Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Inepția abordării exclusiv pe baza logicii a Creștinismului (ca și a iudaismului)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#55
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
,Iocane,in postarea 5 zici ca a zis "cine cauta,gaseste".Ai spus tot pentru cine intelege.NU AM NEVOIE DE "INDRUMATORI".Valabil pt tine si gasca.

#56
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Cred că m-ai înţeles greşit că aş vrea să mă impun ţie sau altcuiva drept îndrumător în astfel de lucruri.
Din partea mea eşti liber să cercetezi cât vrei, evident totul până la nişte limite impuse de morală.
Rostul acestei "discuţii" iniţiate de mine este să elimine inepţiile debitate de tot felul de ignoranţi, care
nu ştiu despre ce e vorba, nu înţeleg creştinismul, nu înţeleg nici măcar iudaismul, dar îşi permit în baza
acestei ignoranţe profunde să atace lucruri sfinte crezând că rezultatul va fi altul decât propria lor autovătămare.

#57
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNero-d, on 08 mai 2015 - 12:24, said:

pai exact pe asta se bazeaza credinta!!!... pe neştiinta! pe lipsa oricarei logici!!! refuzul oricarui argument de bun simt...
un amalgam de ignoranta, aroganta si violenta
Hai mă , eşti incredibil . Nimeni nu a văzut vreodată electronii dintr-un atom şi totuşi majoritatea celor care se cred inteligenţi şi susţinători ai ştiinţei   proclamă fără tăgadă că există . Asta nu e tot credinţă ? Bineînţeles că o asemenea subparticulă cu instrumentele de astăzi e imposibil de văzut  dar prin deducţii presupunem că ele există . Prin deducţii şi raţiune un credincios presupune şi alege să CREADA că există divinitate chiar dacă e imposibil să pună în evidenţă existenţa lui . Dacă ai parte şi de experienţe ieşite din comun , plus de la alţii confirmare a  experienţelor tale ajungi să accepţi o asemenea entitate .

#58
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
Hai si voi ca  va faceti aci "de cap" la subiectul care la deschis Iochanan dar nu sa asteptat ca o sa ajungeti la cuvinte care el nu le cunoaste ca  "transdecensa"   si multe altele. Vedeti nca l-ati uitat la pagina 2-3 si i-ati   stricat balul ca dumnealui a dorit sa se sara in capul evreilor  cu Judaismul lor lipsit de logica..  Nu-I frumos din partea voastra..

Cu putin timp inainte domnul Iochanan sa reprezentat  ca un crestin evlavios  insa dupa ce am publicat istoria lui  sa dat jos din acea caruta de evlavios. Azi se multumeste numai ca sa "dovedeasca" ca Judaismul nu este mai logic decat Crestinismul.
Apropo:  despre ce este discutia ?  Despre Judaism sau despre Crestinism?  Ca aci se discuta de fapt Judaismul.


Hai la lucru!;  Evreii nu cred in minuni. Acele minuni in care cred au fost facute la inceputul Judaismului de catre Dumnezeu prin Moise. De atuncia  nu mai au fost facute minuni de nimeni,nici de Dumnezeu.
Evreii nu se roaga la altceva decat la Dumnezeul lor Cel Nevazut care se afla peste tot in fiecare moment.
Evreii  cred ca Dumnezeu ajuta la cine are nevoie de ajutor numai daca  omul se ajuta singur.
Evreii  cred  in implinirea deplina si  exacta a  cele Zece Porunci.
Evreii  se cer a cerceta ase convinge si la urma a crede.
Evreii   nu se cred autorizati sa schimbe,sa adauge sau sa omita  ceva din cele scrise in cartile Sfinte.

#59
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostEdgaroropsitul, on 09 mai 2015 - 09:48, said:

Evreii nu se roaga la altceva decat la Dumnezeul lor Cel Nevazut care se afla peste tot in fiecare moment.
Evreii  cred  in implinirea deplina si  exacta a  cele Zece Porunci.
Și pe ce baze logice ai ajuns dumneata la convingerea că există un Dumnezeu și că e acela de care vorbește Biblia?
Pe ce baze logice ai ajuns la concluzia că trebuie să împlinești niște porunci, că sunt zece sau 613 și că sunt ălea din Biblie?

#60
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNero-d, on 08 mai 2015 - 12:24, said:

pai exact pe asta se bazeaza credinta!!!... pe neştiinta! pe lipsa oricarei logici!!! refuzul oricarui argument de bun simt...
un amalgam de ignoranta, aroganta si violenta
Tai "păi"-ul din faţă şi faci câteva banner-e care să fie afişate în toate oraşele mari din ţară. Nu e de ajuns enunţarea acestei idei doar aici.

#61
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostIochanan, on 09 mai 2015 - 09:57, said:

Şi pe ce baze logice ai ajuns dumneata la convingerea că există un Dumnezeu şi că e acela de care vorbeşte Biblia?
Pe ce baze logice ai ajuns la concluzia că trebuie să împlineşti nişte porunci, că sunt zece sau 613 şi că sunt ălea din Biblie?

Pe baza logica ca oameni seriosi si destepti stiu ce zic.  Oameni seriosi si destepti au scris Tora-ua evreilor inainte cu 3800 de ani cand in Europa populatia traia inca in pomi si cine sa dat jos din pom a facut asta ca sa manance alti oameni.. La noi evreii nu am mazgalit "tablite" ci am scris o carte de istorie a noastra ca cine nu are trecut nici vitor nu are.

View PostIochanan, on 09 mai 2015 - 09:13, said:

Cred că m-ai înţeles greşit că aş vrea să mă impun ţie sau altcuiva drept îndrumător în astfel de lucruri.
Din partea mea eşti liber să cercetezi cât vrei, evident totul până la nişte limite impuse de morală.
Rostul acestei "discuţii" iniţiate de mine este să elimine inepţiile debitate de tot felul de ignoranţi, care
nu ştiu despre ce e vorba, nu înţeleg creştinismul, nu înţeleg nici măcar iudaismul, dar îşi permit în baza
acestei ignoranţe profunde să atace lucruri sfinte crezând că rezultatul va fi altul decât propria lor autovătămare.
Poate  tu o sa-mi luminezi calea si sa-mi explicit daca este logic ca Dumnezeu a avut nevoie de un Sfant Duh si de un Fiu sa-l Ajute,daca este logic sa faca acel Fiu cu o femeie maritata si daca Mantuitorul  a terminat treaba aci pe pamant ca sa urcat in cer? Si sa nu uit, este logic ca Dumnezeu a permis la legionarii romani sa-I rastigneasca Fiul? Mie evreul,daca stea nu ar fii fost asa tragice muream de ras. Scuze. Astept cu infrigurare la raspunsul tau.

#62
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Oameni serioşi şi deştepţi au şi creştinii şi fii sigur că au ştiut ei ce scriu şi că este foarte logic ceea ce scriu. Unii oameni mai puţin luminaţi de Dumnezeu, dar mai "luminaţi" de Satana care îi mână de la spate, au însă impresia falsă că prostia lor s-ar traduce într-o lipsă de logicitate a discursului creştin. Dar nu este aşa zisa lipsă la mijloc, ci imbecilitatea şi mârlănia lor de oameni care conştient sau inconştient îl slujesc pe satana care este tatăl lor, pentru că sunt fii ai diavolului, adică ai satanei şi poftele tatălui lor satana le fac.

#63
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013
La toti crestinii/le:

Va rog sa nu ma intrebati pe pm cum sa faceti ca sa va convertiti la Judaism ca lista convertitilor a fost inchisa deja. Incercati inca o data dupa anul 2089.

#64
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostEdgaroropsitul, on 09 mai 2015 - 13:39, said:

Poate  tu o sa-mi luminezi calea si sa-mi explicit daca este logic ca Dumnezeu a avut nevoie de un Sfant Duh si de un Fiu sa-l Ajute,daca este logic sa faca acel Fiu cu o femeie maritata si daca Mantuitorul  a terminat treaba aci pe pamant ca sa urcat in cer? Si sa nu uit, este logic ca Dumnezeu a permis la legionarii romani sa-I rastigneasca Fiul? Mie evreul,daca stea nu ar fii fost asa tragice muream de ras. Scuze. Astept cu infrigurare la raspunsul tau.
Astea au logică pentru oameni cu adevărat deștepți, nu pentru oameni limitați, întunecați la minte, care îl slujesc pe satana pentru că sunt fii ai diavolului și ai satanei, care este părintele lor și de aceea ei poftele tatălui lor satana le fac, deși vor să creeze altora că ar fi reprezentanții lui Dummnezeu. Mai mult, adevărații și singurii Lui reprezentanți. Dar ei sunt de fapt slugile lui satana.

#65
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
ce face ma???
oamenii cu un IQ supraunitar nu folosesc cuvinte care nu exista (logicitate) poate doar cand sunt beti si li se impleticeste limba
sa nu vii cu dislexia ca aia nu sunt destepti si nici sanse n-au sa ajunga
pe cine vrei sa pacalesti sau sa epatezi cu ele?

ei... si acum povesti
poate era mai potrivit pe aria travel
nu inteleg aceasta incrancenare si masturbare pseudo intelectuala... aceasta plafonare, si autosuficienta...
stand de vorba cu evrei din israel in vizitele mele pe acolo (vizite neturistice) si in vizitele lor pe aici (printre care si vorbitori de limba romana)
am atins inerent si tema religiei...
pe majoritatea ii doare in pix de religie de koşereală... ca e iudaism ca e mozaici, ca e ortodoxie ca e catolicism ca e islamism, taoism shintoism... ii lasa indiferenti... daca iese banul si vin turistii... cam la atat se reduce religia in israel... la profit, afaceri, bani, exploatarea imbecilitatii oamenilor (o intreaga industrie)
doar cu bautura e nasol
iar in sprijinul aceste chestii... nu se zgarcesc cu argumentele...
e drept ca unii mai saraci cu duhul sunt atrasi in acest joc si fac propaganda din convingere

si diavolul tot al lui dumnezeu e... de fapt tot dumnezeu e...
dumnezeu e schizofrenic! are mai multe personalitati...

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 13:56.


#66
Edgaroropsitul

Edgaroropsitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,844
  • Înscris: 11.02.2013

View PostIochanan, on 09 mai 2015 - 13:51, said:

Astea au logică pentru oameni cu adevărat deştepţi, nu pentru oameni limitaţi, întunecaţi la minte, care îl slujesc pe satana pentru că sunt fii ai diavolului şi ai satanei, care este părintele lor şi de aceea ei poftele tatălui lor satana le fac, deşi vor să creeze altora că ar fi reprezentanţii lui Dummnezeu. Mai mult, adevăraţii şi singurii Lui reprezentanţi. Dar ei sunt de fapt slugile lui satana.

Nu mai tin minte daca si in romaneste se zice ca la noi  ca   "cine nu stie sa danseze pretinde ca podeaua este stramba."

Poate ca evreii calaresc pe satana ta dar ajung cu ea in rai pe cand  pe tine te iau "acasa".

#67
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostEdgaroropsitul, on 09 mai 2015 - 16:58, said:

Poate ca evreii calaresc pe satana ta dar ajung cu ea in rai pe cand  pe tine te iau "acasa".
"Acasă" am înţeles că îţi iei tot neamul tău. Şi vă ia şi satana care vă călăreşte.

Edited by Iochanan, 09 May 2015 - 17:05.


#68
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,293
  • Înscris: 29.12.2006

View PostNero-d, on 08 mai 2015 - 14:23, said:

de ce sa lasi omul sa evolueze cand il poti face direct evoluat?

Toată creaţia are la bază evoluţia: prima dată au fost create Cerul şi Pământul, apoi munţii, continentele; pe urmă plantele, animalele, şi în final, omul.

Omul a fost creat ca fiinţă nemuritoare, care cunoştea doar binele. Însă a ales să cunoască şi răul. Şi, îl cunoaşte. Răul înseamnă să nu mai fie nemuritor, şi să nu mai cunoască doar binele.

Are filosoful Arthur Schopenhauer o idee interesantă. Spunea el că, omul a fost puternic, nemuritor, şi avea energie pe gratis...până când a căzut în păcat. De atunci, omul se zbate să revină unde-a fost, însă prin multă trudă. Toate luptele oamenilor pentru resurse şi cercetare, sunt un fel de dorinţă de a reveni acolo unde a fost.

Edited by lupini, 09 May 2015 - 17:27.


#69
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostNero-d, on 09 mai 2015 - 13:51, said:



si diavolul tot al lui dumnezeu e... de fapt tot dumnezeu e...
dumnezeu e schizofrenic! are mai multe personalitati...
Eh , asta-i pentru cei care nu înţeleg pe deplin despre ce-i vorba .

Dumnezei sunt peste tot cei care se încred în sine . Dar va veni un moment cănd vor  fi muţi de uimire  Posted Image   . Si se vor minuna de priveliştea dinaintea ochilor . Nu vor înţelege de ce nu au avut CREDINTA în ce auzeau în trecut .

Lasă popii hoţi de astăzi , ei te îndeamnă la rătăcire  , la adorimrea  spiritului  , să fie  cât mai multe "oi"  şi cât mai bete . Dacă dă "lapte" şi "lână"   preoţii se cred cei mai fericiţi dumnezei .

#70
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,293
  • Înscris: 29.12.2006

View PostThinkAbout, on 08 mai 2015 - 14:26, said:

-trancedenta prin credinta
-transcedenta prin stiinta.

Ştiinţa înseamnă "cunoaşterea certă", iar credinţă înseamnă "cunoaşterea incertă". Pe măsura ce incertitudinea devine sau nu devine certitudine, credinţa devine sau nu devine ştiinţă.

În Biblie sunt prezentate lucruri care încă ni se par miracole, cum ar fi: "teleportarea", "telepatia", "accesul la reversibilitatea timpului", "vindecările instantanee", "transformarea instantanee a energiei în materie"....şi aşa mai departe. Unele "minuni" au fost transformate în tehnologie, cum ar fi, telefonia mobilă, adică...comunicarea la distanţă. Încă mai avem ceva drum, pâna la a ajunge să aplicăm din punct de vedere tehnic, "miracolele" biblice. Oricum, miracolele sunt situaţii pe care nu le putem explica, încă.

Edited by lupini, 09 May 2015 - 17:26.


#71
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postlupini, on 09 mai 2015 - 17:24, said:

Ştiinţa înseamnă "cunoaşterea certă", iar credinţă înseamnă "cunoaşterea incertă". Pe măsura ce incertitudinea devine sau nu devine certitudine, credinţa devine sau nu devine ştiinţă.
am spus asta in postarea mea, ca doar in aparenta sunt in contradictie cele 2 cai de transcendenta.
pentru ca daca analizezi cu atentie credinta in faptul ca omul poate deveni Dumnezeu este de fapt fundamentul stiintei
Stiinta nu se limiteaza doar la cunoastere certa, presupune in mare masura si aplicativitate, pe scurt spus, omul, o data ce este capabil sa inteleaga baza de date numita, univers impreuna cu toate legile care guverneaza respectiva baza de date, atunci este posibil sa o si re-creeze, daca ne luam dupa Susskind care a demonstrat ca in acest univers informatia este indestructibila

#72
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Toată creaţia are la bază evoluţia:
de ce?
hai sa ne inchipuim o entitate... as zice chiar o fiinta care e atotputernica... e greu de digerat asta cu atotputernicia...
trecand peste prostioarele din geneza...
deci fiind atotputernica poate sa faca cerul, pamantul, continentele, animalele, plantele, omul, dintr-o singura miscare... pocnind din deget... si sa le faca perfecte... si multe... de ce?
pentru ca POATE!
de ce s-ar baza pe o evolutie incerta care dupa spusele tale e de fapt o involutie!!! de ce i-ar lua 6 zile unei fiinte atotputernice??? care-i "logicitatea"???
dracul si pacatul si raul tot el l-a creat sau macar i-a permis sa existe (aici e mai complicat)
putea fi o lume fara drac... da nu! asa a vrut dumnezeu!!!

pe de alta parte... dumnezeu sa fii... de ce-ai face ceva nefolositor??? deci n-ai face... nu? de unde tragem concluzia ca-i suntem folositori cumva...

cu reversibilitatea timpului, problema e rezolvata... BC timpul trecea invers... maine de fapt era ieri... Posted Image

revenind la logica... daca dumnezeu exista si daca actul creatiei in mare a fost asa cum banuiesc unii... si daca exista si logica (cam multe conditii)... logica ne impinge sa tragem concluzia ca crearea universului si a unei flore si faune care sa se imnulteasca a fost facuta cu un scop... scopuri benefice noua nu-mi vin in minte...  poate e o scapare a mea...

conclizie: ori suntem atotputernici? ori nu mai suntem?
daca acceptam atotputernicia lui dimnezeu, acceptam implicit ca tot ce se intampla, orice adiere de vant, orice razboi e vointa lui si nimic altceva!
nu ca ar putea sa impiedice anumite chestii... nu... chiar el le pune la cale!!!

@ ThinkAbout
ia in calcul si varianta ca suntem intr-um matrix iar legile sunt ulele conjuncturale... create pentru impresie artistica

Edited by Nero-d, 09 May 2015 - 19:40.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate