Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme hidrofor

Inlocuitor pentru Real VNC remote...

Neg sau altceva...

Topul normalitatii
 Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...

Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...
 Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa

Folii heliomate faruri - merita?
 Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...

Fortat sa imi dau demisia
 

Preoti cu har

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 25.02.2009
Buna ziua,stiu ca a mai fost discutia asta aici pe forum dar probabil ca intre timp au aparut pe forum oameni care ar stii sa dea un sfat nu doar contre si ironii.

Deci as vrea sa vizitez un preot in legatura cu o problema de sanatate al fiului meu de 11 luni. Are o boala incurabila si tare ma tem ca ,cauza ar fi o femeie. Adica sotia lucreaza la control financiar si in urma unuia, o contabila a blestemat-o in fel si chip,fiind insarcinata in 7 luni. Cuvinte grele mai ales despre copil.
Probabil ca o sa ziceti ca is prostii,istoria mea ma face sa ma gandesc serios ca femeia respectiva si-a atins scopul. Adica parintii mei au decedat in urma unor blesteme. (FARA CARCOTELI VA ROG)
Deci eu as vrea sa cunosc un preot,indiferent de locatia sa, care sa i-mi spuna doar uitandu-se la mine ...ce problema am si ce e de facut. Stiu ca exista preoti cu har,lumea nu prea vorbeste despre ei. Am mai fost la unii preoti in trecut,dar nu mai vreau sa aud de deschis Pravila sau bani contra rugaciuni. Orice sugestie este binevenita.
Multumesc.

#2
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014
Nu exista preoți cu har sau blesteme, in schimb exista oameni naivi cu duiumul..

#3
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 25.02.2009

 RUN_SLOWLY, on 29 aprilie 2015 - 13:00, said:

Nu exista preoți cu har sau blesteme, in schimb exista oameni naivi cu duiumul..
Multumesc,dar nu e raspunsul care il caut. Stima.

#4
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Problema voastra e "autosugestia sotiei" ! Preotii cu "har" lucreaza cu materialul clientului ! Studiaza subiectul ! Copilul trebuie dus la medici !

#5
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Conştiinţa încărcată produce  daune unui făt în formare , soluţia este împăcarea cu persoanele care au produs prejudiciul moral . Când cineva te blesteamă înseamnă că i-ai produs  daune morale foarte serioase . In familie   e imperios necesar să existe  armonie între părinţi pentru ca "odraslele" să se bucure de sănătate .

Edited by pacopaco1967, 29 April 2015 - 13:21.


#6
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 25.02.2009
In primul rand,am fost la doctori,i s-au facut multe analize si dupa o luna am primit rezultatele. Nu exista tratament. Deci doctorii...mnea,nu ma pot ajuta.
Iar faza cu autosugestia sotiei, ce sa zic, probabil. Dar eu am aflat acu de cateva zile,doar acu mi-a spus de intamplarea respectiva. Eu am facut legatura intre una si alta. Fiind patit odata....

#7
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 25.04.2007
Blestemele sunt pentru cei care cred in blesteme.
Un preot cu har nu e cel care se uita la tine si-ti zice ce ai de facut. In acceptiunea ta, preotul cu har va fi cel care-ti va spune ce te astepti tu sa iti zica: ca esti victima unui blestem, ca e grav, ca altele si mai altele.
Parintii tai nu au murit in urma unui blestem. Parintii de regula mor. Inaintea copiilor. Nu ti s-a intamplat nimic iesit din comun. 'Blestemul' e doar in capul tau, probabil o coincidenta.

Uite, si eu pot sa iti zic ca o sa mori.
Asta nu e un blestem. Este o certitudine. Dar daca tu o percepi ca pe un blestem, tu vei trai cu povara asta.

Nu stiu ce are copilul tau. Incearca sa-l duci la doctori. Unul, doi, oricati sunt necesari.
Gaseste un preot. Cel care-ti va da o cruce peste teasta si te va trimite mai departe cu copilul la doctori sa-l faci bine, nu te va indruma spre trecut (blestemul tau din cap) ci spre viitor - sa-ti gasesti echilibrul in relatia ta cu D-zeu, pe ala sa ti-l iei de duhovnic.

Si, la naiba, fii alaturi de sotie si copil, nu de straini pe forumuri.

Edited by Batranelul, 29 April 2015 - 13:30.


#8
danut300

danut300

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,480
  • Înscris: 28.03.2015
Scuze .

Edited by danut300, 29 April 2015 - 13:42.


#9
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013
Se poate ca, la rugamintile exprimate foarte clar ale omului, sa nu va varsati laturile personale despre religie si har si cristos?
Daca nu este o dezbatere religioasa, chiar nu va puteti abtine sa nu comentati off-topic? Nu aveti nimic sa spuneti despre ce doreste nenea, ignorati thread-ul si treceti mai departe. Dar macar la rugamintile lui vedeti-va de treaba.

On: Desi nu am nici cea mai mica tangenta cu nimic religios, aud foarte des pomenit numele de Boca, in special pelerinaje la mormantul lui. Si de ceva calugar/preot/chestie de la Busteni gen. Nu stiu cum ar putea putea sa te ajute un preot. Sa nu cumva sa renunti la tratamentul medical/terapie in favoarea minunilor. Combina-le, dar nu cumva sa renunti la ajutorul medical, palpabil, da?

#10
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 NaturalBornGamer, on 29 aprilie 2015 - 12:58, said:

...
sau bani contra rugaciuni
...
Pe lumea asta nimic nu este gratis.

 NaturalBornGamer, on 29 aprilie 2015 - 12:58, said:

...
Stiu ca exista preoti cu har,lumea nu prea vorbeste despre ei.
...
Pai si-atunci, cu atat mai mult, tu crezi ca mai ales aici pe forum, unde, din pacate, in general, misto-ul e la el acasa, vei gasi ceea ce cauti?
Asa cum iti cauti un mechanic bun la masina, un professor iscutit pentru plod, un doctor bun etc etc etc, tot asa este si cu preotii. Ar trebuie sa te indrepti spre manastire.

#11
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 25.02.2009
Dragilor,eu am pus o intrebare,nu doresc sa ma psihoanalizati(Batranele) si nici nu am nevoie de povesti despre preoti avizi de bani  . Nu stii prin ce am trecut si nu are rost sa ma contrazici. Din cuvantul Incurabil,ce nu se intelege?
Daca nu ai trecut prin ce am trecut eu nu ai de unde sa stii,si nici nu iti doresc sa afli. Si daca tot postezi numa sa fie,afla ca am ramas fara parinti cand aveam 15 ani. Asta e normal? Si apropo,daca e cazul merg pana in panzele albe pt copilu meu,nu mai vorbi prostii. Asta simt ca trebuie sa fac si asta o sa fac. Daca nu ai sa imi recomanzi ceva,te rog sa te abtii.

#12
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 25.04.2007
Eu am doi bunici in viata de peste 90 de ani? Asta e normal? Cati de aici au bunicii de peste 90 de ani in viata? Nu multi? O fi un blestem...

Ti-am recomandat: petrece timp cu copilul si cu sotia. Cauta doctori in continuare.

#13
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 25.02.2009
@Jesus si Colombo.
Copilul sa nascut cu niste pete mici pe piele,sub 15. Pana de curand nu ne-am facut probleme,mai ales ca am fost in oras la 7n dermatolog bun,cica,su ne-a linistit ca nu e nimic. Dupa creme si creme am mers la Cluj la un prof.univ si dupa biopsie ne-a tunat ca are Mastocitoza. Deci tratament nu avem ce sa ii oferim. Doar regim alimentar. Atat.
M-am tot framantat ...de ce avem ghinionu asta(cazu e 1 la 100.000) si apoi sotia mi-a pomenit de patanie. Acuma,avand experienta din trecut,suflu si in iaurt,vorba aia. Vreau doar sa aflu daca femeia respectiva are ceva de a face cu el sau...asta ne e soarta si macar stau impacat.

#14
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008

 JesusInDaHood, on 29 aprilie 2015 - 13:34, said:

...
aud foarte des pomenit numele de Boca, in special pelerinaje la mormantul lui.
...
Nu oricine ajunge la mormantul parintelui!

#15
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 25.02.2009

 Batranelul, on 29 aprilie 2015 - 13:46, said:

Eu am doi bunici in viata de peste 90 de ani? Asta e normal? Cati de aici au bunicii de peste 90 de ani in viata? Nu multi? O fi un blestem...

Ti-am recomandat: petrece timp cu copilul si cu sotia. Cauta doctori in continuare.
Mersi pt nimic.esti pe ignore. Bafta.

#16
JesusInDaHood

JesusInDaHood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,072
  • Înscris: 30.06.2013

 NaturalBornGamer, on 29 aprilie 2015 - 13:39, said:

Dragilor,eu am pus o intrebare,nu doresc sa ma psihoanalizati(Batranele) si nici nu am nevoie de povesti despre preoti avizi de bani  . Nu stii prin ce am trecut si nu are rost sa ma contrazici. Din cuvantul Incurabil,ce nu se intelege?
Daca nu ai trecut prin ce am trecut eu nu ai de unde sa stii,si nici nu iti doresc sa afli. Si daca tot postezi numa sa fie,afla ca am ramas fara parinti cand aveam 15 ani. Asta e normal? Si apropo,daca e cazul merg pana in panzele albe pt copilu meu,nu mai vorbi prostii. Asta simt ca trebuie sa fac si asta o sa fac. Daca nu ai sa imi recomanzi ceva,te rog sa te abtii.
Incurabil nu spune nimic concret. O haina patata poate fi purtata la fel de bine, doar ca oricat ai spala-o pata nu dispare. Eventual se mai sterge, dar nu dispare niciodata. Esti inconjurat de oameni cu boli incurabile, nici nu realizezi asta! Diabetul, SIDA, cancerul, raceala sau alzheimer's sunt boli incurabile, dar nu si o sentinta la moarte. Poti trai fara probleme cu diabet, sida sau cancer cat o viata normala.
Daca nu se vindeca sigur se tine sub control. Pana si la Ebola rata de mortalitate a scazut la 50%.
Deci spunand doar incurabil nu oferi nimic concret. Incurabil nu inseamna si letal.

LE: Ai zis numele bolii in timp ce scriam eu mesajul asta, nu am apucat sa citesc.

Edited by JesusInDaHood, 29 April 2015 - 13:50.


#17
NaturalBornGamer

NaturalBornGamer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 25.02.2009

 colombo2003, on 29 aprilie 2015 - 13:47, said:


Nu oricine ajunge la mormantul parintelui!
Uite ca anul trecu in noiembrie am fost. Am facut un curs in Orastie si am vizitat mormantul parintelui Arsenie.

#18
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

 colombo2003, on 29 aprilie 2015 - 13:47, said:


Nu oricine ajunge la mormantul parintelui!
Acolo interesul pt bani e foarte mare. Doar de vreo 2 ani încoace se bate apa in piua cu acest mormânt "magic". Ajunge oricine vrea sa viziteze, dar nu e nimic de văzut acolo.

Edited by RUN_SLOWLY, 29 April 2015 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate