Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#6067
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Ewat R11 cel de 1200$ prezentat mai sus pe pagina si Zidoo-urile X20 de 500-850$ nu scot decat vreo 50-60k probabil in Antutu, dar daca pe tine te consoleaza acel scor e bine ...
Evident ca performanta este de trecut la Pro doar ca  nu este o conditie nici necesara nici suficienta pentru a fi un mediaplayer bun.

Edited by MD, 06 August 2018 - 08:08.


#6068
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Pai inseamna ca shield-ul inca ''da clasa'' la multe mp-uri vis-a-vis de antutu
De curiozitate am refacut un test antutu si nu mi-a dat decat 213.700 si un Samsung S8 de abia 183 600 tot pe antutu
Vorba lui MD acest test nu e un criteriu principal , insa din lipsa de alte ''masuratori/teste''........

Edited by wather, 06 August 2018 - 18:25.


#6069
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View PostMD, on 26 iunie 2018 - 00:04, said:

Sa trecem de la Android 4.4 de mai sus la Oreo care a ajuns si pe Xiaomi Mibox. Sincer nu mai credeam ca misca ceva chinezii la el desi l-au prezetat cu Oreo la CES anul acesta. Am putea spune chiar ca au iesit primi cu Oreo (android tv) ca pentru Shield este disponibil doar o varianta beta.
Din pacate, dupa update la Oreo, Xiaomi Mibox nu mai este recunoscut de AVR-ul Marantz. Pina la update totul era perfect. Acum nu mai este vazut decat de TV. Sugestii, solutii? Multumesc.

#6070
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Au mai fost probleme cu Mibox-ul cu Oreo parca au si retras la un moment dat update-ul (s-au grabit sa-l lanseze primii cand Shield era doar in beta).
Nu poti eventual conecta doar tv la AVR (HDMI-ARC) ? Nu se mai plang si alti pe forum la Xiaomi de acesta problema?

Edited by MD, 23 August 2018 - 07:34.


#6071
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View PostMD, on 23 august 2018 - 07:34, said:

Au mai fost probleme cu Mibox-ul cu Oreo parca au si retras la un moment dat update-ul (s-au grabit sa-l lanseze primii cand Shield era doar in beta).
Nu poti eventual conecta doar tv la AVR (HDMI-ARC) ? Nu se mai plang si alti pe forum la Xiaomi de acesta problema?
Ba da, vad acum ca se plange tot internetul de asta, worldwide....no solution till now.

#6072
viodor

viodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 07.03.2007
Ideea este sa nu mai facem update la oreo, doar Nvidia se comporta ok cu Android 8,la xiaomi mi box  sunt o gramada de probleme  de toate felurile, sfatul meu este sa nu facem update(este f stabil pe Android 6).

Edited by viodor, 24 August 2018 - 08:46.


#6073
livius_13

livius_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 07.05.2006

View Postviodor, on 24 august 2018 - 08:46, said:

Ideea este sa nu mai facem update la oreo, doar Nvidia se comporta ok cu Android 8,la xiaomi mi box  sunt o gramada de probleme  de toate felurile, sfatul meu este sa nu facem update(este f stabil pe Android 6).
Salut
Care din ele ? 6.0 , 6.0.1, 6.1 ?
Ma intereseaza si pe mine care este mai stabil.
Multumesc frumos
PS Sau este valabil numai pentru box-urile Xiaomi ?
Eu am Minix U9-H cu 6.0.1

Edited by livius_13, 24 August 2018 - 09:02.


#6074
viodor

viodor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 07.03.2007
Eu am android 6 dar cred ca oricare din ele este mai stabil decat 8.Am avut si A8 dar este catastrofal .nu faceti update.

#6075
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Nu vreau sa fiu rautacios , dar multi dintre voi sigur nu a-ti agreat shield-ul din cauza pretului
Acum insa iata ca shield-ul dupa trei ani inca face fata cu brio androidului 8 si daca nu ma insel a aparut cu android 5 sau 5.1 in 2015
Pe viitor , tineti cont si de configuratiile hw , nu numai de pret si astfel puteti evita astfel de ''limitari''

Edited by wather, 24 August 2018 - 19:17.


#6076
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
In curand Himedia S1, android 8, netflix4k  etc.

#6077
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Sa vedem si la ce pret , cam multe pct slabe pt un model din 2018 :
- anticul GPU MALI450
- 1gb sau 2gb de ram , cand e nevoie de cel putin 3gb de ram pt noile vers de android
- doar 8gb de flash/magazie , pe cand numai s.o foloseste 3-5gb de flash
- ma astept de la viitoarele mp-uri sa aibe noul standard/magistrala HDMI2.1 , nu HDMI2.0 care incepe sa fie de domeniul trecutului

#6078
tmihai20

tmihai20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 11.12.2007
Iar revenim la postările că e nevoie de RAM mult pentru un TV box? Poate doar cei 8 GB memorie internă și GPU-ul vechi să fie relativ o problemă.

#6079
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Pai revenim , atata timp cat alte chinezisme se lauda cu 3gb de ram sau chiar mai mult , personal am pretentii mai mari de la un brand ca HiMedia
Mai mult ca sigur va fi un device low-cost , fiindca altfel sunt mp-uri mult mai dotate decat acest viitor HiMedia S1
Cred ca toata lumea e de acord sau se asteapta ca noile mp-uri care apar intr-un viitor apropiat sa fie mai bune/dotate/performante fata de ce exista in prezent

#6080
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,015
  • Înscris: 15.04.2011
Pentru ce iti mai trebuie media player cu Android cand ai Xbox One S la 1000 de lei?
Hardware puternic, windows, blu-ray 4K, Netflix, suport filme usb prin VLC. Am un zidoo x9s pe care il tin in sertar dupa ce VLC a fost actualizat pe la inceputul anului si imi merg inclusiv anime-urile(Hi10) pe Xbox.

La ora actuala Xbox One S e cel mai bun si acesibil media player.

Edited by Papillon_, 30 August 2018 - 11:26.


#6081
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostPapillon_, on 30 august 2018 - 11:21, said:

Pentru ce iti mai trebuie media player cu Android cand ai Xbox One S la 1000 de lei?
Hardware puternic, windows, blu-ray 4K, Netflix, suport filme usb prin VLC. Am un zidoo x9s pe care il tin in sertar dupa ce VLC a fost actualizat pe la inceputul anului si imi merg inclusiv anime-urile(Hi10) pe Xbox.

La ora actuala Xbox One S e cel mai bun si acesibil media player.
+ kodi care merge si cu plugin-uri.

#6082
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Adriane , nu e vorba doar de persoana mea , ci am scris la modul general
Personal este inadmisibil ca un mp de brand renumit ( nu o ciuperca dupa ploaie )  in 2018 sa se laude cu un produs nou care foloseste GPU antic
Stii bine ca sunt chinezarii care au SoC-uri mult mai slabe , dar au un GPU mai nou
Ma repet - Daca vor sa acopere si gama low-cost , atunci........., altfel.........pt un brand renumit cum e HiMedia

#6083
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

View Postwather, on 30 august 2018 - 16:13, said:

Adriane , nu e vorba doar de persoana mea , ci am scris la modul general
Personal este inadmisibil ca un mp de brand renumit ( nu o ciuperca dupa ploaie )  in 2018 sa se laude cu un produs nou care foloseste GPU antic
Stii bine ca sunt chinezarii care au SoC-uri mult mai slabe , dar au un GPU mai nou
Ma repet - Daca vor sa acopere si gama low-cost , atunci........., altfel.........pt un brand renumit cum e HiMedia

GPU si CPU sunt in acelasi SOC.
La decodare video se ocupa video decoderul
GPU ai nevoie la jocuri, interfata grafica , chestii 3d. Nu iti trebuie performanta grafica pentru decodare video

Edited by adiatric, 31 August 2018 - 06:50.


#6084
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 09.05.2018
Teoria e intotdeauna frumoasa/usoara , practica insa........
Te intreb atunci de ce au aparut "n" GPU-uri imbunatatite dupa batranul Mali400/450 ?
Sa nu imi scrii ca doar pt jocuri , ca nu tine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate