Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

''Aparate radio de colectie''

- - - - -
  • Please log in to reply
1438 replies to this topic

#91
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,727
  • Înscris: 13.06.2004
Depanare radio pe lămpi în București: dl. Olaru Nicolae, tel 0726.205.269  h 10-21
În legătură cu radioreceptorul numit [b Modern[/b]: se poate monta decodor stereo (ctepeo) pe el, dar plasticul care ține magneții de la difuzoare e cam prost, și poate s-o ia magnetu' din loc!

#92
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
:D  :D  :D  Am fost si eu in targ dupa 202-ul meu sambata.Nu am gasit dar am pescuit 2 bucati interesante.
Un Okean -222(poza)si un radio romanesc Albatros care arata aproape identic cu Mamaia 3.
Pe Okean am dat 25 ron,iar pe Albatros 7lei dupa targuieli.Chestia e ca Albatros prinde pe lungi bine.Antena Satelor si Romania Actualitati.
Mai gasisem si un Madrigal 2 dar nu mai avea 2 butoane,un Istria perfect,un Sanyo portabil in husa de piele ,dar functiona cu batul de chibrit la buton,si vreo 2 Glorii dintre care una ???rosie???nefunctional din pacate ca altfel il luam.
Arata bine Alpinistul  :coolspeak:  eu am un model mai vechi de Alpinist.418
Ceasul nu prea mai functioneaza saracul dar arat bine cat de cat.Singurul defect e ca are cutia din nu stiu ce plastic ,care vibreaza si zornaie ca toate alea.

Attached Files


Edited by Adrian13, 11 June 2006 - 22:24.


#93
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Okeanul e k lumea. Din ce an e? Cred ca e destul de nou ,dupa cum arata designul.Prinzi bine cu el ?Are indicator de acord?Presupun ca are 7 extensii pe scurte.De fapt Okean e acelasi lucru cu Selena.Acelasi radio care se vindea sub 2 nume diferite.Deci Okeanul tau e un tip mai nou de Selena,poate a fost vandut si sub numele de Selena. Nu ai dat mult pe el.

As vrea si eu un radio ca Okean ,dar nu stiu dak gasesc pe aici.Tot caut un radio facut de Electronica, Radio Total care are multe extensii pe scurte.Tot caut si nu gasesc.Marti ma duc iar in  targ,poate mai apare ceva.As cauta un radio rusesc care sa prinda si UUS ,era un model, Meridian care avea doar UUS si US.

Madrigal,radiouri bune,se aud bine shi prind bine,am vazut la cineva.

Un Gloria rosu nu am vazut inca.Gloria 3 era negru ,iar partea dinspre difuzor era maro,Gloria4 negru total.Prin 1995 a apartu un model Gloria Nova,insa nu stiu ce schema are.Poate sa fi fost modelul ala,ca dupa 1989 au renuntat la culorile clasice.

Daca nu gasesc nik poate iau Gloria ala la 15 lei ca nu am Gloria 3 ,am doar Gloria 4.

#94
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,727
  • Înscris: 13.06.2004
Ce dotări are aparatul sovietic?

#95
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
Din cate am inteles e printre ultimele aparate facute in URSS.Pe spate USSR deci cred ca e prin 89-'90.Prinde foarte bine si are o calitate a sunetului foarte buna.
Nu are 7 extensii are 4(25,31,41,49 M)dar pe care am pris cred ca 20 de posturi straine,inclusiv un post baptist de radio(Radio world harvest)din America cred.
Are ultra-scurte iar banda de unde medii e impartita in 2,asa e mai fina decat la radiourile celelate.N-am stiut cate posturi poti prinde pe medii ,bulgari si rusi adica.
In spate are 4 butoane de acord fin pentru ultra-scurte,adica,sa zicem ca vrei sa prinzi un post ,l-ai prins si l-ai acordat fin,dupa un timp vrei sa asculti alt post care si ala tre'acordat fin, ce faci?In fata el are 4 butoane(y1,y2,y3,y4)Apesi pe y1 prinzi primul post il acordezi fin,dupa care apesi y2 prinzi celalalt post si il acordezi fin.Asa cele 2,3 sau 4 posturi sunt mereu acordate fin,doar trebuie sa apesi pe unul dintre butoane si cautat.
djl,ce mai face televizorul tau (temp 2)?

Edited by Adrian13, 12 June 2006 - 11:31.


#96
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Aia ce povestesti tu cu acordul fin pe UUS e o forma primitva de memorare posturi.Adik acordai cateva trimere shi dupa aia apasai pe butonulaferent si postul era practic acolo. Ce banda are 65-75 sau 88-108? Oricum, scula buna.Ai pus bine mana pe ea. As vrea shi io :))

#97
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
65-108MHZ.E totusi un pic diferit de cel din poza.Asa e e o forma primitiva de memorare.E al 3-lea radio aniversar pe care il am.Pe scala in stanga e o stea rosie mare in care e scris 45 POBEDA,45 de ani de pace.Mai am un Alpinist 418 cu jocurile olimpice si un Bucuresti 500 ,construit la serbare a 500 de ani ai Bucurestiului.
Pe Okean l-am ocolit de vreo 5-6 ori pentru ca era plin de jeg  :puke: , fostul proprietar il tinuse in bucatarie ,dar cand am trecut ultima data l-am auzit mergand si am ramas surprins   :surprise:    :walkman:   de calitatea sunetului,asa m-am decis sa il iau.

Attached Files


Edited by Adrian13, 12 June 2006 - 22:20.


#98
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Misto astea aniversare.Din pacate eu nu am nici unul asa mai deosebit.Normal astea cu aniversari costa mai mult, asa e in strainatate, dar  la noi nu s-au prins vanzatorii:)).Acum mai am un pic si plec la targ,a cam plouat ,nu siu dak or sa vina astia:(( .Va spun rezultatul mai incolo:)))))) Hai k tre sa gasesc ceva :)

#99
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Am fost azi in targ dar a plouat si nu prea a venit nimeni.Am vazut un Slena la 700 de mii, mult ,dar la vremea lui pretul din magazin era cam 3-4 in banii actuali,si un VEF Sigma, un radiocasetofon imens,mare tati, cred ca si greu rau.Si un Gloria3,care arata perfect 15 lei, dar nu l-am luat ca am Gloria 4 shi sutn cam la fel.

Stie cineva cum merge VEF Sigma?

#100
Adrian13

Adrian13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 27.05.2006
stie cineva de unde pot cumpara un difuzor de radio Baltika?Am unul caruia ii lipseste difuzorul +transformatorul ala atasat de el.Radioul merge bine 100%dar ii lipseste traf-ul ala.
Augustin imi pare rau ca nu ai gasit nimic interesant in targ.Stiu cum e inca nu am gasit Vef-ul 202 si de nu stiu cati ani caut un zvezda ca cel din poza.

Attached Files



#101
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,727
  • Înscris: 13.06.2004
Uite și Capriul meu  :P

Attached Files



#102
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Misto Capri, e german , nu  ? RDG parca
CAt despre Zvezda, nu stiu unde poti gasi difuzor.Ca traf de iesire (cel atasat difuzorului) poti pune orice traf de iesire de la radiourile romanesti.In caz ca nu gasesti, adaptezi si tu un difuzor romanesc de 8 ohm.....improvizatie, dar merge in caz extrem...

#103
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,727
  • Înscris: 13.06.2004
Da, Capri e R.D.G.-ist (est-german), fabricat de VEB Goldpfeil Hartmannsdorf în sept. 1966 (modelul se numețte Grosssuper Capri Typ 6401, unde 64 indică anul apariției modelului, iar 01 numărul modelului).

#104
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
ceva rusesc pe lampi ai? vreun rodina? Rodina aparusera pentru "populatia de la sate",nu stiu dak au ajuns si in romania.

#105
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,727
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am rusesc pe lămpi!
Uite un "Rodina"

Attached Files


Edited by djl, 16 June 2006 - 10:59.


#106
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Hai mah s mai vorbim shi noi pe acilea pe topicul asta ca la decodarea casetofoanelor auto s-au facut 14 pagini.Ce noi nu putem sa decodam radiouri vechi ?:)))) Notatia tuburlor rusesti si americane nu corespunde cu cea europeana.....poate ma ajuta cineva sa decodez tuburile :))

Serios acum,ma intereseaza ce tub rusesc poate inlocui EBF89.E o lampa al naibii de importanta si mi s-a dus la Traviata.

Si daca stie cineva echivalentul si pt ECH81. ECC85 merge inlocuit cu 6H1P(pi)

#107
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,727
  • Înscris: 13.06.2004
ECH 81 e o lampă destul de răspândită:
Poate te ajută asta:  :photo:
http://www.elforum.r...p?p=94836#94836

#108
augustin87r

augustin87r

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,013
  • Înscris: 11.09.2005
Ma ajuta,dar acolo sunt echivalentele pentru alea "americanesti".Io voiam echivalenta cu cele europene ca americanesti nu am de unde face rost.:(

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate