Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inepția abordării exclusiv pe baza logicii a Creștinismului (ca și a iudaismului)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#19
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Exact. Orice prost poate avea o gandire logica. Pt o abordare ilogica trebuie un strop de genialitate.

#20
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postpacopaco1967, on 08 mai 2015 - 12:18, said:

Dacă nu e sus  e musai să fie jos . Astfel interpretezi tu argumentele .

Deci a enunţat că doar pe baza logicii , credinţa (creştinismul) nu se poate clădi .
Pe ce se cladeste pentru o fiinta rationala crestinismul?
Pe furnicaturile din stomac?
Pana si respectivele furnicaturi se fundamenteaza pe ratiune.
Cand discuti de praz verde, pesemne ca nutresti anumite sentimente este?

View Postunderb, on 08 mai 2015 - 12:40, said:

Exact. Orice prost poate avea o gandire logica. Pt o abordare ilogica trebuie un strop de genialitate.
Caz in care toate matzele din lume trebuie decretate ca fiind geniale, este?

#21
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,026
  • Înscris: 09.01.2007
NU este vorba de Crestinism vs. Logica ci de:

*Revelatie vs Necredinta

* a se studia conceptul (nu am scris dogma)

Edited by overseas, 08 May 2015 - 12:47.


#22
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,971
  • Înscris: 01.03.2013

View Postpacopaco1967, on 08 mai 2015 - 12:13, said:

eu te îndemn să cercetezi cu toată convingerea că  acel dumnezeu Adevărat  , nu doreşte să renunţi nici la raţiune , dar nici la sentimente .
Facand aceasta cercetare, daca esti cu adevarat sincer cu tine si nu renunti la ratiune, singura concluzie logica este ca d-zeul abrahamic este un fel de Mos Craciun pentru adulti.
Problema este ca indoctrinarea religioasa face extrem de dificila, daca nu chiar imposibila, indeplinirea conditiei subliniate mai sus.

#23
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostNero-d, on 08 mai 2015 - 12:24, said:

pai exact pe asta se bazeaza credinta!!!... pe neştiinta! pe lipsa oricarei logici!!! refuzul oricarui argument de bun simt...
un amalgam de ignoranta, aroganta si violenta
La prima vedere si in aparenta ai dreptate.
Insa, daca incerci sa treci de aparente, ajungi la concluzia ca taman ai enuntat un ditamai non sensul.
Pentru ca o lege de bun simt postuleaza ca intreaga cunoastere depinde de un singur lucru, de validitatea rationamentului.

Dacă sentimentul de certitudine pe care-l exprimăm prin cuvinte ca trebuie, prin urmare sau de vreme ce constituie o percepţie reală a felului cum „trebuie să fie în realitate lucrurile din exteriorul minţilor noastre, foarte bine.
Dar dacă certitudinea este doar un sentiment in minţile noastre, iar nu o pătrundere veritabilă în realităţile din afara lor — dacă el nu reprezintă decât modul întâmplător de funcţionare a minţilor noastre — atunci nu putem avea nici o cunoaştere.
Nici o ştiinţă nu poate fi adevărată decât dacă raţionamentul omenesc este valid.
Rezultă că nici o relatare despre univers nu poate fi adevărată decât dacă există posibilitatea ca gândirea noastră să fie un proces de penetraţie reală. O teorie care ar explica orice altceva în tot universul, dar care ar face cu neputinţă să credem că gândirea noastră este validă, ar fi absolut lipsită de credibilitate.
Căci la această teorie s-ar ajunge tot prin gândire, iar dacă gândirea nu ar fi validă, teoria însăşi ar fi, desigur, dărâmată.


---

View Postkolfleading, on 08 mai 2015 - 12:52, said:

Facand aceasta cercetare, daca esti cu adevarat sincer cu tine si nu renunti la ratiune, singura concluzie logica este ca d-zeul abrahamic este un fel de Mos Craciun pentru adulti.
Problema este ca indoctrinarea religioasa face extrem de dificila, daca nu chiar imposibila, indeplinirea conditiei subliniate mai sus.
indoctrinarea religioasa, in forma ei cea mai macabra conduce la falimentul ratiunii.
iar unii accepta ba chiar proslavesc aceasta forma crezand in mod eronat ca asa le cere divinul
fara sa inteleaga o chestie esentiala [vorba lui Stokko] daca Dumnezeu exista apai nu-i idiot.

#24
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThinkAbout, on 08 mai 2015 - 12:38, said:

Nu ateii au desfiintat premisele iudeo-crestinismului, ci chiar tu prin titlul topicului.
Eu știam că ești necreștină, însă nu cred că trebuie să îmi confirmi lucrul acesta chiar de fiecare dată.

#25
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Stau si ma intreb oare Biblia in sine pe care se "bazeaza" religia nu este de fapt o culegere de legi morale aparuta "la comanda" in scopul cresterii morale a unei parti din populatii de o inteligenta (in sens de coeficient) de la medie catre mica,ceva de genul de anu se ajunge din nou in epoca de piatra (metaforic vorbind)?
Asta deoarece uitam contextul in care a aparut crestinismul in sine,intr-o lume spiritual aproape distrusa,idolatri de peste mari (vezi imperiul roman),barbari in marea lor majoritate atit indigenii cit si veneticii.
Insa in timp aceste percepte morale au ajuns "coada de topor" in mana unora avizi de putere,care pana in prezent vor sa tina lumea in prostie si frica,sa domine pe toti,uitand de fapt initialul sens al crestinismului.
Si uite asa,daca nu pupi icoana vei arde in iad,in loc de a tine cele 10 porunci (minim) si atunci va fi mai bine pentru toti.

Edited by alexbjorg, 08 May 2015 - 13:09.


#26
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostIochanan, on 08 mai 2015 - 13:04, said:

Eu ştiam că eşti necreştină, însă nu cred că trebuie să îmi confirmi lucrul acesta chiar de fiecare dată.
Stiai gresit.
Astept sa-l contraargumentezi pe kofleading nu sa practici joaca de-a ad hominem
Daca nu esti in stare, iti inteleg limitarile

#27
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai sa ne rezumam pentru inceput la logici simple... la cunoasterea empirica a realitatii zic Posted Image
stiinta experimentrata pe pielea mea imi "sugereaza" ca focul arde...
credinta imi spune ca arde doar daca asa vrea dumnezeu... sa ma ghidez oare dupa credinta ca sa testez voia domnului de fiecare data?
logica imi spune ca daca ma arunc de pe bloc, cad in jos si mor... credinta spune ca daca cad de pe bloc, mor doar daca asa vrea dumnezeu... daca dumnezeu tine la viata mea si e pretioasa pentru el, n-am sa patesc nimic!!! poate o sa cad in sus...
cand zici cred! zici de fapt: nu stiu precis!
cand stii anumite lucruri cu un mare grad de precizie... deja credinta nu mai are loc

revelatiile alea de care ziceti voi... pot foarte bine sa aiba sursa satanica... bahica, sau psihotropa!

Edited by Nero-d, 08 May 2015 - 13:31.


#28
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThinkAbout, on 08 mai 2015 - 12:57, said:

Pentru ca o lege de bun simt postuleaza ca intreaga cunoastere depinde de un singur lucru, de validitatea rationamentului.
Moise nu făcea raționamente când Dumnezeu i S-a descoperit în "rugul aprins".
Faptul că nu accepți acest lucru arată că, mai mult, nu doar că ești necreștin, dar ești și neiudaist.
Tu ai impresia greșită că "dogmele" ționiștilor și ale sioniștilor au valabilitate.

#29
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostIochanan, on 08 mai 2015 - 13:11, said:

Moise nu făcea raţionamente când Dumnezeu i S-a descoperit în "rugul aprins".
Faptul că nu accepţi acest lucru arată că, mai mult, nu doar că eşti necreştin, dar eşti şi neiudaist.
Tu ai impresia greşită că "dogmele" ţioniştilor şi ale sioniştilor au valabilitate.
Te-as ruga sa renunti la ad-hominem si sa argumentezi.
Moise facea rationamente, nefiind o leguma
Altfel, ceea ce enunti tu de fapt este ca Moise nu intelegea cu cine sta de vorba caci ii colapsase functia numita ratiune
Si astfel ai mai demolat o premisa a religiei iudeo-crestine

#30
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
"Moise nu intelegea cu cine sta de vorba caci ii colapsase functia numita ratiune"
Extras din context,(actual sau original) rezulta ca Moise nu avea toate tiglele pe casa (cum sa vorbesti cu o tufa care arde?)

#31
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View Postalexbjorg, on 08 mai 2015 - 13:35, said:

"Moise nu intelegea cu cine sta de vorba caci ii colapsase functia numita ratiune"
Extras din context,(actual sau original) rezulta ca Moise nu avea toate tiglele pe casa (cum sa vorbesti cu o tufa care arde?)
cum sa vorbesti cu un aparat numit telefon mobil?

daca judecam superficial, ajungem si la concluzii haioase.

#32
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
"cum sa vorbesti cu un aparat numit telefon mobil?"
Cauta clasicul clip al lui Charlie Chaplin in care apare o doamna mai in varsta care pare ca vorbeste la mobil tip caramida,transpune-te la tehnologia de atunci si vezi ce semne de intrebare iti apar prin minte.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TiIrpEMbQ2M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sry de off dar e cam mare asemanarea.Ori nu a fost de fpt un rug in flacari ci ceva de domeniul tehnologiei avansate,sau chiar mai mult.
Noi nu am fost acolo sa vedem,doar aflam din carti o intimplare descrisa prin prisma cunostintelor generale din timpul respectiv.

Edited by alexbjorg, 08 May 2015 - 13:52.


#33
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
conform cartii Exodului, Moise nu a lesinat cand s-a despartit Marea in 2 si evreii au parasit Egiptul.
prin urmare, cred ca putea accepta sa vorbeasca cu un tufis arzator.

asta daca ne raportam la ceea ce spune Biblia, bineinteles

iar in alta ordine de idei oamenii de azi, daca ar fi sa descopere o alta civilizatie in Univers nu cred ca s-ar mira deloc si nici nu le-ar ridica evenimentul in cauza semne de intrebare....

#34
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
tragem (impingem cu voia domnului) discutia in derizoriu
ori era dumnezeu creatorul atotputernic si omniprezent? ori dumnezeu extraterestrul cu tehnologii avansate??? hotarati-va!

Quote

iar in alta ordine de idei oamenii de azi, daca ar fi sa descopere o alta civilizatie in Univers nu cred ca s-ar mira deloc si nici nu le-ar ridica evenimentul in cauza semne de intrebare....
o ordine de idei bazata pe credinta... adica irationala si ilogica :)

Edited by Nero-d, 08 May 2015 - 13:59.


#35
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Hai si capra si varza.Dumnezeu a trimis extraterestri sa ne dea un imbold prin intermediul x,y,z insa popii spun ca noi trebuie sa avem mintea de atunci si sa credem mai departe in povesti cu zane,desi actualmente stim ce e un telefon mobil sau descarcare de electricitate statica (vezi chivotul legii).
Si aici ma refer strict la nivelul actual al dezvoltarii tehnologice,caci paote totusi cei 2 exista insa nu avem/cunoastem legile fizice si tehnologia care sa ne demonstreze "cu certitudine" existenta lor.
In viitor,cine stie?!
Atata vreme cit exista acest poate,prefer sa stau in banca mea si sa nu proliferez viitoare sau chiar actuale (sau invechite) absurditati.

Edited by alexbjorg, 08 May 2015 - 14:09.


#36
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostNero-d, on 08 mai 2015 - 13:56, said:

o ordine de idei bazata pe credinta... adica irationala si ilogica Posted Image
excluzi deci din start, posibilitatea existentei altor civilizatii in univers  si concomitent postulezi ca aceasta idee se bazeaza pe o credinta irationala si logica
sunt curioasa
de unde ai asemenea certitudini?

View Postalexbjorg, on 08 mai 2015 - 14:03, said:

Hai si capra si varza.Dumnezeu a trimis extraterestri sa ne dea un imbold prin intermediul x,y,z insa popii spun ca noi trebuie sa avem mintea de atunci si sa credem mai departe in povesti cu zane,desi actualmente stim ce e un telefon mobil sau descarcare de electricitate statica (vezi chivotul legii).
nu stiu care popi, dar cunosc o groaza care au contribuit la stiinta
de exemplu Gregor Mendel
e primul care a postulat ideea ca Universul este o baza de date [lol]

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate