Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#6103
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View PostHonkytonk, on 02 septembrie 2018 - 14:58, said:

@hansolo
Nu te mai obosi cu explicațiile pentru lupull aka wather.
Pentru el gpu, cpu ,vpu sunt similare, asta ca să nu ne mai amintim de celebrele confuzii intre androidul de pe telefoane cu cel de pe MP sau de cele cu cablurile USB.
Mult zgomot pentru nimic.
On
MP au devenit inutile de vreo 2-3 ani, in fata noilor modele tv care au Netflix, Amazon prime, youtube rezoluție maximă, Dolby, licențe audio si video pe care MP nu le-au avut niciodată. Pe MP nu există app Netflix oficial, cel putin nu la rezoluție maximă (4k), pe niciun MP nu există YouTube la rezoluție maximă (4k/60) la ora asta, iar consola de gaming (asa e definita de producător) shield nu e nici măcar aproape de performanțele xbox (900 de ron) sau PS3/4(1000 ron) pe parte de gaming, nici player video superior vreunui MP (cu pret de 400 ron) si are un pret exorbitant pentru ce nu oferă ~1500 ron, fix cât prețul unui tv care include toate aplicațiile enumerate mai sus la rezoluție 4k.
Androidul pe MP a fost ceva "atractiv" pentru cei care doreau conținut video pe parte e kodi, dar a trecut de peste 3 ani dorinta asta de filme moca la calitate precara prin addonurile kodi. Kodi e mort pe parte de streaming, iar Netflix (continut de calitate până la 4k), HBO go, Amazon Prime, etc sunt la pret lunar de doua pachete de țigări!
De aceea au ajuns prețurile MP de android la preturi derizorii de 30-70 €, desi au pus hardware mai puternic, x rami si altele.
Hardware cu android versiunea spatiala V, neoptimizata, pentru că nimeni nu mai investește in optimizare pe android, nici nu se cumpara licente video, audio, pe MP, cand TV-urile au integrat cu succes toate aplicațiile oficiale cu licentele aferente uzuale pe softul lor.
MP sunt îngropate cel putin temporar. Nu mai au opțiuni care nu se găsesc azi pe orice tv!
Opinia e valabila si daca vrei sunet HD multi canal pt filme? Adica 7.1 or more sau Dolby ATmos? Adica TV-ul respectiv conectat la AVR, produce aceste rezultate? Multumesc.

#6104
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,640
  • Înscris: 06.03.2005
TV-ul trimite Atmos catre receiver via HDMI ARC, cel putin la OLED LG, nu ma pronunt la altele.

#6105
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,503
  • Înscris: 17.09.2007

View PostPapillon_, on 02 septembrie 2018 - 22:07, said:

Player-ul de pe tv o să fie abandonat în timp si risiti să rămâi cu aplicațiile neactualizate. Eu nu am mai primit actualizare la HBO GO pe tv deși are 2 ani.

Apple TV?  1100 de lei pentru un player care nu poate să redea discuri blu-ray? O risipă de bani.

Blu-ray playerul ar fi o soluție dar e destul de scump.

Eu rămân la ideea că un Xbox One S e cel mai bun media player ca funcții, preț și suport. Singurul lucru care lipsește e aplicația de HBO GO pe care o am pe PS4 Pro dar pentru mine nu e așa de importantă.

Consolele și aici mă refer la PS4 și Xbox One S sunt in momentul de față cele mai bune și accesibile media playere.
Eu sunt de acord ca la dotare hw (player bluray 4k) Xbox One S e foarte bun. S-a miscat insa cam greu cu partea de sw, nu prea a mers de la inceput formatul de sunet truehd, idem au fost probleme la Netflix/Youtube (ultimul nu stiu daca au rezolvat pentru 4k).
Daca o ai in calcul ca si consola (in plus fata de mediaplayer) e ok, daca e sa o compari strict pe mediaplayer cu un bluray 4k gen Sony nu stiu daca e la fel de finisat pe partea de mediaplayer/streaming.
HBO Go e cam o mizerie de aplicatie/interfata, abia anul trecut au ajuns si ei in HD.

View Postgigicoltz, on 03 septembrie 2018 - 14:14, said:

Opinia e valabila si daca vrei sunet HD multi canal pt filme? Adica 7.1 or more sau Dolby ATmos? Adica TV-ul respectiv conectat la AVR, produce aceste rezultate? Multumesc.
Nici un canal de streaming nu transmite sunet HD din ce stiu, ala ocupa cativa GB buni la fiecare film...
De asemenea sunet HD prin ARC nu vom vedea cred decat la HDMI 2.1

#6106
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,018
  • Înscris: 15.04.2011
Ce alternativa mai buna la Xbox One S e pe piata in momentul de fata? Din cate vad un Blu-ray player Sony UBPX800B care e mai scump cu 400 de lei are probleme in redarea fisierelor mkv, dts7.1, atmos.

Nu mai zic ca eu am Xbox-ul de 1 an si jumatate, atunci nu era nimic pe piata.

Edited by Papillon_, 03 September 2018 - 16:32.


#6107
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Mai termina frate cu xboxul tau. Acum xboxul face si clatite si gogosi a? Esti fan infocat xbox tu.. bravo tie. Xboxul este pentru gaming in primul rand.. apoi pe plan secundar este player media.

Edited by -koss-, 03 September 2018 - 19:07.


#6108
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Papillon , alternativa mai buna la ce ai tu ( xbox-ul ) e un HTPC , dar deja discutam off-topic

#6109
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Himedia Q5 pro, Xiaomi Mi Box si Dune HD Pro 4k.

#6110
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005
Salutari
Am un Media Player Beelink I68 Chipset RK3368
In specificatii spune ca maximum extended capacity este 64 GB  2GB RAM + 16GB ROM, 64GB maximum extended capacity gives you more space to download

https://www.gearbest...CBoCQSQQAvD_BwE
Vreau sa imi iau un HDD extern de 1TB sa il conectez la USB. Va Rog sa imi spuneti parerea voastra daca va recunoaste Mediaplayer-ul HDD-ul de 1TB
Multumesc

#6111
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 11.04.2005
Il va recunoaște, 64GB se refera la cardul SD

#6112
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postgealatu, on 04 septembrie 2018 - 09:05, said:

Salutari
Am un Media Player Beelink I68 Chipset RK3368
In specificatii spune ca maximum extended capacity este 64 GB  2GB RAM + 16GB ROM, 64GB maximum extended capacity gives you more space to download

https://www.gearbest...CBoCQSQQAvD_BwE
Vreau sa imi iau un HDD extern de 1TB sa il conectez la USB. Va Rog sa imi spuneti parerea voastra daca va recunoaste Mediaplayer-ul HDD-ul de 1TB
Multumesc

Merge si cu Hard extern de 2 TB dar daca hardul extern consuma mult curent o sa ai probleme. Eu am un hard extern seagate de 1 TB din acela micut de 2,5 inch A facut fata consumului dar daca iei ceva mai mare sau un hard care consuma mult s-ar putea sa nu faca sursa mediapleyerului fata consumului si ar trebui sa schimbi alimentatorul cu unul de 3A sau chiar 4A fata de cel standard de 2A.

Edited by -koss-, 04 September 2018 - 11:17.


#6113
gealatu

gealatu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 30.09.2005

View Post-koss-, on 04 septembrie 2018 - 11:17, said:

Merge si cu Hard extern de 2 TB dar daca hardul extern consuma mult curent o sa ai probleme. Eu am un hard extern seagate de 1 TB din acela micut de 2,5 inch A facut fata consumului dar daca iei ceva mai mare sau un hard care consuma mult s-ar putea sa nu faca sursa mediapleyerului fata consumului si ar trebui sa schimbi alimentatorul cu unul de 3A sau chiar 4A fata de cel standard de 2A.

La asta chiar nu m-am gandit, Intentionez sa iau un HDD WD Portable 1TB 2.5 inch . De unde stiu daca face fata sau nu?
Ca si o chestie aditionala, nu stiu daca are legatura cu ce ai spus tu mai sus: Am o pereche de casti cu USB la laptop si am vrut sa vad daca le bag in Media player merg. De auzit se auzea, dar sacada / bloca foarte rau MX Player-ul. Nu puteam sa ma uit la filme. O fi fost din cauza a ceea ce ai spus tu mai sus?

Multumesc la toti de raspuns

#6114
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Legat de consumul unui hdd extern , vezi ca trebuie sa scrie pe eticheta/cutia lui ( tensiunea de alimentare + consum )
Sfatul meu daca iti cumperi unul extern sa il conectezi cu un cablu "Y" , fiindca un port usb poate sustine maxim 0.5A/500mA
Cat depre casti nu ai treaba cu consumul , ci mai degraba cu setarile pe usb

#6115
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Ce mai e nou pe plantația android?
Nimic pe zona de androizi.
La dune a mai apărut ceva și la zidoo. In rest pauza.


View Postgealatu, on 04 septembrie 2018 - 11:22, said:



La asta chiar nu m-am gandit, Intentionez sa iau un HDD WD Portable 1TB 2.5 inch . De unde stiu daca face fata sau nu?
Ca si o chestie aditionala, nu stiu daca are legatura cu ce ai spus tu mai sus: Am o pereche de casti cu USB la laptop si am vrut sa vad daca le bag in Media player merg. De auzit se auzea, dar sacada / bloca foarte rau MX Player-ul. Nu puteam sa ma uit la filme. O fi fost din cauza a ceea ce ai spus tu mai sus?

Multumesc la toti de raspuns

Seagate slim funcționează sigur pe orice port usb

#6116
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002
Doua rapid:
https://www.xda-deve...own-off-at-ibc/
https://www.xda-deve...box-4-mi-box-s/

S-a cam linisit thread-ul acesta si asta spune multe despre evolutia MP-urilor.

Edited by MD, 16 September 2018 - 20:38.


#6117
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
https://dune-hd.com/firmware/pro4k/  ultimul firmware.

#6118
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
A sosit dune 4k pro .
Urmeaza un update de firmware si o mica testare.

#6119
teroristul

teroristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 13.01.2008
Salut,

Îmi puteți recomanda un tv box până în 500 de lei ?

Mulțumesc.

#6120
livius_13

livius_13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 07.05.2006

View Postteroristul, on 22 septembrie 2018 - 16:41, said:

Salut,

Îmi puteți recomanda un tv box până în 500 de lei ?

Mulțumesc.

Ti-am dat P.M.
Stima

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate