Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 

Dilema schimbare ecran laptop, rog sugestii

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am reusit acum 2 zile sa fac laptopul (Lenovo G550) sa o ia la fuga pe scari, urmarea fiind faramarea display-ului. Cautand pe net, am gasit cea mai buna oferta de pret pentru un display nou, undeva la 320 de lei. Dat fiind ca laptopul in momentul de fata nu valoreaza mai mult de 700-800 de lei, nu mi se pare in regula sa investesc 50% din valoarea lui intr-o componenta.

Ma gandeam sa achziitonez un monitor cu intrare VGA pe care-l sa-l folosesc ca display, am gasit monitoare second hand la 17 inch pe care pot sa merg sa le testez. Laptop-ul are o placa integrata Intel HD, si rula la rezolutia 1366x768. Daca atasez un monitor cu rezolutia 1440 x 900, va face probleme? Ce rezolutie ar fi indicat sa folosesc, daca nu voi achizitiona un monitor 16:9 ci unul 4:3?

Ma deplasez cu laptopul foarte rar, deci ne-portabilitatea monitorului nu m-ar deranja. Doresc sa mentin aceasta configuratie pana in toamna, cand intentionez sa cumpar un alt laptop.

Exista vreo alta metoda de a repara problema display-ului, care sa fie mai ieftina decat ce am mentionat eu? Si-n al doilea rand, se poate deconecta capacul display-ului de la laptop, din balamale, astfel incat sa pot ramane doar cu partea "de jos" a laptopului?

Multam!

#2
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Nu ar strica, daca ai posibilitatea, sa incerci laptopul cu un monitor separat ca sa te convingi ca nu s-a mai defectat si altceva in urma acestui accident.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Am facut deja asta, si se comporta normal in rest.

#4
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Iti pot trimite display nou, la un pret mult mai mic.

#5
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAnn0nyym0us, on 21 mai 2015 - 14:47, said:

Exista vreo alta metoda de a repara problema display-ului, care sa fie mai ieftina decat ce am mentionat eu? Si-n al doilea rand, se poate deconecta capacul display-ului de la laptop, din balamale, astfel incat sa pot ramane doar cu partea "de jos" a laptopului?
Multam!
Cumperi un ecran second hand. Sunt mulți care vând piese din laptopuri pe site-uri de anunțuri.

#6
joseph_lacroix

joseph_lacroix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,299
  • Înscris: 17.09.2013
eu in urma cu 3 ani cand am calcat pelaptop si am spart ecranul, l-am comandat din UK  cu tot cu shiping a fost 36 de lire, , desfa monitorul , vezi ce scrie pe spate, si cauta dupa codul ala,o sa gasesti mult mai ieftin.plus ca iti vine si repede

#7
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
CRed ca gasesti la 100  lei sh cu garantie si manopera. Trebuie doar sa gasesti serviceul potrivit

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Manopera nu e o problema, ma descurc si eu sa-l pun. O sa ma mai interesez, poate gasesc ceva mai convenabil decat pana acum

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,027
  • Înscris: 16.06.2006
Daca demontezi de tot ecranul mai ai si alte acareturi pe acolo care trebuie sa ramana conectate: antene wifi, webcam, microfon, etc.

#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009
Nu stiu cat de paguba ar fi, ca daca tot il tin pe birou, infig un cablu utp in el, de webcam pot sa ma lipsesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate