Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

orice antena poate fi o arma emp

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Blablabla....

#38
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Bla bla bla.....am avut dreptate

#39
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Era un vechi proverb: prost, prost, da' hotarat!

Oare e izvorat din realitate?

#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,677
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvyctoras1985, on 22 mai 2015 - 10:46, said:

Ca atare ar genera un puls care sa acopere chiar si 100km raza
EMP-ul se propaga in scadere cu patratul distantei nu proportional, deci practic scade vertiginos cu distanta. In plus exista contramasuri banale precum ecranajele care il fac inutil. Aparatura naspa e vulnerabila.
Un exemplu de puls EMP natural... parazitii produse de fulgere. Sunt insa mult prea slabe, rare ori produc distrugeri.

View Postvyctoras1985, on 23 mai 2015 - 19:08, said:

Cautati acolo HERF si veti gasi
Herf e praf, e generator continuu. E ca un emitator radio de putere mare ce poate influenta circuite sensibile sau receptoare de comunicatii sau ca in exemplu ala oprirea masinilor mai exact inducerea unor curenti in computer, principiu asemanator magnetronului. Totusi nu vorbim de puls in cazul asta.

Edited by andreic, 23 May 2015 - 20:00.


#41
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Pe ce principiu functioneaza contramasurile alea ? Unde radio AM cu frecventa scazuta ar trebui sa patrunda prin orice. Inclusiv prin protectiile alea si sa actioneze chiar la nivelul circuitului. Caz in care nu are rost sa pun nu stiu ce cusca. Orice unda cu amplitudine mica patrunde pe oriunde.

Ca sa lamurim una e pulsul alta e HERF. Care e avantajul la HERF? Exact ce am scris mai sus. In cazul unei bombe electronii sunt cei care se imprastie. In cazul herf undele ajung exact la circuit caz in care nu ai ce protectie oferi.

#42
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View Postvyctoras1985, on 24 mai 2015 - 07:33, said:

Unde radio AM cu frecventa scazuta ar trebui sa patrunda prin orice.

Defineste 'patrundere' si defineste 'orice'. Esti la pascut rau de tot.
Exista relatii clare intre frecventa - lungimea de unda asociata - si dimensiunea obiectelor cu care poate unda interactiona.

Iar interactiunea poate fi reflexie, refractie, interferenta, difractie, absorbtie. Despre patrundere nu am citit nicaieri. Decat in niste filme xxx dar sunt sigur ca era vorba de altceva.

Edited by Batranelul, 24 May 2015 - 07:56.


#43
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Prin patrundere ma refer la asta: ai o cusca din aia faraday sau alt material care sa te protejeze de orice. Bun acum daca folosim herf inseamna ca trimitem undele exact pe tinta. Undele nu trec prin obiecte? Si ajung la circuite. Ce le opreste in cazul asta sa produca o inductie? Caci cusca aia faraday nu face altceva decat sa ofere curentului cea mai scurta cale n-are treaba cu undele....
Prin orice ma refer la orice material care are in el spatii mai mari decat amplitudinea undei.

#44
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Confunzi aplitudinea cu lungimea de undă. Cum ziceau colegi... Praf ca varul hidratat.

#45
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Nu cred

#46
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View Postvyctoras1985, on 24 mai 2015 - 10:40, said:

Nu cred

E destul de irelevant ceea ce crezi, datul de fapt e ca spui aiureli.

#47
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postvyctoras1985, on 24 mai 2015 - 10:40, said:

Nu cred

atunci pune mana si cerceteaza si nu mai sta sa-ti spuna o droaie de oameni (curios nu ?) doar ceeace nu vrei sa crezi. parca ar fi intelesi. conspiratie pe fatza si nimic altceva.

#48
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Bla bla bla

#49
TazCelRau

TazCelRau

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 956
  • Înscris: 28.06.2009
Victoras, si antena....

#50
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Bla bla bla

#51
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postv_condratovici, on 24 mai 2015 - 10:29, said:

Confunzi aplitudinea cu lungimea de undă. Cum ziceau colegi... Praf ca varul hidratat.
Asta am vrut să-i spun şi eu .
Se vede că Batman , Batman ...

#52
v_condratovici

v_condratovici

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,788
  • Înscris: 21.03.2009
Acest subiect nu se încadrează în categorii științifice, categorisirea mai precisă ar fi "trolling involuntar".

Edited by v_condratovici, 24 May 2015 - 20:03.


#53
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Eu nu stiu de ce va pierdeti timpul cu el si-i dati si apa la moara sa-si desfasoare pledoaria de incultura pe nervii si timpul vostru. "Prostu' daca nu-i fudul, atunci nu e prost destul"  "Nu te pune cu prostu' ca te coboara la nivelul lui si te bate cu experienta sa"
Nu vedeti ca el le stie pe toate si in mana lui fizica guverneaza dupa legile victoriene.Cand fizica clasica nu se pupa cu cea victoriana => Bla, Bla, Bla
Topicul asta e demn de STIINTA PROSTIEI pentru cine cunoaste emisiunea; si pe aceasta cale propun o astfel de subarie si aici pe softpedia pentru ca vad ca s-au inmultit tare specimenele astea si ar trebui grupate cumva ca sa nu mai poluieze toata aria.Cine stie, poate intre ei se inteleg ca doar vorbesc aceeasi limba.

Edited by geo123, 25 May 2015 - 09:05.


#54
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,034
  • Înscris: 31.07.2007
Bah ce prosti is americanii astia! O facut ei o bobina cat o cisterna ca sa prajeasca niste electronice la cativa zeci de metrii, cand Victoras face asta cu telefonu' mobil legat la cuptoru' cu microunde si o antena!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate