi trimit copiii la scoala si gata, au impresia ca s-au spalat pe maini.

Tie iti e usor sa zici "toti avem ratiune", deoarece parintii ti-au pus fundatia buna.
Nu au fost grijuli mai deloc. Nu pot sa zic ca au fost total indiferenti, doar m-au lasat pe mine sa iau deciziile in viata. Clasele I-IV s-au ocupat de mine dupa totul a depins de mine. Mai m-au intrebat la inceputul clasei a XII-a daca m-am gandit la ce facultate vreau sa dau...ei ma vedeau ca stau mereu cu laptopul in brate dar nu stiau ce fac si de abia atunci le-am povestit tot. Si pot spune ca sunt foarte multumit de cum m-au crescut...e viata mea, eu imi aleg viitorul, eu iau deciziile!

#44
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostEnachescuAlin, on 24 iunie 2015 - 19:37, said:

Nu au fost grijuli mai deloc. Nu pot sa zic ca au fost total indiferenti, doar m-au lasat pe mine sa iau deciziile in viata. Clasele I-IV s-au ocupat de mine dupa totul a depins de mine.
Creierul, responsabilitatea, fundatia caracterului, astea se formeaza pana in clasa a IV-a. Nu ar trebui sa minimalizezi importanta acelor ani, sunt critici.

#45
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2015 - 19:40, said:

Creierul, responsabilitatea, fundatia caracterului, astea se formeaza pana in clasa a IV-a. Nu ar trebui sa minimalizezi importanta acelor ani, sunt critici.

Ai dreptate...nu incerc sa minimalizez importanta acelor ani, dar cand ajungi la liceu si vezi ca parintii nu s-au ocupat prea bine de tine sau cum ti-ai fi dorit atunci incepi si iti pui si tu niste intrebari: ba, eu ce fac cu viata mea? ce vreau sa fac in viata? vreau sa fiu un om de un succes sau un fraier?
Chiar daca cand erai mic parintii nu s-au ocupat prea bine de tine, totusi la liceu trebuie sa fii capabil sa-ti pui astfel de intrebari si sa incerci sa cauti un raspuns.

O intrebare pentru @OP: de ce tocmai acum te-ai gandit la viitorul tau?

#46
Bansir22

Bansir22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.06.2015

View PostEnachescuAlin, on 24 iunie 2015 - 19:47, said:



Ai dreptate...nu incerc sa minimalizez importanta acelor ani, dar cand ajungi la liceu si vezi ca parintii nu s-au ocupat prea bine de tine sau cum ti-ai fi dorit atunci incepi si iti pui si tu niste intrebari: ba, eu ce fac cu viata mea? ce vreau sa fac in viata? vreau sa fiu un om de un succes sau un fraier?
Chiar daca cand erai mic parintii nu s-au ocupat prea bine de tine, totusi la liceu trebuie sa fii capabil sa-ti pui astfel de intrebari si sa incerci sa cauti un raspuns.

O intrebare pentru @OP: de ce tocmai acum te-ai gandit la viitorul tau?
dar nu m am gandit tocmai acum la viitorul meu, m am gandit tot timpul ... Acum deschis topicul asta doar sa vad cum sta treaba in domeniul asta.. Stiam ca vor fi pareri impartite ca peste tot...

Edited by Bansir22, 24 June 2015 - 20:02.


#47
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015

View PostBansir22, on 24 iunie 2015 - 14:15, said:

Salut, am terminat liceul economic din timisoara si acum as vrea sa dau la automatica si calculatoare la politehnica din Timisoara. Intr o luna am examenul de admitere si mi e greu sa inteleg problemele pentru poli( nu prea reusesc sa rezolv cam nimic inafara de matrice) . Am sanse s-a rezist in timpul facultatii? Ma refer la matematica (in liceu am studiat M2). Multumesc
Nici eu nu am fost la mate-info in liceu, dar asta nu m-a oprit sa fiu la curent cu ce se face la m1 (la nivel de 10) sau sa aprofundez mult peste programa la info (sa iau si premii la etape nationale la concursuri de informatica). Asta cu profilul nu mi se pare cea mai buna scuza, mai ales in Romania. Daca tu crezi ca iti place, nu vad de ce nu ai incerca.

Poate ai noroc si intri. Te uiti peste materiile din primul an si vezi unde golurile din liceu te-ar putea incurca si stai vara asta macar 4 ore pe zi si incerci sa ajungi la un nivel de plutire.

Iar 8 nu prea e medie buna...

Edited by cd9, 24 June 2015 - 20:16.


#48
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2015 - 19:18, said:

Suspectez ca in cazul tau, parintii au fost grijulii cu educatia ta, si ca in cazul @OP este exact opusul: parinti dezinteresati de odrasla lor. Sunt multi asa, isi trimit copiii la scoala si gata, au impresia ca s-au spalat pe maini.
Parintii nu prea au nici un rol in treaba asta. E o chestiune personala, daca te atrage un domeniu, te atrage indiferent ce-ti spun parintii. Si viceversa. Daca cineva iti baga pe gat ceva ce nu te atrage, degeaba.

View PostOriginalCopy, on 24 iunie 2015 - 19:24, said:

Eu nu vorbesc strict despre "parintii sa il ajute sa decida daca programare sau nu", ci despre alte decizii tangentiale: daca il vezi de exemplu ca nu invata nimic la informatica, ca spune ca la info, profesorul se uita pe pereti, te duci mai intai la scoala si faci scandal, daca nu merge, ii schimbi clasa, ii schimbi scoala, il trimiti la meditatii, etc.
E foarte posibil sa le schimbi degeaba, Sunt multi oameni carora pur si simplu nu le place domeniul.

#49
Bansir22

Bansir22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 24.06.2015

View PostEnachescuAlin, on 24 iunie 2015 - 19:05, said:

Si peste cativa ani o sa vii pe aici si-o sa te dai mare programator si o sa zici ca nu exista pasiune adevarata...si daca ai inceput cu tutoriale de pe youtube sigur esti pe drumul cel bun Posted Image
Poate o sa vin dar s-a multumesc nu sa ma dau mare programator si cine stie poate o sa fiu, cum iti dai seama daca iti place? pana nu faci lucrul acela ? spune-mi? (de asta am "inceput" cu tutoriale pe youtube)

#50
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
N-ai prins ironia - programarea nu se invata din tutoriale de pe youtube, ci din carti si multa munca.

#51
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postneagu_laurentiu, on 24 iunie 2015 - 15:41, said:

Nu-s de acord cu acest punct de vedere, in firme gasesti cele mai multe persoane care de la aceasta varsta s-au apucat serios de studiu iar bani au dupa cum au negociat etc. dar nu neaparat in cuantum mic.

      Unde exact se afla firma aia in care angajatii au salarii negociabile ?
      Dupa cum ai vorbit s-ar putea crede ca e de ajuns sa inveti, sa acumulezi un anumit nivel de cunostinte pentru ca mai apoi sa gasesti cu usurinta un job pe un salariu negociat de tine cu angajatorul la o valoare pe un trend crescator. Si rata impunge si vaca face miau-miau. Parca nu stim cu totii ce cumetrii se fac in firmele mare(nu are rost sa vorbim de cele mici). Parca nu stim ca angajarile nu se fac pe baza de stiinta, ci pe baza de relatii si ca de fapt cei care muncesc mai mult si stiu mai multe sunt cei care lucreaza de fapt pe bani mai putini.
      Aaa, da ! Nu te opreste nimeni sa bati cu pumnul in masa si sa ceri cati bani vrei, dar asta nu inseamna ca nu o sa fii dat pe usa afara inca din prima zi.

#52
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca tu ai avut nevoie de relatii ca sa te angajezi, nu inseamna ca la fel a fost si-n cazul nostru.

Evident ca nu poti cere oricat, la orice negociere trebuie sa oferi ceva in plus - iar angajatorul va trage pe cat posibil sa nu-ti dea prea multi bani. Trebuie deci sa fii rezonabil, si sa convingi ca firma e mai castigata daca te pastreaza. Chiar daca se mai fac magarii, nu inseamna ca e imposibil.
La urma urmei, prin munca - nu prin pile - poti ajunge la stadiul in care sa ai optiuni.

#53
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@op vad ca toata lumea a sarit cu gura pe tine, din motive probabil justificate. pe de alta parte cand terminam liceul habarn-aveam ce o sa fac si n-am stiut multa vreme dupa. sa-ti spun mai bine f pe scurt cum am ajuns programator.

tata e programator + prof de mate. chestiile astea 2 mi-au distrus copilaria Posted Image). a incercat initial sa ma faca sa invat matematici superioare cand aveam 14 ani si turbo pascal cam pe la aceeasi varsta. cum eram necopt inca nu s-a prins nmic de mine si pe deasupra am ajuns sa urasc programarea si matematica desi in gimnaziu am fost pe la olimpiade.
cand am terminat liceul la sfatul lui taica-miu care era convins ca n-am stofa de programator am dat la poli. am renuntat dupa 6 luni si m-am angajat. am avut diverse job-uri mai putin relevante pana cand pe la 26 de ani (cand inca nu stiam ce vreau sa fac in viata) dintr-o intamplare mi-a cerut cineva sa fac un site. cum fusesem mereu interesat de facut site-uri(dar fusese mult mai tentant sa frec menta decat sa ma apuc de ceva serios, la fel ca tine) am inceput sa pun mana sa invat html si css. Am facut primul site cam in 6-8 luni. Era f basic si prost scris. Apoi mi s-a parut ca-mi place si vreo 2 ani am citit cam 3-4h zi chestii legate de html/css si mai apoi m-am apucat si de javascript/php. javascript mi-a placut, php am urat instant. cu ceea ce citisem in vreo 2 ani am resit sa prind un post de htmlist pe 17 milioane. Dupa am aprofundat javascript si am invatat si programare. Acum sunt senior javascript developer si am un salariu decent.

Ideea e ca nu tre sa te iei dupa altii cand te apuci sa faci ceva. Daca ti se pare ca-ti place java give it a shot. Daca simti inclinatie spre vre-un domeniu incearca. As minti daca as spune ca nu m-am gandit si la bani cand am mers pe drumul asta, dar in acelasi timp am avut ambitie si am vrut sa fiu cel mai bun la ceea ce imi place.(sunt de parte de  a fi ff bun la asta, dar ma descurc).

Sfatul pe care eu personal pot sa ti-l dau e sa NU RENUNTI. E cheesy si l-ai auzit de mii de ori. Cu toate astea e cel mai bun sfat pe care l-am primit cand aproape renuntasem la ideea de a putea fi vreodata programator. De acolo nu am mers decat in sus. Daca iti place programarea incearca, ce ai de pierdut?
Singurul lucru de care tre sa fi constient e ca e 24/24h job. O sa visezi programare si in somn, comes with the job. Cel putin asa e pt aia care sunt cu adevarat buni. Si nu te crampona de idea de facultate. E bine sa o ai dar nu te face programator.
Whatever you want to be, you will be in the end.

Edited by DILAS, 25 June 2015 - 12:42.


#54
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,897
  • Înscris: 06.10.2003

View Postkolfleading, on 24 iunie 2015 - 15:21, said:

[...]Parerea mea este ca e prea tarziu sa te apuci acum de informatica daca intentia este de a lucra ca programator pe un job bine platit.[...]
Te asigur ca nu. Atata timp cat exista pasiune. Resurse si proiecte sunt garla pe net. Dar trebuie sa te prinda.

Sa detaliez: Singura tangenta ce-am avut-o cu programarea pana in facultate a fost ceva BASIC pe niste HC-uri si o revista cu ceva algoritmi. Am terminat liceul la mate-fizica engleza intensiv (d-asta n-am avut info. in programa). Din clasa a 10-a pana in a 12-a am mancat matematica pe paine din placere, chiar si in vacante - culegeri intregi de algebra, analiza, geometrie analitica. In anul I de facultate mi-am prins urechile in pascal si C++; tot atunci mi-au luat ai mei primul calculator. In anul 2 am dat de linux (sisteme de operare se numea cursul) si java - astea 2 mi-au destupat mintea in informatica si de-acolo am parasit definitiv matematica pt. informatica.
Ahh, btw, partea de hardware si debug la calculatoare tot singura am invatat-o cand a inceput sa-mi faca figuri primul calc (placa de baza). O vara intreaga am stat acasa luptandu-ma cu XP-ul de pe calc. vechi si alegandu-mi o configuratie pt. noul calc din niste foi cu oferte (fara sa stiu nimic initial de cum trebuie combinate piesele de calc ca sa mearga! - doar analizand informatiile si facand legaturi intre ele; n-aveam nici net p-atunci).

Edited by shiva, 25 June 2015 - 13:21.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate