Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

''Aparate radio de colectie''

- - - - -
  • Please log in to reply
1438 replies to this topic

#1423
deckard22

deckard22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 820
  • Înscris: 27.04.2009
Philco are lungi și medii. Fm nu se inventase încă. Între timp am reparat vibratorul, am înlocuit doar doi elecrolitici și radioul recepționează posturi, la volum redus și cu distorsiuni. Momentan rămâne cum este, când am ocazia îl trimit in țara și îl restaurez in viitor.

#1424
claudiumarius

claudiumarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.09.2011
buna ziua. ma poate ajuta cineva cu o schema electronica de radio cu pickup tranzistorizat PACIFIC, fabricat pe timpul lui Ceausescu ? multumesc.

#1425
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Nu-ti functioneaza Google?
Am consumat din Googlele meu pentru tine: Pacific. Pe alese.

#1426
claudiumarius

claudiumarius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 27.09.2011
multumesc viceroy56 !!! eu nu gasisem.

#1427
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Mă gândeam să întreb dacă are cineva radio auto pe lămpi şi revăd postul colegului deckard22. Sunt curios dacă a reuşit să-l facă să funcţioneze bine. Într-o carte am şi schema de principiu a unui vibrator (mulţi s-ar gândi la chestii obscene).
F.M. exista pe vremea aia, dar numai că încă la stadiu experimental. Probabil Europenii (Nemţii şi OIandezii) au început cu F.M. pe auto mai devreme, Americanii probabil ca opţional spre sfârşitul anilor '50. Oricum, dezolvtarea cea mai rapidă a F.M.-ului a fost în Germania (chiar şi prin cea de Est cred) şi Olanda. Radiourile portabile pe lămpi Made in U.S.A. nu au avut niciodată F.M., acestea fiind de import (Germania de Vest şi Olanda). Alea de export aveau toată banda F.M. Vest... de aia aş vrea din nou unul de export. Pentru piaţa Europeană doar Italienii au făcut la început 2 modele şi au scos şi Suedezii de la "Luxor" câteva, dar nicinul nu a fost aparat de top. La "Grunding" aparatele de export era cu U la sfârşit - de exemplu am avut un 5017U.
La aparatele cu lămpi ante seria 4 şi 8 sunt nesimţit de scumpe lămpile. Nici alea 4 nu-s ieftine, dar se găsesc mai repede. Dacă ai seria E1x, mai poţi face modificări la soclu şu pui mai noi ca să nu dai preţuri aberante, dar dacă ai A-uri sau alte chestii, trebuie modificată şi alimentarea.

Dacă s-a început postul cu radiouri auto, un site cu radiouri auto din anii '20 până în anii '90... se găsesc inclusiv cele S.U.A. de început: http://antique-autoradio-madness.org/

Edited by djl, 13 June 2021 - 13:31.


#1428
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Vibrator exista si la statiile RBM rusesti,aveau lampi cu incalzire directa nu este asa de greu de facut, sunt necesare contactele platinate de la o aprindere clasica,

Radio fara UKW in era surselor in comutatie este doar de expozitie, nu se mai pot folosi, erau variante cu pickup la care se poate utiliza pickupul, dar problema de baza la alea este cauciucul copt, de pe role.
Si pe vremuri se foloseau tehnologii ieftine pentru realizarea electronicelor din acest motiv unele componente nu au tinut.

mi-amintesc ca am vazut si un receptor de trafic englezesc din vremea razboiului, acolo era insa alta calitate, avea tensiune stabilizata la oscilator si filtre cu cristal de cuartz, in plus avea un oscilator cu cuartz pentru calibrarea frecventei.

#1429
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Asta e deja altă discuţie, care a mai fost şi pe aici: https://forum.softpe...radio-pe-am-ma/
Dar merită adusă discuţia şi aici. Pentru că destule dintre aparatele vechi pe lămpi (tuburi) nu au F.M. (U.K.W.), nici măcar Est. Însă că nu se poate asculta azi din cauza diverselor bruiaje, e cam neadevărat. Până să mi se strice un radio (tranzistorizat) ascultam bine mersi pe A.M. Şi posturi străine. Ce-i drept, opream computerul şi-l puneam la geam. La ţară sau în zonă de case se pot recepţiona mai bine posturile pe A.M. Sau te duci în parc, dar asta nu o poţi face cu radiourile pe lămpi, că nu mai găseşti baterii anodice (45, 67,5, 90, 100-130 Volţi)... dacă ai chef, te apuci să inseriezi baterii şi obţii una.
Pick-up-urile cu role intermediare din cauciuc cred că erau alea ieftine, făcute în special prin ţările comuniste. Că unele aveau curele sau alte mecanicsme, mai complicate. Căutaţi "Garrard" turntable (erau şi pe unele combine pe lămpi) şi o să vedeţi că şi în anii '50 nu aveau prostiile alea. Uite şi o minicombină cu patefon electric

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oF2zQNGUKPc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1430
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Oricum nu mai ascult deloc radio, am pastrat unul cu pickup cu inregisrari din vremea aia, am vazut si aparate antebelice, dar eram copil pe vremea aia nu mi-am dat seama cat valoreaza acum.

Alea erau cu difuzor cu electromagnet, nu erau magneti de ferita pe vremea aia, dupa atit timp  cred ca sunt rare difuzoarele alea care mai au membrana.

Ar fiinteresant un pickup de studio din vremurile alea, probabil  alea sunt facute sa dureze, si calitatea este alta, dor ca alea sunt raritati.

asta are si ukw pickup unitra la fel ca al meu

https://www.olx.ro/d...html#6e8f9ae3ce

Edited by stdalionutpwr, 13 June 2021 - 20:59.


#1431
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate radio în F.M. ... nici ăsta nu mai prezintă interes azi la ce muzică difuzează majoritatea posturilor din România.
Ştiu de difuzoarele cu electromagnet. Dar nu am apucat niciodată să văd în funcţiune un radio cu aşa ceva.
Mulţi au aruncat discuri... e timpul să fiu şi eu aruncat.

Edited by djl, 13 June 2021 - 21:51.


#1432
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Am vazut unul din asta in functiune cand eram copil.

https://www.antiquer...p?f=6&t=234041.

Acum sunt aproape imposibil de gasit, as fi curios s-al incerc cu amplificatorul design personal cu banda de 1 Mhz sa vad cum se aude, e posibil sa mearga mai bine decat credem, pana si amplificatorul acela este un dinozaur, din 2020 cand le-am dezvoltat  a trecut ceva vreme.

in link sintreba daca utilizarea bobinei electromagnetului ca filtru este o metoda  de a face produsul mai ieftin, da este, altfel ar fi pus o bobina de filtrare separata, sau cel putin ar fi facut un filru cu mai multe celule, ultima fiind electromagnetul difuzorului.

In principiu cel mai ieftin mod de a obtine curentul potrivit pentru electromagnet este sa-l pui in serie cu alimtarea anodica.

Edited by stdalionutpwr, 14 June 2021 - 07:09.


#1433
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Hai că şi despre asta am deschis un subiect: https://forum.softpe...mpedantha-mare/
Nu foloseau electromagneţi în loc de magneţi peremanenţi pentru a face produsul mai ieftin. Problema era că încă nu existau magneţi destul de puternici pentru a fi folosiţi la difuzoare. La atelierul de unde l-am luat pe al meu pe lămpi era unul interbelic cu scală verticală şi difuzor din ăsta... într-o zi am trecut pe acolo şi nu mai era... mi-a zis că l-a aruncat   :(
Altcineva mi-a spus că un vecin care a emigrat după '90 a aruncat multe discuri de 78 r.p.m. şi nimeni nu le-a recuperat   :(    Zonă de case. Cine ştie ce valori erau pe acolo.

#1434
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar aparat cu difuzoare de impedanţă mare a văzut cineva?     Posted Image    Radioreceptoare, nu televizoare.
Cineva din S.U.A. are un radio din anii 1928. Cică nu a trebuit înlocuiţi condensatorii pentru că au hârtie de orez?

Edited by djl, 16 June 2021 - 11:04.


#1435
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Am construit eu tinerete un aparat de radio, kit de piese, polonez, Jacek, cu carcasa de plastic, alimentat de la 2 baterii de 4,5 V, din cele plate. Avea difuzor de 100 ohmi.

#1436
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Are puţini tranzistori... credeam că era cu mai mulţi. Avea cumva şi intrare de amplificare?
Difuzoare de impedanţă mare... din alea de 800 Ohmi.
Un ochi magic interesant... https://www.radiomus...ube_rr145s.html
Nu se vede pe aici, dar sunt mai multe ochiuri magice descrise: https://www.sm5cbw.se/tubes/eyes.htm
A existat vreodată radioreceptor tranzistorizat cu ochi magic?

Edited by djl, 17 June 2021 - 18:11.


#1437
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Dar dacă se zicem că la un radireceptor din anii '30 se strică comutatorul rotativ, se poate pune ceva de la un radiorecptor mai nou? Că am impresia că nu aveau bobine şi alte chestii ataşate... la frumosul meu 'Capri' sunt bobine chiar deasupra barelor de la claviatură    :samui:

#1438
Apasul62

Apasul62

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.10.2013
Poate este tarziu dar pentru cei care au radio Total RMB 241 produs de Electronica daca nu merge pe FM schimbati filtru ceramic de 10,7 MHz (FC101 -SPF10,7 ).
Am mai gasit si o lipitura de masa slaba la corpul comutatorului de FM sub roata condensatorului variabil.

#1439
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,502
  • Înscris: 13.06.2004
Am primit azi un radio cu pick-up făcut pentru cei de la "Neckermann". Trebuie bibilit - posibil schimbat potențiometrul. Dar funcționește și are F.M. (U.K.W.) (U.U.S.) până la 104 M.Hz.

Attached File  416878710_10161044709527375_8464039651952106397_n.jpg   61.26K   12 downloadsAttached File  416881874_10161044709642375_5882565424734047002_n.jpg   46.12K   12 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate