Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)
 Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...
 Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri
 Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator

V-ati facut sau va veti face Colo...

Imagini generate de Inteligenta A...
 

Extractie 4 masele de minte simultan cu anest. gen.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
thislooksgreat

thislooksgreat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2013
Buna seara,
Am fost la DentalMed ca sa imi fac un detartraj si sa discut despre posibilitatea unui aparat dentar. N-am mai probleme, e mai mult pentru estetica. Mi s-a zis ca e foarte recomandat sa imi scoate toate cele 4 masele de minte si sa facem asta intr-o singura sedinta sub anestezie generala. Pe moment mi s-a parut o idee buna, insa dupa ce am discutat cu diverse persoane si am citit pe net, vad ca sunt dureri foarte mari la o singura extractie, la 4 nici nu ma gandesc. Are cineva experienta in situatia asta?

#2
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 09.11.2010
Daca este foarte recomandat... de ce nu iti scoate mai bine toti dintii?  Sa te lase vaduv in gura? Pe bune acum... chestia asta cu scoaterea maselelor sau a dintilor BUNI mi se pare o tampenie. Eu nu am nicio masea de minte scoasa si ma simt excelent. Ai mare grija ce faci.

#3
sun_kid

sun_kid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 28.05.2012
daca maselele nu au infectie sub anestezie o sa simti dureri mici, perfect suportabile
si cum s-a spus si mai sus, daca sunt sanatoase si nu cresc aiurea nu are rost sa le scoti

Edited by sun_kid, 10 May 2015 - 20:47.


#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
ai sa mananci o vreme cu paiul pana se vindeca. daca "n-ai mai probleme" ce-ti trebuie asa ceva? problemele estetice te deranjeaza asa tare?

Edited by Fane, 10 May 2015 - 20:51.


#5
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,552
  • Înscris: 19.04.2009

 Autumn_Dream, on 10 mai 2015 - 20:45, said:

Daca este foarte recomandat... de ce nu iti scoate mai bine toti dintii?  Sa te lase vaduv in gura? Pe bune acum... chestia asta cu scoaterea maselelor sau a dintilor BUNI mi se pare o tampenie. Eu nu am nicio masea de minte scoasa si ma simt excelent. Ai mare grija ce faci.

Aloha, sunt pacienti carora nu le ies maselele de minte. Este o evolutie genetica ( chiar am discutat anul asta cu cineva de modificarile aparute in ultimii 50 de ani ).
Nici mie nu-mi sunt iesite, desi pe una o vad ca sta de vreo 2 ani pregatita. N-a erupt, nu m-a durut, nimic.

Btw. Se recomanda scoaterea maselelor de minte pentru ca de obicei nu au ce cauta in gura. Cresc stramb si favorizeaza aparitia infectiilor locale, se curata mult mai greu, etc. Si nici nu ajuta la masticatie, ba din contra...s-ar putea sa te mesteci singur.

#6
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 09.11.2010

 lex404, on 10 mai 2015 - 20:50, said:


Aloha, sunt pacienti carora nu le ies maselele de minte. Este o evolutie genetica ( chiar am discutat anul asta cu cineva de modificarile aparute in ultimii 50 de ani ).
Nici mie nu-mi sunt iesite, desi pe una o vad ca sta de vreo 2 ani pregatita. N-a erupt, nu m-a durut, nimic.

Btw. Se recomanda scoaterea maselelor de minte pentru ca de obicei nu au ce cauta in gura. Cresc stramb si favorizeaza aparitia infectiilor locale, se curata mult mai greu, etc. Si nici nu ajuta la masticatie, ba din contra...s-ar putea sa te mesteci singur.

Aloha! Stai calm, ca si mie mai au cateva sa-mi iasa. Da, la varsta mea. Ideea e alta, daca nu cresc aiurea si sunt fara carii merita pastrate. Mie pana acum nu mi s-a recomandat extragerea lor. Si pana acum nu mi-au cauzat probleme.

#7
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 thislooksgreat, on 10 mai 2015 - 20:42, said:

Mi s-a zis ca e foarte recomandat sa imi scoate toate cele 4 masele de minte si sa facem asta intr-o singura sedinta sub anestezie generala.
Deci întrebarea ta se referă la extracția măselelor de minte, la extracția a patru odată sau la anestezia generală?

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,552
  • Înscris: 19.04.2009

 Autumn_Dream, on 10 mai 2015 - 20:55, said:

Aloha! Stai calm, ca si mie mai au cateva sa-mi iasa. Da, la varsta mea. Ideea e alta, daca nu cresc aiurea si sunt fara carii merita pastrate. Mie pana acum nu mi s-a recomandat extragerea lor. Si pana acum nu mi-au cauzat probleme.

Daca dpdv al OP are nevoie de ap. dentar ( si probabil nici ocluzia nu-i perfecta ), stai linistita ca cei 4 molari intarziati nu vor creste drept Posted Image Ba mai mult, sa nu cumva sa nu fie deja inclusi.

Dar asta stie doar OP si mediscul stomatolog care ( sper ca ) i-a vazut radiografia.

LE: androholic, uita-te pe fun :facepalm:

Edited by lex404, 10 May 2015 - 21:03.


#9
thislooksgreat

thislooksgreat

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 01.02.2013
Mi s-a zis ca e inevitabil sa le scot si ca e mult mai bine sa le scot cat nu am dureri. Una din ele e deja cariata. Discutia e daca sa le scot simultan sub anestezie generala sau daca e mai ok sa le iau rand pe rand. Am citit multe thread-uri despre cazul rand pe rand, dar n-am gasit nimic despre toate 4 sub anestezie generala.

#10
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015

 thislooksgreat, on 10 mai 2015 - 20:42, said:

Buna seara,
Am fost la DentalMed ca sa imi fac un detartraj si sa discut despre posibilitatea unui aparat dentar. N-am mai probleme, e mai mult pentru estetica. Mi s-a zis ca e foarte recomandat sa imi scoate toate cele 4 masele de minte si sa facem asta intr-o singura sedinta sub anestezie generala. Pe moment mi s-a parut o idee buna, insa dupa ce am discutat cu diverse persoane si am citit pe net, vad ca sunt dureri foarte mari la o singura extractie, la 4 nici nu ma gandesc. Are cineva experienta in situatia asta?

E posibil sa nu doara atat de tare. Mai degraba ar putea aparea o problema legata de sangerare, sa zicem. Eu nu inteleg un lucru: de ce sa te legi la cap daca nu te doare si cine si de ce recomanda asemenea tratamente?

#11
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,711
  • Înscris: 09.11.2010

 thislooksgreat, on 10 mai 2015 - 21:10, said:

Mi s-a zis ca e inevitabil sa le scot si ca e mult mai bine sa le scot cat nu am dureri. Una din ele e deja cariata. Discutia e daca sa le scot simultan sub anestezie generala sau daca e mai ok sa le iau rand pe rand. Am citit multe thread-uri despre cazul rand pe rand, dar n-am gasit nimic despre toate 4 sub anestezie generala.

OK. Una e cariata. Aia intr-adevar merita scoasa... DAR! Eu te sfatuiesc, daca tot vrei sa le scoti pe toate odata, sa mergi la Facultatea de Stomatologie din Plevnei. Iti face internare de o zi sau doua si esti pe maini bune. Iti face anestezie generala dar apoi esti supravegheat in permanenta ca totul sa fi iesit bine.

#12
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 thislooksgreat, on 10 mai 2015 - 21:10, said:

Discutia e daca sa le scot simultan sub anestezie generala sau daca e mai ok sa le iau rand pe rand.
Mie anestezia generală mi se pare o exagerare, mai cu seamă pentru o miză atât de mică precum o extracție dentară. Eu n-aș accepta.
Dar pentru anestezie locală, pot spune din experiență că extracția multiplă este o idee mult mai bună decât extragerea măselelor rând pe rând.

#13
constant7

constant7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,638
  • Înscris: 01.03.2015
Eu unul nu mi-as scoate 4 masele odata. Si mai ales sub anestezie generala.

Multipla ce inseamna? Cati dinti poti scoate odata sub anestezie locala?

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 lex404, on 10 mai 2015 - 20:50, said:

Btw. Se recomanda scoaterea maselelor de minte pentru ca de obicei nu au ce cauta in gura. Cresc stramb si favorizeaza aparitia infectiilor locale, se curata mult mai greu, etc. Si nici nu ajuta la masticatie, ba din contra...s-ar putea sa te mesteci singur.
Se recomanda extractia acestora atunci cand pun probleme sau atunci cand exista riscul sa nu erupa normal sau sa cauzeze alte probleme.
Altfel poti sta cu ele bine mersi.

#15
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,324
  • Înscris: 05.06.2002
n-au rol masticator, dar nu se recomanda extractia lor decat daca fac probleme fiindca pot fi folositoare ca dinti stalpi pt lucrari protetice.

#16
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

 constant7, on 10 mai 2015 - 21:43, said:

Eu unul nu mi-as scoate 4 masele odata. Si mai ales sub anestezie generala.

Multipla ce inseamna? Cati dinti poti scoate odata sub anestezie locala?

Le-am încercat pe amândouă. Dacă scoți patru măsele pe rând, ai aceeai suferință înmulțită cu 4. Toate odată, suferi la fel ca la una singură. Dar, repet, nu știu, și nici nu văd rostul asumării riscului unei anestezii generale.

La anul probabil că o să trecem la extragerea de comedoame și pedichiură sub anestezie totală.

#17
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 Autumn_Dream, on 10 mai 2015 - 21:21, said:

OK. Una e cariata. Aia intr-adevar merita scoasa... DAR! Eu te sfatuiesc, daca tot vrei sa le scoti pe toate odata, sa mergi la Facultatea de Stomatologie din Plevnei. Iti face internare de o zi sau doua si esti pe maini bune. Iti face anestezie generala dar apoi esti supravegheat in permanenta ca totul sa fi iesit bine.

Pai nu asa stau lucrurile, daca scoate unul dintre ei, trebuie sa il scoata si pe cel de pe arcada opusa, pentru ca molarul ramas va avea tendinta sa iasa din alveola (egresiune), plus ca neavand-ul pe celalalt ca sa-l acopere cresc sansele aparitiei cariilor.
Apoi mai este chestia de contrabalansare a fortelor, nu este tocmai indicat nici sa stai cu doi molari de minte lipsa in hemiarcade si doi prezenti.
Cat despre carie, daca este una superficiala, poate fi obturata. Bineinteles ca stomatologul lui avand pacientul in fata ar trebui sa-l sfatuiasca mai bine daca mai merita sau nu obturat.

 Fane, on 10 mai 2015 - 21:53, said:

n-au rol masticator, dar nu se recomanda extractia lor decat daca fac probleme fiindca pot fi folositoare ca dinti stalpi pt lucrari protetice.
Nu e o varianta tocmai viabila sa faci o punte in zona aceea in cazul lipsei molarului 2, se poate supravietui destul de bine si doar cu molarul 1, fara 2 si 3 (in ideea ca ar lipsi si molarii 2 si 3 antagonisti).
Ar insemna sa slefuiesti o data molarul de minte, pe care de cele mai multe ori partea de endo este destul de greoaie, chiar spre imposibila, din cauza curburii canalelor sau a dilacerarilor prezente. Apoi ar insemna sa slefuiesti si molarul 1, molar pe care se exercita cele mai mari forte in timpul masticatiei.

Daca il pastrezi, il pastrezi cel mult pt a-l "muta" in locul molarului 2 (atunci cand acesta lipseste) cu ajutorul aparatului ortodontic.

Edited by gumball3000, 10 May 2015 - 22:12.


#18
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 constant7, on 10 mai 2015 - 21:19, said:

E posibil sa nu doara atat de tare. Mai degraba ar putea aparea o problema legata de sangerare, sa zicem. Eu nu inteleg un lucru: de ce sa te legi la cap daca nu te doare si cine si de ce recomanda asemenea tratamente?
Daca-i atat de bine fara ele sa faca un pustiu de bine si sa le scoata fara bani....aaa,nu se poate,ce a ajuns omu sa faca pentru bani...si cand te gandesti ca medicina candva a insemnat altceva decat mulgerea de bani a pacientului....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate