Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

drepturile copiilor in numele ...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Sfat achizitie Renault Fluence benzina 1,6 16v

- - - - -
  • Please log in to reply
191 replies to this topic

#19
floo1987

floo1987

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 12.01.2011
La banii astia mi-as baga degetele de doua ori pe gat sa-mi treaca greata de uratenia interiorului de Civic si as cumpara MASINA, nu caricatura (Fluence) sau mai rau, pacaleala (Megane low cost vandut in Europa de Est). Sau Focus - aici depinde pe ce pui accentul, pe interior sau pe motor.

#20
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
In poze arata rau, dar daca te urci in el nu mai e chiar asa urat cum ti se pare.

#21
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014
Nici nu știi cum sa o mai dai cu producătorii ăștia... Sa mergi pe mâna românului ca totuși își da interesul, sau sa iei o marca mai buna, dar produsa prin Turcia sau mai știe naiba pe unde...

#22
Derekk

Derekk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 06.06.2008
Uita te si la kia/hyundai

#23
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014

 Derekk, on 29 mai 2015 - 21:17, said:

Uita te si la kia/hyundai
Mi-a atras atentia Hyundai elantra, este o masina frumoasa, nu stiu despre fiabilitate/costuri intretinere.

#24
lacoste

lacoste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 18.05.2008
Nu arata Fluence-ul asa rau comparat cu altele din zona asta de pret, iar motorul de 1.6 16 valve este unul reusit cu care nu o sa ai probleme, spre deosebire de motoarele de generatie mai noua dar mai complicate, la care de multe ori apar diverse probleme chiar din primii ani...mie mi se pare o alegere inspirata si chiar daca multa lume o sa iti zica sa NU cumperi masina ca gasesti ceva mai bun, un pachet mai complet si mai echilibrat nu cred ca gasesti, nou, la banii astia.

Attached File  123.jpg   206.29K   53 downloads

Attached File  51b4f71cd9980.jpg   59.97K   58 downloads

Attached File  13-Renault-Fluence.jpg   139.55K   57 downloads

Edited by lacoste, 29 May 2015 - 23:26.


#25
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014

 lacoste, on 29 mai 2015 - 23:24, said:

Nu arata Fluence-ul asa rau comparat cu altele din zona asta de pret, iar motorul de 1.6 16 valve este unul reusit cu care nu o sa ai probleme, spre deosebire de motoarele de generatie mai noua dar mai complicate, la care de multe ori apar diverse probleme chiar din primii ani...mie mi se pare o alegere inspirata si chiar daca multa lume o sa iti zica sa NU cumperi masina ca gasesti ceva mai bun, un pachet mai complet si mai echilibrat nu cred ca gasesti, nou, la banii astia.

123.jpg

51b4f71cd9980.jpg

13-Renault-Fluence.jpg
Cam pe aici se invarte roata, bugetul este limitat din pacate la suma aceasta, Dacia mi-am luat cand totusi avea preturi pentru categoria in care se afla. Acum este la pret de "masina straina". Am optat pentru fluence, motorul fiind unul cu vechime pe piata si cu fiabilitate.

#26
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Am modelul facelift de Fluence din 2013,doar ce aparuse cu noul 1.6 dci,varianta Privilege si-ti pot spune doar atat:este ideala pt. familie,spatie enorm in spate,portbagaj mare si fff spatioasa.Eu eram convins de noua Astra sedan dar la ce inghesuita e in spate am zis PAS,noua O3 era ffff scumpa si cu dotari modeste,ai face o alegere buna daca ai lua-o...motorul de 1.6 este fff fiabil si cu consum decent.Varianta de top cu leduri de zi arata chiar bine zic eu,invidiosii cu sh ca nou din Jermanika  comenteaza aici dar umplu ariile tehnice de plangeri,cati au bani sa intretina un Audi A6 la reprezentanta...ignora-i ca masina o iei pt. tine.

Edited by RamboX, 30 May 2015 - 09:14.


#27
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007

 RamboX, on 30 mai 2015 - 09:03, said:

Am modelul facelift de Fluence din 2013,doar ce aparuse cu noul 1.6 dci,varianta Privilege si-ti pot spune doar atat:este ideala pt. familie,spatie enorm in spate,portbagaj mare si fff spatioasa.Eu eram convins de noua Astra sedan dar la ce inghesuita e in spate am zis PAS,noua O3 era ffff scumpa si cu dotari modeste,ai face o alegere buna daca ai lua-o...motorul de 1.6 este fff fiabil si cu consum decent.Varianta de top cu leduri de zi arata chiar bine zic eu,invidiosii cu sh ca nou din Jermanika  comenteaza aici dar umplu ariile tehnice de plangeri,cati au bani sa intretina un Audi A6 la reprezentanta...ignora-i ca masina o iei pt. tine.

Iti dai seama ce baiat destept esti tu ca ai dat 17 mii de euro pe un Fluence. Dar cine mai are leduri de zi ca tine.... Cred ca isi baga multi unghia in gat p-aici dupa masina ta, la banii aia...

#28
MihaiG81

MihaiG81

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.06.2012
Poate ne spui tu pe ce ar fi trebuit sa dea 17 000...
Asa, sa nu mai faca si altii greseala de a-si cumpara ce vor pe banii lor.

#29
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
initiator, incearca si aici: http://www.seat.ro/n...ret-exceptional .

N-am putut vedea exact preturile dar gasisem ca incep de la 9.000 euro pentru Seat Toledo. Vezi ce motorizare si ce optiuni poti obtine pentru suma ta.

Si marcile coreene sunt o alegere posibila.

Pentru restul: daca nu va place un model, nu este nevoie sa va varsati frustrarea aici. Fiecare alege ce-si doreste, pentru critici asupra aspectului sau performantelor este sectiunea: Just Car. Eu as fi curios ce varsta au cei care-si dau cu parerea si cata experienta in domeniul auto au.

#30
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 Mihaitza07, on 30 mai 2015 - 10:39, said:


Iti dai seama ce baiat destept esti tu ca ai dat 17 mii de euro pe un Fluence. Dar cine mai are leduri de zi ca tine.... Cred ca isi baga multi unghia in gat p-aici dupa masina ta, la banii aia...

+1, cred ca mor de invidie posesorii de sh-uri, o sa isi dea seama si el seama cand va mai merge si cu alte masini, cand va veni vremea vanzarii cand va trage linie si va vedea cat la costat cu adevarat o masina dezvoltata pe o platforma de acum 12-13 ani.

#31
mustangv8star

mustangv8star

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.05.2014

 Bogdansv1, on 30 mai 2015 - 11:22, said:

initiator, incearca si aici: http://www.seat.ro/n...ret-exceptional .

N-am putut vedea exact preturile dar gasisem ca incep de la 9.000 euro pentru Seat Toledo. Vezi ce motorizare si ce optiuni poti obtine pentru suma ta.

Si marcile coreene sunt o alegere posibila.

Pentru restul: daca nu va place un model, nu este nevoie sa va varsati frustrarea aici. Fiecare alege ce-si doreste, pentru critici asupra aspectului sau performantelor este sectiunea: Just Car. Eu as fi curios ce varsta au cei care-si dau cu parerea si cata experienta in domeniul auto au.
Mulțumesc pentru idee, nu am luat în calcul seat fiindcă nu mai am în oraș concesionar... Mi - am și uitat...  Toledo e ca și Rapid. Cam pe acolo.

#32
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Rambo, daca peste 4 ani vei lua 12000 de euro pe masina sa zici merci. Asta apropo de devalorizarea dupa ce tragi linie.
In alta ordine de idei, vezi ca la sectiunea Jurnal de bord este cineva care are un Fluence. Citeste topicul si eventual poti sa-i arunci o intrebare. Cred ca este cel mai in masura sa-ti spuna o parere pertinenta despre masina asta. Eu personal as alege altceva, o Avensis de exemplu de 2-3 ani si sub 50-60000 de km.

#33
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 LauCalin, on 30 mai 2015 - 12:07, said:

Rambo, daca peste 4 ani vei lua 12000 de euro pe masina sa zici merci. Asta apropo de devalorizarea dupa ce tragi linie.

Cine o sa dea 12000e pe un Fluence cand se vand Megane-uri 3, vehi de 3-4 ani cu aprox 150k km la 5000e.

Fluence este dezvoltat pe ac. platforma cu Megane 2, nu stiu, poate au mai imbunatatit ceva la trenul de rulare, directie, fiabilitate caci M2 era varza. Am avut asa ceva luat de nou, proasta masina.

Edited by ionutMembruAnonimut, 30 May 2015 - 12:29.


#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Ionut, am incercat sa evit o polemica dar ai perfecta dreptate. Am zis totusi sa nu se simta omul jignit si apoi sa spuna ca il invidiez ca am masini sh. :))

#35
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
partea de articulatii sta mai bine ca Megane 2, iar la facelift sper ca au remediat anumite buguri de constructie gen apa in portbagaj ce se prelingea pe langa stop si multe alte nimicuri deranjante, eu am o singura problema cu fluence-ul, ca e fabricat in Turcia, nu faceau nici frantujii la ei acasa cele mai fiabile masini, oricum la megane e o diferenta mare intre unul produs in Turcia si unul din Spania/Franta, asta n-o pot intelege cum sa vinzi sub aceiasi denumire practic doua masini, ce seamana mult dar au diferente mari atat la interior cat si exterior.

#36
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Cat costa fluence? Am observat ca producatorul da 8.9L cosum urban. Mi se pare cam mult real sigur mai pui 2L

Ce parere aveti de Suzuki S-Cross? Costa 12800 din cate am auzit are un cosum real f bun.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate