Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Inepția abordării exclusiv pe baza logicii a Creștinismului (ca și a iudaismului)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
112 replies to this topic

#1
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Din când în când apar tot felul de "raţionalişti" care pretind că iudaismul sau creştinismul ar trebui să se conformeze
limitelor raţiunii sau logicii şi că numai felul în care înţeleg ei raţiunea şi logica ar fi cel adevărat şi definitiv.
Trebuie să fie înţeles, că atât din punct de vedere creştin (iudeo-creştin) cât şi din punct de vedere iudaist, relaţia
cu Dumnezeu nu poate fi privită doar din punct de vedere logic, şi că REVELAŢIA DUMNEZEIASCĂ stă la baza ei.
Ori revelaţia dumnezeiască nu se încadrează şi nu se poate încadra într-o logică limitată dar cu pretenţii absolutiste,
revelaţia are o logică a ei, recunoscută în ambele religii, care depăşeşte cumva o logică limitată.
De aceea, pretenţiile dogmatice ale Bisericii lui Dumnezeu, pretenţii care se fundamentează pe revelaţia dumnezeiască
din vechiul şi din noul testament, nu pot fi cercetate şi puse sub semnul întrebării doar pe baza logicii obişnuite,
pentru că discursul revelaţional se revendică de la o "logică" superioară, revelată dumnezeieşte.
Lucrul este valabil şi în cazul religiei vechilor israeliţi, şi în primul rând în cazul ei, mărturiile biblice despre actele de
revelaţie dumnezeiască fiind prezente în tot cuprinsul Sfintelor Scripturi. Vechii israeliţi nu au pretins niciodată că
descoperirea lui Dumnezeu se face exclusiv pe baze logice, ci dimpotrivă au manifestat şi afirmat fără tăgadă şi cu
toată fermitatea şi convingerea faptul REVELĂRII lui Dumnezeu precum şi conţinuturi ale aceste revelaţii şi ale
raporturilor pe care Dumnezeu le-a stabilit cu vechii israeliţi şi cu omenirea în general.
Revelaţia înseamnă o descoperire a unor adevăruri care nu sunt evidente, cel puţin nu de la început şi nu în
totalitate, cercetărilor şi chestionărilor logicii. De aceea e o inepţie, o lipsă de înţelepciune a face o "anchetă"
Creştinismului exclusiv pe baza logicii.

Edited by Iochanan, 08 May 2015 - 10:52.


#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
vechea poveste, "crede si nu cerceta", stim, stim....

#3
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai credinta de aia e credinţă si stiinta, stiinţă... cand stii, deja nu mai crezi :P

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cam panarama d-zeul acesta...
I-a facut pe oameni inzestrati cu ratiune si logica si apoi le cere sa renunte la ele, sa nu tina cont de ele in luarea unor decizii de importanta monumentala in viata unui om (de ex. in care din cei peste 2000 de zei sa crezi).

#5
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011
Probabil nu ai înţeles bine despre ce e vorba. Biserica nu a spus niciodată "crede şi nu cerceta".
Dimpotrivă Iisus Hristos a spus "cine caută, găseşte".
Logica nu e defel exclusă din viaţa şi discursul iudaismului sau creştinismului, doar că de la un
moment încolo logica trebuie să renunţe la anumite pretenţii absurde, să descalţe papucii unei
abordări limitate profane şi să accepte sau să intre în spaţiul Sacralităţii, unde Revelaţia îşi are locul ei.

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

I-a facut pe oameni inzestrati cu ratiune si logica

ei vezi? aici gresesti...
omul impotriva vointei lui dumnezeu cică, ar fi halit din mar... fructul pomului cunoasterii...
daca punea şarpele primul botu' aia era... aveam şerpi intelijenţi... daca punea femela, la fel... dar asa... barbatul a ramas singura vietate inzestrata cu ratiune. asa cum ai zis... dar nu-i de la dumnezeu ratiunea... mai degraba din partea opusa! Posted Image

de aia cred ca credinta se opune ratiunii... nu din motive logice...

Edited by Nero-d, 08 May 2015 - 11:11.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostIochanan, on 08 mai 2015 - 11:08, said:

de la un moment încolo logica trebuie să renunţe la anumite pretenţii absurde, să descalţe papucii unei abordări limitate profane şi să accepte sau să intre în spaţiul Sacralităţii, unde Revelaţia îşi are locul ei.
De ce se fereste d-zeu de logica? De ce-i este frica lui d-zeu de logica?

Bai nene, un zeu cu caracteristicile descrise in principalele religii abrahamice n-ar avea nevoie de asemenea tertipuri.

#8
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Revelatia,acel simbure de "idee"poate proveni din "constientul colectiv" dupa legi inca necunoscute sau ne-recunoscute ca existente.
Problema este daca acest constient este mot-a-mot uman sau ar fi de fapt o sursa divina.

Parere:omul prin natura sa este logic.Daca se afirma prin religie "cauta si vei afla" inseamna ca la "facere" se stia de aceasta capacitate,deci logic se urmareste "gasirea" divinatatii (scopul fiind necunoscut).Stiinta este exact acea logica de cauza-efect.
Deci,pana la urma religia si stiinta se vor contopi sau vor merge mana in mana.

#9
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostIochanan, on 08 mai 2015 - 10:47, said:

Trebuie să fie înţeles, că atât din punct de vedere creştin (iudeo-creştin) cât şi din punct de vedere iudaist, relaţia
cu Dumnezeu nu poate fi privită doar din punct de vedere logic, şi că REVELAŢIA DUMNEZEIASCĂ stă la baza ei.
Ori revelaţia dumnezeiască nu se încadrează şi nu se poate încadra într-o logică limitată dar cu pretenţii absolutiste,
revelaţia are o logică a ei, recunoscută în ambele religii, care depăşeşte cumva o logică limitată.
Felicitari, nici ca puteai sa demolezi premisele iudeo-crestinismului altfel.
Revelatia dumnezeiasca, a venit in mod natural, nu supra-natural, prin urmare are legatura cu logica.
Daca frizeaza logica, atunci revelatia nu-si are sensul
E ca si cum Dorel iti cere sa-l crezi ca luna este creata
L-ai crede?
In alta ordine de idei, pana si minunea intruparii lui Dumnezeu Fiul, nu depaseste sfera naturalului. A urmat calea fireasca a venirii pe lume dintr-o femeie nu a unei aparitii bruste, ceea ce, ca si crestinul care te pretinzi, ca esti ar fi trebuit sa-ti dea de gandit [crestinismul a generat o intreaga scoala de gandire filosofica]
Iar ganditorii respectivi, fara sa te cunoasca au surprins mentalitatea care sta la baza titlului topicului tau [aka, Dumnezeu este de neinteles pentru ca bla, bla, bla...]

Oamenii aceştia par a îmbrăţişa ideea că credinţa în  minuni a apărut într-o perioadă când oamenii ignorau în asemenea măsură mersul naturii, încât nu-şi dădeau seama că un miracol îi este contrar. Dacă reflectăm puţin, vedem că afirmaţia e un nonsens, iar povestea naşterii din fecioară constituie un exemplu extrem de frapant. Când Sf. Iosif a descoperit că logodnica lui urma să aibă un copil, s-a hotărât, cum era şi firesc, să o repudieze.
De ce? Pentru că ştia la fel de bine ca orice ginecolog modern că în ordinea obişnuită a naturii femeile nu au copii decât dacă se culcă cu bărbaţi.


----
Daca ar exista oameni care nu ar cunoaste deloc legile naturii, ei nu ar avea nici o idee despre miracole si nu ar manifesta nici un interes deosebit daca in fata lor s-ar savarsi vreunul.
Nimic nu poate parea extraordinar pana cand nu descoperi ceea ce este obisnuit.
Credinţa în miracole, departe de a depinde de o ignoranţă în materie de legi ale naturii, este posibilă exclusiv în măsura în care acele legi sunt cunoscute.

Edited by ThinkAbout, 08 May 2015 - 12:01.


#10
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThinkAbout, on 08 mai 2015 - 11:52, said:

Revelatia dumnezeiasca, a venit in mod natural, nu supra-natural, prin urmare are legatura cu logica.
Unde am spus eu că revelația ar fi supranaturală sau exclusiv supranaturală?
Bineînțeles că are legătură cu o anumită logică și chiar cu logica în general,
doar că e necesar faptul revelării în sine pentru a înțelege logica lui.
Și bineînețeles că ea are și o dimensiune "naturală" să-i zicem, în sensul că omul în natura lui a fost creat de
Dumnezeu pentru a fi capabil de a intra în relație cu El, și deci pentru a fi capabil de a fi receptacol al revelării divine.
Prin urmare revelația dumnezeiască nu este nenaturală omului în general, în natura lui.
Eu însă nu am făcut în postarea inițială o dihotomie natural-supranatural.

#11
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostIochanan, on 08 mai 2015 - 12:05, said:

Unde am spus eu că revelaţia ar fi supranaturală sau exclusiv supranaturală?
Bineînţeles că are legătură cu o anumită logică şi chiar cu logica în general,
Uite ce ai spus in titlul topicului
Inepţia abordării exclusiv pe baza logicii a Creştinismului (ca şi a iudaismului).
Daca nu-l abordezi exclusiv logic, cum il intelegi?
Sa nu te mai mire ca orice ateu iti desfinteaza imediat premisele

View Postkolfleading, on 08 mai 2015 - 11:13, said:

De ce se fereste d-zeu de logica? De ce-i este frica lui d-zeu de logica?

Bai nene, un zeu cu caracteristicile descrise in principalele religii abrahamice n-ar avea nevoie de asemenea tertipuri.

Sa vedem cum contra-argumentezi ce spune kofleading....

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postkolfleading, on 08 mai 2015 - 11:07, said:

Cam panarama d-zeul acesta...
I-a facut pe oameni inzestrati cu ratiune si logica si apoi le cere sa renunte la ele, sa nu tina cont de ele in luarea unor decizii de importanta monumentala in viata unui om (de ex. in care din cei peste 2000 de zei sa crezi).
Corectă observaţia ta , de aceea eu te îndemn să cercetezi cu toată convingerea că  acel dumnezeu Adevărat  , nu doreşte să renunţi nici la raţiune , dar nici la sentimente . Vezi ce spune isus şi ai să te convingi ce spun . Eu am susţinut de la un timp că biblia conţine şi inspiraţii satanice ,  poate partea asta te face mai puţin încrezător în  cuvintele mele , dar e important să cercetezi măcar ce spune isus . Cu siguranţă te va cuceri un asemenea caracter  , şi practic  într-o lume în care s-a ajuns la apogeul cunoaşterii  e de dorit ca asemenea  caractere să dăinuiască veşnic , şi aşa cred că şi există .

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce-l amestecați pe Dumnezeu cu religia? Dumnezeu este o entitate superioară, în timp ce religia, indiferent cum se numește, este cea mai înfiorătoare formă de manipulare a maselor.

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostThinkAbout, on 08 mai 2015 - 12:12, said:

Uite ce ai spus in titlul topicului
Inepţia abordării exclusiv pe baza logicii a Creştinismului (ca şi a iudaismului).
Daca nu-l abordezi exclusiv logic, cum il intelegi?
Sa nu te mai mire ca orice ateu iti desfinteaza imediat premisele

Dacă nu e sus  e musai să fie jos . Astfel interpretezi tu argumentele .

Deci a enunţat că doar pe baza logicii , credinţa (creştinismul) nu se poate clădi .

#15
Iochanan

Iochanan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,843
  • Înscris: 28.04.2011

View PostThinkAbout, on 08 mai 2015 - 12:12, said:

Sa nu te mai mire ca orice ateu iti desfinteaza imediat premisele
Nu prea mă pasionează "desființările" făcute de atei sau de iudei anticreștini. Și nici nu mă impresionează.
Doar atât că alți creștini trebuie să primească un sprijin să nu fie înșelați de propaganda unor inepți.

#16
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pai exact pe asta se bazeaza credinta!!!... pe neştiinta! pe lipsa oricarei logici!!! refuzul oricarui argument de bun simt...
un amalgam de ignoranta, aroganta si violenta

Edited by Nero-d, 08 May 2015 - 12:28.


#17
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Parafrazind pe cineva de sus,intr-o lume care s-a ajuns la apogeul cunoasterii (de rasul curcii dar ma abtin Posted Image ),vis-a-vis de religie vs stiinta (chit ca nu cred in acest vs.,doar in "timpul ne va da raspunsul") pun si eu intrebarea:pana la urma exista sau nu particula Higgs?
De ce?Simplu:"Arhimede : "Dati-mi un punct de sprijin si rastorn Pamantul""
Si atunci tot restul va deveni tacere.

Edited by alexbjorg, 08 May 2015 - 12:39.


#18
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

View PostIochanan, on 08 mai 2015 - 12:22, said:

Nu prea mă pasionează "desfiinţările" făcute de atei sau de iudei anticreştini. Şi nici nu mă impresionează.
Doar atât că alţi creştini trebuie să primească un sprijin să nu fie înşelaţi de propaganda unor inepţi.
Nu ateii au desfiintat premisele iudeo-crestinismului, ci chiar tu prin titlul topicului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate